תפריט עמוד

סוסיתא

עונה מומלצת: כל השנה.
התאמה: כל המשפחה.
קושי מסלול: קל מאוד.
אורך מסלול: כשני קילומטרים.
משך מסלול: משתנה בהתאם לזמן ולרצון, לכל היותר שעתיים.
מפה לאזור: מפת סימון שבילים מס' 1, "החרמון, הגולן ואצבע בגליל".

הגעה מצומת צמח: מצומת צמח ממשיכים מזרחה (ימינה) בכביש מס' 92 וממשיכים בו דרך הפניה שמאלה לאורך חופה המזרחי של הכינרת (לכיוון תל-קציר, האון, עין-גב). כקילומטר לאחר הפניה שמאלה לחניון עין גב נפנה ימינה בפניה סלולה צרה המשולטת משני עבריה בשלטי אזהרה לאמור "הכניסה לרכב חקלאי בלבד".

השלטים הם עדות לכך שמע"צ הסירה אחריותה מהכביש. ניסע בזהירות גם מפאת כמה מהמורות וגם כיוון שבהחלט עשוי רכב חקלאי כבד להופיע מולנו. מימיננו ומעלינו נראה את חורבת סוסיתא ועליה כמה מבנים. כשנגיע לאוכף הקושר את השלוחה אל הרמה נחנה בשוליים המתרחבים לשם כך. מכאן נצעד ברגל, בשביל הברור המסומן שחור.

* מסלול מעגלי, אין צורך בהקפצת רכבים.

אכן, דילמה גדולה יודעים שוחרי הטבע ופינות החמד בארץ. האם להותירן בלתי נגועות אך חשופות לשיני הזמן, למפגעים שונים ולהררי טינופת או שמא להופכם לפארק מסודר שיצילם מכל אלו, אך במקביל ייטול לא מעט מהחן ומהקסם שלהם.

אחד המקומות שנותרו הרחק מידם המשגת של המטנפים, אך עומד להילכד בגדרות, בשילוט ובשער הכניסה של רשות שמורות הטבע הוא הגן הלאומי סוסיתא. נצא איפה לטייל בו, בטרם תהיה אסורה הירידה מהשבילים וההתהלכות החופשית.

שרידים לקיומו של יישוב קדום במקום נוכל למצוא כבר בעלייה לגבעה. חדי העין בינינו יבחינו בשרידי גומחות קבורה חצובות בסלע הבזלת בשולי השביל. בכמה קטעים נראים שרידי החומה ההיקפית. בהמשך, לקראת סוף העלייה נבחין בפארה של העיר: מפעל המים שלה. מים הובלו לעיר ממעיינות הנובעים בנחל סמך במורדות רמת הגולן במרחק של 25 ק"מ (בקווים טופוגרפיים). לאורך כל הדרך הובלו המים בשיפוע מתון, אך בהגיעם לאוכף היה צורך להעלותם. לשם כך נבנה סיפון ארוך עשוי חוליות אבן (שחלקן עדיין במקומן) בהן הועברו מים בחוק הכלים השלובים. בהגיענו אל רום הגבעה, נוכל להבין בקלות מדוע נבנתה כאן עיר. זוהי שלוחה מנותקת שקל לבצרה, המדרונות תלולים מאוד והפסגה שטוחה.

אם נתהלך בין חורבות העיר נוכל לזהות רחובות ישרים מרוצפים, שרידי כנסיות מהתקופה הביזאנטית ואת הנימפאון, המזרקה המרכזית וקצה אמת המים ומאגר מים תת-קרקעי גדול. עמודים רבים עשויים שיש וגרניט מוטלים על הקרקע, חומר בניה שהובא במאמץ אדיר ממרחקים. סופה של העיר הגדולה בא לה בפתאומיות כתוצאה מרעש אדמה. עוצמתו עדיין ניכרת על פני השטח בדמות עדותם האילמת של העמודים העצומים שנפלו כולם באותו כיוון. מצפון התל נצפה במורד אל ערוצו העמוק, הסבוך בתחתיתו של נחל עין-גב. מוליך לשם רחוב מרוצף יפה המסתעף מהרחבה בחזית הנימפאון. מקצה הפסגה המערבי נשקף נוף יפה על הכינרת, הגליל שמעבר לה והעיר טבריה.

על הקשר בין טבריה לסוסיתא ניתן ללמוד מהתלמוד. התחבורה בין שתי הערים התבססה על שייט. בהכירם את הרוחות המערביות נהגו המקומיים להתייחס אל דבר שקל לעשותו "כמן טבריה לסוסיתא", אולם במיוחד לרגל עליית הנצרות והפיכתה של סוסיתא עיר מחוז נוצרית נודעה התנועה בכיוון ההפוך, מסוסיתא לטבריה, או הנמשל – מנצרות חזרה אל חיק היהדות – כדבר שקשה במיוחד לבצעו, שכן הוא דורש התגברות על זרמי רוח חזקים במיוחד.

מסוסיתא נוכל להמשיך במעלה הכביש אל מרומי דרום הגולן, או לשוב ולרדת אל אחד החופים.
 

האם היית ביעד הזה?

 • 2

  כן הייתי

 • 2

  לא, אבל מתכנן

 • 0

  לא מעוניין

לטייל עם אופניים בנגב

  האם המאמר הזה עזר לך?

  עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *