תפריט עמוד

לומדים להכיר את הארץ

נופי ארץ ישראל מצטיינים בצבעוניות שאין בשום מקום אחר בעולם על פיסת אדמה כה קטנה. כחול, ירוק ומדבר מתערבבים זה בזה ויוצרים מעטפת ייחודית לסיפור היפה של הארץ. אפשר רק לאהוב אותה ואפשר להעמיק וללמוד ולאהוב עוד יותר. אומרים ישנה ארץ

אם יש משהו שאנחנו הישראלים אוהבים לעשות זה לטייל בעולם. תנו לנו חבילת נופש משתלמת על אי ירוק בים, או טיול אקסטרימי ביערות גשם נידחים ובג'ונגלים עירוניים סבוכים ואנחנו מרגישים שכבשנו את גג העולם. נכון, אין כמו לגלות מקומות חדשים, לפגוש תרבויות מעניינות ולהתנסות בחוויות מיוחדות, שממלאות את עולמנו בתוכן ובזיכרונות נעימים, אבל תמיד כיף לחזור הביתה ולגלות שהדשא שלנו לא פחות ירוק מזה של השכן. אולי אפילו יותר. ארצנו קטנטונת אך פנים רבות לה, ורק כשמטיילים בין שביליה ולומדים להכיר את אוצרותיה דרך הרגליים, מגלים את היופי העוצמתי הטמון בה.


תצפית על הכנרת. כשמטיילים בשבילי הארץ מגלים את יופייה העוצמתי

ארץ ישראל היא הרבה יותר מהנופים המוכרים של מדבר יהודה וירושלים, של העמק והשפלה ושל הרי הגליל והגולן, שמככבים דרך קבע בתמונות ובסרטי פרסומת לתיירים מחו"ל. הארץ שלנו משופעת בהמון מקומות יפים ופינות חמד גלויות ונסתרות, בנופים קדומים, באתרים היסטוריים חשובים ובאתרים ארכיאולוגיים מרתקים, שכל אחד מהם מהווה חלק חשוב בפאזל המיוחד והכל כך מורכב של חיינו על האדמה הזאת. אם נופי הארץ קוסמים לכם, אם אתם אוהבים לטייל, לחקור ולגלות, אם אתם רוצים להרחיב אופקים ולהיפתח לעולמות חדשים – אתם יכולים להצטרף לקבוצות טיולים שניתן למצוא באינטרנט, אבל חשוב לדעת שרק מעטות מאורגנות על ידי מדריכים מקצועיים ובעלי ידע ורמת הטיולים לא תמיד גבוהה ומספקת, או להצטרף לתוכנית מסודרת ללימודי ארץ ישראל, שמציעה חווית לימודים איכותית עם מרצים מעולים וחברים לספסל הלימודים בעלי מכנה משותף – אהבת הארץ.


הקניון השחור בהרי אילת. התכנית ללימודי ארץ ישראל משלבת לימודי עומק וסיורים חווייתים בשטח

לימודים, טיולים וחיי חברה עשירים
בראש רשימת בתי הספר המובילים בתחום, נמצא מכון אבשלום ללימודי ארץ ישראל, שמציע תכנית לימודים עשירה, מגוונת ועדכנית, המשולבת בסיורים מרתקים ברחבי הארץ ובשורה ארוכה של מסגרות העשרה: מחנות לימוד (קמפוסים), מפגשי תרבות ועיון, חוגים ומפגשים חווייתיים. צוות המרצים, החוקרים והמדריכים במכון אבשלום נמנה על השורה הראשונה של העוסקים בתחום, האווירה נעימה ומשפחתית, אבל הנכס הגדול ביותר של המכון הוא התלמידים, שהופכים את חווית הלימוד למהנה עוד יותר. מדובר בקהל מתעניין ואיכותי, מכל שכבות האוכלוסייה ובכל הגילאים, שהתקבצו יחד כדי להעשיר את עולמם בתכנים איכותיים ומגוונים.

באופן טבעי מסגרות הלימודים במגמות השונות כוללות שעות וימים של לימודים וסיורים משותפים, ובכך מעודדות הווי קבוצתי וחיי חברה פעילים, שגולשים אל מעבר לשעות הפעילות של המכון.


