תפריט עמוד
אבו כלף בירושלים העתיקה
אוצרות של יופי שזור בזהב שמגיעים היישר מדמשק תוכלו למצוא בחנות המדהימה של איברהים אבו כלף בעיר העתיקה בירושלים. בחנות תמצאו אוסף עצום של בדים מרהיבים, רובם, כפי שמגדיר אותם איברהים, בסגנון עלי באבא והסולטנים של פעם. זה המקום להתענג למראה משי דמשקאי אמיתי ואיכותי, עם שלל הצבעים והזהבים.
 
צילום: ענבר זעפרני
 
עד מהרה תגלו שקשה מאוד לבחור בדים מתוך השפע העצום, אבל אל דאגה, כאן עומד לרשותכם כל הזמן שבעולם. כדי לסייע לכם בהחלטה הרת הגורל, יציעו לכם לשבת בכורסה בחנות בניחותא ולשתות קפה או תה, ואפשר גם שניהם.

לקוחות רציניים מוזמנים לעלות במדרגות המתעקלות לקומה השנייה, שם יתגלו שלל בדים שיגרמו לחובבי הסגנון לאבד נשימה אחת או שתיים וגם לא מעט זוזים.

איברהים מייבא את הבדים בעיקר מדמשק, מכיוון שלדבריו הדמשקאים טובים בייצור טקסטיל בדרך המסורתית, כי אין להם מחשבים והם עובדים כמו שנהגו לעבוד פעם. אחרי שתרכשו כמה מטרים של בד משובח, אין ספק שתרגישו גם אתם כמו סולטנים בארמונות של פעם.

 
כתובת: באב אל ג'דיד, העיר העתיקה, ירושלים. הגעה: נכנסים דרך שער יפו, ממשיכים ברגל ישר לתוך השוק, פונים שמאלה בסמטה הראשונה, והחנות של אבו כלף נמצאת בצד ימין. שעות פתיחה: מדי יום 10:00־18:00, לפעמים סוגרים בחגים מוסלמיים ונוצריים, ומומלץ לברר בטלפון לפני שמגיעים. טלפון: 6283472־02. גישה לנכים: יש גישה לקומה התחתונה, אין לקומה העליונה
 כתבה: תמי זר

 

צילומים: אלי אטיאס
 
קומיקס וירקות
קומיקס הוא מעין דת. בבסיסו אפוסים הרי גורל על נבלים שמפיצים רוע ושחור וגיבורי על שנלחמים בהם ומצילים שוב ושוב את העולם, את האנושות או את ניו יורק. הסיפורים האלו רשומים ומצוירים בתמונות ובמילים בתוך חוברות שמופצות לחובבי הז'אנר. חובבי הקומיקס הם עדת המאמינים, והמקדשים הם חנויות קומיקס הפזורות ברחבי העולם. גם ברחוב קינג ג'ורג' בתל אביב יש מקדש כזה, וקוראים לו קומיקס וירקות. את המקדש פוקדים מאמינים בני חמש עד חמישים (וגם יותר) שיודעים מה מידת הנעליים של ספיידרמן.

שני הכוהנים העוסקים במלאכת הקודש מבוקר עד ליל הם יובל שרון ודני אמיתי שפתחו את החנות בעיקר כי כחובבי קומיקס הם זיהו את הצורך במקדש מקומי. ותרשמו לעצמכם: אין אדם מאושר כמו אדם שעובד בתחביב שלו, ושני אנשי הקומיקס האלו מוכיחים זאת.

מהחנות הלא גדולה, כמו מאתר האינטרנט שהם מנהלים, מניעים השניים את גלגלי סצנת הקומיקס הישראלית. אפשר למצוא בחנות חוברות חדשות וישנות, להזמין עותקים נדירים ומיוחדים מחו"ל, לרכוש אוגדנים ייעודיים לאיסוף החוברות או בובות של הגיבורים ולקבל כל עזרה בתחום הקומיקס עם המון אהבה וסבלנות. אחרי שתבלו שם כמה דקות לא תוכלו שלא להבחין ששני כוהני הקומיקס נראים כאילו הם עצמם יצאו מתוך אחת החוברות, ושיש סיכוי שבלילות, אחרי שעות העבודה, הם יוצאים להילחם ברשע בין דודי השמש של תל אביב.

 
 
 

כתובת: קינג ג'ורג' 40, תל אביב. שעות פתיחה: א'־ה' 10:30־21:00, ו' 10:30־16:30. גישה לנכים: גישה נוחה. טלפון: 6204847־03. אתר אינטרנט: www.cnv.co.il

כתב: גידי שפרוט

 

צעצועץ
עדר ג'ירפות על גלגלים בצבע צהוב פסטל מצטופף בקופסאות לקראת משלוח לפרו. מסביב פזורים חלקי עץ של ארנבים, פילים, סוסים, מכוניות וריהוט קטן. אביעד יושב ליד המכונה שמכרסמת את שולי הצעצועים ונותנת להם מראה מיוחד, כמו צעצוע של פעם. את אהבתו לילדים הוא משקיע בצעצועים שהוא מייצר בנגרייה של צעצועץ. כבר תשע שנים הוא גר בכישורית שבגוש תפן בגליל, בקהילה שיתופית של כ־140 חברים וחברות בעלי מוגבלויות. עמית משייף בחדר הסמוך קוביות עץ שימלאו משאיות צעצוע. את צבעי הפסטל הוא לא יכול לראות, אך הוא חש במגעם החם.

כישורית נוסד לפני כעשר שנים כיישוב שבו יוכלו בני 18 ומעלה בעלי מוגבלויות לחיות חיים עצמאיים ויצרניים. במקום קיבוץ כישור הוקמו בתים וענפי ייצור כמו לול ודיר אורגניים, כלבייה, אורווה טיפולית וגולת הכותרת – מפעל הצעצועים. כל חבר עובד לפי יכולותיו ורצונו באחד הענפים או מחוץ ליישוב.

מראה היישוב משתלב בחורש הטבעי, ופריחת הלבנדר משרה אווירה פסטורלית. גם הצעצועים יוצאים בצבעים מרגיעים ובקווים נקיים שמשאירים מקום רב לדמיון. עוזי, מנהל המפעל ומעצב הצעצועים, מסביר שתהליך הייצור הייחודי של הצעצועים תוכנן כך שיתאים לבעלי המוגבלויות. יש עבודת יד רבה בצביעה, בכרסום, בליטוש ובהרכבה של כל צעצוע. מעורבותו בעבודה של כל עובד היא אישית ומלווה בתשומת לב רבה ובעידוד. האווירה משפחתית וחמימה, והעובדים שמחים על המבקרים שמתעניינים בהם ובצעצועים ומתמלאים גאווה על כל צעצוע שיוצא מכאן בידי מבוגר או ילד נלהב.

 
 
 

הגעה: מכביש עכו־צפת (85) עולים בכביש 854 (מכרמיאל לכיוון מעלות), ובצומת לכיוון ירכא פונים מערבה לכביש 8533 ושמאלה לכישור. שעות פתיחה: א'־ה' 08:00–17:00, ו' 08:00–12:00. גישה לנכים: גישה נוחה. טלפון: 9085227־04; לתיאום סיור במפעל, פנו לעוזי. אתר אינטרנט: www.pasteltoys.org

כתבה: ניצן שריג

 

מאפיית ילדודס
בכניסה לבית הילדים נווה חנה שבקריית גת יושבות על הגדר, שוחקות ומשחקות, דמויות ילדים מצוירות בגודל טבעי שיצרו הילדים האמיתיים שגרים כאן. ליד השער ניצבות יצירות קרמיקה, מתנת פרידה שיצר המנהל דודו וגר למייסדת המוסד הני אולמן שנפטרה ב־2002. בקצה חצר המשחקים ניצבת מאפיית ילדודס, מאפייה מקצועית שמייצרת מגוון לחמי בריאות ועוגיות. ייחודה של המאפייה אינו רק תוצרתה האיכותית אלא בעיקר מפעיליה, הילדים.

שבעים הילדים שגרים בנווה חנה הוצאו מחזקת הוריהם בצו בית משפט. כאן חיים הילדים במעין משפחות שבראשן עומדים מדריך ומדריכה ושני "אחים" שהם מתנדבים בוגרים. ההשראה להקים מאפייה באה ממפעל השוקולד הרשי'ז שבארצות הברית, אשר משתף פעולה עם בית יתומים ומסייע לחוסים ללמוד מלאכה ולהתחנך לעצמאות דרך ייצור שוקולד. דודו והני ביקרו שם והחליטו ליישם את הרעיון גם כאן. אך במקום שוקולד נבחר לחם, מכיוון שהוא המזון הבסיסי שכל בני האדם צורכים. לבחירה הצטרף העיקרון שלא לאכול לחם חסד. דודו והני החליטו גם שהמאפייה תהיה מקצועית ומעוצבת היטב (כמו כל דבר בבית הילדים), כזו שתעשה נעים לעובדים ולמבקרים. אמן לחם משווייץ בא במיוחד כדי ללמד את הצוות לאפות לחמים איכותיים על טהרת הקמח המלא.


צילום: חן מיקא
 
וכך, בסוף יום הלימודים והחוגים, מגיעים כארבעים ילדים בני שמונה עד 18 לעבוד במאפייה. הם מקבלים ליווי והדרכה ממיקי המנהל ושותפים בכל התהליך, מהייצור ועד לשיווק. המוצרים הייחודיים מסופקים לחברות היי־טק, למחלקת העסקים של אל על ולקונים פרטיים. הילדים־אופים מקבלים בתמורה לעמלם דמי כיס וסיפוק גדול. המקום שובה עין ומגרה את החך, אך מעל לכל, הלב מתחמם מהמפגש עם הילדים האופים את גורלם בידיהם. 
 
 
 

כתובת: מבוא חרמון 19, קריית גת. שעות פתיחה: א'־ה' 08:00–17:00, ו' 07:00–12:00. גישה לנכים: גישה נוחה. טלפון: 6888019־08, שלוחה 113; 4812869־054 הערה: אפשר לתאם עם מיקי סיור מודרך ללא תשלום לשישה מבקרים ומעלה. כתובת אינטרנט: www.nevehanna.org

 כתבה: ניצן שריג

מדוע איזור השרון מוצף כל שנה בחורף?

לתגובות, תוספות ותיקונים
להוספת תגובה

מרכז ההזמנות של מסע אחר

השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

מרכז ההזמנות של מסע אחר

טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

כתבות מתל אביב וגוש דן

נסיעת מבחן: משחק שהוא גם טיול בפארק
נסיעת מבחן: משחק שהוא גם טיול בפארק

פארק גני יהושע בתל אביב מכיל פינות חמד רבות, חלקן לא מוכרות גם למי שגר באזור. דרך מהנה וקלה להכיר את הפארק היא במשחק חדש, נסיעת מבחן שמו, המתקיים ברכבים חשמליים. הפעילות מתרחשת באוויר הפתוח והיא מתאימה מאוד ...

המושבה האמריקאית-גרמנית: כשההיסטוריה פוגשת שיק אורבני
המושבה האמריקאית-גרמנית: כשההיסטוריה פוגשת שיק אורבני

טיול במושבה האמריקאית-גרמנית, בתפר שבין תל אביב ליפו, מחזיר לימים שבהם קבוצה דתית מניו אינגלנד ניסתה להתיישב בארץ הקודש ללא הצלחה רבה, אחר כך באו הטמפלרים, הוסיפו למושבה ופיתחו אותה עד שגורשו מישראל. היום זוהי אחת השכונות המרתקות ...

הנשים של יפו – הצצה ליפו הלא מוכרת
הנשים של יפו – הצצה ליפו הלא מוכרת

מעבר לשוק הפשפשים, הנמל והעיר העתיקה, יפו טומנת בחובה שלל פינות חמד פחות מוכרות ואינספור סיפורים מרתקים על נשים חזקות ופורצות דרך. יצאנו לסיור ביפו, בעקבות נשים יפואיות מעוררות השראה