תפריט עמוד

עופות נודדים – ישראל כמוקד צפרות מרכזי

עופות נודדים – ישראל כמוקד צפרות מרכזי

מחצית מן האוכלוסייה העולמית של עיטי החורש חלפה בשבוע שעבר במשך יומיים בשמי ישראל. נתון זה שמספקים צופי סקר הנדידה שעורך מרכז הצפרות הישראלי מעיד על חשיבותה של ישראל כמעצמת צפרות. עונת הנדידה החלה כבר במהלך אוגוסט כאשר להקת החסידות הראשונה נחתה במדבר יהודה בדרכה לאפריקה

במהלך השבוע שעבר ובעיקר בשבת וביום ראשון מיד לאחר ראש השנה, חלפו בנדידה 53,000 עיטי חורש בשמי ישראל. זוהי כמחצית מהאוכלוסייה העולמית של מין זה, החולפת בשמי ישראל תוך יומיים, ונצפתה על ידי צופי סקר הנדידה שנערך על-ידי מרכז הצפרות הישראלי, ונצפה ע"י המכ"ם הרוסי המוצב במרכז הבינלאומי לחקר נדידת הציפורים בלטרון.

תצפיתני מרכז הצפרות מדווחים מאז חודש אוגוסט על להקות גדולות של עופות שחוצות את ישראל. הלהקה הראשונה של חסידות טסה מעלים המלח באמצע אוגוסט ומנתה 3000 עופות. למרות שנוהגים לתארך את עונת הנדידה עם הגעת החסידות למעשה נודדים ראשונים הגיעו עוד לפניהם, כאשר להקות של חופמאים חצו את ישראל.

אחריהם הגיעו להקות גדולות של איות הצרעים (עוף דורס גדול) ומינים נוספים, ביניהם 30 מינים של עופות ודרסים, שקנאים וציפורי שיר. אחרוני הנודדים הם העגורים שמסיימים את נדידתם דרומה רק באמצע דצמבר.

גם השנה מתקיים מתחילת אוגוסט סקר נדידה שעורך המרכז לצפרות בשיתוף החברה להגנת הטבע. התצפיות פרושות לכל רוחבו של עמק יזרעאל למעקב. עד אמצע ספטמבר נמנו כבר יותר ממאתיים אלף חסידות לבנות וכארבע מאות אלף איות צרעים.

על פי הערכת מרכז הצפרות והחברה להגנת הטבע עד תחילת החורף יחצו את ישראל יותר מחצי מיליארד ציפורים. הסיבה לכך שישראל היא ציר כה מרכזי בנדידת העופות טמונה בעובדה שרוב הציפורים שנודדות מאירופה ומאסיה לאפריקה בוחרות במסדרון יבשתי צר שרוחבו פחות ממאה קילומטרים.

במסדרון זה הן מוגנות מפני טיסה מסוכנת מעל הים שממערב לישראל ונמנעות מנתיב מזרחי יותר לאורכו חסרים מקורות מים שאפשר לשתות מהן במהלך המסע הארוך.

העובדה הזו הופכת את ישראל למוקד צפרות חשוב ומושכת לכאן בעונה זו תיירים רבים שעוסקים בצפרות כתחביב מרכזי ומשקיעים בתחום זה זמן וכסף רב.

מוקדי הצפייה העיקריים בהם מתרכזים רוב הצפרים בעונה זו הם:
עמק החולה שמשמש כבר שנים רבות כאתר הצפרות הבולט בישראל. בחולה פועלים שני אתרים – אגמון החולה ושמורת החולה. המרכז לצפרות מפעיל תחנת טיבוע באגמון. מידע על הפעילות בתחנה בטלפון 04-6930991.
בשמורת גמלא בגולן פועלת תחנת צפייה בעופות דורסים ובעיקר בנשרים.
בכנרת פועל עכשיו "שיט צפרות" שמאפשר לצפות בברווזים, בקורמורנים ובשחפים ממרחק קצר. פרטים בחברה להגנת הטבע 03-6388688.
בכפר רופין שבעמק בית שאן פועל מרכז צפרות בינלאומי.
בגן הורדים הצמוד לכנסת יש פעילות עירונית שונה ומעניינת.
באתר השריון בלטרון יש מכ"ם שעוקב אחר נדידת ציפורים. אפשר לתאם ביקור במקום 03-6446010.
בבית ספר שדה חצבה פועל מרכז צפרות מדברי – טלפון 08-6581546.
במלחת עברונה ליד אילת אפשר לצפות במאות פלמינגו. בכניסה לאילת ממוקם פארק הצפרות היפה שמופעל בידי מרכז הצפרות אילת.

האם היית ביעד הזה?

 • 3

  כן הייתי

 • 2

  לא, אבל מתכנן

 • 4

  לא מעוניין

לטייל עם אופניים בנגב

  האם המאמר הזה עזר לך?

  עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

  כתבות מישראל

  מסע לארץ החורים השחורים: ביקור מפחיד בבולענים
  מסע לארץ החורים השחורים: ביקור מפחיד בבולענים

  ארץ הבולענים בחופי ים המלח אינה מקום לשוטט בו ובכל זאת למרות הסכנה המתמדת של שקיעת הקרקע הפך האזור הזה עם השנים לאתר שוטטות מבוקש וגם לארץ מפלט של מתבודדים ונוודים הנוטים את אוהלם במקום. וגם: בדיקה של ...

  בעקבות זרימת נחלים בגליל העליון
  בעקבות זרימת נחלים בגליל העליון

  אין דבר יותר מרשים ומענג מלראות נחלים שוצפים ויותר מפלים שוצפים שבדרך כלל יבשים או בספיקה מועטה. יואב יעקובי הכין לכם טיול בצפון בן יומיים שכולם סביב המים ואף בתוך המים, בחורף.

  הגלבוע והעמקים: בין שדות, מעיינות ואנשים מיוחדים
  הגלבוע והעמקים: בין שדות, מעיינות ואנשים מיוחדים

  בתקופה שבה כולנו משתוקקים לצאת לאוויר הפתוח ולמרחבים הירוקים, אין כמו טיול באזור הגלבוע, עמק חרוד ועמק המעיינות. לצד נופים יפים, מסלולים מגוונים, מעיינות, בריכות דגים ואינספור ציפורים, אפשר גם ליהנות מסדנאות ופעילויות ייחודיות, שמביאות הרבה שמחה ללב ...