תפריט עמוד

כשחושבים על טיול ספארי מדמיינים לרוב סוואנה אפריקנית עם אריות ונמרים, אבל טיול שכולל טבע פראי ומפגש אינטימי עם בעלי חיים יכול להתקיים גם ביעדים אחרים והרבה יותר מפתיעים. אסטוניה, למשל. המדינה הבלטית, השוכנת בצפון-מזרח אירופה, מציעה נופים מרהיבים הכוללים חופים פראיים, יערות מחטניים עבותים, ביצות ואגמים יפים, וכולם מהווים בית למינים רבים של בעלי חיים – מדובים וזאבים ועד להמוני מינים של ציפורים.


שועל אדום ביערות אלוטגוז

מרבית התיירים המטיילים באסטוניה מתמקדים בעיקר בעיר הבירה היפה טאלין, אבל מי שייצא מהעיר יגלה במהרה שאסטוניה היא גן עדן אמיתי לאוהבי טבע. במרחק שעתיים בלבד מטאלין מגיעים לאזורים של טבע פראי בצפון-מזרח המדינה, שם נמצאים יערות אלוטגוז (Alutaguse). היערות הללו, הגדולים באסטוניה, משרים אווירה מסתורית על המטיילים בהם. יש כאן אזורים גדולים של ביצות, שם מקננות ציפורים רבות, שקשה לראות במקומות אחרים באסטוניה. כאן אפשר לפגוש את שכווי הצפון, ינשופים אפורים, סנאים דואים ועוד. ביערות מתגוררים בעלי חיים רבים, בהם איילים, זאבים, שונרים ולוטרות, אבל גולת הכותרת היא האפשרות לפגוש דובים. בשעות הערב והלילה ניתן לבלות במסתור ביער, משם אפשר לתצפת על הדובים.


גם דביבונים אפשר לפגוש ביערות אלוטגוז

אסטוניה היא גן עדן לצפרים, ונחשבת לאחד מיעדי הצפרות הטובים בעולם. אסטוניה שוכנת בנתיב הנדידה המזרח אטלנטי, בו נודדות מיליוני ציפורים בכל שנה, ורבות מהן מקננות באסטוניה. בין היתר ניתן לראות כאן חסידות שחורות, עופות מים, תרנגולי בר שחורים, אווזים שחורים, ברבורים ועוד. הזמן הטוב ביותר להתרשם מהטבע האסטוני ומעולם הציפורים העשיר הוא בחודש מאי, כשהציפורים חוזרות לאתרי הקינון שלהן. 


נוף טיפוסי בפארק הלאומי מטסלו

הפארק הלאומי מטסלו (Matsalu), ששוכן לחוף הים הבלטי, הוא אחד מאתרי הצפרות הטובים ביותר באירופה. הפארק כולל את דלתת נהר קסארי ואת מפרץ מטסלו, שבו כחמישים איים בהם ניתן לראות שפע של ברבורים, שלכים ועופות מים נוספים. בכל שנה חולפים בשמי השמורה כשני מיליון עופות מים, בעיקר ברווזים, אך גם ברבורים, אווזים ומינים נוספים. ברחבי השמורה פזורים מגדלי תצפית מהם ניתן להשקיף על נופי האזור. לצד טיולים רגליים, אחת הדרכים הטובות והמהנות ביותר להפיק את המיטב מהשמורה היא בשייט במפרץ מטסלו, בין האיים, ובנהר קסארי (Kasari). במהלך השייט ניתן לראות ציפורים רבות, בהן עגורים, קיווית המצוייצת, שחפיות, אנפות ואווזים שחורים. ולא רק ציפורים יש פה, אלא גם בונים, ובמהלך השייט ניתן להתרשם מהסכרים המרשימים שהם מקימים.


הפארק הלאומי מטסלו הוא מאתרי הצפרות הטובים באירופה

אתר נוסף החביב במיוחד על חובבי הצפרות הוא פרנומה (Parnumaa) אשר במחוז פרנו שבדרום אסטוניה, בקרבת הגבול עם לטביה. זהו אזור נופש אהוב על המקומיים, אשר מציע שילוב נהדר של יערות וחופים לצד ביצות וכרי מרעה ירוקים. באזור חולפים עופות נודדים רבים והוא מהווה מרכז טיבוע לציפורים נודדות. במקום יש מגדלי תצפית שמשקיפים על הנוף ומסלולי הליכה יפים.

אי אפשר לכתוב על הטבע באסטוניה בלי להזכיר את שמורת אלאם פדג'ה (Alam-Pedja), השמורה הגדולה ביותר במדינה. זהו איזור טבע פראי עם חמש ביצות גדולות, המופרדות זו מזו על ידי נהרות ויערות נרחבים. האזור מיושב בדלילות ויש בו בעלי חיים רבים, בהם דובים, זאבים, שונרים, חזירי בר, בונים וכן עופות מים רבים. באביב מתכסה האזור בפריחה מרהיבה. 

בתמונה הפותחת: דב חום באזור יערות אלוטגוז

הצילומים בכתבה: שאטרסטוק, פליקר – JohnJBoylemartinsillaots

 

לתגובות, תוספות ותיקונים
להוספת תגובה

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.