תפריט עמוד

רק בישראל – דברים שתמצאו רק אצלנו

רק בישראל – דברים שתמצאו רק אצלנו

יש דברים שאפשר למצוא רק בישראל - מהמקום הנמוך ביותר בעולם, דרך מכתש הסחיפה הכי גדול ועד לגן בוטני שאנשים גרים בתוכו. ויש גם דברים שהומצאו בישראל, כמו הקיבוץ, עגבניית שרי ופתיתים. לפניכם אוסף של מקומות, אתרי טבע, תופעות ייחודיות ודברים נוספים שהופכים את ישראל למה שהיא

לעתים נדמה שהספורט הלאומי שלנו הישראלים הוא להתלונן על כל מה שרע כאן. אבל למרות המציאות הפוליטית, הביטחונית והחברתית המורכבת, יש לנו הרבה במה להתגאות. בישראל יש נופים מגוונים להפליא, תופעות טבע ייחודיות ויצירות מרשימות  מעשה ידי אדם. חלק מהתופעות ומהמקומות הללו מחזיקים בשיאי עולם, את האחרים אפשר לראות רק כאן. אספנו כאן כמה אתרים ותופעות טבע, שאפשר למצוא רק בישראל.

מכתשי הנגב

בישראל נמצאת תופעה ייחודית בעולם – מכתשי סחיפה. המכתשים האלה נוצרים כתוצאה מכוחות סחיפה, כמו זרימה של מי משקעים על שכבות הסלע. וזאת בשונה ממרבית המכתשים בעולם, שנוצרו בעקבות פגיעה של מטאוריטים. בעולם נמצאים רק שבעה מכתשים מהסוג הזה, חמישה מתוכם נמצאים בישראל: מכתש רמון, המכתש הגדול, המכתש הקטן ומכתשי התאומים בהר עריף (השניים הנוספים נמצאים בחצי האי סיני). מכתש רמון הוא מכתש הסחיפה הגדול בעולם והוא מושך המוני מטיילים, שמגיעים אליו לא רק בשל גודלו, אלא גם הודות ליופיו הדרמטי.

יעל על צוק במכתש רמון, מכתש הסחיפה הגדול בעולם

יעל על צוק במכתש רמון, מכתש הסחיפה הגדול בעולם | צילומים: שאטרסטוק

ים המלח

בישראל, ובירדן השכנה, נמצא המקום היבשתי הנמוך ביותר בעולם – ים המלח, שנמצא בגובה של 431 מ' מתחת לפני הים. ולא רק שהוא אוחז בשיא עולמי כמקום הנמוך בעולם, ים המלח הוא גם האגם הרביעי בעולם במליחותו, עם ריכוז מלחים של 34.2%. שני הנתונים הללו, ביחד עם האקלים המדברי והאוויר הרווי בברום, מושכים לפה ישראלים ותיירים מכל העולם, בין אם כדי להקל על בעיות רפואיות שונות או פשוט ליהנות מהנופים היפים, לטייל בשמורות הטבע ובאתרים ההיסטוריים שבסביבה וכמובן לצוף בהנאה במים המלוחים. בישראל נמצא גם אגם המים המתוקים הנמוך ביותר בעולם – הכנרת, שנמצאת 210 מ' מתחת לפני הים.

זריחה בים המלח, הנקודה היבשתית הנמוכה ביותר בעולם

זריחה בים המלח, הנקודה היבשתית הנמוכה ביותר בעולם

הגן הבוטני בעין גדי

בקיבוץ עין גדי נמצא גן בוטני ייחודי, אשר מחזיק בשני שיאים עולמיים. הגן, אשר משתרע ברחבי הקיבוץ, הוא למעשה הגן הבוטני היחידי בעולם שבני אדם גרים בתוכו. בנוסף, בשטחו גדלים כ-40 עצי באובב, מה שהופך אותו למקום  הצפוני בעולם שבו גדלים עצי באובב. מעבר לשיאים הללו, זהו אחד הגנים הבוטניים היפים והמיוחדים בעולם, עם מגוון עצום של צמחים שצובעים את המדבר בירוק. בין השאר, גדלים כאן 50 מיני דקלים, מינים רבים של קקטוסים, צמחי בושם כמו מור ולבונה, ו"מלכת הלילה" (סלניצראוס גדול פרחים), הפורחת בלילות בחודש יוני. התצפיות למדבר ולים המלח והיעלים שמסתובבים באופן חופשי בשבילי הגן תורמים ליופיו ולייחודו.

הגן הבוטני בעין גדי. הגן היחידי מסוגו שבו גרים אנשים

הגן הבוטני בעין גדי. הגן היחידי מסוגו שבו גרים אנשים

שמורת טבע חוף האלמוגים

בשמורת טבע חוף האלמוגים באילת נמצאת שונית האלמוגים של מים רדודים הצפונית ביותר בעולם. השונית נמתחת לאורך 1.2 ק"מ סמוך לחופי הים האדום. הודות למיקומה המבודד ולריכוז המלחים הגבוה יחסית במים, יש בה מינים אנדמיים רבים, בהם צבעון פרידמן, טווסון אילתי, יולית ים סוף ופרפרון לבן מצח. אלה מתווספים למינים רבים נוספים שחיים כאן, כמו קופסינון נקוד, זהרון מקרין, תמנונים, דיונונים, כוכבי ים, קיפודי ים ועוד.

יולית ים סוף, מין אנדמי, בחוף האלמוגים

בעלי חיים אנדמיים

לא רק מתחת למים אפשר למצוא בעלי חיים ייחודיים לישראל, יש עוד מינים אנדמיים רבים שחיים רק כאן. יתכן שעל חלקם לא שמעתם מעולם. הבנאית הישראלית, למשל, היא נמלה שחורה, שחיה רק בישראל, וכמוה גם היערון החרמוני, עכבר קטן שצבעו חום בהיר עם גחון לבן. מינים אנדמיים נוספים הם שנונית באר שבע, מין של לטאה שחיה במישורי הנגב וצבי השיטים, מין של צבי מצוי שחי באזור יטבתה.

בנאית ישראלית, מין של נמלה שאפשר למצוא רק בישראל | צילום: מאת Ohadzad, CC BY-SA 4.0

אירוסים

למרות שישראל היא מדינה שחונה ואין בה יערות עבותים, צומחים כאן לא מעט מינים של צמחים אנדמיים, כלומר שאפשר למצוא אותם אך ורק באזורנו. המוכרים מבין הצמחים האנדמיים הם האירוסים. את פרחי האירוס היפים ניתן לראות בכל חצי הכדור הצפוני, אבל בישראל נמצאים שמונה מינים אנדמיים. חלק ממיני האירוסים הייחודיים לישראל נקראים על שם מקום תפוצתם, כמו אירוס ירוחם הצומח באזור ירוחם והנגב, אירוס הגלבוע שצומח בגלבוע, אירוס החרמון הגדל בגולן ובחרמון, אירוס הנגב ועוד. גם אירוס הארגמן, המין המוכר והנפוץ, צומח רק כאן. אפשר לראות את פריחת אירוס הארגמן לקראת סוף החורף באזורי החולות והכורכר שבמישור החוף, בין השאר בשמורת נחל פולג, בגבעת האירוסים בראשון לציון ובגבעות הכורכר ליד נס ציונה.

אירוס הגלבוע, אחד ממיני האירוסים האנדמיים לישראל

אירוס הגלבוע, אחד ממיני האירוסים האנדמיים לישראל

ירושלים

יש לא מעט דברים שמייחדים את בירת ישראל, אבל אחד הבולטים שבהם הוא היותה העיר היחידה בעולם המקודשת לבני שלושת הדתות – יהודים, נוצרים ומוסלמים. ירושלים היא העיר הקדושה ביותר ליהדות, והיא מופיעה במקרא כמקום שבו בחר אלוהים לשכן את שכינתו. בירושלים היו בית המקדש הראשון  והשני, ובמקרא ובהלכה מופיעות מצוות רבות שקשורות לעיר, כמו העלייה לרגל בשלושת הרגלים. בירושלים נמצא גם אחד מבתי הכנסת הגדולים בעולם, מרכז בעלז.

הכותל המערבי וכיפת הסלע. ירושלים היא העיר היחידה בעולם הקדושה לשלוש הדתות המונותאיסטיות

הכותל המערבי וכיפת הסלע. ירושלים היא העיר היחידה בעולם הקדושה לשלוש הדתות המונותאיסטיות

בירושלים נמצאים גם כמה מהאתרים החשובים לנצרות, בהם דרך הייסורים, ויה דולורוזה, וכנסיית הקבר. ירושלים נחשבת לעיר השלישית בקדושתה למוסלמים אחרי מכה ואל מדינה. על פי המסורת המוסלמית, מוחמד הגיע למסגד אל אקצה במסעו הלילי ממכה לירושלים וממנו הוא עלה השמימה.

העיר הלבנה בתל אביב

שדרות רוטשילד בתל אביב הן מקום נהדר לשתות קפה ולצפות בעוברים ושבים, אבל ברחוב הזה יש הרבה יותר מזה. שדרות רוטשילד והרחובות האחרים באזור, שבתיהם הוקמו משנות ה-30 ועד קום המדינה, הם חלק מהעיר הלבנה, אזור שבו יש מאות מבנים שנבנו בסגנון הבינלאומי, המכונה גם באוהאוס. זהו הריכוז הגדול בעולם של מבנים מסוג זה, מה שאחראי להכרזתו כעל אתר מורשת עולמית מטעם אונסק"ו. הסגנון הבינלאומי מתאפיין בפונקציונליות ובהיעדר קישוטיות, עם הרבה מרפסות שמתאימות לאקלים הישראלי, גגות שטוחים ופתחי איוורור שמכניסים משב של רוחות אל המרפסות. בשנים האחרונות רבים מבתי הבאוהאוס התל אביביים עברו שיפוץ ושימור מה שהופך את הטיול הרגלי בעיר הלבנה למהנה במיוחד.

בניין באוהאוס בתל אביב. בעיר יש יותר בתי באוהאוס מבכל מקום אחר בעולם

בניין באוהאוס בתל אביב. בעיר יש יותר בתי באוהאוס מבכל מקום אחר בעולם

קיבוצים

הקיבוצים הם אחת ההמצאות המעניינות של החברה הישראלית, גם אם בשנים האחרונות הם שינו את פניהם. זוהי צורת ההתיישבות שיתופית ייחודית לישראל, שהתבססה על שיוויון ושיתוף כלכלי. הקהילה השיתופית הראשונה, שממנה צמחה התנועה הקיבוצית, היתה קבוצת דגניה, שהוקמה בראשית המאה ה-20 על אדמות הכפר הערבי אום ג'וני. הרעיון הסוציאליסטי שעמד בבסיס הקיבוצים, שכל אדם עובד ככל יכולתו ומקבל על פי צרכיו, לא החזיק מעמד לאורך השנים וכיום כמעט כל הקיבוצים הופרטו. ועדיין, אין ספק שהתופעה הייחודית הזאת, שהתקיימה בישראל לאורך מרבית המאה ה-20, מרתקת מבחינות רבות – חברתית, כלכלית וסוציולוגית.

קיבוץ הגושרים. צורת התיישבות ייחודית לישראל

קיבוץ הגושרים. צורת התיישבות ייחודית לישראל | צילום: vidalgo / Shutterstock.com

המרכז הבהאי העולמי

לצד אתרים הקדושים לשלוש הדתות המונותאיסטיות, בישראל יש מקומות קדושים לדתות נוספות. בארץ נמצא, למשל, המרכז העולמי של הדת הבהאית. בישראל ישנם שני מקומות קדושים לבהאים, האחד מצפון לעכו והשני על הר הכרמל בחיפה.

גנים מעוצבים מקיפים את מקום קבורתו של בהא אללה, בהאג'י, מצפון לעכו | הצילום באדיבות הקהילה הבהאית הבינלאומית

גנים מעוצבים מקיפים את מקום קבורתו של בהא אללה מצפון לעכו | באדיבות הקהילה הבהאית הבינלאומית

במתחם הבהאי בעכו קבור בהא אוללה, מייסד הדת הבהאית, וסביב הקבר שלו והאחוזה שבה התגורר יש גנים מטופחים ומוקפדים. הבהאים מאמינים שהר הכרמל הוא קדוש,  ובמקדש הבאב שבמרכז המתחם הבהאי בחיפה קבור הבאב, הנביא מבשר הדת. במתחם הזה נמצא גם מקדש הצדק העולמי של הדת הבהאית. מקדש הבאב מוקף בגנים מדורגים יפהפיים, הבנויים של 19 טרסות שמתחילות בראש הר הכרמל ומסתיימות למרגלותיו. בגנים הסימטריים יש שבילי חצץ, ערוגות פרחים, שיחים מעוצבים, תעלות, מזרקות ובריכות נוי. המתחמים הבהאים בחיפה ובעכו ביחד עם אתרים בהאים נוספים ופחות מוכרים הוכרזו כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו.

גנים רחבי ידיים מקיפים את מקדש הבאב שעל הר הכרמל בחיפה | באדיבות הקהילה הבהאית הבינלאומית

גנים רחבי ידיים מקיפים את מקדש הבאב שעל הר הכרמל בחיפה | באדיבות הקהילה הבהאית הבינלאומית

שיאים בתחבורה

נכון, מערכת התחבורה הציבורית של ישראל היא לא מהמפותחות בעולם, ויש לה עוד הרבה לאן להתקדם. אבל לצד פקקים, איחורי רכבות ועיכובים בבניית כבישים חדשים, יש לנו גם כמה שיאים מרשימים בקנה מידה עולמי.

רכבל ראש הנקרה, הקצר והתלול בעולם | צילום: ChameleonsEye / Shutterstock.com

רכבל ראש הנקרה, הקצר והתלול בעולם | צילום: ChameleonsEye / Shutterstock.com

בראשון מחזיק הרכבל של ראש הנקרה, שהוא הרכבל הקצר והתלול ביותר בעולם. הרכבל יורד אל הנקרות מגובה 70 מטר אל פני הים בשיפוע של 60 מעלות. משך הנסיעה עומד על שתי דקות. בשיא נוסף מחזיקה הכרמלית, הרכבת התת קרקעית היחידה בישראל נכון לעכשיו, שהיא גם מערכת הרכבות הקטנה בעולם (למרות שאם רוצים לדייק, הכרמלית היא לא ממש רכבת, כי אם רכבל הנע על מסילה). לכרמלית יש שש תחנות והיא מקשרת בין כמה ממוקדי העניין הבולטים בחיפה, בהם גן האם, הגנים הבהאיים, המדעטק והמושבה הגרמנית – בשמונה דקות נסיעה בלבד.

המאכלים שנולדו בישראל

המטבח הישראלי המגוון משקף את האוכלוסייה המקומית, שהתקבצה לישראל מכל קצות תבל. בנוסף למאכלים שהגיעו ממטבחים אחרים, ממזרח וממערב, יש גם מאכלים שהומצאו בישראל. אחת ההמצאות הישראליות המפורסמות ביותר, לא רק בתחום המזון, היא עגבניית השרי. העגבנייה הקטנה ועזת הטעם אמנם מככבת בחנויות ובשווקים רבים בעולם, אולם המקור שלה בישראל, פרי פיתוח של הפקולטה לחקלאות באוניברסיטה העברית.

עגבניות שרי. פיתוח ישראלי שכבש בסערה את העולם הקולינרי

עגבניות שרי. פיתוח ישראלי שכבש בסערה את העולם הקולינרי

עוד מאכל מקורי, שפרץ את גבולות ישראל, הומצא כתחליף זול למשהו אחר. הפתיתים, מאכל אהוב על ילדים, הפכו בשנים האחרונות ללהיט במסעדות נחשבות בעולם, מסידני ועד ניו יורק, תחת השם "קוסקוס ישראלי". ההתחלה היתה צנועה בהחלט: הפתיתים הומצאו בתקופת הצנע בעשור הראשון למדינת ישראל, כתחליף לאורז היקר. באותה תקופה הם כונו "אורז בן גוריון" ואיש לא שיער כי יבוא יום והם יתפסו מקום של כבוד במטבחים של שפים נחשבים.

קערת פתיתים. המאכל הפשוט שהומצא בתקופת הצנע מככב היום בעולם בתור "קוסקוס ישראלי"

קערת פתיתים. המאכל הפשוט שהומצא בתקופת הצנע מככב היום בעולם בתור "קוסקוס ישראלי"

עוד תחליף אהוב שנולד בישראל הוא השניצל. באוסטריה מולדתו מכינים אותו מבשר עגל או מבשר חזיר, הגרסה הישראלית, מחזה עוף, נחלה מככבת בארוחות צהריים כמעט בכל בית ישראלי. גם בתחום החטיפים ישראל מצטיינת עם המצאות מקוריות כמו במבה וביסלי.

טיולים בישראל – המדריך המלא

בתמונה הראשית: ים המלח, המקום הנמוך בעולם והאגם הרביעי בריכוז המלחים

האם היית ביעד הזה?

 • 2

  כן הייתי

 • 1

  לא, אבל מתכנן

 • 0

  לא מעוניין

צמחי המדבר - הצמחים הכי מתוחכמים בארץ

  האם המאמר הזה עזר לך?

  עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *