תפריט עמוד

טיולי מים בישראל

טיולי מים בישראל

בעיצומו של הקיץ, כשחם ולח ומעיק, אין כמו מסלול טיול לאורכו של נחל מוצל, עם עצירות לשכשוך במים הקרירים. הצעה לשישה טיולי מים ליום חם

בשיא הקיץ, כשהחום מעיק והשמש קופחת, לא קל לצאת לטיולים רגליים ארוכים, במיוחד אם אתם מטיילים בהרכב משפחתי. זה הזמן המתאים לצאת לטיול מים קליל ומוצל. הנה כמה הצעות למסלולים שמתאימים לכל השנה, אבל מוצלחים במיוחד בשיא הקיץ:

נחל שניר
המסלול בנחל שניר, המוכר יותר בכינויו החצבאני, הוא אחד המסלולים המהנים ביותר שאפשר לצפות להם ביום קיץ חם. זהו מסלול לא קשה ולא ארוך שופע מים, צמחייה עשירה וצל. חסרונו היחיד בכך שכולם מכירים את יתרונותיו ולכן בקיץ הוא תמיד עמוס במטיילים. המסלול, שמתחיל ממגרש החניה של הפארק הלאומי, חולף על פני בריכות שכשוך מלאכותיות, באחת מהן מפל קטן. המסלול ממשיך לאורך גדתו המזרחית של הנחל, שזרימתו בקטעים מסוימים גועשת ובאחרים שקטה ורוגעת. הדרך מוצלת ברובה בעצי דולב וערבה והנחל מהווה מקום מפלט מצוין מן החום שבחוץ.


מטיילים משתעשעים במי המפל בנחל שניר | צילום: שגיא רוזנברג

מי שמגיע עם עגלות נכים או עגלות ילדים יכול ללכת עד בריכות השכשוך. מי שמעוניין במסלול מעט יותר ארוך יכול ללכת עוד כ-30 דקות לאורך הנחל ואז לחזור אל החניון באותה הדרך. אפשר גם ללכת עד סוף המסלול שמסתיים קרוב לגשר שניר. במקרה כזה כדאי להקפיץ מראש מכונית אחת לחניון אלונית – גן הצפון, הסמוך לנקודת הסיום של המסלול.

איך מגיעים? בצומת המצודות פונים ימינה (מזרחה) בכביש מס' 99. כעבור ארבעה קילומטרים וחצי, במחלף קיבוץ הגושרים, פונים ימינה ושמאלה מתחת לגשר לכיוון נחל שניר ומסעדת "דג על הדן". הכביש מתפתל מעט בין מטעים, כ-300 מטר לאחר שנחלוף על פני הפנייה שמאלה למסעדה, תהיה פנייה נוספת שמאלה המובילה היישר אל חניון הפארק הלאומי.


ביער, ביער… מסלול טיול בשמורת נחל שניר | צילום: שגיא רוזנברג

שמורת תל דן
שמורת הטבע תל דן היא כנראה הדבר הכי קרוב לגן עדן שאפשר למצוא במדינתנו הקטנה. פלגי מים, נהר שוצף, עצי צפצפות ותאנה וצמחייה שופעת – כל אלה יעזרו לכם למצוא כאן שלווה גם בימים בהם השמורה עמוסה במבקרים. השמורה אינה גדולה, גודלה 481 דונם בסך הכל, אבל יש בה ארבעה מסלולי טיול, בהם גם מסלול שמותאם לכיסאות גלגלים ולעגלות ילדים ועובר בתוך החורש לאורך הנחל. ביום חם כדאי לבחור במסלול הארוך (שגם הוא לא ממש ארוך, בסך הכל כשעה וחצי של הליכה קלילה). המסלול מגיע למעיינות דן ועובר בבריכת השכשוך, בעץ המילה הסורית הגדול שזכה לכינוי "עץ פו הדב", בטחנת קמח עתיקה ובאזור של פלגי מים ועצי ער אציל גבוהים שנקרא "גן עדן". אם הגעתם מוקדם ועוד לא חם מדי כדי להתחיל את הסיור באתר דן העתיקה ולחזור דרך המעיינות.


שמורת תל דן. תמיד אפשר למצוא פינה שלווה | צילום: יובל מנדלסון, ויקישיתוף

איך מגיעים? השמורה נמצאת על כביש 99 (קריית שמונה-מסעדה), כ-11 קילומטר מזרחית לצומת המצודות. בסמוך לקיבוץ דן.

שפך הדליות (המג'רסה)
הטיול בשפך דליות, המוכר יותר כמג'רסה, הוא טיול המים האולטימטיבי. המג'רסה היא חלק מבקעת בית צידה שבצפון מזרח הכנרת בה יש נופי מים מגוונים, פלגי מים, בריכות,  מעיינות ודלתא של נהר הירדן. כמעט לכל אורך הטיול הולכים בתוך מים זורמים ובין בריכות שאת חלקן אפשר לצלוח רק בשחייה. המסלול מתחיל בשביל סלול ומסומן היורד לאפיק הנחל בסבך הקנה, על גדת נחל דליות. ניתן להיכנס אל המים ולהתחיל ללכת במורד הזרם. האפיק משנה את רוחבו ועומקו במהלך הטיול. לקראת אמצע המסלול מתרחב אפיק הנחל לברכות, שבהן ניתן להתרשם מצמחי הלגונה. עומק המים בבריכות יכול להיות יותר מגובה אדם בשנים גשומות, ובשנים שחונות יותר – בגובה המותניים. מהסיבה הזו המסלול מתאים רק למי שיודע לשחות (וכדאי גם להצטייד בהתאם – לא די בנעליים שמתאימות למים ובבגד ים, ויש להגן על התיק (או להשאירו ברכב) ולא לקחת חפצים שניזוקים במים.

שמורת המג'רסה. כמעט כל הטיול עובר במים

איך מגיעים? צומת צמח פונים ימינה (מזרחה) ומשם שמאלה בצומת מעגן בכביש מספר 92 לאורך מזרח הכנרת. בין הקילומטר ה-23 ל-24, בדיוק מול הפנייה ימינה למעלה גמלא, פונים שמאלה לעבר הכנרת. במקום שילוט ברור ובמקביל לו סימון שבילים כחול, המנחה אל הכניסה לגן הלאומי.

שמורת  טבע נחל עמוד
שמורת הטבע נחל עמוד היא שמורה מקסימה, שבה ניתן ליהנות מנחל הזורם בכל ימות השנה, חורש ים תיכוני, בוסתנים, מעיינות זכים ובריכות צלולות. בשמורה יש כמה מסלולי הליכה בדרגות קושי שונות. המסלול שמתאים למשפחות הוא מסלול מעגלי שאורכו כארבעה קילומטרים וההליכה בו נמשכת כ-4-3 שעות. בדרך עוברים ליד עין יקים – מעיין שופע הנובע כל השנה שלצידו עצי תאנה רבים, שרידי טחנת קמח ישנה,  בריכות אגירה יפות ומוצלות, בוסתן משוקם עם שפע של עצי פרי וצל, נקודות תצפית מרהיבות ובריכות שכוי – בריכות קטנות ורדודות של מים צלולים המוצלות בעצי דולב. המסלול אינו קשה למעט העליה התלולה שבסופו, ושפע המים, הצל והעצים שנותנים את פירותיהם הופכים אותו למשובב נפש.


נחל עמוד. שפע ak מים ועצים מצלים | צילום: יאסר שואהנה, ויקישיתוף

איך מגיעים? נוסעים בכביש מספר 85 מעכו לצפת. בצומת חנניה פונים צפונה לכביש 866. בין סימון הק"מ ה- 40 וה- 41 פונים מזרחה אל דרך עפר מסומנת אדום שמגיעה אחרי קילומטר וחצי אל חניון משטרת עין א-תינה, שם מתחיל המסלול. 

מי קדם
המסלול בנקבת המים מי קדם שבפארק אלונה הוא לא בדיוק טיול, אולי טיולונצ'יק קצרצר ולא מאתגר. יחד עם זאת, מדובר בבילוי משפחתי רטוב, מוצל ומהנה במיוחד במרחק נסיעה קצרה ממרכז הארץ. הנקבה היא חלק ממפעל מים מהתקופה הרומית-ביזנטית שנועד להעביר מים מעין צברין, ליד עמיקם של ימינו, אל העיר קיסריה. על פני כ-23 קילומטר השתרעה רשת של תעלות, מנהרות ואמות מים. הרומים חפרו פירים וביניהם ניקבה שהוליכה מים למרחק של שישה קילומטרים. כל העבודות האלה נחשפו במקרה בעת עבודות עפר מקומיות. לאחר החישוף והניקוי נפתחה לקהל נִקבה באורך של כ-280 מטר.


נקבת המים במי קדם. כיף גדול לצעוד בתוך המים הקרים בבטן האדמה

לאחר הסבר קצר מגיע החלק הכיפי: יורדים אל בטן האדמה דרך אחד הפירים וצועדים בתוך המים הקרים. פס אור התלוי על הקירות מאיר מעט את החשכה, והמים, שבהתחלה הם רדודים למדי, לקראת הסוף מגיעים עד מעל לברכי אדם מבוגר ומעל המותניים של מטיילים צעירים. הצעידה במחילה הצרה והמתפתלת מפעימה, והשקערוריות בקירות שנועדו לנרות בתקופה הרומית מרגשות. הסוף מגיע מהר מדי – בהחלט היה נחמד אם היה אפשר להמשיך עוד כמה מאות מטרים מתחת לאדמה. ההליכה היא בקומה זקופה והמים מגיעים לגובה של בין 40 ל-70 ס"מ.

איך מגיעים? פארק אלונה נמצא על כביש 654, בין המושבים אביאל לעמיקם. 

נחל ערוגות
הנציג הדרומי בשמורה הוא נחל ערוגות שבשמורת עין גדי. שמורת עין גדי היא אחד המקומות המיוחדים בעולם. יש בה נופי מדבר צחיחים לצד שפע של מים וירק וגם חיי בר עשירים. בשמורה כמה מסלולים ואחד הקלים שבהם הוא המסלול המעגלי בשמורת נחל ערוגות. בנחל זורמים כל השנה מים מתוקים וצלולים והטיול בו משובב נפש, אינו קשה ומתאים למשפחות. עם הכניסה לשמורה מתחילים ללכת לאורכו של שביל המסומן באדום, במעלה הנחל. כאשר מגיעים לצומת השבילים בוחרים בשביל המסומן כחול הצמוד למקום זרימת המים. כל עוד ניתן, מומלץ ללכת בשביל זה, אבל בכמה נקודות ההליכה בו אסורה, ואז אין ברירה אלא לעבור לשביל האדום. השביל מסתיים בנקודה שבה הערוץ נחסם על ידי קיר סלע בן כמה מטרים, שמעליו נופל מפל הנקרא "המפל הנסתר". זוהי גולת הכותרת של הטיול – מפל יפהפה הנופל בשצף לתוך בריכה. אם התעייפתם מהטיול, זה המקום להשתכשך בהנאה במים הקרים ואולי גם לעשות עיסוי קצר לכתפיים מתחת למפל.

נחל ערוגות. נופי מדבר צחיחים לצד שפע של מים | צילום: אסתר ענבר

מהמפל אפשר לצעוד בחזרה במסלול העילי, המתמשך על גדתו הצפונית של הערוץ ומעליו. לאורך המסלול בנחל יש פינות רבות בהן אפשר לעצור, לשכשך רגליים בהנאה או פשוט להתבונן על הנוף ועל עולם החי שמסביב. עם קצת מזל אפשר לחזות גם בשפני סלע וביעלים. אורכו של המסלול המעגלי כארבעה קילומטרים.

איך מגיעים? נוסעים לירושלים וממנה לים המלח. לפני קיבוץ עין גדי ישנה פנייה משולטת ברורה אל שמורת עין גדי, חניון נחל דוד ובית ספר שדה עין גדי. ממש לפני מגרש החניה של נחל דוד ישנה פנייה משולטת שמאלה לנחל ערוגות. הכביש הצר מתפתל משך כמה קילומטרים בין מטעי קיבוץ עין גדי וחולף גם על פני בית הכנסת העתיק ומפעל המים המינרלים.

 

האם היית ביעד הזה?

  • 0

    כן הייתי

  • 0

    לא, אבל מתכנן

  • 0

    לא מעוניין

אביב בישראל - ממעוף הציפור

האם המאמר הזה עזר לך?

עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

מסע אחר - המרכז לנסיעות

מרכז ההזמנות של מסע אחר

טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

מרכז ההזמנות של מסע אחר

טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*

code

85 − 76 =

מסע אחר - המרכז לנסיעות