תפריט עמוד

נבי מוסא ונחל אוג

נבי מוסא ונחל אוג

אין הרבה מקומות בארץ שבהם מרגישים תחושת אקזוטיקה מדברית כפי שמרגישים במתחם נבי מוסא, בו לפי המסורת המוסלמית קבור משה. ממש למרגלות נבי מוסא מתפתל בסתר ערוצו של נחל אוג, אחד הנחלים הפחות מוכרים של מדבר יהודה

• עונה מומלצת: כל השנה – למעט ימים חורפיים בהם קיימת סכנת שיטפונות – מסוכן!.

• התאמה: משפחות מטיבות לכת

• קושי מסלול: בינוני – קשה (כולל ירידות בסולמות)

• אורך מסלול: כ- 7 ק"מ.

• משך מסלול: כחמש שעות.

• מפה: מפת סימון שבילים "צפון מדבר יהודה וים המלח".

• הגעה מהמרכז: נסיעה לירושלים וממנה לים-המלח. כדי להגיע למסלול הארוך יש לפנות ימינה (דרומה) מהכביש 9 ק"מ אחרי פונדק השומרוני הטוב. השילוט מוביל לנבי מוסא.

• ציוד נדרש: נעלי הליכה טובות, כ–3 ליטר מי שתייה לאדם, כובע, קרם הגנה.

• הכניסה לנבי מוסא מחייבת לבוש צנוע והתנהגות היאה למקום קדוש.

• הקפצת רכב לנקודת הסיום: נוסעים בכביש מס' 1 לעבר ים המלח עד צומת אלמוג ופונים לקיבוץ. ממש לפני הקיבוץ, במקום בו יש תפנית חדה של הכביש שמאלה, לעבר הקיבוץ ממשיכים 200 מ' בדרך עפר (סימון שבילים אדום) עד לצומת שבילים. כאן חונים.

מתחם נבי מוסא על קירות האבן העבים שלו, בית הקברות הגדול המשתרע סביבו, הכיפות הפחוסות הכחולות, קמרונות הפתחים, מרצפות האבן השחוקות, הדקלים שפלי הצמרת הסוככים עליהן יוצרים תחושה מיוחדת במינה. ככל הנראה, המנהיג המוסלמי צלאח א-דין שחי במאה ה- 12 היה זה שקבע את זיהויו של הקבר ויזם את מסורת העליה לרגל לאחר שניצח את הצלבנים בקרב קרני חיטין והביא לנפילתה של ממלכת ירושלים הראשונה. ההשערה הרווחת היא שצלאח א-דין יזם את החג משום שחשש שמא ינצלו צליינים נוצריים את הביקור בערבות הירדן הסמוכות ליריחו במהלך חג הפסחא ליצור מהומות או לנסות ולכבוש בחזרה את ירושלים. מעניין לציין שהעליה לרגל לא נקבעת לפי לוח השנה המוסלמי, אלא לפי לוח השנה של הכנסיה האורתודוכסית. לימים, הפך המתחם שהיה מרכז סופי חשוב למעוז לאומני קיצוני, אולם היום שב הרוגע, ולצידו גם העליבות לשכון בו. כיום, לצד אנשי דת המתחזקים את המקום יש גם כאן מוסד פלסטיני לנגמלי סמים.

כדאי להשקיף על כיפות מתחם נבי מוסא ועל נוף המדבר הנפרש סביב


מעניין לסייר בבית הקברות ולבקר במתחם עצמו, שבמראהו הנוכחי נבנה במאה ה- 13, על ידי הממלוכ בייברס. יפה להציץ אל החדרים שבעבר המו עולי רגל, להשקיף על כיפות המתחם ועל נוף המדבר הנצפה מבעד לחלונותיו הקרועים. בדרך כלל לא ניתן להיכנס למסגד עצמו, אך אפשר להציץ אליו מבעד לחלונות ולראות את עמודי השיש הצלבניים המשולבים בגומחת התפילה וניצבים סביב הקבר עצמו.

ממש למרגלות נבי מוסא מתפתל בסתר ערוצו של נחל אוג, אחד הנחלים הפחות מוכרים של מדבר יהודה. הנחל חוצה את בקעת הורקניה שבקצה הצפוני שלה שוכן מתחם נבי מוסא ותוך כדי כך גם חוצה את שכבות סלע הביטומן, אותו סלע משקע המכיל בתוכו כמות גדולה של חומר אורגאני שניתן להציתו. את הסלע המוזר, הבהיר כלפי חוץ והכהה בפנים תוכלו לראות בסביבות המתחם ולאורך ראשית ההליכה, לפני הגלישה לערוץ עצמו. מרצפות המתחם המשויפות עשויות מאותו חומר ומסופר שעולי הרגל נהגו להבעיר את האבנים הללו ולבשל עליהן. גם כיום ניתן לשבור את האבן הרכה להריח את הריח המזכיר נפט העולה ממנה ואף לנסות להבעירה.

מנבי מוסא יוצאים דרומה (שמאלה) לאורך הכביש המוביל אל עומק בקעת הורקניה. צועדים מרחק של כ- 2 ק"מ (בדרך חולפים על פני מתחם קבר קטן נוסף) עד למקום בו הוא חוצה את ערוץ נחל אוג ושם מתחילים לרדת במורד הערוץ (סימון שבילים ירוק).

השביל עובר בערוץ עצמו, ההולך ומעמיק ככל שמתקדמים בו. משני עבריו סוגרים עליו מצוקי סלע גיר. בחלקו התחתון של הערוץ, אחרי שחולפים על פני דרך עפר החוצה אותו ולפני המוצא שלו לבקעת ים המלח יש לקפץ מעל כמה מפלים בעזרת סולמות מתכת ששלביהם קבועים בסלע (חלקם בגובה של כ-8 מטר). בנקודה שבה שב הערוץ ונפתח וזורם דרך קירות העפר הרכים והבהירים של תצורת חוואר הלשון, יש לשם לב לדרך עפר מסומנת אדום החוצה את הערוץ ולפנות בה שמאלה, לעבר קיבוץ אלמוג ואל נקודת הסיום.

האם היית ביעד הזה?

 • 5

  כן הייתי

 • 5

  לא, אבל מתכנן

 • 0

  לא מעוניין

צמחי המדבר - הצמחים הכי מתוחכמים בארץ

  האם המאמר הזה עזר לך?

  עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

  כתבות מים המלח ומדבר יהודה

  מסע לארץ החורים השחורים: ביקור מפחיד בבולענים
  מסע לארץ החורים השחורים: ביקור מפחיד בבולענים

  ארץ הבולענים בחופי ים המלח אינה מקום לשוטט בו ובכל זאת למרות הסכנה המתמדת של שקיעת הקרקע הפך האזור הזה עם השנים לאתר שוטטות מבוקש וגם לארץ מפלט של מתבודדים ונוודים הנוטים את אוהלם במקום. וגם: בדיקה של ...

  נוף משותף: יחסי אדם סביבה בערד והאזור
  נוף משותף: יחסי אדם סביבה בערד והאזור

  בסביבה המדברית הצחיחה, במדרונות המוליכים לים המלח, אפשר לעמוד היטב על יחסי אדם וסביבה וכיצד יחסים אלה קשורים קשר הדוק ביחסי הקהילות השוכנות שם. "נוף משותף", פרויקט של אמנות השתתפותית בערד ובהתיישבות הבדואית בבקעת קנאים, בוחן את היחסים ...

  נחל רחף תחתון – טיול סנפלינג
  נחל רחף תחתון – טיול סנפלינג

  בנחל רחף התחתון במדבר יהודה יש מסלול אתגרי הרפתקני ובו לפחות חמישה מפלים בגבהים שונים וגבים נהדרים (כאשר הם מלאים). נדרש ציוד ומדריך סנפלינג!