תפריט עמוד

מה עושות התנשמות בלילות?

לראשונה בישראל, ביוזמת המרכז הבינלאומי לחקר נדידת הציפורים בלטרון והחברה להגנת הטבע, יהיה אפשר לראות את פעילותן של התנשמות גם בלילה, זאת באמצעות שידור ישיר ממצלמת Infra-Red אינטרנטית מקן של תנשמות בטירת צבי

ביוזמת המרכז הבינלאומי לחקר נדידת הציפורים בלטרון, המשותף לחברה להגנת הטבע ולאוני' ת"א, ומרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע, ניתן לצפות בשידור ישיר, 24 שעות ביממה, 7 ימים בשבוע לתוך "חדר המיטות" של זוג תנשמות המקנן במגדל המים של קיבוץ טירת צבי. מלבד מצלמת האינטרנט הרגילה, המשדרת במשך שעות היום, לראשונה הותקנה מצלמת Infra-Red המאפשרת לצפות גם בחיי הלילה של התנשמות.   התנשמת כידוע, היא דורס לילה שעיקר פעילותו בלילה.

בקן הותקן גם מיקרופון רגיש המאפשר לשמוע את כל התקשורת של הגוזלים עם ההורים, ואת הקולות הייחודיים של התנשמת המזכירים חולה אסטמה. הקולות המפחידים גרמו לכך שבמסורות העתיקות התנשמת בפרט ודורסי הלילה בכלל מביאות מזל רע.

זוג התנשמות, המקנן בקיבוץ כבר כ-30 שנה, הטילו השנה 10 ביצים שמתוכם כבר בקעו 7 גוזלים. התנשמות מטילות ביצים בחודשים מרץ-אפריל. כל יומיים מוטלת ביצה. אך בניגוד לציפורי השיר, למשל, שם מתחילה הדגירה רק כשכל הביצים מוטלות, וכולן בוקעות באותו זמן, התנשמות דוגרות מרגע הטלת הביצה הראשונה. לכן בוקעים הגוזלים בהפרש של יומיים (כל יומיים גוזל נוסף). האם מטפלת בהם בנאמנות רבה ומאכילה אותם באופן רצוף ביום ובלילה, בעכברים המסופקים על ידי הזכר שצד אותם בשעות הלילה.

ההפרש בין בקיעת הגוזל הראשון והאחרון הוא כשבועיים עד שלושה, ולכן במידה שאין מכרסמים בשדות, הגוזלים האחרונים לא מקבלים מזון ומתים מרעב, וכך יכולה התנשמות לגדל מספר גוזלים בהתאם למקורות המזון בשדות.

בעונת הדגירה מעת לעת, כשהנקבה מקבלת מהזכר "שי" – עכבר, היא מאפשרת לזכר להזדווג עמה.
זוג תנשמות מסוגל לחסל כ-2,000 מכרסמים בשנה, ולכן יזמה החברה להגנת הטבע בשיתוף אוניברסיטת תל אביב, המשרד להגנת הסביבה ומשרד החקלאות פרויקט לאומי לשימוש בתנשמות ובזים כמדבירים ביולוגיים בחקלאות.
לדברי ד"ר יוסי לשם, מנהל המרכז הבינלאומי לחקר נדידת הציפורים בלטרון, המשותף לחברה להגנת הטבע ולאוני' ת"א, המצלמה בקן התנשמות מהווה חלק מפעילות חינוך והסברה לחקלאים, ולבני משפחותיהם וכן לציבור הרחב, במטרה להרחיב את השימוש בחקלאות ידידותית לסביבה.
כעת ניתן יהיה לצפות בפעילות משפחת התנשמות בחודשיים הקרובים – ביום ובלילה.

לחצו כאן כדי לצפות בקן התנשמות

האם היית ביעד הזה?

 • 0

  כן הייתי

 • 0

  לא, אבל מתכנן

 • 0

  לא מעוניין

לטייל עם אופניים בנגב

  האם המאמר הזה עזר לך?

  עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

  כתבות מישראל

  מקומות יפים לקפה: מדריך
  מקומות יפים לקפה: מדריך

  המדריך המלא לקפה בשטח: איך הגיע הקפה לארץ והפך לתרבות שלמה, איך מכינים קפה בשטח ומהם סודותיו. יואב יעקובי סוקר עבורנו עשרה מקומות, בעיקר תצפיות עם נוף נפלא, המתאימים לבישול קפה משובח. ואיך יודעים אם הוא הצליח? זה ...

  טיול קולינרי במטה יהודה: לאכול, לטייל, לאהוב
  טיול קולינרי במטה יהודה: לאכול, לטייל, לאהוב

  פסטיבל האוכל הכפרי שיתקיים זו השנה ה-21 במטה יהודה הוא הזדמנות מצוינת להיחשף לחבל הארץ המקסים שבקרבת ירושלים, העשיר בכרמים ויקבים, מבשלות בירה, מחלבות, מאפיות והמון בשלנים שפותחים את ביתם ולבם בפני המבקרים

  בזיליקה מפוארת מלפני 2,000 שנה נחשפה בתל אשקלון
  בזיליקה מפוארת מלפני 2,000 שנה נחשפה בתל אשקלון

  מתחם מבנה הבזיליקה מהתקופה הרומית, שהינו הגדול ביותר בארץ, נחשף בחפירה ארכיאולוגית של רשות העתיקות כחלק מפרויקט פיתוח נרחב בגן הלאומי בהובלת רשות הטבע והגנים, עיריית אשקלון וקרן "ליאון לוי". לאחר השלמת עבודות השימור והשחזור, המתחם יוכשר למבקרים. עבודות ...