מדינות באוסטרליה והפסיפיק ניו זילנד אוסטרליה פפואה ניו-גיני פיג'י ערים ואזורים באוסטרליה והפסיפיק סידני מלבורן למדינות נוספות באוסטרליה והפסיפיק
העולם במספרים  >  כתבות
 
ערוץ העולם במספרים
הדפסה
הדפסה ללא תמונות
שלחו כתבה
הערה למערכת
הוספת תגובה
הוספה למזוודה שלי
הורדה לקובץ- PDF
התחבר אלינו בפייסבוק

 
 
כמה מדינות יש בעולם?
כמה מדינות יש בעולם?
 
לפני כמה שנים נולדה מדינה חדשה באפריקה: דרום סודן. כמה מדינות יש עכשיו בעולם? ובכן, זה תלוי.

הירשם/י לניוזלטר אתר מסע אחר "שבוע שבוע" - הרבה עניין וללא תשלום

כמה מדינות יש בעולם?
כדי לבדוק זאת, ראשית נגדיר מהי מדינה. לפי ויקיפדיה, "מדינה מתוארת במדע המדינה בדרך כלל כחברה של בני אדם המתגוררים בטריטוריה ספציפית על פי סמכות משותפת חוקתית, חוקית ופוליטית". וגם, "מדינה זהו ארגון פוליטי ליישום אינטרסים אזרחיים בשטח גיאוגרפי ספציפי". הגדרה מעורפלת משהו.

אם בודקים כמה
מדינות חברות באו"ם, התשובה היא 193.

המדינה הצעירה ביותר נולדה ב-2011: דרום סודן (שנפרדה מסודן).
אבל יש כמה מדינות נוספות, שאינן חברות באו"ם, וזה לא אומר שהן אינן מדינות.

עוד טריוויה כאן >>

טייוואן
, שכונתה בעבר סין הלאומית, לא חברה באו"ם. היא ניסתה להתקבל כמה פעמים (ואף היתה בעבר חברה), אולם סין לא מאפשרת זאת. טייוואן לא הכריזה על עצמאותה מחשש שסין תתקוף אותה, אך מוכרת כמדינה דה-פאקטו.
                
הותיקן אינה חברה באו"ם, אבל היא מדינה, אמנם הקטנה ביותר, אבל עדיין מדינה. היא מוכרת בעולם כטריטוריה ריבונית מאז 1929, יש לה שגרירים בעולם וסממני עצמאות אחרים.

קוסובו הכריזה על עצמאות ב-2008, מדינות רבות ביניהן ארה"ב וחלק מאירופה הכירו בה כמדינה ריבונית, והיא מפיקה דרכונים. סרביה, ממנה התנתקה קוסובו, רואה בה חלק ממנה ואינה מכירה בה כמדינה עצמאית. קוסובו אינה חברה באו"ם מכיוון שרוסיה מטילה על כך ווטו (גם ישראל אינה מכירה בה).
               
עד כאן 196 מדינות בעולם.
                                      
הרשות הפלשתינית
אינה מייצגת מדינה עצמאית, אבל בסוף 2012 הוכרה פלסטין באו"ם כמדינה משקיפה.
                   
דומה כי הטריטוריות היחידות בעולם שאינן שייכות רישמית לשום מדינה הן רצועת עזה (ממנה יצאה ישראל, והיא בשליטת חמאס) ואנטארקטיקה (האמנה האנטארקטית של האו"ם השעתה את התביעות הטריטוריאליות של המדינות הנוכחות בה).
                   
צפון קפריסין היא מדינה דה-פאקטו, שהכריזה על עצמאותה בשנת 1983, מוחזקת (או כבושה, תלוי את מי שואלים) בידי תורכיה, ולא מוכרת ע"י מרבית מדינות העולם מלבד תורכיה (ואזרבייג'אן שהכירה בה דה-פאקטו). 
                  
סהרה המערבית, מדרום למרוקו, כבושה בידי מרוקו, כיבוש שלא מוכר ע"י רוב מדינות העולם. התושבים הכריזו על עצמאות זה מכבר, אך משאל עם האמור לבדוק את רצון העצמאות נדחה מידי פעם בשל הויכוח אם לתושבים מרוקאים שהתנחלו באיזור תהיה זכות הצבעה.  למרות זאת חברה סהרה המערבית בארגון לאחדות אפריקה.

איי קוק וניואה הם איים באוקיינוס השקט, המקיימים ממשלים עצמאיים אך יחסי החוץ שלהם ודרכוניהם ניו זילנדים, ולמעשה הן מדינות חסות של ניו זילנד.               

גיאנה הצרפתית
היא טריטוריה גדולה (שטחה כ-86,500 קמ"ר, יותר מפי 4 ממדינת ישראל) בדרום אמריקה, למעשה ארץ שלמה השייכת לצרפת ומשתמשת ביורו מעבר לאוקיינוס. לצרפת טריטוריות רבות נוספות מעבר לים, קטנות יותר, ביניהן עצמאיות חלקית כמו קלדוניה החדשה, פולינזיה הצרפתית ועוד.
            

גרנלנד קיבלה אוטונומיה בשנת 1979 מדנמרק, שהורחבה בשנת 2009. היא גם פרשה מהאיחוד האירופי, אליו שייכת דנמרק (המטבע הוא קרונה דנית ולא אירו כמו בדנמרק).
 
פוארטו ריקו היא טריטוריה של ארה"ב בעלת ממשל עצמי, אך אינה מוגדרת כאחת המדינות של ארה"ב.

ישנם שטחים אחרים בעולם שהכריזו על עצמאות ומתפקדים כמדינות דה פאקטו, אך עצמאותם לא התקבלה ע"י מדינות רבות אחרות (חלקם ע"י שום מדינה), כמו דרום אוסטיה ואבחזיה בגאורגיה, סומלילנד בסומליה, נגורנו קרבאך באזרבייג'ן וטרנסניסטריה במולדובה.

למדינות נוספות, ביניהן ארה"ב, בריטניה ועוד, שטחי טריטוריות המחזיקות מידה כזו או אחרת של ממשל עצמי, אך אינן מוכרזות כמדינות.

"המדינה האיסלאמית" של ארגון הטרור דאעש השתלטה ב-2014-2015 על שטחים נרחבים בעירק ובסוריה, וכמו כן יש לה שלוחות הפועלות בעיקר בלוב, תימן וסיני. 

עכשיו נסו לספור בעצמכם...

 


מסע אחר המרכז לנסיעות
   

תגובות פייסבוק
הדפסה
שלחו כתבה
 
תגובות
הוסף תגובה