תפריט עמוד

שביל סובב כנרת

כל מי שחשב שהכנרת זה רק מקום לנפוש בו, מקבל הזדמנות לשנות את קו המחשבה ולהפעיל את השרירים. החברה להגנת הטבע עמלה בשנים האחרונות על הכשרתו של שביל חדש להליכה ולרכיבה סביב הכנרת

עד לאחרונה, חובבי הליכה ורכיבת אופניים שרצו לטייל לאורך חופי הכנרת נתקלו בבעיה: לא היה שביל שנמשך לאורך כל החופים. מה שכן היה הן כ-120 גדרות, שמנעו מעבר חופשי מסביב לאגם. אבל יש חדשות טובות: לפני מספר שנים הונחה אבן הפינה לשביל חדש – שביל סובב כנרת, שביל הליכה רגלי אשר יקיף את הכנרת לכל אורכה קרוב ככל שניתן לקו המים. מטרתו של השביל, כפי שמצהירה עליה החברה להגנת הטבע, להשיב ולנכס את הכנרת חזרה לציבור הרחב. בשל ייחודו של השביל, החליטה הוועדה לשבילי ישראל לסמנו בצבע מיוחד: לבן-סגול-לבן.

מזה מספר שנים שוקדים בחברה להגנת הטבע על פריצת השביל, ועד היום הוכשרו וסומנו קטעים המסתכמים ב- 35 ק"מ מתוך 60 הקילומטרים המקיפים את הכנרת. כחלק מהתפיסה החינוכית של החברה להגנת הטבע הוחלט ששלב ההכשרה הראשון של השביל יבוצע על ידי קבוצות נוער מכל רחבי הארץ: חניכים מחוגי הסיירות של החברה להגנת הטבע, מתנועות הנוער, ממכינות קדם צבאיות וקבוצות נוספות. במקביל, החלה החברה להגנת הטבע לגייס משאבים ולפתח את השביל ברמת פיתוח גבוהה שתאפשר, ככל הניתן, נגישות לכל סוגי המטיילים.

חזונה של החברה להגנת הטבע כולל את שילובו של השביל במסלולי הטיול הקיימים במרחב הכנרת, חשיפת ייחודה של הכנרת כנכס טבע ייחודי לצד היותה נכס היסטורי, דתי ותרבותי ולמצב אותה כאתר תיירות מהחשובים בארץ. השביל צפוי לחבר ולקשר בין מוקדי העניין הרבים הפרוסים לאורך האגם.

אחד המהלכים העיקריים והחשובים שנעשים כתוצאה מהקמתו של השביל הוא הסרתן של גדרות וחסימות שמנעו את המעבר החופשי לאורך החוף. במסגרת הפעילות של החברה להגנת הטבע כבר נפתחו מספר מעברים לציבור הרחב שקודם לכן היו חסומים, הנה כמה מהם:
מפרץ אמנון – כפר הנופש במפרץ אמנון היה עד לפני כשנה מגודר משני צידיו והיווה מחסום בקטע השביל מכפר נחום לשפך הירדן. אחרי פעילות תקשורתית, הסירה חברת 'אלעד מלונות' את הגדרות הללו.
אכסניית עולי הרגל בט'בחה – על אף העובדה שהתכניות החלות על השטח מבטיחות גישה חופשית אל החוף ולאורכו, בפועל נחסמה הגישה של הציבור לחוף. כתוצאה מפעילות שקיימה החברה להגנת הטבע לסימון המעברים הציבוריים החל המקום לפתוח שעריו.
חופי המועצה האזורית גולן – בתחום חופי הרחצה של המועצה האזורית גולן הוסדר וסומן המעבר הרגלי החופשי לאורך כל רצועת החוף.
נוקייב (חלוקים – גופרה) – כתוצאה מסחיפת מוקשים מהמוצב הנטוש לחופי הכנרת חסם הצבא בגדרות את התנועה לאורך החוף. שביל סובב כנרת היה אחד הזרזים לפינוי המוקשים והשבת רצועת החוף לכלל הציבור.
האון- מעגן – במסגרת הכשרת קטע השביל בין קיבוץ האון לקיבוץ מעגן הוסרו מספר גדרות ישנות שחסמו את המעבר לאורך רצועת החוף.

המועצה הארצית לתכנון ולבניה העבירה לאחרונה הוראה לשינוי תוכנית מתאר 13 – מרחב הכנרת וחופיה. מטרת השינוי לאפשר בהוראות התכנית התוויית מעבר חופשי ורצוף לציבור לאורך ולרוחב חופי הכנרת ובסמיכות לקו המים – באמצעות שביל/טיילת ולתת הנחיות לתכנונו.

אף שהשביל עדיין לא גמור, ניתן כבר היום לטייל בחלקים ממנו. החברה להגנת הטבע מציעה בשלב זה ארבעה מסלולי טיול לכל המשפחה בשביל סובב כנרת:
• שביל מעגלי בעקבות ראשית ההתיישבות בכנרת היוצא מאתר ירדנית
לפירוט המסלול »
• טיול משפחתי נינוח מהגן הלאומי כפר נחום למפרץ אמנון
לפירוט המסלול »
• מסלול הליכה לכל המשפחה ברצועת חוף קסומה מחזית כרי דשא ועד למעיין עין איוב
לפירוט המסלול »
• מסע בן חמישה קילומטרים בעומק הסבך על גדת הכנרת מדרום לקיבוץ האון.
לפירוט המסלול »

לטייל עם אופניים בנגב

לתגובות, תוספות ותיקונים
להוספת תגובה

מרכז ההזמנות של מסע אחר

השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

מרכז ההזמנות של מסע אחר

טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

תגובות

  1. פולינה ליבין הגיב:

    השביל באזור קיבוץ האון (דרומית וצפונית) מוזנח, לצערנו מרוב הצמחייה היבשה והקוצנית לא הצלחנו ללכת בו.
    הסימון דחוי ושבור.
    עצוב.
    איו חלופה לקמפנגים הבריוניים שעל החוף.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

כתבות מהכנרת וטבריה

מגדלה: נוגע בהיסטוריה
מגדלה: נוגע בהיסטוריה

עמי בן בסט ביקר במלון מגדלה לחוף הכנרת, התבונן במרכז הרוחני שבמקום והציץ (ונפגע) באתר העיר הקדומה המרתקת שבמקום. משלחת ארכיאולוגית של רשות העתיקות חשפה כאן שרידים שמורים היטב של מה שנראה כשכונה עירונית של עיר מהתקופה הרומית. ...

חופשה בכפר: מלון נוף גינוסר
חופשה בכפר: מלון נוף גינוסר

מלון נוף גינוסר מציע חופשה ישראלית-קיבוצית בטעם של פעם - מרחבים ירוקים שמזמינים את הילדים להתרוצץ, נחל צמוד, בריכת שחייה וכמובן - חוף מוצל ומקסים. את החוויה משלימים סיור באוטובוס חשמלי ברחבי הקיבוץ ושייט חוויתי בין פניני טבע ...

מלך מרוקו קפץ לבקר בגינוסר
מלך מרוקו קפץ לבקר בגינוסר

לא כל יום מגיע למלון בישראל מלך מרוקו. כמובן שלא מדובר במלך האמיתי, אלא באירוע תרבות מרוקאי, ססגוני ומרהיב עין וחך, שהתקיים במלון נוף גינוסר לאורך כל סוף השבוע, בו שהינו. האירוע, איך לומר, היה מעל ומעבר: אירוח ...