תפריט עמוד

הגנים הלא ידועים בארץ

ברחבי הארץ מסתתרים גנים יפהפיים ומלאי קסם שאפשר לשוטט בהם בנחת ובשלווה, הרחק מהמוני המטיילים. חלקם בעלי ערך בוטני מיוחד, לאחרים יש היסטוריה מרתקת ויש גם כאלה שמאחוריהם מסתתר סיפור אהבה מרגש

לצד גנים מפורסמים כמו גני רמת הנדיב ליד זכרון יעקב או הגנים הבהאים בחיפה, יש ברחבי הארץ עוד הרבה גנים מרהיבים, אך הרבה פחות מוכרים, שבהם אפשר ליהנות לא רק מיופי ואסתטיקה אלא גם משקט ושלווה למכביר. הנה כמה גנים שכאלה:

גן אל מונא, הכפר ג'וליס
בכפר הדרוזי ג'וליס נמצאת פינת חמד מקסימה שהקים נאג'י עבאס לזכרם של הוריו וקרויה על שמה של אמו, מונא. הגן הוקם בבוסתן בו נטע סבו של נאג'י עצים לפני שנים רבות. ובו עצים שנטע סבו של נאג'י. לעצים הוותיקים והמצלים הוסיף נאג'י צמחים מכל העולם, פינות ישיבה, נדנדות עץ, מפלי מים מלאכותיים, תעלות מים שמעליהן גשרי עץ קטנים, מזרקות, פסלים, טחנת רוח, מסילת רכבת, כלים חקלאיים, עציצים וכלי חרס. התוצאה היא גן קסום ומטופח להפליא המשתרע על כמה מפלסים, שתענוג לבקר בו. הגן הפוטוגני חביב במיוחד על זוגות שבאים להצטלם בו ביום חתונתם.
איפה? הכפר ג'וליס
פרטים נוספים בטלפון   052-4318414


הכניסה לגן אל מונא | צילום: ד"ר אבישי טייכר, פיקיוויקי

הגנים הבהאים בהאג'י, עכו
הדת הבהאית ידועה בחיבתה הרבה להרמוניה ואסתטיקה, ואלו באות לידי ביטוי בצורה מושלמת בגנים הבהאים, ששניים מהיפים שבהם נמצאים בישראל, המרכז העולמי של דת הבהאית. כולם מכירים את הגנים הבהאים הנהדרים בחיפה, אבל לא כולם יודעים שבעכו נמצא מתחם בהאי נוסף, שבו קבור בהא אוללה, מייסד הדת הבהאית, ושבו הוא התגורר בשנותיו האחרונות. הגנים בעכו אמנם קטנים מהגנים בחיפה, אבל הם מופת של טיפוח ואסתטיקה. הגנים המרהיבים מקיפים את האחוזה ההיסטורית בה התגורר בהא אוללה, ובמרכזם יש מזרקה יפהפייה שסביבה ערוגות פרחים, עצי פרי, פסלים של טווסים ונשרים, מדשאות ושיחים שגזומים בדקדקנות בצורות גיאומטריות. במעגל החיצוני של הגנים המראה יותר טבעי ופחות מוקפד ובו עצים ארץ ישראלים כמו עצי זית. הגנים הם מקום נהדר לתפוס בו שלווה, וכמותם גם המקדש שבמרכז המתחם.
איפה? בסמוך לצומת עכו צפון על כביש 4, בקצה כביש הגישה  הישן לקיבוץ שמרת
מתי? בכל יום 16:00-0016:00-9:00, בימים ג'-ה' ניתן לבקר בגנים החיצוניים בלבד
אתר אינטרנט


הגנים הבהאים בעכו. מופת של טיםוח ואסתטיקה |צילום: הקהילה הבהאית הבינלאומית

הגן היפני, חפציבה
היפנים הפכו את הגנים לאמנות של ממש, כשבשל יופיים של הגנים היפניים הם הפכו לנפוצים מאוד גם מחוץ לגבולות יפן. אפילו בקיבוץ חפציבה שבעמק בית שאן, למרגלות הגלבוע, ישנו גן יפני יפהפה. הגן הוקם על ידי אנשי תנועת המקויה, תנועה של יפנים נוצרים אוהדי ישראל שאחד ממרכזיה נמצא בקיבוץ חפציבה. כמו בגנים יפניים רבים, יש פה פלג מים קטן, בריכת דגי זהב, גשר אבן, סלעים המסודרים בהרמוניה, פסלי עגורים, פינות ישיבה וסוכת עץ שמשמשת להתבוננות בגן וגם בנופי עמק חרוד. לצד אלה, יש בגן עצים ארץ ישראליים ועצים שנזכרו בתנ"ך כמו הדס, ברוש ואורן. מפעם לפעם נערכות בגן פעילויות מיוחדות ברוח התרבות היפנית, לילדים ולמבוגרים – מופעים מוזיקליים, חיבור שירי הייקו, סדנאות אוריגמי ועוד.
מתי? מאחר והגן שוכן בשטח פרטי של הקיבוץ, יש לתאם מראש את הביקור בו בטלפון 054-6634348.


הגן היפני בחפציבה. אמנות של ממש | צילום: אודי שטיינוול. פיקיוויקי

גן חוות הנוי, כפר מונש

גן חוות הנוי ששוכן בסמוך למדרשת רופין הוקם בשנת 1949 על ידי דוד צפריר כגן אקלום וריבוי, כזה שמטרתו לבחון את התאקלמותם של צמחי נוי שונים מכל העולם בארץ ישראל והתאמתם לאקלים המקומי. הגן משתרע על שטח של כארבעים דונם ובו כאלף מינים של עצים וצמחים מכל רחבי תבל, ובהם כ-300 עצים עתיקים שמהם נאסף חומר ריבוי והופץ ברחבי המדינה. לצד אלה יש בגן שיחים, מטפסים וצמחי נוי רבים. יש פה שדרה של עצי פיקוס ענקיים שבחלקם השורשים מטפסים על הגזע העבות, עץ דולב קליפורני שמתהדר בשלכת ססגונית ומרהיבה, ינבוט לבן עם גזע ענק, מינים רבים של דקלים בשלל צורות, אוסף של צמחי אלוורה ועוד ועוד. הגן הוא פנינה אמתית, למרות ואולי בגלל שהעצים והצמחים בו גדלים בצורתם המקורית ולא עוברים עיצוב מאולץ.
מתי? א'-ה' 16:00-8:30, ו 13:00-8:30, שבת 14:00-9:30.
איפה? על כביש 5711, כביש כפר-מונאש בית הלוי, כ- 800 מטר מזרחית מצומת רופין


גן חוות נוי. כאלף מיני צמחים מהארץ והעולם

גן הברון מנשה, כפר סבא
זהו גן יפהפה עם היסטוריה ארוכה שראשיתה ב-1934, אז נרכשו האדמות שבהן שוכן היום הגן על ידי הברון פליקס דה מנשה, שהיה נשיא הקהילה היהודית באלכסנדריה, במטרה להקים במקום את ביתו. דה מנשה החל להקים במקום גן אך לבסוף הוא נשאר במצרים. ב-1939 הוא הזמין את חיים ומרים יפה להתגורר בבית שבגן ולטפח את הגן ברוח הגן של ביתו באלכסנדריה. על תכנון הגן הופקדו אדריכל הנוף יצחק קוטנר ומתכנן הגנים ליפא יהלום. הם יצרו פינת חמד יפהפייה, ובה עצים שיובאו מארצות אחרות וצמחים שהגיעו מחוות אקלום. הגן שימש במהלך השנים כמקום מפגש לחברי השומר, ההגנה והפלמ"ח, ואירח את מנהיגי היישוב ואנשי תרבות ורוח. בהמשך המקום ננטש ונעזב. הוא נמכר למשפחת אייזנברג, ורק בשנים האחרונות, לאחר שבמשך שנים רבות היה גן סודי הידוע ליודעי דבר בלבד, הגן זוכה לעדנה מחודשת, בעקבות הקמתה של שכונה חדשה בסמוך. לצד שדרת ברושים מרשימה, יש בגן גינת קקטוסים, צמחייה טרופית, מנהרת אבני דולומיט שמהווה בית גידול לשרכים ועצים רבים, בהם נדירים, כמו פיטולקה דו ביתית, אורן הצנובר, אלון הגלעין, טקסודיון דו טורי ועוד.
איפה? שלמה וחיה אנגל 48, כפר סבא
מתי? הגן נמצא בשטח פרטי ולא ניתן לבקר בו באופן עצמאי, אלא רק בסיורים מודרכים שמתקיימים במקום מפעם לפעם מטעם המוזיאון הארכיאולוגי של כפר סבא. פרטים באתר המוזיאון


עץ פיטולקה בגן הברון מנשה, אחד מהעצים המיוחדים בגן | צילום: אבישי טייכר, CC BY-SA 2.5

בוסתן שושן, מושב מצליח
בוסתן שושן הוקם מתוך אהבה וגעגועים לעמרם שושן. שושן, שהיה פעיל בולט בתנועת ההתיישבות העובדת, חלם להקים עם אשתו זיוה בוסתן פירות אקזוטיים שישמש לקטיף עצמי ולמטרות חינוכיות-לימודיות. בני הזוג הכינו את הקרקע וקנו את השתילים, אבל עמרם נפטר ולא זכה לראות את חלומו מתגשם. הבוסתן הוקם על ידי בני משפחתו לזכרו, ובו עצי פרי רבים.

ילדה מטפסת על עץ בבוסתן שושן

יש פה עצים מקומיים כמו תאנה, זית, רימון ושקד, עצי אגוזים (מלך, מקדמיה, פקאן ומלבר), והמון עצי פרי טרופיים – אבוקדו, בננות, פסיפלורה, קרמבולה, פיטנגה וגם המון עצים שקרוב לוודאי שלא נתקלתם בשמם מעולם – וומפי, ביגניי, ז'בוטיקווה, ימבולינה, לונגן, לוקומה, מורולה, ספודילה, שעועית הגלידה ועוד עצים שמניבים פירות נפלאים. בבוסתן מתקיימים סיורים מודרכים שכוללים הסברים וסיפורים מרתקים על העצים ופירותיהם, הפעלות יצירתיות ואכילת פירות ישר מהעץ. ברחבי הבוסתן פינות קסומות כמו בריכת הדגים הרומנטית, וכן מבוך שיחים לילדים.
איפה? רחוב הבנים 87, מושב מצליח
מתי? א'-ה' 16:00-10:00, ו' עד 14:00. יש לתאם את הביקור מראש בטלפון 050-5285154


הגן הבוטני באילת. פינה ירוקה באמצע המדבר | צילום: משה דוד, פיקיוויקי

הגן הבוטני, אילת

דווקא באילת נמצא אחד הגנים הבוטניים המיוחדים בארץ, שמהווה פינת מסתור ירוקה ומוצלת מהחום המדברי. הגן בנוי על טרסות אבן, ובו בריכות מים, מפלים קטנים, שבילי הליכה ובעיקר שפע של צמחייה. הצמחייה בגן כוללת עצי באובב, קקטוסים, צמחים מקומיים כמו עצי שיטה, שיח אברהם ודקל הדום, עצי פרי וצמחי תבלין. בסך הכל יש בגן למעלה מאלף מינים של עצים וצמחים. גולת הכותרת היא יער גשם מלאכותי זעיר ובו צמחייה טרופית וערפילים של מים מזוקקים. כדי שלא תשכחו איפה אתם נמצאים, יש בגן נקודות תצפית נהדרות על ים סוף והרי אדום. הגן הוא חלק מחווה אורגנית שהוקמה על שרידיו של מוצב צבאי.
מתי? 19:00-8:30, ו' 15:00-8:30, שבת 15:00-9:30
אתר אינטרנט

אביב בישראל - ממעוף הציפור

לתגובות, תוספות ותיקונים
להוספת תגובה

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.