תפריט עמוד

אוסטרליה - המדריך המלא לטיול לאוסטרליה

אוסטרליה - המדריך המלא לטיול לאוסטרליה
תעודת
זהות

תעודת זהות

שם רשמי: הרפובליקה של אוסטרליה (Australia)

שפה רשמית: אנגלית

מטבע: דולר אוסטרלי

בירה: קנברה (Canberra)

קידומת:

הפרש שעות: פלוס שבע שעות (קנברה)

אוסטרליה

אקלים

פנים הארץ וחלקיה המערביים והדרומיים הם אזורים צחיחים או צחיחים למחצה, ובקיץ (אוקטובר עד מרץ) שורר בהם חום כבד. בצפון אוסטרליה חם כל ימות השנה, ובקיץ, בתקופת המונסון, גם לח מאוד. באזורי החוף ובדרום-מערב המדינה, בסביבות העיר פרת, שורר אקלים ממוזג טיפוסי. באזורים אלה כמות הגשמים השנתית הממוצעת מגיעה עד 1,800 מילימטר.

טבע וסביבה

בשל בידודה הגיאוגרפי התפתחו באוסטרליה צומח וחי ייחודיים ומגוונים. בשטחה הנרחב יש תצורות צומח שונות, ובהן יערות גשם טרופיים, יערות גשם ממוזגים, יערות מחטניים, בתות שיטים, סוואנות, ערבות, כרי עשב ומדבריות. הצמח המשותף לכולן, פרט ליערות הגשם, הוא עץ האקליפטוס, המונה יותר מ-500 מינים. צמח נפוץ אחר הוא השיטה, שבאוסטרליה גדלים כ-600 מינים שלה. במדבריות יש צמחים כמו כף הקנגורו, שהסתגלו לתנאי השטח והאקלים הקשים. צמחים אלה מנצלים את המשקעים המעטים היורדים במדבריות, ופורחים מיד לאחר רדת הגשם.
בצמחים אוסטרליים רבים התפתחו שיטות מתוחכמות למשיכת העופות והחרקים המאביקים. שיטות אלה כוללות פרחים בצבעים מרהיבים, צורות יוצאות דופן וכמויות גדולות של צוף. אחדים מהצמחים האוסטרליים מייצרים פירות וזרעים מעוצים; אלה שורדים באש השריפות, ואף זקוקים לה כדי לנבוט.
עולם החי של אוסטרליה כולל כ-800 מיני עופות, אשר כ-400 מהם ייחודיים למדינה זו, ובהם 55 מיני תוכים. גודלם של העופות משתנה מדבשָנִיים זעירים ועד האֶמו, המגיע לגובה שני מטרים. באוסטרליה יש 300 מיני לטאות, 140 מיני נחשים ושני מיני תנינים. 230 מיני היונקים המקומיים נחלקים לשתי קבוצות עיקריות: כיסאים וביבאים. הכיסאים ממליטים ולד לא מפותח, שאותו הם מגדלים בכיס אימהי עד גיל מבוגר יותר. באוסטרליה יש מינים רבים של כיסאים, ובהם הקואָלָה, הוומבט ויותר מחמישים מיני קנגורו. על הביבאים, מטילי הביצים, נמנים הברווזן וקיפודן הנמלים.

מזג אוויר