תפריט עמוד

מעיינות בגולן: לשבור את החום

בארץ, כשהאביב מסתיים בפתאומיות, לרוב בגל חום, אין כמו לשבור את החום בטבילה צוננת במעיינות בנופי הבזלת של רמת הגולן

בארץ, "קצר פה כל כך האביב", כפי שהיטיב לכתוב דויד גרוסמן. המרחבים, שעד לפני רגע פרחו בשלל צבעים, הולכים ומצהיבים בין רגע. מזג האויר הצונן והנעים הופך גם הוא לחום מהביל, שלעיתים יכול להיות בלתי נסבל. אם בחורף ובראשית האביב יכולנו ליהנות מהנופים וממסלולי טיול, בסוף האביב וראשית הקיץ הטבע הישראלי מאפשר לנו מקום מפלט יחידי ומושלם – מים. כן, המים הם מקום המפלט האידאלי, ומה יותר טוב מטבילה במעיין צונן בשיא השרב?

בכתבה זו אמליץ לכם על שני מעיינות קרירים ברמת הגולן. אפשר פשוט לבקר באחד מהם או בשניהם, אך חשוב להדגיש כי המעיינות מרוחקים אחד מהשני, ויש נסיעה ברכב בין המעיינות. מה שנקרא בשפת המטיילים – "טיול תיון" (או אולי בעצם המושג הזה שגור רק אצלי), כי כמו תיון שנטבל בכוס תה, כך גם אנחנו נטבול את עצמנו בבריכות.

• מעיינות סודיים בישראל
• מעיינות בצפון
• מעיינות ברמות מנשה
• מעיינות בדרום ובמרכז

עוד טיולים בישראל כאן

ראשית, קצת בטיחות:

יש להגיע אל המעיינות רק בשבילים המוסדרים, ולא לחרוג מהם, היות וברמת הגולן קיימים שדות מוקשים. אין לחצות גדרות מכל סוג שהן!

המעיינות המוזכרים כאן מחייבים שחייה – יש לקחת את זה בחשבון מבחינת בטיחות ילדים ומבוגרים.

אין לשתות ממי המעיינות, כיוון שבקרבתם יש פרות שיכולות לגרום לפגיעה בטיב המים.

לכבד את המקומות והטבע ולקחת את האשפה עמכם.

עין אי"ה

איך מגיעים? אפשר לרשום ב-WAZE עין איה, ו/או להיעזר בהוראות ההגעה: בכביש 98 פונים לכיוון היישוב מיצר. לאחר נסיעה של כ-3 ק"מ מגיעים לפנייה למיצר, עוברים אותה, נוסעים כ-200 מ', ובצומת כבישים פונים ימינה (דרומה) בכביש משובש, ממשיכים לנסוע בו כ-600 מ', ואז פונים שמאלה בכביש היורד במדרון כ-900 מטר, עד שנפנה שמאלה, אל דרך עפר שיוצאת משער בצמוד לעצי ברוש. מי שמעוניין להימנע בנסיעה בדרכי עפר, יכול להחנות את הרכב בנקודה זו, ומכאן להמשיך ברגל כ-15 דק' הליכה עד למעיין. מי שמעוניין להתקרב ברכב אל עבר המעיין, ימשיך בדרך העפר באיטיות כ-700 מ', עד לרחבת עפר, שם מחנים את הרכב ועולים בשביל כ-300 מ' במעלה המדרון עד למעיין.

המדרון של עין אי"ה | צילום: רתם אלינסון

המדרון של עין אי"ה | צילום: רתם אלינסון

קצת גיאוגרפיה: המעיין ממוקם בדרום רמת הגולן, בסמוך ליישוב מיצר, מעל למשולש הגבולות-ישראל-ירדן-סוריה. רמת הגולן הישראלית תחומה בצפון בנחל סער, המפריד בינה ובין החרמון, במערב בבקע ים המלח (הכנרת, הירדן ההררי ועמק החולה), במזרח הגבול הינו פוליטי וממוקם ברובו בנחל הע'קאד (רוקד), וגבולה הדרומי של רמת הגולן הוא גבול גיאוגרפי-גיאולוגי – נחל הירמוך המפריד בין רמת הגולן הבזלתית ובין הרי הגלעד הקירטוניים אשר ממוקמים במדינת ירדן.

בבואנו לעין אי"ה, נחזה בהרי הגלעד ובעמקו של נחל הירמוך, אשר בו עברה הרכבת החיג'אזית (המשך של רכבת העמק) בתקופה העות'מאנית.

עין אי"ה | צילום: רתם אלינסון

עין אי"ה | צילום: רתם אלינסון

על המעיין: עין אי"ה נקרא על שם לוחם צה"ל איילון יעקב הורביץ, בן מושב נוב שבגולן, אשר נהרג בשנת 2004 בתאונת אימונים, והמעיין שופץ על ידי חבריו לזכרו. המעיין זורם וממלא בריכת בטון בגודל 4 מטר פחות או יותר. בסמוך למעיין ממוקם עץ שיזף גדול, אשר ניתן לחסות בצילו.

עין ג'וחדר (בריכת אורחה / עין אום א-שרשיח)

איך מגיעים? אפשר לרשום ב-WAZE עין אורחה-ג'וחדר ו/או להיעזר בהוראות ההגעה הבאות: לבאים מדרום – בצומת רמת מגשימים פונים ימינה (צפון מזרח) בכביש 98, וממשיכים איתו כ-12 ק"מ, עד לפנייה ימינה אחרי גבעת אורחה, אל דרך עפר, בה ניסע כ-400 מ' עד לחורשת אקליפטוסים, שם ממוקם המעיין.

חלק זה של כביש 98, ממוקם באזור המזרחי של רמת הגולן, בסמוך לגבול עם סוריה – אזור רווי קרבות מלחמה ושרידים היסטוריים-ארכאולוגיים עתיקים.

בריכת ג'וחדר (עין אורחה) | צילום: יוני נגר

בריכת ג'וחדר (עין אורחה) | צילום: יוני נגר

על המעיין: מי המעיין נקווים אל תוך בריכה מרובעת ועמוקה (מחייבת שחייה), ובקרבתה ממוקמים ספסלים, שולחנות ופינות חמד מוצלות. המעיין שופץ לזכרו של רזיאל נגר ממושב רמת מגשימים, אשר נהרג לפני שירותו הצבאי במהלך טיול בגולן.

דרך העפר בה נסענו סימטרית מאוד, ולא סתם. מקטע זה הינו חלק מקו צינור הנפט -TAP LINE, אשר הותווה בתקופת המנדט הבריטי והוביל נפט מעיראק לבתי הזיקוק בטריפולי. קו צינור הנפט חוצה את הגולן בכיוון כללי דרום-צפון.

אבן בזלת בגולן | צילום: רתם אלינסון

אבן בזלת בגולן | צילום: רתם אלינסון

כידוע, רמת הגולן היא רמה בזלתית, אשר כוסתה בבזלת (סלע וולקני), אשר בקע ממעטפת כדור הארץ באמצעות קילוחים והתפרצויות בהרי געש. עין אורחה ממוקם בסמוך להר פארס, שהינו הר געש המהווה חלק מקו התלים הגעשיים של מזרח רמת הגולן, אשר המוכרים מביניהם הם הר בנטל ואביטל, הממוקמים בצפון רמת הגולן, בין עין זיוון ומרום גולן.

האם היית ביעד הזה?

 • 19

  כן הייתי

 • 8

  לא, אבל מתכנן

 • 0

  לא מעוניין

צמחי המדבר - הצמחים הכי מתוחכמים בארץ

  האם המאמר הזה עזר לך?

  עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר.