תפריט עמוד

מערת הקריסטל במקסיקו

לפני כעשור התגלתה במקרה מערה מדהימה, שאין דומה לה בעולם כולו. החוקרים המועטים שמורשים להיכנס אליה נותרים חסרי נשימה, ולא רק בגלל עמודי הקריסטל האדירים שמזדקרים בה מכל עבר

בשנת 2000, במהלך חפירות במכרה Naica שבמדינת צ'יוואווה (Chihuahua) במקסיקו התגלתה לעיני הכורים תופעה מופלאה מאין כמוה: 300 מטר מתחת לפני האדמה נפער חלל אדיר עמוס בקריסטלים ענקיים מעבר לכל דמיון. מדידות אישרו את מה שהעין ראתה: אלו הם הקריסטלים הטבעיים הגדולים ביותר שנמצאו אי פעם. הגדולים שבהם מגיעים לגובה של יותר מעשרה מטרים, קוטר של ארבעה מטרים ומשקל של 55 טונות! דמיינו טיפת קריסטל שמעטרת נברשת בדולח, תכפילו אותה באלפי מונים ותקבלו עמוד אחד מיני רבים – והכל יצירה של הטבע. צריך לראות את הסרטון המצורף כדי להבין את גודל הפלא הטבעי הזה שטמון במעמקי האדמה.

אבל יופיים המהפנט של הקריסטלים הלבנים-שקופים הללו וממדיהם האדירים מהווים רק צד אחד של הסיפור. הצד הנוסף נמצא בתנאים הבלתי אפשריים ששוררים במערה. 50 מעלות צלסיוס ו-100 אחוזי לחות הופכים את השהות בה לבלתי אפשרית לבני אדם. על פי חישובים, אדם שייכנס למערה ללא הגנה מתאימה ימות בתוך 15 דקות. מהסיבה הזאת, וגם כדי להגן על הקריסטלים הנדירים מנזקים אפשריים, הוחלט לאסור את הכניסה למבקרים מזדמנים. המעטים שזוכים להיכנס אליה הם חוקרים מטעם Naica Project, וכן קומץ זעיר של אנשי תקשורת שהורשו לתעד את המערה.

במכרה, עוד לפני הכניסה למערה, חייבים ללבוש חליפה מיוחדת המכילה שכבה של קרח, שנועדה לשמור שטמפרטורת הגוף לא תעלה מעל המותר, ויש להצטייד בבלון חמצן ובמסכה, שכן נשימה של אוויר המערה עלולה לגרום להצטברות של מים בריאות ולחנק. מי שמקבל היתר לרדת מאות מטרים אל תוך בטן האדמה, ומצליח להתגבר על הפחדים ותחושת הקלסטרופוביה ועל התנאים הקיצוניים השוררים במערה יגלה יופי שקשה לתארו במילים, ושגם התמונות לא עושות עמו חסד.

 

האם היית ביעד הזה?

 • 0

  כן הייתי

 • 0

  לא, אבל מתכנן

 • 0

  לא מעוניין

הים הקריבי - בוקאס דל טורו

  האם המאמר הזה עזר לך?

  עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר.