תפריט עמוד

תערוכת א-ב-גע-דע: משחקי מילים

תערוכת א-ב-גע-דע בבית התפוצות מקרבת את הילדים לשפה העברית דרך שלל מיצגים, משחקים ומתקנים אינטראקטיביים, שעוזרים לילדים להרגיש את השפה דרך הגוף. רשמים מביקור משפחתי

התחושה הראשונית שקיבלנו כשנכנסו לתערוכת א-ב-גע-דע בבית התפוצות היתה שהגענו לג'ימבורי של אותיות. המוני ילדים רצים, קופצים ומטפסים בין המיצגים האינטראקטיביים ועליהם, כשמה שמבדיל המקום מכל גימבורי אחר הוא שכאן כל המתקנים והמיצגים מוקדשים לשפה העברית. אחרי כמה דקות, העניינים מתחילים להירגע ואפשר להתחיל ליהנות באמת מהעושר של המקום. הקטנטנים, אלה שעדיין לא עשו את צעדיהם הראשונים בעולם הקריאה, ממשיכים לטפס, לגלוש ולבנות בקוביות. הגדולים יותר, שמהווים את הרוב המכריע ונמצאים בגן חובה או בכיתות הנמוכות של בית הספר, עוברים אחוזי התפעלות והתלהבות בין המיצגים והמתקנים השונים, וזוכים למפגש מהנה ומעשיר במיוחד עם השפה העברית, דרך מישוש, ראייה, שמיעה ותנועה.

בתערוכה יש מגוון עצום של מיצגים, וקשה להספיק להתנסות בכולם, לפחות במקרה של בת הארבע וחצי שלנו, שגילתה התלהבות רבה בחלק מהמיצגים ובחרה לחזור אליהם שוב ושוב. היא גילתה חיבה גדולה לכלבה מרתה – כלבה חמודה שניצבת בראשה של גבעונת קטנה, ומבקשת שיאכילו אותה באותיות. בכל פעם שהילדים מכניסים לפיה של מרתה אות, היא אומרת להם מילה או שם של מקום שמתחילים באותה אות. מתקן אהוב נוסף הוא מסוע האותיות. על המסוע, שנראה כמו מסוע מזוודות בשדה התעופה ומהווה את אחד המיצגים הפופולריים בתערוכה, נוסעות אותיות מספוג. משני צידי המסוע יש תבניות של מילים, ממילים פשוטות כמו "אף" או "צוף" ועד למילים ארוכות ומסובכות יותר כמו "אנדרלמוסיה". הילדים מצטיידים בסלי קניות מפלסטיק ואוספים את האותיות שדרושות להם להרכבת המילים. בתנו התלהבה בהתחלה בעיקר מהאיסוף של המוני אותיות שנפלו מהמסוע היישר לתוך סל הפלסטיק שלה, אך בהמשך היא גילתה התלהבות מהכנסת האותיות לצורה המתאימה שבתבנית, ושמחה לזהות אותיות ולגלות איך מרכיבים מהן מילים. גם "תופסת האותיות" זכתה לפופולריות רבה. על עיגול גדול מוקרנות כל אותיות הא'-ב', שמתרוצצות במהירות בתוך העיגול בעוד הילדים מנסים לתפוס אותן. כשמצליחים לתפוס אות מקבלים "פרס" – מילה שמתחילה באותה אות. למרות שהילדה עדיין לא יודעת לקרוא, היא נהנתה לרוץ על המשטח, לתפוס את האותיות ולזהות את חלקן.


ילדה מאכילה באותיות את הכלבה מרתה

זהו בדיוק אחד היתרונות הגדולים של התערוכה – היא מסבה הנאה לכל בני המשפחה, בכל גיל. הילדים שנמצאים בשלבי ראשית הקריאה יפיקו מן התערוכה ערך לימודי רב, אבל גם הקטנטנים ייהנו הנאה מרובה, בשל הצבעוניות והאסתטיקה של המיצגים ובעיקר משום שהתערוכה הזו היא קצת כמו גן שעשועים: יש בה סולמות, קירות טיפוס, עמודים שאפשר לגלוש עליהם ואפילו מגלשות וקרוסלה. גם המבוגרים נהנים בתערוכה, ויש בה מיצגים רבים שעושים גם להורים חשק לקחת חלק בחגיגה, כמו מכונת הברייל שמאפשר לכתוב את השם בכתב הברייל. על הקירות כתובות אנקדוטות שקשורות ללשון העברית כך שגם ההורים מחכימים כאן.

לא כל המיצגים מצריכים קריאה או אפילו היכרות בסיסית עם האותיות, והם פונים ישירות לתנועה וליכולת הלמידה דרך חיקוי שמוטבעות כל כך חזק אצל הילדים. הבת שלנו גילתה התלהבות רבה ממיצג שפת הסימנים. הילדים ניצבים מול מסך קטן עליו רואים את ירון הגאון ושירה שרירים מלמדים את שפת הסימנים. הילדים מחקים את התנועות ואפשר להתבונן בהם עושים זאת על גבי מסך ענק ולהתמוגג מנחת. פעילות אחרת היא "מדברים פנטומימה", במסגרתה הילדים מתבקשים להביע בפנטומימה משפטים שהם שומעים ברמקול, כמו "עקיצת יתוש" או "גורילה בגן חיות".

וזה עוד לא הכול. התערוכה מאפשרת לילדים לבנות את מגדל בבל מקוביות, לפענח כתב כנעני-פיניקי, לשחק בדומינו חרוזים, להמציא מילים חדשות בשפה העברית, לחבר סיפורים קצרים ממילים ומציורים, לשוחח עם חבריהם באמצעות שפת הציורים, ללמוד על מקור שמם בבאר השמות, ליצור מילים חדשות ועוד.


משחקים בתופסת אותיות

התערוכה מתקיימת בבית התפוצות, שעל אף תדמיתו הכבדה מעט מצליח בשנים האחרונות למשוך קהל צעיר, בעיקר בחופשות אז מתקיימות במקום הפעלות מקסימות. בזמן ביקורנו במקום נערכה פעילות נפלאה נוספת למשפחות – "מיצב משפחתי" עם האמן חנוך פיבן. פיבן יוצר כבר שנים דיוקנאות באמצעות חפצים יומיומיים, והפעם הוא הזמין משפחות ליצור את הדיוקן המשפחתי שלהן באמצעות חפצים, בשפה הפיבנית. הפעילות התקיימה בכמה חדרים קטנים כשבמרכז כל אחד מהם עמד שולחן ארוך עם המון חפצים: פסטה, שערות צמר, משרוקיות, דגלוני ישראל קטנים, פקקים של בקבוקים, צעצועים קטנים, חומרים מהטבע כמו צדפים ואיטצרובלים, שטרות כסף של משחק, גולות, ועוד ועוד ועוד. כל משפחה יצרה את הדיוקן שלה, כשתהליך היצירה וההתבוננות במשפחות האחרות עורר גם הוא הרבה מחשבות על המוסד הזה שנקרא משפחה: עד כמה אנחנו נותנים לאנשים הכי קרובים אלינו להתבטא, איך אנחנו רואים אחד את השני, וכמה מקום נשאר לכל אחד מבני המשפחה בתוך המסגרת (תרתי משמע). כל משפחה יוצאת עם עותק של התמונה, ועותק נוסף מודפס והופך להיות חלק ממיצב ענקי שיוצר פיבן שיהיה מורכב בסופו של דבר מ-3,600 דיוקנאות ויוצג בחלל המרכזי בבית התפוצות.

א-ב-גע-דע – מידע מעשי:

שעות פתיחה: א'-ה' 19:00-16:00, בימי ו' 13:00-9:00. בחופשת הקיץ ובחגים התערוכה פתוחה בימים א'-ה' מ-19:00-10:00.

התערוכה מתאימה לגילאי 12-3.

מחיר כרטיס: 40 שקלים. מומלץ להזמין כרטיסים מראש בטלפון 03-7457808 או בדואר אלקטרוני.

אתר התערוכה

יפו החדשה ישנה

  האם המאמר הזה עזר לך?

  עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר.

  כתבות מתל אביב וגוש דן

  נסיעת מבחן: משחק שהוא גם טיול בפארק
  נסיעת מבחן: משחק שהוא גם טיול בפארק

  פארק גני יהושע בתל אביב מכיל פינות חמד רבות, חלקן לא מוכרות גם למי שגר באזור. דרך מהנה וקלה להכיר את הפארק היא במשחק חדש, נסיעת מבחן שמו, המתקיים ברכבים חשמליים. הפעילות מתרחשת באוויר הפתוח והיא מתאימה מאוד ...

  המושבה האמריקאית-גרמנית: כשההיסטוריה פוגשת שיק אורבני
  המושבה האמריקאית-גרמנית: כשההיסטוריה פוגשת שיק אורבני

  טיול במושבה האמריקאית-גרמנית, בתפר שבין תל אביב ליפו, מחזיר לימים שבהם קבוצה דתית מניו אינגלנד ניסתה להתיישב בארץ הקודש ללא הצלחה רבה, אחר כך באו הטמפלרים, הוסיפו למושבה ופיתחו אותה עד שגורשו מישראל. היום זוהי אחת השכונות המרתקות ...

  הנשים של יפו – הצצה ליפו הלא מוכרת
  הנשים של יפו – הצצה ליפו הלא מוכרת

  מעבר לשוק הפשפשים, הנמל והעיר העתיקה, יפו טומנת בחובה שלל פינות חמד פחות מוכרות ואינספור סיפורים מרתקים על נשים חזקות ופורצות דרך. יצאנו לסיור ביפו, בעקבות נשים יפואיות מעוררות השראה