תפריט עמוד

 

 צילומן של ציפורי בר בישראל אינו דומה לצילומן במקומות אחרים. בישראל, שבה תרבות שימור הטבע חדשה למדי, כמעט שלא ניתן להתקרב לציפורים ולצלמן ללא שימוש באמצעים אופטיים מיוחדים ובשיטות עבודה בשדה המזכירות לעתים שיטות ציד. הסיבה לכך היא שציפורי הארץ חוששות מאיתנו ונסות על נפשן בכל מפגש. לא אחת אני מתקנא בעמיתים, צלמי טבע בריטים למשל, הנהנים משמורות טבע שבהן ריכוזי עופות ים המוניים, שאינם חוששים מאנשים ושאפשר להתקרב אליהם ולצלם אותם כשאנו גלויים לעיניהם. כך, למשל, באיי הים הצפוני וגם באיי שֶטְלנד, בפוקלנד, בגלאפגוס ועוד.
להקות של שחפי אגמים מלקטות דגיגים במעגן מיכאל

להקות של שחפי אגמים מלקטות דגיגים במעגן מיכאל

 

שקנאי בעמק החולה

שקנאי בעמק החולה

אך גם אם רכשתי את מיטב הטכנולוגיה האופטית, זה עדיין לא מבטיח את הצלחתי. עדשות הטֶלֶה אינן פותרות את בעיית המרחק. למשל, כדי לצלם שרקרק במיטבו בהגדלה סבירה עם עדשת 400 מילימטר, עלי להיות במרחק של כשמונה מטרים ממנו. בשנים הרבות שאני עוסק בנושא, לא הכרתי שרקרק שהסכים להימצא במרחק הזה מרצונו הטוב. הם חששנים וממהרים לברוח.

כדי לצמצם מרחקים אימצתי את שיטת המצלמה הנסתרת: לצלם מתוך מסתור, בהיחבא, מבלי שהציפור תחשוד בנוכחות אנושית בקרבתה. שימוש ב"סוכת צילום" מקובל כיום אצל צלמי הטבע. הסוכה היא מִתקן נייד המוצב בשטח יום או יומיים קודם לכן, שאותו מקרבים מדי פעם למושא הצילום. קירוב המחבוא נעשה בהדרגה, כדי לא להפריע לציפור ולא לגרום לה לנטישת הקן. רק לאחר שמוודאים שהיא נינוחה בקן, אפשר להיכנס למחבוא ולצלם.

 

קורמורן

קורמורן

הרגעת הציפור מחייבת את מעורבותו של אדם נוסף: מלווה שיכניס את הצלם למחבוא ויסתלק מהשטח. לאחר שהיא נוכחת שהמלווה הסתלק, חוזרת הציפור לפעילותה הטבעית. הספירה עד שתיים קשה למרבית הציפורים, והן לא מבחינות שאדם אחד נשאר בקרבת הקן. יש שיטות נוספות לצילום מקרוב: הצבת מצלמה מוסווית בקרבת הקן והפעלתה בשלט רחוק או באמצעות כבל, שימוש במתקן הפעלה באמצעות קרן תת אדומה (infra red) ועוד שיטות שונות, שמרביתן פותחו על ידי צלמי טבע כדי לצלם מבלי להפריע.

שחפיות הים

שחפיות הים


מעבר לשיטות המתקדמות, לב העניין הוא היכרות מעמיקה עם הנושא ומודעות לשימור הטבע. צלמי טבע חוטאים לפעמים בפגיעה בטבע בגלל להיטות יתר וחוסר התחשבות. צילום הטבע ושמירתו חייבים להשיק זה לזה בתודעה. קשה להצליח בהפקת צילומי טבע טובים תוך כדי הטרדה של מושאי הצילום והפרעת שלוותם. נוסף לכך, מניעת הפרעה לבעלי חיים מעוגנת בחוקי המדינה, ולכן בצילום עופות מוגנים כדאי להתייעץ עם המפקח על רשות שמורות הטבע והגנים ולקבל אישור מתאים.

 

האם היית ביעד הזה?

  • 0

    כן הייתי

  • 0

    לא, אבל מתכנן

  • 0

    לא מעוניין

תאוות בשרים: תחנת האכלה לנשרים

האם המאמר הזה עזר לך?

עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

מסע אחר - המרכז לנסיעות

מרכז ההזמנות של מסע אחר

השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

מרכז ההזמנות של מסע אחר

טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*

code

מסע אחר - המרכז לנסיעות