תפריט עמוד

הטיולים הגיאוגרפיים הכי מיוחדים בשנה הקרובה

טיולים גיאוגרפיים יכולים להיות בקצות תבל או במדינה שכנה, מה שקובע זה הערך המוסף - היכרות עם תרבויות ייחודיות או תופעות טבע יוצאות דופן, העמקה בנושא מסוים כמו מוזיקה או ציור. למעשה, השמיים הם הגבול (ואפילו זה לא תמיד נכון). ליקטנו עבורכם כמה טיולים מאורגנים מיוחדים, שכל אחד מהם מציע זווית גיאוגרפית ייחודית על העולם

בשנים האחרונות יעדים שבעבר רק חלמנו להגיע אליהם הופכים נגישים וקלים להגעה. ובכל זאת, לא כל נסיעה למקום רחוק יכולה להיחשב טיול גיאוגרפי, ולמעשה טיול גיאוגרפי ממש לא חייב להיות במקום מרוחק ומבודד. טיול גיאוגרפי הוא טיול מאורגן עם ערך מוסף, בין אם זה הטבע הייחודי, המפגש עם אנשים החיים באופן שונה לגמרי משלנו, העמקה בתחומים שונים כמו אמנות או מוזיקה ואפילו טיול בכלי תחבורה פחות מקובל – למשל, טיול רכבות. אז בין אם רוח ההרפתקנות קוראת לכם לקצות תבל או שאתם רוצים להכיר את אירופה יותר לעומק – קבלו המלצות לכמה טיולים גיאוגרפיים מאורגנים, שכולם יתקיימו ב-2020-2019:

טיול לעומק הקווקז הרוסי

הקווקז הרוסי הוא אזור בתולי שרק עכשיו מתחיל להתגלות על ידי מטיילים ישראלים. הדרכים והתשתיות עדיין לא מפותחות ונסיעה ברכבי שטח היא הדרך הטובה ביותר לחקור את האזור. ומה תראו פה? הרים גבוהים, קרחונים, מפלים, נהרות, יערות מחטניים וכפרים מסורתיים.

דרך שטח המטפסת לאלברוס, הגבוה ברכס הקווקז המערבי

דרך שטח המטפסת לאלברוס, הגבוה ברכס הקווקז המערבי | צילומים: שאטרסטוק

שיאו של הטיול הוא בטיפוס להר אלברוס, הגבוה בהרי הקווקז המערביים, עם פסגה שמתנשאת לגובה 5,642 מטר. חוויות בלתי נשכחות נוספות הן רפטינג בנהר ארחיז, טיול באוסטיה הצפונית, אזור המאופיין בעמקים וקניונים משמקירותיהם נופלים מפלים וביקור ב"עיר המתים", אתר קבורה בו המתים נקברים בסירות עץ מתוך אמונה כי כך ישוטו לעולם הבא. עוד בטיול: אירוח בכפרים מקומיים וטבילה במעיינות חמים. (טיול של איילה גיאוגרפית).

בכמה מילים: טיול ג'יפים עתיר נופים באזור בתולי, שהתיירות ההמונית עוד לא הגיעה אליו.

נופים ירוקים ושפע של מים בארחיז שבקווקז הרוסי

נופים ירוקים ושפע של מים בארחיז שבקווקז הרוסי

מסע בדרך המשי המערבית ברכבת פרטית

דרך המשי האגדית הסעירה מאז ומתמיד את דמיונם של מטיילים. אחד הנתיבים המרתקים והייחודיים הוא דרך המשי המערבית, שעוברת בין כמה מדינות במרכז אסיה, בהם טורקמניסטן, אוזבקיסטן וקזחסטן, עם נופים של הרים ומדבריות וערים עתיקות גדושות באתרים היסטוריים, שרבים מהם הוכרזו כאתרי מורשת עולמית של אונסק"ו.

טיול ברכבת פרטית לאורך דרך המשי המערבית עובר בערים עתיקות ובנופים שמסעירים את הדמיון

טיול ברכבת פרטית לאורך דרך המשי המערבית עובר בערים עתיקות ובנופים שמסעירים את הדמיון

אחת הדרכים הרומנטיות ביותר לטייל בדרך המשי המערבית היא ברכבת פרטית' שמאפשרת לגלות את האזור בנוחות ובבטחה. הטיול כולל ביקור בערים עתיקות רבות יופי ומסתורין, דוגמת בוכרה, חיווה וסמרקנד. הטיול כולל גם מפגש עם חיי היומיום במרכז אסיה – ביקור בשווקים ססגוניים שכאילו נלקחו מסיפורי אלף לילה ולילה ובמפעל לאריגת שטיחי משי, אירוח בבתי מקומיים, צפייה בהופעות ועוד (טיול של אקו טיולי שטח).

בכמה מילים: מסע רכבת בין נופים המדבריים והערים העתיקות על דרך המשי.

בוכרה, אחת הערים העתיקות ביותר באוזבקיסטן

בוכרה, אחת הערים העתיקות ביותר באוזבקיסטן

בהוטן: ג'יפים בנהיגה עצמית

ממלכת בהוטן, ממלכה קטנה ומבודדת בהרי ההימלאיה היא יעד טיולים יוצא דופן ומרתק. במהלך הטיול אפשר לפגוש את התושבים לבושים בבגדים מסורתיים ושומרים על מנהגים עתיקים, להשקיף על פסגות שגובהן עולה על 7,000 מטר, לבקר במנזרים ומקדשים וליהנות מסביבה נקייה ואוויר צלול (שמירה על איכות הסביבה היא אחד העקרונות החשובים בבהוטן). טיול גיאורפי לא רגיל, יחיד מסוגו, הוא טיול ג'יפים בנהיגה עצמית, שעובר בין האתרים השונים של המדינה הזעירה, חלקם מתוירים באופן יחסי, אחרים נידחים ולא מוכרים למבקרים מבחוץ.

מנזר קן הנמר, במיקום מושלם על צלע הר

מנזר קן הנמר, במיקום מושלם על צלע הר

הטיול כולל, בין היתר, טיפוס למנזר קן הנמר, התלוי על צוק ומשקיף על נופים נפלאים, נסיעה במעברי הרים דרמטיים אל פונקה, בירת החורף הקדומה של בהוטן, השתתפות בפסטיבל פונקה דרובן, ביקור בכפר של רועים נוודים, רפטינג רגוע על נהר המוצ'ו, טיול בעמק הקרחונים פובז'יקה ועוד. ויש גם מפגשים עם תושבי הממלכה: אירוח בבית כפר מקומי, מפגש עם נזירים לפעילות משותפת ומדיטציה, השתתפות בטקס תפילה וחוויות מיוחדות נוספות (טיול של גו אדוונצ'ר בשיתוף מסע אחר).

בכמה מילים: לנהוג בדרכים בתוליות בממלכה מבודדת וקסומה.

נער נזיר בבהוטן. בנוסף לשאר מעלותיה, הממלכה המבודדת נחשבת לאחד המקומות המאושרים בעולם

נער נזיר בבהוטן. בנוסף לשאר מעלותיה, הממלכה המבודדת נחשבת לאחד המקומות המאושרים בעולם | צילום: angela Meier / Shutterstock.com

צפון קוריאה: להרים את המסך

למרות המפגשים מהעת האחרונה בין הנשיא האמריקאי טראמפ למנהיג העליון קים ג'ונג און, קוריאה הצפונית נותרה המדינה המסוגרת ביותר בעולם ורק מטיילים מערביים בודדים מגיעים אליה (וגם זה רק במסגרת טיולים מאורגנים). ביקור בדיקטטורה הקומוניסטית הנוקשה מאפשר להציץ על חיים שונים להפליא מהחיים במערב: כמעט ללא מכוניות בכבישים, ללא שלטי פרסומת בצדי הדרך ואפילו כלבים לא תראו מתרוצצים באופן חופשי בגינות או בפארקים…

פסלי הברונזה של "אבות האומה": קים איל סונג וקים ג'ונג איל

פסלי הברונזה של "אבות האומה": קים איל סונג וקים ג'ונג איל | צילום: LMspencer / Shutterstock.com

מעבר לסקרנות הטבעית שהיא מעוררת, בצפון קוריאה יש גם מוזיאונים מרתקים, אתרים היסטוריים, פארקים ושמורות טבע. הטיול בצפון קוריאה כולל את הבירה פיונגיאנג על שדרותיה הרחבות, המוזיאונים והמונומנטים הרבים שנועדו להאדיר את השלטון, האזור המפורז שביו שתי הקוריאות, ביקור במוזיאון המהפכה ובבית ספר יסודי בעיר פיונגסונג, טיול בהרי מיויאנג ובעמק מנפהוק, ביקור בעיר הנמל נאמפו ובסכר שעל שפת נהר הטנדונג ועוד. (טיול של תרבותו).

בכמה מילים: טיול חלוצי לדיקטטורה המסוגרת בעולם.

נוף בהרי מיויאנג בצפון קוריאה

נוף בהרי מיויאנג בצפון קוריאה

שייט באיים הפולינזיים

כשמדברים על קצה העולם, האיים הפולינזיים בהחלט עונים על ההגדרה. האיים, שממוקמים מדרום לקו המשווה במרכז ובמזרח האוקיינוס השקט, רחוקים לא רק מבחינה פיזית (אם כי ההגעה אליהם מצריכה חציית חצי עולם), אלא גם רחוקים מרחק בל ישואר  מכל מה שאנחנו מכירים. האיים הגעשיים, הפזורים בים בצבע טורקיז, מכוסים בג'ונגלים עבותים ויש בהם תרבות פולינזית מרתקת. בהרבה מובנים נראה שהזמן עצר כאן מלכת, התושבים עדיין עוסקים במלאכות מסורתיות ובאחדים מהאיים מספר סוסי הפרא עולה על מספר בני האדם.

נוף טיפוסי במפרץ פאטו היבה בפולינזיה הצרפתית

נוף טיפוסי במפרץ פאטו היבה בפולינזיה הצרפתית

במהלך השייט מפליגים למרחק כ-1,300 ק"מ ומבקרים בכמה מהאתרים היפים והמרתקים ביותר באיים: האתר הארכיאולוגי פואמאו באי היבה אואה, שבו הריכוז הגבוה ביותר של פסלי טיקי מחוץ לאיי הפסחא, מפרץ טאיאוהיי היפהפה, הרי אואה פו, אטואונה – הכפר בו פול גוגן גר וצייר כמה מציוריו הטובים ביותר, האי הירוק פאטו היבה שנחשב למרכז לאמנויות מרקיזיות, ביקור בחוות פנינים וצלילה באי ראנגיאורה ובילוי בחופים החלומיים של בורה בורה, שם תוכלו לבחון את אומץ לבכם ולהתנסות בשחייה עם כרישים (טיול של אקו טיולי שטח).

בכמה מילים: שייט עתיר נופים, טבע ותרבות לאיים שבקצה העולם.

צלילה בשונית האלמוגים בפקארווה

צלילה בשונית האלמוגים בפקארווה

ארצות הברית: בחזרה לשנת 1969

1969 היתה אחת השנים הסוערות והמשפיעות בהיסטוריה של ארצות הברית. בשנה הזו הגיעו לשיאן הפגנות המחאה של האפרו-אמריקאים, הנשים ושוחרי זכויות אדם והתחוללה מהפכת ילדים הפרחים, צעירים שקראו תיגר על הערכים השמרניים של דור ההורים. ב-1969 התקיים פסטיבל וודסטוק, שעיצב דור שלם והיה לאירוע המשפיע ביותר בתרבות המוזיקה הפופולרית. ובנוסף למהפכות, להפגנות, למוזיקה ולתחושת השחרור, ב-20 ביולי 1969 האסטרונאוט ניל אמסטרונג היה האדם הראשון שדרך על אדמת הירח.

18 באוגוסט 1969, צעירים בדרכם לפסטיבל וודסטוק, האירוע שהשפיע על דור שלם

18 באוגוסט 1969, צעירים בדרכם לפסטיבל וודסטוק, האירוע שהשפיע על דור שלם | צילום: Ric Manning

טיול בעקבות 1969 עוקב אחרי השנה הסוערת ומלאת הדרמות: הוא נפתח בבירת ארה"ב וושינגטון די.סי, עם ביקור באנדרטת וייטנאם ובאנדרטה למרטין לותר קינג, במוזיאון התעופה והחלל בעקבות הנחיתה על הירח ובמוזיאון הלאומי להיסטוריה ותרבות אפרו-אמריקנית. משם ממשיכים לעיירה וודסטוק, לאתרים הקשורים לפסטיבל המפורסם ולשיחות, נגינה ושירה ביחד עם אהוד בנאי, המלווה את הטיול. נפרדים מ-1969 בניו יורק, באזורים בהם תרבות שנות השישים פרחה – הווסט וילג', האיסט וילג' והלואר איסט סייד (טיול של החברה הגיאוגרפית).

בכמה מילים: מסע בזמן לאמריקה של 1969 לאוהבי הנוסטלגיה

פינה בווסט ווילג' בניו יורק, עוד ציון דרך בעשור התוסס שהסתיים בשנת 69

פינה בווסט ווילג' בניו יורק, עוד ציון דרך בעשור התוסס שהסתיים בשנת 69 | צילום: Victoria Lipov / Shutterstock.com

הרי הרוקיס הקנדיים ואלסקה: נוף אינסוף

טיול שכולו טבע ונופים שאין שניים להם, ביבשה, בים ועל גבי קרחונים. הטיול נפתח בקלגרי, שער הכניסה להרי הרוקיס הקנדיים וממשיך דרך שמורות הטבע המופלאות של הרוקיס – באנף, יוהו וג'ספר, עם פסגות דרמטיות, יערות ואגמים שנראים כאילו מישהו שפך לתוכם בטעות חביות של צבע תכלת וטורקיז. אחרי הפוגה עירונית קצרה בוונקובר עולים לאניית קרוז מפוארת לשייט אל אלסקה, הגדולה ביותר והכי פחות צפופה מבין 50 המדינות המרכיבות את ארצות הברית.

אגם מוריין בפארק הלאומי באנף. נוף טיפוסי בהרי הרוקי הקנדיים

אגם מוריין בפארק הלאומי באנף. נוף טיפוסי בהרי הרוקי הקנדיים

השייט לאלסקה נמשך שבוע וכולל את המעבר הפנימי וקרחון הובארד, קטצ'יקן, בירת הסלמון העולמית, מיצר אייסי, ג'ונו, בירת אלסקה (שאפשר להגיע אליה רק מהים או מהאוויר), עיר כורי הזהב סקגווי וסיוורד, בכל אחת מהעגינות אפשר להצטרף לסיורי חוף (טיול של רימון טיולים).

בכמה מילים: טיול המשלב נופים וטבע, בים וביבשה, באחד האזורים היפים ביותר בצפון אמריקה.

תצפית על קרחון הובארד. מהנופים הנשקפים במהלך קרוז באלסקה

תצפית על קרחון הובארד. מהנופים הנשקפים במהלך קרוז באלסקה

טיול למצרים בדגש אמנות

מצרים קרובה אלינו מאוד, ועם זאת, עבור רובנו היא נותרה מחוץ לתחום. בתקופה האחרונה הדבר משתנה והמטיילים הישראלים מתחילים לחזור למצרים, ואין פלא. מצרים מציעה עושר אדיר של אתרים שמסעירים את הדמיון: הפירמידות של גיזה, לוקסור בה נמצא מקדש קרנק, האתר הדתי העתיק הגדול ביותר בעולם, הקברים של עמק המלכים, מקדשי אבו סימבל, מהאדירים במקדשי העולם, אשר נבנו במאה ה-13 לפנה"ס על ידי רעמסס השני, והמוזיאון הארכאולוגי של קהיר, העשיר באוצרות מהתקופה הפרעונית.

הפירמידות של גיזה. מצרים מציעה עושר אדיר של אתרים שמסעירים את הדמיון

הפירמידות של גיזה. מצרים מציעה עושר אדיר של אתרים שמסעירים את הדמיון

חלקים גדולים מהטיול נעשים בשייט במעלה הנילוס, כאשר בדרך נחשפים לנופים היפים של עמק הנילוס ולמערכות החקלאיות העתיקות ושטים בסירות מפרש מסורתיות באסואן (טיול של בריזה).

בכמה מילים: טיול בדגש ארכאולוגיה ואמנות במדינה שהיא ערש התרבות.

סירות על הנילוס באסוואן

סירות על הנילוס באסוואן

שייט על הסן מפריז לנורמנדי

הנה ההוכחה שטיול גיאוגרפי לא חייב להיות במקומות רחוקים ואקזוטיים. שייט בספינת נהר על הסן, מפריז לנורמנדי, הוא בראש וראשונה מסע בעקבות הנופים שעוררו השראה בציירים האימפרסיוניסטים. הטיול נפתח בביתו של הצייר קלוד מונה בכפר ג'יברני, ולאחריו ממשיכים לעיירה טרוביל שהונצחה על ידי גדולי האימפרסיוניסטים.

הגן היפני בביתו של קלוד מונה בג'יברני שימש השראה לרבים מציוריו

הגן היפני בביתו של קלוד מונה בג'יברני שימש השראה לרבים מציוריו

למחרת, אחרי ביקור בעיר ההיסטורית באיו ובחופי הנחיתה, עולים על ספינת הנהר ושטים דרך עיירות דייגים, מנזרים בנדיקטינים, צוקי אטרטה ששימשו השראה לציירים רבים, ארמונות וערים היסטוריות, דוגמת רואן וורנון. הטיול מסתיים בפריז עם סיור ברובע האמנים מונמרטר ותצפיות יפות על העיר (טיול של בריזה).

בכמה מילים: שייט על הסן בעקבות הציירים האימפרסיוניסטים.

מונמרטר, רובע האמנים של פריז | צילום: MarinaD_37 / Shutterstock.com

מונמרטר, רובע האמנים של פריז | צילום: MarinaD_37 / Shutterstock.com

בעקבות הביטלס בליבפרפול ובלונדון

הביטלס, הלהקה המצליחה והמשפיעה ביותר בהיסטוריה, היא חלק בלתי נפרד מפסקול חייהם של מיליארדי אנשים בכל העולם. כמה טוב לצלול לכמה הימים אל תוך הפסקול הזה, בעקבות החיים והמוזיקה של ארבעת המופלאים. הטיול בעקבות הביטלס מתחיל בליברפול, עיר הולדתם של חברי הלהקה, וכולל ביקור בתחנות חשובות בחייהם, כמו הבתים בהם גדלו ומועדון הקאברן בו הופיעו את הופעותיהם הראשונות. וכמובן לא פוסחים על מוזיאון הביטלס ולנים במלון Hard day's night, המוקדש כולו ללהקה ושיריה.

גיבורים מקומיים: פסלי ברונזה של הביטלס בליברפול

גיבורים מקומיים: פסלי ברונזה של הביטלס בליברפול | צילום: Debu55y / Shutterstock.com

מליברפול ממשיכים ללונדון, שם חוצים את מעבר החציה המפורסם שכיכב על עטיפת התקליט אבי רואד (ועורר גל שמועות לגבי מותו של פול, שהולך יחף), עוצרים בבניין אפל, שעל הגג שלו התקיימה הופעה חיה מיתולוגית של הביטלס, אוכלים ארוחת צהריים בפאב Turks Head הזכור לטוב מהסרט לילה של יום מפרך ומבקרים בתחנות נוספות הקשורות ללהקה האגדית (טיול של החברה הגיאוגרפית).

בעקבותיהם: צעירים חוצים את מעבר החצייה המפורסם שכיכב על עטיפת אבי רואד

בעקבותיהם: צעירים חוצים את מעבר החצייה המפורסם שכיכב על עטיפת אבי רואד | צילום: Claudio Divizia / Shutterstock.com

בכמה מילים: טיול חובה למעריצי הביטלס, שרוצים להעמיק את הידע במוזיקה שלהם.

• המידע המופיע בכתבה רלוונטי לשנת 2019 – 2020.

האם היית ביעד הזה?

 • 3

  כן הייתי

 • 3

  לא, אבל מתכנן

 • 2

  לא מעוניין

  האם המאמר הזה עזר לך?

  עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר.