תפריט עמוד

מנזר אחיות ציון בעין כרם: שקט במסדר

מנזר אחיות ציון בעין כרם: שקט במסדר

שקט במסדר במנזר נוטרדאם של ציון, מתחם נאה ומגונן בשכונת עין כרם, אפשר למצוא את השלווה לכתוב, לעשות יוגה, לטייל בגן הפורח ואפילו לצאת לירח דבש

אן קתרין היא נזירה צרפתייה שחיה בארץ 32 שנה ודוברת עברית רהוטה. "חו"ל בארץ?", היא אומרת, "אנחנו רוצים דווקא להיות מקום ישראלי לכל דבר". פגשתי אותה שעות אחדות לפני שהלכה יחד עם שאר הנזירות לקרוא את מגילת אסתר בבית הכנסת הגדול בירושלים.

בין הקשתות המנזר וקמרונותיו דרים בכפיפה אחת נזירים ממסדרים שונים, ובהם גם נזיר ונזירה נשואים ממסדר שמן נף, שפרושו הדרך החדשה

מסדר אחיות ציון הוא בעליו של מנזר נוטרדאם של ציון, מתחם נאה ומגונן בשכונת עין כרם בירושלים. במנזר יש בית הארחה, שאורחיו בימים כסדרם הם תערובת של צליינים וישראלים. הצמחייה כאן היא אמנם ארץ ישראלית, אך השלווה והשקט ששוררים כאן נדירים. המתחם הזכיר לי מקומות מסוימים במחוזות טוסקנה ואומבריה שבאיטליה.
כדי להגיע למנזר (כשבאים לעין כרם מכיוון מרכז ירושלים), יש לפנות שמאלה ברחוב הראשון, רחוב המעיין. ממנו פונים ימינה לרחוב האורן, ובו ממשיכים לנסוע עד שמגיעים לפתח המנזר. ממרכז העיר אפשר להגיע גם באוטובוס מספר 17 ולרדת בעין כרם בתחנה השנייה.
עין כרם מזוהה עם עיר יהודה שבברית החדשה. במסורת הנוצרית זהו מקום הולדתו של יוחנן המטביל והמקום שבו פגשה אמו אלישבע את מרים, היא מריה, אמו של ישו. בשכונה הירושלמית הציורית מבנים נוצריים רבים, בהם כנסיית הביקור, כנסיית יוחנן בהרים, המנזר הרוסי והכנסייה היוונית.
מנזר נוטרדאם של ציון נבנה בשנות השישים של המאה ה־19. היוזמה להקמתו היתה של יהודי מומר משטרסבורג בשם אלפונס רטיסבון. הוא רכש חלקת קרקע בראש הגבעה היפה שצופה אל הרי ירושלים ואל עין כרם ואתריה המקודשים. על גבעה זו הוקם בית יתומות שקלט יתומות נוצריות מלבנון.
אן קתרין מובילה אותי בין שבילי המנזר. מן הכנסייה בוקעים קולות של כלי מיתר, חמישה מוזיקאים ישראלים צעירים מתאמנים לקראת קונצרט בחלל הכנסייה. חומה משוננת מקיפה את המתחם ומבודדת אותו מסביבתו, כאילו בונה עולם קטן ומוגן. והעולם הזה, המנותק כל כך, טובל בגן ירוק ורוגע, שצמחייה ארץ ישראלית מעורבת בו בצמחי נוי, ופרחים וגינת ירק קטנה גדלים בו לאִטם בין ארזי לבנון ועצי דקל, לימון ורימון.
בגן אפשרי לבקר בימים שני־חמישי בשעות 17:00-13:00, בימי שישי בשעות 17:00-09:00 ובשבתות בשעות 13:00-09:00 (בימי ראשון הגן סגור).
"לרוב מתארחים אצלנו ליומיים־שלושה", אומרת אן קתרין. "אבל יש בודדים שבאים לשהות ארוכה של שבועות ואף של חודשים. השבוע, למשל, היו כאן שתי נשים שעושות דוקטורט בספרות עברית ובתקשורת, ואצלנו הן מצאו את השקט לכתוב".
המקום משמש אבן שואבת לאנשים שעוסקים ביוגה, רייקי, טאי־צ'י ועוד. הגן רחב הידיים, המרחבים הנשקפים מכאן והשקט הופכים את המקום לאידיאלי לפעילויות מהסוג הזה.

ירח דבש בין רקפות
בית ההארחה נפתח בשנות החמישים, לאחר שהתברר לנזירות כי ברשותן יש מבנים גדולים ולא מנוצלים. בשנות השבעים נהגו הנזירות לבשל ארוחה צהריים למי שחפץ בכך. בית ההארחה מתחלק בין שני המבנים הגדולים במקום. במבנה הצמוד לכנסייה, שלו סדרת קשתות וקמרונות יפה, קיים גם חדר הרצאות וחדר קריאה.

בבית הקברות של המנזר טמון גם אלפונס רטיסבון, יהודי מומר שיזם את הקמתו של בית יתומים במקום

במנזר מתגוררות שלוש קבוצות של נזירות ונזירים. קבוצה אחת, שאליה משתייכת אן קתרין, כוללת שלוש נזירות ומועמדת אחת. הן לבושות בבגדים רגילים ועובדות לרוב מחוץ למנזר.
הקבוצה השנייה, המכונה לעתים קונטמפלטיב (Contemplative, המתבוננות), היא של נזירות מתבודדות הלבושות בבגדי נזירוּת. קבוצה זו מונה שבע נזירות והן דרות באגף נפרד חדש, פרי תכנונו של האדריכל הישראלי פיטר בוגוד, הנמצא מעבר לשורת הקשתות של המבנה הצמוד לכנסייה.
הקבוצה השלישית, אשר הצטרפה רק לאחרונה, שייכת למסדר שֶמן נֵף
(Chemin Neuf), שפירושו הדרך החדשה. המסדר נוסד בצרפת, וחמישה מהנזירים והנזירות שלו גרים במנזר הזה. זו באמת דרך חדשה: שניים מחמשת הנזירים והנזירות הם זוג נשוי.
המבנה המרכזי בעל דלת העץ החומה הוא הראשון שהוקם במתחם: זהו המבנה שהוקדש ליתומות. הוא כולל חדרים בגדלים שונים, ובהם חדרים משפחתיים, הפזורים לאורך המסדרון הארוך. אבן ירושלמית, שחוקה מרוב שימוש, מרצפת את המבנה הזה, כמו גם את החצר המרכזית הישנה שסביבה יש חדרים צנועים (פרטים על הלינה ועל ביקורים במקום אפשר לקבל בטל' 6415738־02, 6430887־02 או בפקס 6437739־02).
חדר מבודד ונאה, מסויד לבן, נמצא ליד בריכת האגירה הגדולה. החדר הזה זוכה לביקוש רב, בעיקר על ידי זוגות צעירים שבוחרים לבלות כאן את ירח הדבש שלהם. טענתם היחידה היא כי השכנים שקטים במיוחד: סמוך למקום שוכן בית הקברות של המנזר, שבו הובאו נזירות למנוחת עולמים. הקברים במקום פשוטים – אבני שדה מסמנות את הקבר, ובצלב הירוק שמעל לקבר מופיע שמה של הנזירה הטמונה במקום.
בבית הקברות מכסים פרחים רבים את פני השטח, ובחורף עוטה המקום מרבד של רקפות. בין הפרחים שוכן גם קברו של רטיסבון, ופסל מריה מוצב מעליו.
כשעולים חזרה לכיוון היציאה מבחינים בבית קטן ובודד, עם שני ארזי לבנון בצדו. רטיסבון הביא אותם עימו. הבית הקטן משמש היום מוזיאון קטן וחובבני המוקדש לזכרו של רטיסבון ולתולדות המקום, אולם יש בו כמה מוצגים נאים, כמו שולחן וכיסא עשויים עץ כבד ששימשו את המייסד בחייו.
למתאכסנים במקום שמורה הזכות לבקש את המפתח לגג בית ההארחה. עולים אל הגג בשעת שקיעה וזוכים במראה יפהפה של עין כרם, בתיה המדורגים ומגדליה, ושל הרי ירושלים, נצבעים אדום באור אחרון.

 

ברוך גיאן – צלם נוף ומדריך טיולים, מדריך קבוצות צילום בארץ ובחו"ל

הכנרת - ים של חיים

האם המאמר הזה עזר לך?

עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

מרכז ההזמנות של מסע אחר

טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

מרכז ההזמנות של מסע אחר

טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

code

כתבות מירושלים

אקווריום ישראל: ביקור ראשון
אקווריום ישראל: ביקור ראשון

דגי ליצן, מדוזות, תמנונים וכרישים - אקווריום ישראל שנפתח בירושלים מספק הצצה לבתי הגידול הימיים האופייניים לישראל ומבטיח חוויה מהנה ושלווה לכל המשפחה. רשמים מביקור ראשון

מסעדות שוק: תשכחו מהקניות ושבו לאכול
מסעדות שוק: תשכחו מהקניות ושבו לאכול

בין דוכני הפירות והירקות פורחת בשנים האחרונות סצינה קולינרית תוססת ועדכנית עם ברי שוק, דוכנים של אוכל רחוב משובח ומסעדות שף יצירתיות. יצאנו לסיבוב שווקים ומצאנו מקומות טעימים לעצור בהם בין הקניות או לבוא במיוחד

טיול בירושלים – בין עבר להווה
טיול בירושלים – בין עבר להווה

טיול בירושלים עובר במגוון גדול של אתרים ואטרקציות - אתרים ארכיאולוגיים והיסטוריים, תצפיות נוף מרהיבות, מוזיאונים מצוינים, שוק אותנטי ושכונות שתענוג לשוטט בהן. כדי להפיק את המקסימום מכל אלה, כדאי להישאר ללון בעיר ולהרגיש כמו תיירים קרוב לבית