תפריט עמוד

דברים שלא ידעתם על גיברלטר

ג'ון לנון ויוקו אונו התחתנו כאן, צ'ארלס ודיאנה בילו פה את ירח הדבש שלהם, המקומיים נוסעים באוטובוס בחינם (אבל תיירים צריכים לשלם) וכשמטוס נוחת או ממריא הכביש הראשי נסגר. כמה עובדות מרתקות על גיברלטר

גיברלטר (Gibraltar) מרתקת מכמה סיבות. ראשית, למרות הסמיכות לספרד, זוהי טריטוריה בריטית, והשפה הרשמית היא אנגלית. שנית, המקום הקטנטן הזה, ששטחו רק שבעה קילומטרים רבועים, נמצא במיקום אסטרטגי במיוחד: בנקודת הכניסה של האוקיינוס האטלנטי לים התיכון, בקצה הדרומי-מערבי של אירופה, בנקודה האירופית הקרובה ביותר לאפריקה.


תושבת גיברלטר בייום הלאומי, הנחגג כל שנה לציון ההחלטה להישאר תחת שליטה בריטית | צילום: InfoGibraltar

גם מי שביקר בגיברלטר, ודאי יגלה כאן כמה דברים שלא ידעם. אז הנה עשרה דברים שאולי לא ידעתם על גיברלטר:

בגיברלטר יש מערת נטיפים, מערת סנט מייקל (St Michel Cave), שבכל שנה מגיעים אליה תיירים רבים. אחת החוויות המיוחדות, שלא כולם יודעים עליה, היא הקונצרטים המדהימים שמתקיימים במערה כמה פעמים בשנה. כוכבי אופרה או רקדני בלט נודעים מכל העולם מגיעים לגיברלטר ומופיעים במרכז המערה למול מאות צופים נלהבים. מניסיון אישי, זו חוויה עוצרת נשימה.

פסטיבל מוזיקה במערת הנטיפים סנט מייקל | צילום: InfoGibraltar


וכך נראית מערת הנטיפים בביקור רגיל, לא בזמן קונצרט | צילום: אייסטוק

ב-24 במאי 2013 הפכה גיברלטר לחברה הקטנה ביותר באיגוד התאחדויות הכדורגל האירופיות, אופ"א (UEFA), שבו חברות 54 מדינות.


חוגגים את ההצטרפות לאופ"א. גיברלטר היא החברה הקטנה ביותר באיגוד | צילום: אילת מאמו שי


חגיגות ההצטרפות לאופ"א | צילום:
InfoGibraltar

שירות האוטובוסים בגיברלטר ניתן בחינם לכלל התושבים. אבל בביקור הבא בגיברלטר אל תחשבו לרגע לעלות לאוטובוס מבלי לשלם, השירות הזה ניתן רק למקומיים המציגים תעודת תושב לנהג האוטובוס.

גיברלטר היא קולוניה בריטית, אך אם אתם מרגישים שעל אף שהיותכם דוברי אנגלית רהוטה אתם לא בדיוק מבינים את השפה שלהם – אתם לא לבד… השפה המדוברת בגיברלטר היא ג'אניטו או יאניטו (Yanito/Llanito). תושבי המקום משלבים במשפט אחד מילים באנגלית ובספרדית (בהשפעת השכנה ספרד, כמובן). הגיברלטרים בהחלט גאים בשפתם הייחודית ומדי שנה הם מוציאים לאור מילון שנקרא Yanito. אבל אל דאגה, אם תפנו לעזרה מאחד התושבים, הם יעזרו לכם באדיבות ויכוונו אתכם בשפה אחת בלבד – אנגלית או ספרדית.


למרות שהשפה הרשמית היא אנגלית, הגיברלטרים מדברים שפה ייחודית הנקראית יאניטו, שילוב של אנגלית וספרדית

הקהילה היהודית בגיברלטר הגיעה ברובה לפני שנים רבות ממרוקו ומספרד ומונה כיום כ- 600 יהודים וכ-100 ישראלים. לפני גירוש ספרד, בזמן שגיברלטר היתה עוד שייכת לספרדים, פנו היהודים למלך ספרד וביקשו ממנו לקנות שטח בגיברלטר. המלך הסכים ומכר להם את השטח המבוקש, ואף חתם עמם על הסכם קנייה. כאשר תהליך הרכישה הסתיים, המלך חזר בו מהחלטתו, הוא שמר את הכסף לעצמו וגירש את היהודים מארצו. לאחרונה, דוכס ספרדי מהעיר מדינה-סידוניה (Medina-Sidonia) העניק ליהודי גיברלטר הצהרה ובה כתוב שספרד מתנצלת מעומק ליבה על אשר נעשה ליהודים בעבר. כיום הקהילה היהודית בגיברלטר מובילה ומשפיעה מאוד על הלך הרוח בגיברלטר.


אירוע של הקהילה היהודית בגיברלטר | צילום: ערן שי

היום הלאומי של גיברלטר (National Day) נחגג כל שנה ב-10 בספטמבר, לציון היום בו התושבים הצביעו, בשנת 1967, נגד המעבר לריבונות ספרדית ובחרו להישאר תחת ריבונות בריטית עם מוסדות של ממשל עצמי. זהו יום חופש וכולם מתלבשים בו באדום ולבן, כצבעי דגל גיברלטר. החגיגות נמשכות מהבוקר ועד השעות הקטנות של הלילה וכוללות ארוחות משפחתיות, מסיבות והרבה אלכוהול.


חגיגות היום הלאומי. כולם לובשים אדום-לבן, כצבעי דגל גיברלטר | צילום: InfoGibraltar


גם ההולכים על ארבע מציינים את היום הלאומי (לפעמים בזרועות בעליהם) | צילום: InfoGibraltar

שדה התעופה של גיברלטר נכלל ברשימת "עשרת שדות התעופה המסוכנים בעולם". יש לו מסלול נחיתה/המראה אחד, ומשני צדדיו יש ים, ואם לא די בכך – רחוב וינסטון צ'רצ'יל העמוס חוצה את המסלול! וכך, בכל פעם שמטוס נוחת או ממריא, הכביש הראשי נסגר לתנועה. לעומדים על הקרקע זהו מחזה מיוחד במינו, אך לטסים מומלץ להתפלל לנחיתה רכה ונטולת סכנה.


שדה התעופה של גיברלטר – מסלול יחיד, עם ים משני עבריו וכביש החוצה אותו | צילום: Jnpet, GFDL


וכך זה נראה כאשר מטוס מתחיל בהמראה וחוצה בדרכו את כביש וינסטון צ'רצ'יל | צילום:

ב-20 במרץ 1969 נישאו ג'ון לנון ויוקו אונו בחתונת בזק בגיברלטר. מאז, זוגות אוהבים רבים ממסדים את הקשר שלהם בגיברלטר או לפחות מגיעים כדי לבלות את ירח הדבש כאן (ב-1981, לאחר חתונתם, שהו הנסיך צ'ארלס ואשתו דיאנה בגיברלטר וממנה יצאו להפלגה בים התיכון), גם בשל יופיו של המקום וגם בשל הקלות הבירוקרטית של תהליך הנישואין.

איש אינו יודע כיצד ולמה הגיעו קופי המקוק הברברי (Barbary Macaque) לגיברלטר, אבל דבר אחד ברור – זוהי אוכלוסיית המקוק הברברי הגדולה באירופה. בין האגדות שנקשרו בקופים, יש אחת האומרת שכל עוד יש קופים בגיברלטר, המקום יישאר תחת שליטה בריטית.


קוף מקוק ברברי צופה אל הנוף. ברקע – צוק גיברלטר

חברות ההימורים הגדולות והמובילות בעולם נמצאות בגיברלטר, בשל הטבות המס הרבות שיש למקום להציע לחברות גדולות ולעסקים קטנים. בשל עובדה זו, יותר מעשרה אחוזים מהאוכלוסייה המקומית עובדים בחברות ההימורים, כגון  Bet Victor, 888, Bwin.Party  ואחרות.

איך הגעתי לגיבלרטר?

במסגרת עבודת הדוקטורט אני חוקרת קהילות יהודיות קטנות ברחבי העולם, מתחת לאלף חברים, במטרה לשמר אותן מפני הכחדה ולהביא לשיתוף פעולה בין הקהילות השונות. הקהילה היהודית הקטנה בגיברלטר מונה כיום כ-600 איש וכמאה ישראלים. ביקורים בין הקהילות השונות ברחבי העולם, מביאים אותי לבחון את הנתונים בצורה קצת אחרת… הפגישות והשיחות עם מנהיגי הקהילה ועם אזרחי המקום פותחים לי צוהר לעובדות מרתקות ולסודות קטנים השמורים רק למקומיים.

מפת גיברלטר:

Gibraltar Pass – כל האתרים השווים בגיברלטר בכרטיס אחד

רוכשים את הכרטיס באופן מקוון באמצעות האתר www.GibraltarPass.com
מיד בתום הרכישה מקבלים כרטיס דיגיטלי (בדומה לכרטיס עלייה למטוס מקוון) לטלפון הנייד שלכם.

כרטיס זה מעניק לכם גישה לאטרקציות הפופולריות ביותר של המצוק המפורסם של גיברלטר, הנחות, הפתעות ומתנות.

כל שעליכם לעשות זה להציג את הכרטיס שרכשתם במכשיר הנייד שלכם בכניסה לכל אטרקציה. אנשי הצוות בכל אתר יסרקו את הכרטיס וכך תוכלו להכנס ללא כל עלות נוספת.

הכרטיס כולל את כל אתרי התיירות בגיברלטר. כמו כן מעניק תחבורה חינם בקווי אוטובוס 5 ו-10 (ממעבר הגבול עם ספרד למרכז העיר ולרכבל). כמו כן מגוון רחב של הטבות, הנחות ומתנות בלעדיות בחנויות ומסעדות ברחבי גיברלטר.

המחיר לכרטיס עבור יום אחד הוא 45 ליש"ט למבוגר, 40 ליש"ט לילד (מתחת לגיל 12).

אזור האגמים באנגליה

לתגובות, תוספות ותיקונים
להוספת תגובה

תגובות

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.