פריחה בנגב המערבי. כל עונה ויופייה המיוחד

אנשי הצוות במכון אבשלום אומרים בסיפוק, כי דווקא בגלל שהלימודים אינם לימודי תעודה, אלא לימודים לאנשים שאוהבים את הארץ, שגדלו והתחנכו פה, שאוהבים ללמוד ואוהבים לטייל – העיקר במכון זה להתחבר למעגל חברתי חדש של אנשים שיש להם אהבה משותפת ומעוניינים להכיר ולחוות את הארץ בעיניים שונות. התלמידים במכון אבשלום נהנים מהיצע רחב של מגמות ותוכניות לימודים, שמכסות תחומים שונים בלימודי ארץ ישראל, ומאפשרות לכל תלמיד לבחור את תחומי העניין ומסגרת הלימודים המתאימים לו ביותר.

לא מפסיקים ללמוד 
ספינת הדגל של מכון אבשלום היא המגמה הכללית, שמציעה שלוש שנות לימוד מקיף ומסודר של ארץ ישראל על כל היבטיה. הנושאים שנלמדים במגמה מגוונים ומתפרשים על תחומים שונים – החל מגיאולוגיה, ארכיאולוגיה וזואולוגיה ועד היסטוריה, דתות, היבטים חברתיים ואמנות. מסגרת הלימודים כוללת בין השאר טיולים, סיורים ומחנות לימוד המתקיימים מספר פעמים בשנה. מסתבר שהלימודים כל כך מעניינים עד שלבקשת התלמידים התגבשה מסגרת לימודי המשך, המאפשרת לבוגרי המגמה להמשיך וללמוד יחד הלאה ומאז הם לא מפסיקים ללמוד. חלק מהכיתות לומדות יחד כבר 20 שנה.


להכיר את הארץ, לטייל ולהרחיב את המעגל החברתי

גם מי שלא יכול להרשות לעצמו ללמוד במשך שלוש שנים, מכל סיבה שהיא, או מתעניין רק בנושאים מסוימים, ימצא את מקומו במכון אבשלום. כך, למשל, מגמת "לדעת ארץ" מציעה קורסים בתחומי ידע שונים, החל מגיאוגרפיה, לימודי מקרא ויהדות, נצרות ואסלאם ועד אמנות ושירה. מגמת "שביל ישראל" מציעה מסע חווייתי של נופים, ריחות ואנשים לאורך אלף קילומטרים מדן ועד אילת. מגמת "לימודי בוקר" מציעה יום לימודים אחד בשבוע במתכונת ייחודית – שבוע לומדים, שבוע מטיילים. רשימת המגמות ארוכה ומאלפת, וכל מי שאוהב את הארץ הזו, רוצה לדעת עליה יותר, לטייל בה ולהרחיב את המעגל החברתי, ימצא במכון אבשלום מקורות נפלאים של ידע יקר ערך ומעורר השראה.

צמחי המדבר - הצמחים הכי מתוחכמים בארץ

לתגובות, תוספות ותיקונים
להוספת תגובה

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

כתבות מישראל

טעם מקומי – חופשה קולינרית בהרי ירושלים
טעם מקומי – חופשה קולינרית בהרי ירושלים

החופשה הקולינרית "טעם מקומי" מתקיימת בסוף השבוע האחרון של כל חודש (ימי רביעי וחמישי). היא מתחילה בארוחת שף מופלאה בערב רביעי, ששמה על הבמה חומרי גלם של היצרנים המקומיים, בכל ארוחה במה ליצרן אחר, ולמחרת ממשיכה בבראנץ' עשיר ...

חוזרים לאילת: להירגע מול הים
חוזרים לאילת: להירגע מול הים

אחרי שאירחה מפונים בכמות הזהה למספר תושביה, אילת מנסה לחזור לשגרה ומייחלת לשובם של הנופשים. עם מיזם תיירותי חדש, שנקרא לוקאלס, ומקומות מושלמים להירגע, לאכול טוב ולמלא מצברים, העיר הדרומית היא המקום הנכון בימים אלו

מבוא לנדודים 64: הגברת של הטאבון
מבוא לנדודים 64: הגברת של הטאבון

רונן רז חונה על הכרמל הגשום והסוער, ומרגיש בבית. הוא מזדהה עם הקדמונים הפרהיסטוריים שאהבו לחיות בהר ובחוף הכרמל, אשר להם שפע מכל טוב - אדמה פוריה וגשם רב שהניבו צמחי מאכל, פירות ופטריות, יערות שהזינו את האש, ...