תפריט עמוד

מקצועות עתיקים: שובם של חולבי העיזים

מקצועות עתיקים: שובם של חולבי העיזים

לא מעט מקצועות נעלמו בשנים האחרונות. אין כבר סנדלרים, אין חלבנים וגם שענים כבר לא זוכים לעדנה גדולה. מה גורלם של מקצועות אחרים, מכסי גגות בקש למשל. האם העלמם ייפגע בתרבות שלנו?

באנגליה לומדים שוב לכסות גגות של בתים כפריים בקש. ארכיאולוגים מצאו הוכחות לכך שכבר בשנת 500 לפני הספירה התגוררו בבתים מכוסי קש. היום יש באנגליה יותר מ- 30,000 בניינים בעלי גגות קש. גגות אלה יצאו מהאופנה ב-1820 כאשר התחילו לייצר רעפים. החקלאות המתקדמת תרמה גם היא לדילול בגגות הקש כאשר החיטה שגודלה היתה קצרה ובעלת גבעולים חלשים וזאת כדי לשרת את הקומביין הקוצר ולא את הגגות. אבל לדעת רבים יש סיכוי שגג הקש יחזור בקרוב לאופנה. אחרי הכל מדובר בחומרים טבעיים, לא מזיקים לסביבה ויעילים מאוד. אלה שלומדים את המקצוע העתיק של טיפול בגגות, טוענים שהעבודה סימפטית, נעימה ומציעה המון אתגרים. מדובר באמנות שכמעט פסה מהעולם ויפה לחדש את העבר. העבודה מביאה אותך בכל פעם לגג אחר, לאנשים אחרים. זוהי עבודה בחוץ, במקום בו האוויר נקי וצלול ותמיד יש צורך לאלתר ולפתור בעיות ייחודיות.

קולעי הסלים 
בישראל, למשל, יש כמה מקומות בהם אפשר ללמוד קליעת סלים. בארץ יש מסורת עתיקה של קליעת סלים. טכניקת הקליעה מחייבת מיומנות, זריזות ידיים והרבה כח. האצבעות נעות בתנועה מעגלית ומונוטונית. תימניות זקנות וערביות גליליות שימרו את טכניקות קליעת הסלים. סלי קש שימשו פעם כמעט לכל דבר: לאחסון מזון במטבח, ככלי הגשה להעברת סחורות, לשמירת חפצים ואפילו היה סל מפואר ומיוחד לשמירת הנדוניה של הכלה, עד שבעלה ייקח אותה. לכל סל היה כינוי. היה סל מיוחד ללחם, וסל מיוחד לפיתות וסל לזרעים וסל למסעות. סגנונות הקליעה רבים ושונים וחומרי הגלם משתנים לפי זמינותם. בתימן קולעים סלים מלולבים ומצמחי קנה וגומא. יש גם קליעה מסנסנים, שהם אצבעות כפות התמר. אצבעות כפות התמר הן פסולת חקלאית שנערמת מדי שנה באתרי האשפה ליד מטעי התמרים בעמק הירדן. מחומר טבעי זה קולעים סלים בעלי מרקם חזק במיוחד ואסתטיקה מרשימה. קולעות הסלים משלבות בקליעה ענפי זית ואלת המסטיק אותם אוספים בחורשות ובכרמים שליד הכפרים. בכפרים ערביים קולעים סלים מחוטרי זית, מסנסני תמר ומענפיה הצעירים של אלת המסטיק. לפעמים מעטרים את הסלים בגווני צבע שונים – אדום מהסומק, צהוב מהזעפרן ומהפיסטוק ושחור מאגוז אל-שעאמי. יש הטוענים שקליעת סלים עשויה בעוד כמה שנים להיות פרנסה פנטסטית למובטלים, כי הרי הביקוש לסלים ילך ויגדל ככל שיתפתח העידן הירוק. 

קליעת סלים 
כרמלה – עמוקה – 052-8669152

רועי העיזים
עוד מקצוע עתיק שאפשר ללמוד או לפחות לטעום ממנו טעימה קטנה הוא רעיית עיזים. כמו במקרים הקודמים הסיכויים שנרצה בעתיד עדר עיזים קטן בחצר גדלים. כבר היום יש מי שבודקים אפשרויות, אמנם עדיין מדובר ברחרוח בלבד אבל כמו במקצועות האחרים, גם ברעיית עיזים מסתמן עתיד. בקיבוץ יחד שבצפון יקבל את פנייכם רועה גלילי אמיתי גבוה ורזה. העיזים לא נמצאות חלילה במקום מפואר אלא בדיר פשוט ביותר. תוכלו לראות אותן משוטטות, ניגשות מדי פעם לשוקת ושותות. כאשר יחליט הרועה שאתם מוכנים ייצא אתכם ועם העיזים לאחו, לחורש הטבעי, שם תוכלו להבחין בין הזכרים לנקבות. בשלב ראשון תבחינו בהם על ידי סימוני פלסטיק באוזניהן של העיזים – צהוב לעיזות ואדום לעיזים, בשלב מאוחר יותר לא תזדקקו לו כלל ובקלות תוכלו להבחין בין זכרים לנקבות. הרועה ילמד אתכם לעשות קולות של עיזים ויטען שזו הדרך לתקשר איתן. כאשר תלכו עם העיזים בחורש המרהיב תלמדו להקפיד שהעיזים לא יעלמו ושיהיו מודעות לנוכחות שלכם. כדי להשיג את תשומת ליבן של העיזים כדאי לזהות את המנהיגה, היא העז הדומיננטית ביותר. עליה צריך לשים עין שלא תברח, כי היא מושכת אחריה את כולן. את המנהיגה צריך לשמור קרוב, להאכיל אותה, לפנק אותה ואז העדר שלכם.

מרעה מודרך 
קיבוץ יחד – תאום ביקור – 04-6781557 050-6873365

 

האם היית ביעד הזה?

 • 0

  כן הייתי

 • 1

  לא, אבל מתכנן

 • 0

  לא מעוניין

סתיו באגמון החולה

  האם המאמר הזה עזר לך?

  עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *