תפריט עמוד

שבטים באפריקה

בעולם שבו הכפר הגלובלי הפך מזמן למציאות, מרתק לגלות שבאפריקה עדיין חיים שבטים השומרים על מסורות עתיקות ואורח חיים ייחודי. הנה כמה מהשבטים המרתקים של אפריקה והיכן אפשר לפגוש אותם

ביבשת אפריקה יש מגוון רב של שבטים, המהווים מוקד של התעניינות מצד מטיילים מרחבי העולם, אשר נמשכים לתרבות שלהם, לנאמנותם לאורח החיים העתיק ולאהבה העצומה שלהם לטבע. הנה סקירה של כמה מהשבטים המסקרנים החיים באפריקה:

שבט המסאי (טנזניה וקניה)
בני שבט המסאי (Maasai) נחשבים לציידים מוכשרים במיוחד וברובם הם מגדלי בקר. זהו שבט של נוודים שאנשיו ממוקמים בשמורת המסאי מרה בקניה ובשמורת הנגורונגורו בטנזניה. המסאים נוהגים ללבוש שמלות אדומות והם מעוטרים בשרשראות, צמידים, עגילים ועוד, וכל הצבעוניות הזאת הופכות אותם לבולטים מאוד בשטח. נשות השבט אחראיות על גידול הילדים ועל בניית הבקתות, העשויות מגללי פרה ובוץ. המסאים נחשבים לשבט מסורתי המקפיד על טקסים ומנהגים שבטיים. בביקור בטנזניה או בקניה מומלץ לבקר בכפר מסאים, הביקור כולל לרוב שירה וריקוד הקפיצות המסורתי וכן סיור בכפר ובבקתות הבוץ.

ריקוד הקפיצות המסורתי של בני שבט המסאי  | צילומים: זיו קורן

ביקור בכפר מסאי מלמד על אורח חייהם של בני השבט

שבט המורסי (אתיופיה)
בני שבט המורסי מתגוררים בשמורת מאגו (Mago National Park) באתיופיה. הם אחד השבטים המסקרנים באפריקה, בשל היותם מבודדים והקושי להגיע אליהם. נשות השבט מהוות אטרקציה וזאת בשל דיסקית החרס המושחלת בשפתן התחתונה והמסמלת, על פי אמונתם, יופי ואהבה. האגדה מספרת כי בשל יופיין וחוסנן הפיזי של בנות השבט הן נאלצו לנקב את שפתן על מנת להימנע מלשמש כשפחות. סברה נוספת היא שהם מאמינים כי הדיסקית מונעת מהרוע לחדור לגופה של האישה.

צעירה משבט המוריסי. בנות השבט מוכרות בעיקר בשל צלחת החרס שנעוצה בשפתן התחתונה

שבט המוריסי המתגורר בדרום אתיופיה הוא אחד השבטים המסקרנים ביבשת

שבטי ההדזבה והדטוגה (טנזניה)
בני שבט ההדזבה (Hadzabe) והדטוגה (Datoga), שבטי ציידים-לקטים, מתגוררים בקרבת אגם אייאסי (Ayaasi Lake) שבצפון טנזניה. שבטים אלו מנהלים אורח חיים אותנטי במיוחד, אך הם מוכנים לקבל מטיילים ולהציג אותו בפניהם. בני שבט ההדזבה דוברים שפה מיוחדת ומחקים את קולות הטבע, וזאת בכדי לא להפחיד את החיות כאשר הם מתקרבים אליהן. בני שבט הדטוגה מגדלים בעיקר בקר, המשמש כמעט לכל צורכיהם. בנות השבט נוהגות לצלק את העור סביב עיניהן ולגברים יש טקס התבגרות מרתק.

בני השבטים הההדזבה והדטוגה הם ציידים-לקטים השומרים על אורח חיים מסורתי ואותנטי

בני הההדזבה והדטוגה מחקים את קולות הטבע וכך הם מצליחים להתקרב אל החיות ולצוד אותן

שבט הזולו (דרום אפריקה)
שבט הזולו (Zulu) הוא השבט הגדול ביותר בדרום אפריקה והא מונה בין שמונה לעשרה מיליון איש. רובם המכריע נמצאים במחוז קוואזולו נטאל (KwaZulu-Natal) בסמוך לעיר הגדולה דרבן (Durban). ביקור בכפר של בני שבט הזולו הוא מרתק ביותר ומאפשר להתרשם מריקודים וטקסים מסורתיים. בני שבט הזולו מאמינים כי רוחות אבותיהם מלוות אותם וכי תפקידם של בני השבט הוא לחיות את חייהם בצורה הטובה ביותר על מנת שאבותיהם, המלווים אותם, יהיו מרוצים. כאשר משהו משתבש הם מאמינים כי הרוחות אינן מרוצות ויש לתקן את שהשתבש. בני השבט מתקשרים עם הרוחות בטקס שנקרא סנגומה, אותו מנהלת אישה מכובדת מבני השבט.

שבט ההימבה (נמיביה)
שבט ההימבה (Himba) הוא שבט הילידים המקומיים של מדבריות נמיביה. מספרם של בני השבט מוערך 20 ל-50 אלף איש והם נוודים למחצה, החיים בשמש הקופחת של המדבר. הם נוהגים לשמור בקפדנות על המסורת העתיקה ועל המנהגים השבטיים המאפיינים אותם. בנות השבט נוהגות למרוח את גופן ושיערן בבוץ האדום, אבקה חרסיתית אדומה מעורבבת בשומן עיזים (ולכן הן מכונות "אדומות העור") וזאת על מנת לשמור על עורן מהאקלים המדברי הלוהט ששורר במדינה ועל מנת לחטא את גופן. שבט ההימבה הוא אחד השבטים המסקרנים ביותר ביבשת ונחשב לאחד השבטים האחרונים המצליח לשמור באדיקות על מנהגיו ומסורתו השבטית. בעיקר בשל תנאי האקלים הכבד והלוהט בו הם נמצאים, הם מבודדים יחסית בשמורות הטבע של נמיביה.

נשות ההימבה מכונות "אדומות העור" בשל הבוץ האדום בו הן מורחות את גופן ושיערן | צילום: יחצ

שבט הטונגה (זמביה)
בני שבט הטונגה (Tonga) חיים על גדות נהר הזמבזי רחב הידיים, באיזור מפלי ויקטוריה. מקור שמם הוא מהמילה "עצמאות". השבט הוא מבני הבנטו והם אף מדברים בשפת הבנטו. בני השבט מונים 1.3 מיליון איש לערך והם מהווים 15% מאוכלוסיית זמביה. הם מאמינים במוזימו (Muzimu), הנשמה של המת שעוזבת את גופו ותפקידה לקשר בין עולם הנשמות לעולם החיים. הם גם מאמינים בכישוף כחלק מהמסורת שלהם.


הכתבה באדיבות ספארי קומפני, המתמחה בתכנון חופשות וטיולי ספארי באפריקה

 

בשליחות מסע אחר אל הוודו בבנין, אפריקה (כתבת וידיאו)

לתגובות, תוספות ותיקונים
להוספת תגובה

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.