תפריט עמוד

שייט נהרות בבורמה – בין מקדשים למנזרים

שייט על נהר האיראוואדי, החוצה את בורמה לאורכה, מספק הצצה למדינה מרתקת, שטרם הפכה ליעד תיירותי הומה. מסע דרך כפרים מסורתיים, ערים עתיקות, מקדשים, פגודות ושווקים מקומיים

שלא כמו שכנותיה – תאילנד, סין והודו – בורמה (מיאנמר) נותרה הרבה פחות מוכרת ומתוירת. אלא שבשנים האחרונות הדבר משתנה. הקלות מצד השלטון ופתיחות כלפי המערב הביאו לעלייה במספר התיירים, והשבים מטיול בבורמה מהללים את יופייה ואת אוצרותיה. נופיה היפים של בורמה מנוקדים באינספור מקדשים, פגודות וסטופות, ונהר האיראוואדי (Irrawaddy) החוצה אותה לאורכה מספק דרך מרתק לטייל בה.

שייט נהרות בבורמה עובר דרך לבה של המדינה המרתקת הזו, חולף על פני ערים היסטוריות ואוצרות טבע ותרבות. השייט מאפשר ליהנות מכל העולמות: מצד אחד, שירותים איכותיים ומוקפדים באנייה, עם נוחות מערבית משולבת בטעימות מקומיות ונופים נהדרים הנשקפים מהסיפון. מצד שני, העצירות לאורך הדרך מאפשרות להכיר את בורמה ואורח החיים בה, לבקר באתרים היסטוריים מרהיבים, לשוטט בכפרים ובעיירות לאורך הנהר ולצאת לטיולי הליכה, רכיבה על אופניים או בכרכרה רתומה לסוס. ההפלגה מסוג זה בבורמה אורכת כעשרה ימים, הוסיפו לכך עוד יום הגעה לכל כיוון ויום או יומיים ביאנגון בסוף הטיול.


נהר האיראוואדי החוצה את בורמה. שייט על הנהר מאפשר להכיר את החיים לצד המים

הנה כמה מהאתרים המיוחדים של בורמה שפוגשים במהלך שייט על נהר האיראוואדי:
.
המסע מתחיל במנדליי (Mandalay), העיר השנייה בגודלה בבורמה. בעיר יש כמה אתרים מרתקים שלא כדאי להחמיץ, בהם מקדש מהמוני (Mahamuni paya) שבמרכזו נמצא פסל בודהא גדול ממדים, שכולו מכוסה בעלי זהב דקים אשר המאמינים הבודהיסטים (רק גברים) מדביקים עליו. על ראשה של גבעת מנדליי, שגובהה כ-250 מ', יש פגודות ומקדשים בודהיסטים ואל הפסגה מגיעים במדרגות לולייניות שמובילות לתצפית יפה על העיר ומקדשיה. אל תחמיצו את פגודת קות'דאו (Kuthodaw) המציגה לראווה את הספר הגדול בעולם, המכיל מאות עמודי אבן ענקיים. עוד בעיר כדאי לבקר בסדנאות למלאכות מסורתיות כמו סדנה לעיטורי זהב, לאריגת שטיחים, לגילוף בעץ ועוד.


פגודת קות'דאו במנדליי המציגה את הספר הגדול בעולם

סמוך למנדליי נמצאות כמה עיירות שכדאי לבקר בהן. במינגון (Mingun), עיירה ציורית על גדות הנהר, נמצאים שרידים של מקדש עצום, שבנייתו לא הסתיימה מעולם. לו היו מסיימים את בניית המקדש הזה, הוא היה יכול להיות הגדול בעולם. אולם אזהרה של אסטרולוג, שביום שבו יושלם המקדש המלך ימות, גרמה להפסקת העבודות.


המקדש במינגון, שבנייתו לא הסתיימה בעקבות אזהרה של אסטרולוג

עוד מקום שכדאי לבקר בו הוא אווה (Ava או Inwa), בירה קדומה של כמה ממלכות בורמזיות בין המאות ה-14 ל-19. בין האטרקציות המעניינות כאן – מנזר בגאיה (Bagaya), שנבנה בסוף המאה ה-16 מעץ טיק. המנזר העתיק והמרשים מוקף בשדות אורז, עצי בננה ודקלים. שרידים לעיר העתיקה ניתן לראות במגדל התצפית נאנמיין (Nanmayin) ובמנזר מה-נו-אוק-אונג (Me Nu Ok Kyaung). ומבירה עתיקה אחת לשנייה: ביקור באמרפורה (Amarapura), הבירה המלכותית לשעבר של מיאנמר. את פני השקיעה יפה במיוחד לקבל בגשר או-ביין (U-Bein), גשר עץ הטיק העתיק והארוך בעולם, ואם התמזל מזלכם ובעת השקיעה צועדים על הגשר אנשים – יש לכם תמונה מושלמת להוסיף לאלבום. להשלמת הרומנטיקה אפשר לצאת לשייט בסירות סאמפאן (סירות עץ שטוחות) על הנהר.


גשר או-ביין, גשר עץ הטיק העתיק בעולם

היעד הבא הוא מוניוואה (Monywa), עיר מסחר תוססת, שבקרבתה נמצאות מערות Shwe Ba Taung ו- Hpo Win Daung, שהביקור בהן מומלץ ביותר. בתוך נישות החצובות בקירות המערות ומעוטרות בציורי קיר מרהיבים, ניצבים מאות פסלי בודהא. ככל שמאריכים בשיטוט כך מבינים את גודל הפלא. עוד במוניאוואה – פגודת סמבודאי קאט קיאוו (Sambuddha Kat Kyaw) המעוטרת בלא פחות חצי מיליון דמויות של בודהא! שימו לב, שבשונה מפגודות בודהיסטיות מסורתיות, בפתח המקדש הזה את מקומם של פסלי האריות המיתולוגיים מחליפות דמויות פילים.


מערות במוניוואה. בנישות חצובות בסלע יושבים מאות פסלי בודהא

מכאן ממשיכים ליאנדאבו (Yandabo), כפר קטן ויפה על גדות הנהר, שבפברואר 1826 נחתם בו הסכם השלום, שסיים את מלחמת אנגליה-בורמה הראשונה. כיום הכפר נודע באמנות הקדרות ובכלי החימר המעוטרים.


בכפר יאנדבו הידוע בעבודות הקדרות שלו

עכשיו מגיעים למה שרבים מחשיבים כגולת הכותרת בכל טיול בבורמה – באגאן. באגאן, ששימשה כעיר הבירה הראשונה של בורמה, נמצאת על גדות האיראוואדי, כ-200 ק"מ מדרום למנדליי. כאן נמצא אחד האתרים הארכיאולוגיים המובילים באסיה – במתחם ששטחו כ-40 קמ"ר פזורים יותר מ-2,000 מקדשים וסטופות. יופיו של המקום טמון לא רק במספר העצום של המקדשים, אלא גם באדריכלות המרהיבה שלהם.


מתחם המקדשים האדיר של באגאן בשעת שקיעה

מומלץ לטייל בין המקדשים בשעות היום ולחזור לתצפית בשעת השקיעה, עת האור הכתמתם מעניק לאתר קסם מיוחד. מי שרוצה להעיף מבט על האתר מזווית אחרת, יכול לצאת לטיסה בכדור פורח, שמשייט גבוה מעל ראשי המקדשים. מעבר לביקור במתחם המקדשים, כדאי לנצל את השהות בבאגאן לשיטוט בשווקים המקומיים ולביקור בסדנאות של אומנויות מקומיות, למשל סדנה לגילוף בעץ, לאריגת בדים ולעיטור כלים בלכה.


שוק בבאגאן

מדרום לבאגאן נמצא הכפר סלאיי (Salay) שהוקם במאה ה-13 ויש בו מקדשים רבים מתקופת ממלכת באגאן, מנזרים יפהפיים מעץ טיק ומבנים שנשתמרו מהתקופה הקולוניאלית. על גדות הנהר ניצב מנזר יוק סון קיאונג (Yoke Sone Kyaung). המנזר, שנבנה ב-1882, מפורסם בגילופי העץ היפהפיים שבו. בכפר יש כמה מנזרים פעילים, שבהם אפשר להכיר את הדת הבודהיסטית ואת הטקסים המיוחדים שלה.


פסלים וגילופי עץ במנזר יוק סון קיאונגבכפר סלאיי

שתי עיירות נוספות על גדות הנהר שכדאי לעצור בהן הן מאגווה (Magwe) וטאייטמיו (Thayetmyo). בראשונה יש פגודה מוזהבת שנבנתה ב-1929 על ראש גבעה ממנה נשקף נוף מקסים; השנייה היא עיירה קולוניאלית ששימשה כעיירת גבול בתקופת מלחמת אנגליה-בורמה. יש כאן שוק מקומים מקסים ומבנים קולוניאליים רבים שהשתמרו היטב.


שקיעה מעל נהר האיראוואדי

מכאן מגיעים לפאיי (Pyay), שבעבר נקראה פרום. העיר, המשמשת כמרכז סחר חשוב, נשלטה בתקופת ממלכת באגאן על ידי שבט מון ונכבשה על ידי הממלכה הבורמזית בשנת 1754. כאן כדאי לבקר בפגודת Shwesandaw המוזהבת, אחד מאתרי העלייה לרגל הבודהיסטים החשובים בבורמה. ובפגודת הר הסליחות, Wunchataung Paya, שממנה יש תצפית מרהיבה על האזור כולו. סמוך לכאן נמצאת ת'אייקיטייה (Thayekhittaya), המכונה "העיר המופלאה" ואשר שימשה כעיר-מדינה בין המאות ה-5 ל-9.


הפגודה המוזהבת בינגון, אחד מאתרי התפילה החשובים בעיר

כאן ניפרד מנהר האיראוואדי שליווה אותנו במהלך הטיול כדי לבקר בעיר ינגון (Yangon), העיר הגדולה בבורמה אשר שימשה כבירתה עד שנת 2005. זוהי עיר שוקקת חיים הממוקמת על גדות נהר הינגון, עם שילוב של גורדי שחקים מודרניים, אדריכלות קולוניאלית ומקדשים מסורתיים. יש כאן שפע של חנויות ומסעדות, שווקים מקומיים ופגודות מרשימות – אל תחמיצו את פגודת Swedagon, המכונה גם הפגודה המוזהבת, אחד מאתרי התפילה החשובים בעיר. אחרי החיים הנינוחים שלאורך הנהר, מעניין לסיים את הטיול בעיר גדולה ומלאת עניין, לסיור ברחובותיה, להכיר את טעמיו של המטבח המקומי ולקנח במסע קניות.  

 

לתגובות, תוספות ותיקונים
להוספת תגובה

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.