תפריט עמוד

נולד לנדוד – פרויקט לשמירת הציפורים הנודדות

נולד לנדוד – פרויקט לשמירת הציפורים הנודדות

בשלושת העשורים האחרונים חלה ירידה של כ-40 אחוז במספר הציפורים הנודדות בין אפריקה, המזרח התיכון ואירופה. 10 אחוז מהן בסכנת הכחדה. בסופ"ש הקרוב (20-21.3) משיק ארגון birdlife international, פרויקט בינלאומי "נולד לנדוד"BORN TO TRAVEL בשלושת היבשות – אירופה, אסיה ואפריקה, בקריאה לשמור על הציפורים הנודדות ועל נתיבי נדידתן

בימים אלה החלה נדידת האביב של הציפורים, אשר חוזרות מאפריקה למקום קינונן באירופה. מדובר באחד המחזות היפים והמרגשים שמזמן לנו הטבע, אולם גם תופעה זו נתונה בסכנה. על פי נתוני ארגון הצפרות הבינלאומי birdlife international, בשלושת העשורים האחרונים חלה ירידה של למעלה מ40 אחוז במספר הציפורים הנודדות בין אפריקה, המזרח התיכון, מערב אסיה ואירופה. כ- 10 אחוז מהן מוגדרות בסכנת הכחדה. על פי המחקרים, הירידה באוכלוסיה חלה בעיקר עקב פגיעה בבתי גידול שהיוו "תחנות תידלוק" לציפורים בנדידתן. ירידה חדה בשיעור של 42 אחוזים נרשמה באוכלוסייתם של מיני ציפורי המים והחופים.

ישראל נמצאת במרכזו של ציר הנדידה העיקרי מאירופה ומערב אסיה לאפריקה בסתיו, ובחזרה באביב. בכל שנה חולפות בשמי הארץ כחצי מיליארד ציפורים ממאות מינים שונים.
בין הראשונות להגיע הן החסידות, שמאות אלפים מהן יעברו במתחם האווירי של ישראל במהלך השבועות הקרובים. נוסף על נדידת החסידות מתקיימת נדידה של עופות רבים נוספים, ביניהם עופות דורסים, עגורים, שקנאים ומינים רבים של ציפורי שיר.

אחת מנקודות התדלוק החשובות של הציפורים, ובמיוחד עופות המים, היא בריכות הדגים וחוף הים של חוף הכרמל. איזור מעגן מיכאל ידוע היטב הן לבעלי הכנף והן לחובבי הציפורים מכל העולם, והוא מהווה אתר חשוב עבור עופות נודדים, העוצרים בו להצטיידות בטרם ימשיכו במסע. באביב, ולמעשה לאורך של השנה, ניתן לראות כאן מינים רבים של עופות, מרביתם עופות מים, עופות גדה וציפורי שיר. חופמאים, ברכיות, אגמיות, אנפות, חסידות וקורמורנים הם רק חלק ממגוון העופות העוצרים בהן למנוחה.

לדברי אסף מירוז, מנהל מרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע במעגן מיכאל, נדידתם של מיני עופות מים רבים תלויה בקיומן של "תחנות תדלוק" איכותיות, בהן העופות יכולים לנוח ולאכול. אולם בתי הגידול הלחים הולכים ונעלמים תחת פיתוח של בנייה, חקלאות, בצורת, דיג וזיהום. גם בישראל בתי הגידול הלחים מצטמצמים בשל הפיתוח והזיהום. בריכות מעגן מיכאל מהווה מוקד חשוב ביותר ליותר מ-200 מיני ציפורים שחולפות באזורינו פעמיים בשנה. 

יום שוויון האביב הוא יום חגן של הציפורים הנודדות. התארכות הימים והתקצרות הלילות הוא האות לו מחכות ציפורים נודדות ברחבי העולם, על פני חמש יבשות, ייפרשו כנף גם קלות, גם כבדות. ישראל מהווה "צוואר בקבוק" בדרכן של הציפורים מאפריקה לאירופה, ובחודשים מרץ-יוני צפויים לעבור בה כחצי מיליארד ציפורים, לכן השמירה על הציפורים בישראל חשובה במיוחד.
ביחד עם אלפי אנשים בכל העולם (בחסות ארגון הגג הבינלאומי (Birdlife International, עורכת החברה להגנת הטבע אירוע נדידה במרכז הצפרות במעגן מיכאל, בו נצפה בעופות המרחפים על פני הגלובוס ונקרא לשימור מסלולי נדידתם ולהגנה עליהם.
שישי 20/3 – קבלת שבת עם כנפיים : סיור ערב בין בריכות הדגים וקבלת שבת חגיגית עם דיוויד גריימס- מוזיקאי, משורר ופעיל סביבתי מאלסקה, שאוסף לתוך הגיטרה שלו ניצוצות של טבע מרחבי העולם.
שבת 21/3 – רצף של סיורים בפארק הצפרות, כולל הדגמות של טיבוע ציפורים ושחרור של עופות שנאספו פצועים והחלימו.
פרטים והרשמה: החברה להגנת הטבע: 03-6388688 www.teva.org.il

האם היית ביעד הזה?

 • 0

  כן הייתי

 • 0

  לא, אבל מתכנן

 • 0

  לא מעוניין

לטייל עם אופניים בנגב

  האם המאמר הזה עזר לך?

  עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *