תפריט עמוד

רומא – הקולוסיאום הוא פלא תבל

הקולוסיאום הוא חריג ברשימה החדשה של פלאי העולם. לעומת שאר המונומנטים, שנועדו ליצור תחושת נשגבות, לסמל אהבה, או לקשר בין האדם לאלוהיו, מטרתו של הקולוסיאום היתה לספק בידור זול ורצחני להמוני רומאים משועממים. תהילתו נכתבה בדם. בזירה האליפטית של הקולוסיאום נלחמו כולם בכולם: חיות בחיות, בני אדם בבני אדם, וחיות בבני אדם. חנוכת המבנה היתה אורגיה של דם וקרבות, שנמשכה מאה ימים, ושבמהלכה נשחטו בזירה עשרות אלפי בעלי חיים.
הוא חריג גם בזכות העובדה הפשוטה: זהו האתר האירופי היחיד שנבחר לרשימת שבעת פלאי תבל החדשים. עובדה זו בולטת במיוחד לאור מועמדותם של שישה אתרים אירופיים נוספים בשלב הסופי של תהליך הבחירה. לצד הקולוסיאום ניצבו אתרים כאקרופוליס באתונה, סטונהג' באנגליה, טירת נוישוויינשטיין בגרמניה, הקרמלין במוסקבה, האלהמברה בגרנדה שבספרד והאיה סופיה באיסטנבול. למרות זאת – רק הקולוסיאום נבחר לרשימת השבעה. רבים מייחסים זאת לעובדה שתהליך הבחירה לא עורר את דעת הקהל באירופה בעוד שבאמריקה הלטינית, ששלחה שלושה אתרים לרשימה הסופית, זכה התהליך לפופולריות ולדחיפה ממשלתית חזקה.
ועדיין, הקולוסיאום, סמלה של רומא, הוא מבנה מרשים, שגודלו 188 על 156 מטר וגובהו 48.5 מטר. בנייתו החלה בשנת 72 לספירה, בזמן שלטונו של הקיסר אספסיאנוס, והסתיימה שמונה שנים לאחר מכן, בימי טיטוס. המבנה נקרא האמפיתיאטרון הפלבי אבל קרבתו לקולוסוס (פסל ענק) של נירון זיכתה אותו במהירות בכינויו הפופולרי "קולוסיאום". הידורם של העמודים גדל מקומה לקומה, לפי התפתחות סגנון האדריכלות הרומי: בראשונה הם בסגנון דורי, בשנייה יוני ובשלישית קורינתי. שמונים פתחים מקושתים אפשרו כניסה ויציאה מהירות של חמישים אלף הצופים, ושמרו על הפרדה בין המעמדות הגבוהים, שישבו על כיסאות משיש, ובין פשוטי העם, שהצטופפו על ספסלי עץ.
בשנת 404 הופסקו קרבות הגלדיאטורים וכמאה שנה לאחר מכן, עם התפוררות האימפריה, גם המופעים האחרים. רעידות אדמה, הזנחה וגזל אבנים גרמו להרס מתמשך, עד שבשנת 1749 הכריז האפיפיור בנדיקטוס ה-14 כי מדובר במקום קדוש בו הושלכו נוצרים למותם האכזרי, טענה שהיסטוריונים מפקפקים בה. כיום הקולוסיאום הוא אתר חובה לכל תייר וממשיך לממש את המשפט שכתב בדה ("המכובד") האנגלי במאה השמינית: "כל עוד עומד הקולוסאום, תעמוד רומא; כשייפול הקולוסאום, תיפול רומא; ועם רומא – העולם".

מיקום והגעה: הקולוסיאום נמצא בלבה של רומא. רכבת תחתית: יש לקחת את קו B ולרדת בתחנת Colosseo. טראם: קווים 3 ו-8.
אוטובוס: קווים 60, 75, 85, 87, 175, 810, 850.

עונה מומלצת: אפריל-אוקטובר.

למידע נוסף: אתר הקולוסיאום.

למידע נוסף על רומא>>

  האם המאמר הזה עזר לך?

  עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר.