תפריט עמוד

שמורת נחל כזיב בסכנה

בימים אלה צה"ל מקדם תכנית לפריצת ציר לרכב קרבי כבד בשמורת נחל כזיב, מה שעשוי להביא לפגיעה בלתי הפיכה באחת משמורות הטבע היפות והחשובות בארץ. השתתפו במאבק

פורסם 19.3.2020

נחל כזיב, הגדול בנחלי הגליל המערבי, מציע את אחד ממסלולי הטיול האהובים בארץ. מי לא טייל בנחל כזיב – עם בית הספר, בתנועת הנוער, עם הילדים? הנחל, אשר ערוצו מתחיל בהר מירון, ממזרח לבית ג'ן, ומסתיים בים התיכון מצפון לאכזיב, מציע לאורכו מים זורמים בשפע, מעיינות רבים (כמו עין זיו ועין טמיר), בריכות שכשוך, צמחיית גדות, חורש טבעי ירוק וצל בשפע.

נחל כזיב בסכנה – חתמו על עצומה מיוחדת שתישלח לדובר צה"ל ולרשויות >>

 

נחל כזיב בסרטון קצר

נחל כזיב הוא לא רק מקום שתענוג לטייל בו – לא כולם יודעים, אבל בשל התנאים הטופוגרפיים הייחודיים של האזור, יש בשמורת נחל כזיב חלקים שכלל אינם נגישים למטיילים. העובדה הזו הופכת את שמורת נחל כזיב להרבה יותר משמורה יפה. מדובר באחת משמורות הטבע הייחודיות בארץ, עם ערכי טבע נדירים. מעט מאוד מקומות בצפון מציעים טבע לא נגוע כמו כאן.

נחל כזיב, ממסלולי הטיול הפופולריים בארץ

הנחל השופע מים הוא ממסלולי הטיול הפופולריים בארץ

השמורה מהווה מסדרון אקולוגי חשוב, ומתגוררים בה בעלי חיים רבים ובהם גיריות, דרבנים, חזירי בר, דלק עצים, שועלים, תנים, ציפורי שיר, עופות דורסים ועוד. בשמורה יש גם אוכלוסייה מרשימה של יחמור פרסי, לאחר שנבחרה למקום הראשון להשבת היחמור הפרסי לטבע אחרי שמין זה כמעט נכחד כליל מן האזור. הצמחייה בשמורה כוללת חורש ים תיכוני שכולל גם עצי אלון ואלה, קטלב, עצי דולב, ער אציל, שרכים וצמחיית נחלים כמו פטל קדוש והרדוף הנחלים. בנוסף גדלים בנחל  צמחים שנמצאים בסכנת הכחדה כמו שושן צחור, מישויה פעמונית, פעמונית צידונית, ובוצין קיסריון, מין נדיר במיוחד שגדל בישראל רק בכמה אזורים מצומצמים.

השמורה מתאפיינת בחורש ים תיכוני ובצמחיית גדות

השמורה מתאפיינת בחורש ים תיכוני ובצמחיית גדות

תכנית הצבא לציר טנקים

עכשיו פנינת הטבע האהובה הזו נמצאת בסכנה, שכן צה"ל מבקש לפתוח ציר עבור טנקים ונגמ"שים בשמורה, כחלק מההיערכות של צה"ל באזור הגבול עם לבנון. הדרך מתוכננת לחצות את השמורה מדרום לצפון, במרחב היישוב אבירים. בנייר עמדה של החברה להגנת הטבע נכתב כי: "כפי שלמדנו בסיורים בשטח ומן המפות, אופי הדרכים הקיימות והטופוגרפיה החריפה יחייבו פריצה, חציבה, בירוא חורש טבעי רב וחציית הנחל. עבודות אלו ידרשו השקעת משאבים עצומים ופגיעה נרחבת בטבע". אפשר רק לשער כמה הפעולות האלה יהיו הרסניות עבור ערכי הטבע באזור.  זאת ועוד, בחברה להגנת הטבע מעריכים כי בשל תנאי השטח, הבלאי של הציר צפוי להיות גבוה והמשמעות היא שיידרשו עבודות רבות לתחזוקתו, שיצריכו פגיעה סביבתית נוספת, ולא מן הנמנע שלבסוף תידרש הרחבת הציר וסלילתו, מה שיגרום נזק בלתי הפיך לטבע באזור.

היופי וערכי הטבע של השמורה נמצאים בסכנה

היופי וערכי הטבע של השמורה נמצאים בסכנה

ועד הפעולה למען הנחל והחברה להגנת הטבע קוראים לצה"ל לא לקדם את התכנית לפריצת הציר ולשקול חלופות אחרות אשר אינן כרוכות בפגיעה בשמורת הטבע, ותושבי האזור, אשר חרדים לגורלה של השמורה, הצטרפו למאבק ומקשים לשנות את תוואי השמורה.

מפת סימון שבילים נחל כזיב, מרחב מצפה אבירים:

מפת סימון שבילים נחל כזיב, מרחב מצפה אבירים

  האם המאמר הזה עזר לך?

  עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר.