תפריט עמוד

מעיינות סודיים בישראל

ברחבי הארץ פזורים עשרות מעיינות שמזמינים לטבילה מרעננת בימים חמים. לצד המעיינות הידועים והעמוסים במבקרים, ישנם מעיינות פחות מוכרים, אשר לידם אפשר ליהנות מהטבע בשלווה וברוגע. הנה כמה מעיינות סודיים בישראל

קשה לחשוב על חוויה מרעננת ומהנה יותר מטבילה במעיין צונן ביום חם. הבעיה היא שבארץ קטנה ודלה במים כשלנו, מסביב לכל בריכת מים או מעיין מתגודדים המוני מטיילים. בכל זאת, ברחבי הארץ אפשר למצוא עדיין כמה מעיינות פחות מוכרים ועמוסים, שאפשר לשבת לצדם או לשכשך במימיהם בבדידות יחסית. כמובן, מעיין שהיה סודי אתמול, לא בטוח שיהיה סודי גם מחר (וכאן אנחנו לוקחים על עצמנו חלק מהאשמה… וגם מפלס המים במעיינות עשוי להשתנות, ולא תמיד הם מלאים ושופעי מים.

מעיינות בצפון
• מעיינות בגולן
• מעיינות ברמות מנשה
• מעיינות בדרום ובמרכז

עוד טיולים בישראל כאן

כדי להימנע מעומס של מטיילים, מומלץ להגיע למעיינות המוזכרים כאן באמצע השבוע ולא בשבתות או בחגים. ועוד דבר: מאמצים רבים הושקעו כדי לתחזק ולשפץ את המעיינות הללו – הרבה פעמים זוהי יוזמה פרטית של חברים או בני משפחה של צעירים שנהרגו ושעל שמם המעיין נקרא. אנא כבדו את הטבע והסביבה ואת אלו שטיפחו והשקיעו עבודה ואהבה במעיין ושמרו על ניקיון המקום.  

עין ליאור, ליד צפת

אחד המעיינות היפים והמפתיעים בצפון הוא עין ליאור שביער ביריה, ליד צפת. המעיין שופץ לזכרו של ליאור דהן ז"ל, אשר טבע בחוף קיסריה ב-2005. במקום ניצב שלט זיכרון להנצחתו. אל המעיין מוביל גרם מדרגות אשר בסופו נמצאת בריכת אבן יפה עם מים צלולים וזכים. על הבריכה מצל עץ איקליפטוס גדול ממדים אשר שולח ענף אל המים.


עין ליאור ביער ביריה | צילום: יעקב שקולניק 

איך מגיעים? מכביש 89 פונים בצומת עין זיתים לכביש 8900 לכיוון עין זיתים. נוסעים כ-2.2 ק"מ ואחרי עיקול שמאלה בכביש פונים שמאלה לשביל עפר. לאחר כ-50 מטר מגיעים לרחבת חנייה שלצידה מדרגות אבן. מטפסים במדרגות ובסיומן מגיעים למעיין.

עין חותם, נחל כזיב

בנחל כזיב מעיינות רבים ואחד המיוחדים והפחות מוכרים שבהם הוא עין חותם הסמוך לכפר הדרוזי חורפיש. אחד הדברים שמייחדים את המעיין הזה הוא מיקומו: בתוך מבנה אבן מקושת מסתתרת בריכה זעירה עם מים צוננים. המים משמשים את תושבי הכפרים הסמוכים להשקיה והעזים עושות הפסקת שתייה במעיין הזה. ליד המעיין יש עצי צפצפה ומשטחי סלע שעליהם ניתן לשבת.


עין חותם, מהמיוחדים שבמעיינות נחל כזיב | צילום: יעקב שקולניק

איך מגיעים? בצומת אלקוש שעל כביש 89 פונים לכיוון הכפר חורפיש. בתוך הכפר מסומן על עמוד סימון כבישים כחול לכיוון דרום. נוסעים בעקבות הסימון עד שמגיעים לאזור חנייה ומחנים את הרכב. מהחנייה ממשיכים ברגל דרך הוואדי עד שמגיעים למעיין.

עין שריר, מצוקי האון, דרום רמת הגולן

מעל הכנרת, בשמורת מצוקי האון שבדרום הגולן, נמצא עין שריר או עין שוירח, מעיין מקסים שההגעה אליו מאתגרת אך מתגמלת. בריכת הבטון ששוכנת במקום כבר עשרות שנים שופצה בראשית שנות האלפיים על ידי ירח פארן מקיבוץ האון הסמוך. זוהי בריכה צרה ואורכה אשר סביבה עצי איקליפטוס ותאנה מצלים. השילוב של מים צוננים, תאנים עסיסיות ונוף הכנרת הופך את הביקור במעיין הזה למענג במיוחד. 


עין שריר. סביב הבריכה עצי תאנה ואיקליפטוס | צילום: יעקב שקולניק

איך מגיעים? מכביש 98 החוצה את רמת הגולן פונים מערבה בין הקילומטר ה-11 ל-12 לדרך עפר בעקבות השילוט לעין תאופיק. נוסעים כ-500 מטר בדרך העפר עד שמגיעים לצומת שבילים שבו ממשיכים עם סימון שבילים ירוק שיורד לכיוון הכנרת. לאחר כ-500 מטר השביל נהיה תלול מאוד ואז מחנים את הרכב. מכאן ממשיכים ברגל או ברכב שטח. ממשיכים ישר בדרך המסומנת גם היא בסימון הירוק. כעבור כ-200 מטר מגיעים לעיקול קטן שמימין לו סלעים שמעליהם גדר ושער. עולים לשער ועוברים אותו ואז יורדים עם השביל עד שמגיעים לבריכה.

עין שוקו, מבוא חמה, דרום רמת הגולן

מעיין נוסף בדרום רמת הגולן הוא עין שוקו, מתחת ליישוב מבוא חמה. המעיין וסביבתו שופצו וטופלו על ידי חבריו של מתן גדרי ז"ל, אשר נהרג בהיתקלות עם מחבלים ב-2003. מתן כונה שוקו על ידי חבריו ולאחר מותו הם טיפחו את המקום והפכו אותה לפנינה אמתית. יש כאן בריכה עגולה ויפה עם מים קרירים בהם שוחים דגי זהב. מסביב, בין העצים, יש ספסלים ושולחנות עץ, וגולת הכותרת היא הנוף הנפלא של הכנרת שנשקף מכאן. בסתיו מתווספת לאלה פריחה של חלמוניות וסתווניות.


עין שוקו. גולת הכותרת היא הנוף הנפלא לכנרת | צילום: יעקב שקולניק

איך מגיעים? מכביש 98  יש לפנות מערבה כ-900 מ' דרומית לקיבוץ מבוא חמה, לכיוון בית העלמין, להחנות וללכת צפונה לאורך שפת המצוק לפי סימוני הדרך. כמה מטרים לאחר הפשפש שבגדר הישוב יש מעבר שמאלה בין גדרות סוסים. עוברים בפתח ויורדים בשביל עד למעיין.

עין אי"ה, ליד מיצר, דרום רמת הגולן

מעיין נוסף אשר שופץ ושוקם לזכרו של חבר שנהרג הוא עין אי"ה שקרוי על שמו של אילון יעקב הורוביץ ז"ל אשר שירת בפלח"ן גבעתי ונהרג בתאונת אימונים בשנת 2004. הבריכה המרובעת מלאה במים קרירים ונקיים. סביבה יש ספסלים מהם ניתן להשקיף על נופי דרום הגולן ועל משולש הגבולות ישראל-ירדן וסוריה. ליד הבריכה יש עץ שיזף גדול.


טובלים בעין אי"ה, ליד עץ השיזף | צילום: יעקב שקולניק

איך מגיעים? מכביש 98 פונים בעקבות השילוט לכיוון קיבוץ מיצר. חולפים על פני הכניסה לקיבוץ (לא נכנסים) עד שמגיעים לצומת טי בה פונים ימינה. נוסעים כ-700 עד שפונים שמאלה לכביש צר ובו נוסעים כקילומטר עד שפןנים שמאלה לדרך עפר. נוסעים בדרך העפר כ-600 מטר עד שמגיעים למזלג דרכים שבו פונים שמאלה ונוסעים עד שמגיעים לרחבת חניה עם איקליפטוס בודד. המעיין נמצא בסמוך וניתן לזהות את מיקומו לפי עץ השיזף הגדול שמצל עליו.


עין אי"ה. אפשר לשבת סביב הבריכה ולהשקיף על נופי הגולן | צילום: אלי בצרי

עין אקליפטוס, צומת בית המכס, רמת הגולן

עין אקליפטוס, בריכה עגולה הבנויה אבני בזלת, קיבלה את שמה מעצי האקליפטוס המצלים עליה. המקום מכונה גם עין אמפי, בשל מדרגות האבן היורדות בחצי עיגול כמעין אמפיתיאטרון קטן. המים בבריכה נעימים וצלולים והיא מוקפת בצמחייה סבוכה. הצל המלא לאורך כל השנה תורם אף הוא לתחושה של גן עדן קטן.


עין אקליפטוס. הבריכה בנויה מאבני בזלת מקומיות | צילום: יעקב שקולניק

איך מגיעים? מצומת בית המכס נוסעים פונים דרומה לכביש 888 בעקבות השילוט לחד נס. לאחר כ-1.3 ק"מ פונים שמאלה לדרך אספלט המסומנת בצבע אדום, עוברים דרך שער בקר ונוסעים כ-1.2 ק"מ עד שפונים שמאלה ונוסעים כ-300 מטר בדרך משובשת עד שרואים מצד שמאל מבנה נטוש ולידו קבוצת אקליפטוסים, ביניהם מסתתר המעיין.

עין נזם, ליד שדה אליהו

עמק בית שאן ידוע בחום העז ששורר בו, ולכן עין נזם או עין חונזירה שליד קיבוץ שדה אליהו מהווה הפתעה מרעננת כל כך. זוהי בריכה מזמינה, עמוקה ורחבת ידיים, המוקפת בצמחיית קנים. כאן לא תצטרכו להסתפק בטבילה, אפשר לשחות במים או לתפוס שלווה אמיתית על מזרון ים. רק אל תשתו מהמים, אלו מים מליחים שאינם ראויים לשתייה. ליד הבריכה יש סוכה קטנה עם שולחן וכסאות – מקום מושלם לפיקניק. מדרום לבריכה יש חורשה נאה של עצי פאולוניה.


עין נזם. אפשר לשחות או לנמנם על מזרון ים | צילום: יעקב שקולניק

איך מגיעים? בצומת הנצי"ב בכביש 90 פונים מזרחה לכביש 6678. חולפים על פני כביש הגישה לשדה אליהו וממשיכים עוד כ-800 מטר עד שמגיעים לכביש חקלאי המזומן בסימון שבילים כחול. פונים לכביש ונוסעים בו עד לפנייה ימינה לשביל עפר לא מסומן. נוסעים בו עד שמגיעים לפיצול שבילים בו בוחרים בשביל הימני, מחנים ליד החממות ומשם הולכים ברגל בשביל שמוביל לבריכה.

מעיין אלרואי, קריית טבעון

בסמוך לשכונת אלרואי בקרית טבעון נמצאת פינת חמד מרעננת המוכרת בעיקר לתושבי האזור. מעין אלרואי נובע כל השנה לתוך בריכה מלאכותית נאה וגדולה ומימיו זורמים לנחל הקישון הסמוך. הרשויות באזור חברו שנים האחרונות לטיפוח המעיין וסביבתו, ובפארק מסביב אפשר למצוא שיחי פטל, נענע משובלת ועצי צפצפה, תות, איקליפטוס ועוד.


מעיין אלרואי. פינת חמד ליד קרית טבעון | צילום: אמנון גופר

איך מגיעים? מכביש 75 פונים בצומת העמקים לכיוון קריית טבעון ומיד לאחר מכן ימינה לכיוון שכונת אלרואי. ממשיכים עם הכביש שמתעקל שמאלה עד שמגיעים לדרך עפר שמובילה למעיין.

עין אשקף, אבן ספיר

הרי ירושלים משובצים במעיינות ואחד היפים והפחות עמוסים שבהם הוא עין אשקף ליד אבן ספיר. זהו מעיין שכבה הנשפך לשתי בריכות, שבהן מים צלולים ודגי זהב. בקיץ לא תמיד יש מים בבריכות או שהם רדודים ומתאימים בעיקר לטבילת רגליים. מסביב לבריכות יש שפע של צמחייה טיפוסית לאזור וטרסות חקלאיות עתיקות. המעיין מכונה גם עין ערן, על שמו של ערן דן גור שנפל בעזה ב-2008.


משתעשעים בעין אשקף שליד אבן ספיר | צילום: יעקב שקולניק

איך מגיעים? נכנסים ליישוב אבן ספיר ונוסעים בתוך היישוב כ-400 מטר עד שמגיעים למזלג כבישים. בוחרים במזלג השמאלי ונוסעים בו כ-300 מטר עד שמגיעים לשער ירוק שלידו מחנים את הרכב. מכאן ממשיכים ברגל בדרך עפר עד שהיא מתפצלת. בפיצול פונים ימינה וממישיכים עם השביל שיורד לוואדי עד שמגיעים למדרגות עץ שבהן יורדים לבריכה הראשונה.

עין אום סלאח, מזרח הרמון

בעוד שמרבית המעיינות במדבר עמוסים במטיילים, ישנם כמה מעיינות מדבריים שנותרו מחוץ למסלול. אחד המיוחדים שבהם הוא עין אום צלאח באזור מזרח הרמון. זהו מעין נובע וגב מים גדול שמתמלא אחרי שיטפונות למשך תקופה ארוכה, כך שעל פי רוב גם בקיץ הוא מלא מים. האגדה מספרת על ילד בדואי ששמו סלאח שטבע במעיין. אמו, שגילתה את גופתו, פרצה בבכי מר ודמעותיה מילאו את הבריכה במים ועד היום בזכותן המעיין לא יבש. הבריכה גדולה ועמוקה והיא מלאה במים נעימים. העובדה שכמעט תמיד תהיו פה לבד תורמת לחוויה.


עין אום סלאח. לרוב גם בקיץ הבריכה שופעת מים | צילום: יעקב שקולניק

איך מגיעים? מכביש 90 נכנסים למושב עין יהב. ממשיכים עם הכביש במושב עד היציאה וממנה פונים שבשביל המסומן בצבע אדום לכיוון נחל נקרות. נוסעים כשלושה ק"מ עד שמגיעים לשביל מסומן שחור שבו פונים שמאלה. ממשיכים הנסיעה כ-17 ק"מ עד לצומת שבילים בו פונים שמאלה לשביל המסומן בכחול ונוסעים בו עד שפונים שמאלה לשביל המסומן בירוק. כשהשביל מסתיים מחנים את הרכב וממשיכים ברגל כ-300 מטר עד למעיין.

בתמונה הפותחת: עין אלרועי | צילום: אמנון גופר

לקריאה נוספת: 

מעיינות: טיולים קלילים וזורמים
לא חייבים לטפס על הרים, לדלג על סלעים או לצאת למסעות רגליים מפרכים כדי ליהנות מיופיים של מעיינות. הנה הצעה לכמה טיולים קלילים, שמתאימים לכל המשפחה, לאתרי מעיינות יפים ומומלצים

 

 

 

מדוע איזור השרון מוצף כל שנה בחורף?

לתגובות, תוספות ותיקונים
להוספת תגובה

מרכז ההזמנות של מסע אחר

השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

מרכז ההזמנות של מסע אחר

טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

כתבות מישראל

מגדלה: נוגע בהיסטוריה
מגדלה: נוגע בהיסטוריה

עמי בן בסט ביקר במלון מגדלה לחוף הכנרת, התבונן במרכז הרוחני שבמקום והציץ (ונפגע) באתר העיר הקדומה המרתקת שבמקום. משלחת ארכיאולוגית של רשות העתיקות חשפה כאן שרידים שמורים היטב של מה שנראה כשכונה עירונית של עיר מהתקופה הרומית. ...

מרתון צילום טבע בגני יהושע: הצילומים הזוכים
מרתון צילום טבע בגני יהושע: הצילומים הזוכים

מרתון צילום טבע עירוני שנערך לאחרונה בגני יהושע הציב למשתתפים אתגרים במטרה לראות את הקשר בין האדם לסביבה, למצוא סיפור מקומי וייחודי שיאפיין את האזור, לעניין, לרגש ולחדש דרך עדשת המצלמה. הכירו את הצלמים שזכו בשלושת המקומות הראשונים

מבוא לנדודים 47: ערבים רוקדים
מבוא לנדודים 47: ערבים רוקדים

צעדים ספורים מובילים מבית הקרוואן שלי בחצרה של עדינה אל המצפור של הר כמון, הגבוה בהרי הגליל התחתון. במבט דרומה אני צופה אל בקעת סכנין. נוף ירוק של חורש ים תיכוני עוטף את הבקעה ואת הגבעות התמירות שבה. ...