תפריט עמוד

כמה מדינות יש בעולם?

כמה מדינות יש בעולם?

המדינה האחרונה שנולדה בעולם היתה דרום סודן. כמה מדינות יש עכשיו בעולם? באו"ם חברות 193 מדינות. אבל התשובה המלאה מורכבת יותר.

כמה מדינות יש בעולם?
כדי לבדוק זאת, ראשית נגדיר מהי מדינה. לפי ויקיפדיה, "מדינה מתוארת במדע המדינה בדרך כלל כחברה של בני אדם המתגוררים בטריטוריה ספציפית על פי סמכות משותפת חוקתית, חוקית ופוליטית". וגם, "מדינה זהו ארגון פוליטי ליישום אינטרסים אזרחיים בשטח גיאוגרפי ספציפי". הגדרה מעורפלת משהו.

אם בודקים כמה
מדינות חברות באו"ם, התשובה היא 193המדינה הצעירה ביותר נולדה ב-2011: דרום סודן (שנפרדה מסודן).
אבל יש כמה מדינות נוספות, שאינן חברות באו"ם, וזה לא אומר שהן אינן מדינות.

עוד טריוויה כאן

מדינות שאינן חברות באו"ם

טייוואן (או הרפובליקה הסינית) שכונתה בעבר סין הלאומית, לא חברה באו"ם. היא ניסתה להתקבל כמה פעמים (ואף היתה בעבר חברה), אולם סין לא מאפשרת זאת. טייוואן לא הכריזה על עצמאותה מחשש שסין תתקוף אותה, אך מוכרת כמדינה דה-פאקטו. מעט מדינות מכירות בה כמדינה עצמאית.

הוותיקן אינה חברה באו"ם (היא במעמד של משקיפה), אבל היא מדינה עצמאית, אמנם הקטנה ביותר, אבל עדיין מדינה. היא מוכרת בעולם כטריטוריה ריבונית מאז 1929, יש לה שגרירים בעולם וסממני עצמאות אחרים.

קוסובו הכריזה על עצמאות ב-2008, מדינות רבות ביניהן ארה"ב וחלק מאירופה הכירו בה כמדינה ריבונית, והיא מפיקה דרכונים. סרביה, ממנה התנתקה קוסובו, רואה בקוסובו חלק סרביה ואינה מכירה בה כמדינה עצמאית. קוסובו אינה חברה באו"ם מכיוון שרוסיה מטילה על כך ווטו (גם ישראל אינה מכירה בה רשמית).

עד כאן 196 מדינות בעולם.

"מדינות" שאינן מוכרות באופן מלא

הרשות הפלשתינית אינה מייצגת מדינה עצמאית, אבל בסוף 2012 הוכרה פלסטין באו"ם כמדינה משקיפה והיא מוכרת כמדינה על ידי מרבית מדינות העולם.

דומה כי הטריטוריות היחידות בעולם שאינן שייכות רשמית לשום מדינה הן רצועת עזה (ממנה יצאה ישראל, והיא בשליטה בפועל של החמאס) ואנטארקטיקה (האמנה האנטארקטית של האו"ם השעתה את התביעות הטריטוריאליות של המדינות הנוכחות בה).

צפון קפריסין היא מדינה דה-פאקטו, שהכריזה על עצמאותה בשנת 1983, מוחזקת (או כבושה, תלוי את מי שואלים) בידי תורכיה, ולא מוכרת ע"י מרבית מדינות העולם מלבד תורכיה (ואזרבייג'אן שהכירה בה דה-פאקטו).

סהרה המערבית, מדרום למרוקו, כבושה בידי מרוקו, כיבוש שלא מוכר ע"י רוב מדינות העולם. התושבים הכריזו על עצמאות זה מכבר, אך משאל עם האמור לבדוק את רצון העצמאות נדחה מידי פעם בשל הויכוח אם לתושבים מרוקאים שהתנחלו באיזור תהיה זכות הצבעה.  למרות זאת חברה סהרה המערבית בארגון לאחדות אפריקה.

טריטוריות אוטונומיות

איי קוק וניואה הם איים באוקיינוס השקט, המקיימים ממשלים עצמאיים אך יחסי החוץ שלהם ודרכוניהם ניו זילנדים, ולמעשה הן מדינות חסות של ניו זילנד.

גיאנה הצרפתית
היא טריטוריה גדולה (שטחה כ-86,500 קמ"ר, יותר מפי 4 ממדינת ישראל) בדרום אמריקה, למעשה ארץ שלמה השייכת לצרפת ומשתמשת ביורו מעבר לאוקיינוס. לצרפת טריטוריות רבות נוספות מעבר לים, קטנות יותר, ביניהן עצמאיות חלקית כמו קלדוניה החדשה, פולינזיה הצרפתית ועוד.

גרינלנד קיבלה אוטונומיה בשנת 1979 מדנמרק, שהורחבה בשנת 2009. היא גם פרשה מהאיחוד האירופי, אליו שייכת דנמרק.

פוארטו ריקו היא טריטוריה של ארה"ב בעלת ממשל עצמי, אך אינה מוגדרת כאחת המדינות של ארה"ב.

שטחים שהכריזו על עצמאות

ישנם שטחים אחרים בעולם שהכריזו על עצמאות ומתפקדים כמדינות דה פאקטו, אך עצמאותם לא התקבלה ע"י מדינות רבות אחרות (חלקם ע"י שום מדינה), כמו דרום אוסטיה ואבחזיה בגאורגיה, סומלילנד בסומליה, נגורנו קרבאך באזרבייג'ן, טרנסניסטריה במולדובה, לוהנסק ודונצק באוקראינה, לוגון ברפובליקה המרכז אפריקאית ואמבזוניה בקמרון.

למדינות נוספות, ביניהן ארה"ב, בריטניה ועוד, שטחי טריטוריות המחזיקות מידה כזו או אחרת של ממשל עצמי, אך אינן מוכרזות כמדינות.

"המדינה האיסלאמית" של ארגון הטרור דאעש השתלטה ב-2014-2015 על שטחים נרחבים בעירק ובסוריה, וכמו כן יש לה שלוחות הפועלות בעיקר בלוב, בתימן ובסיני. במהלך 2017 החלה התמוטטות הארגון.

מדינות לכאורה

ישנם מקומות או שטחים שהכריזו על עצמאות ולחלקם סממני מדינה כמו דגל, חוקה, מטבע  ובולים. הם לא הוכרו על ידי שום מדינה. חלקם היו גימיקים פרסומיים. דוגמאות למקומות אלה: נסיכות סילנד, רפובליקת קונק, מדינת אכזיב, הרפובליקה החופשית של ליברלנד, הכס האימפריאלי ועוד.

עכשיו תחליטו בעצמכם כמה מדינות יש בדיוק…

 

האם היית ביעד הזה?

  • 73

    כן הייתי

  • 32

    לא, אבל מתכנן

  • 54

    לא מעוניין

האם המאמר הזה עזר לך?

עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

מרכז ההזמנות של מסע אחר

השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

מרכז ההזמנות של מסע אחר

טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*

code