תפריט עמוד

טרק ברכס הרוונזורי באוגנדה

רכס הרוונזורי, שבו נמצאת הפסגה השלישית בגובהה באפריקה, הוא מקום יפהפה ורב עצמה. ההר, המכוסה תמידית בערפילים, מצטיין בצמחייה עשירה במיוחד, כשגזעי העצים מכוסים בטחבים ושרכים נכרכים סביבם. טרק בנופים שלא מן העולם הזה

יש אנשים שמחפשים לכבוש פסגות, וכמה שיותר גבוהות – יותר טוב. אבל מי שאינו מונע מתאוות הכיבוש, יגלה שגם בהרים שאינם שוברי שיאים יש יופי רב, לעיתים כזה שאין שני לו. כך, למשל, ברכס הרוונזורי (Ruwenzori) שבמערב אוגנדה. מטיילים המגיעים לאזור, סמוך לגבול עם הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו, אינם עושים זאת מפני שזהו ההר הגבוה באפריקה – התואר הזה שמור לקילימנג'רו. הם באים לכאן כי זהו רכס יוצא דופן, עם טבע יפהפה וצמחייה עשירה וייחודית. טיפוס על הרוונזורי הוא חוויה שלא תישכח במהרה.

הרוונזורי. רכס מגמה אדיר, עם פסגות, שלוחות ועמקים, צמחייה ייחודית ואגמים קטנים

הרוונזורי אינו הר געש, דוגמת הקילימנג'רו והר קניה, ומראהו שונה מאוד מהצורה החרוטית המאפיינת את שני ההרים הללו. זהו רכס מגמה אדיר עם פסגות, שלוחות ועמקים וביניהם פזורים אגמים קטנים. הפסגה הגבוהה ביותר מתנשאת לגובה של 5,119 מ' – השלישית מבין פסגות אפריקה. המיקום של הרכס, במרכז היבשת, והמבנה שאינו סימטרי אחראים למזג האוויר הייחודי השורר כאן. במשך רוב השנה ההר מכוסה בעננים ואלה מורידים כמות משקעים חריגה בכל קנה מידה, 3,000 מ"מ גשם! כמעט בכל יום יורד כאן גשם – 350 ימים בשנה ליתר דיוק, והלחות הזאת, בצירוף הערפל הכבד המכסה תדיר את ההר, תורמים לצמחייה עשירה וסבוכה מאוד, אפילו בגבהים שמעל 4,000 מ'. מעבר לקו היער אפשר למצוא כאן צמחייה אנדמית ייחודית.

זיקית מסתווה בירוק עז, כצבע היער

הכינוי "הרי הירח" שהודבק לרכס הרוונזורי נובע, בין השאר, מהמראה החייזרי משהו של עולם הצומח: שרכים, טחבים, אזובים וחזזיות הם רק חלק מהתפאורה שמלווה את המטיילים כאן, גזעי העצים העוטים "מעיל" עבה של טחב מוסיפים אף הם לתחושה שהגעתם למקום שלא מן העולם הזה.

בגבהים הצמחייה האנדמית הטיפוסית מחליפה את יער הגשם הסבוך

טרק ברכס הרוונזורי אורך בסביבות 11 ימים, כולל הטיסה מתל אביב לאנטבה. אחד הדברים הראשונים שיש לעשותם כאשר מגיעים לאוגנדה הוא לרכוש מגפיים. הטרק כולל קטעים בוציים רבים וירידות תלולות על משטחי סלע, ובמקרה הזה מגפי גומי עדיפים על פני נעלי הרים. הלינה במהלך הטרק היא במבנים, לא באוהלים, בחדרים משותפים המצוידים במיטות ומזרונים, בלילה הראשון שבו מגיעים לשמורת הרוונזורי לנים בגסטהוז פשוט בכניסה לשמורה. את האוכל הפשוט אך המשביע מכין במהלך ימי ההליכה טבח המתלווה לטרק.

הפסגה השלישית בגובהה באפריקה מציעה אינספור חוויות למטייל באזור

בטרק עצמו יש ימי הליכה קלים, כמו היום הראשון של הטרק (והרביעי בטיול), שבו הולכים עד לבקתת נימביטאבה, הנמצאת בגובה 2,650 מ'. בימים אחרים ההליכה ברמה בינונית ולעיתים אף מאתגרת מזה, כשהגובה המירבי אליו מגיעים הוא פאס בגובה 4,370 מ' והלינה הגבוהה ביותר היא בבקתת קיטנדרה, בגובה 4,020 מ'.

כמויות המשקעים העצומות והלחות הרבה ניכרות בטחבים והשרכים הרבים

הטרק ברוונזורי מיוחד במינו ומספק חוויות שקשה למצוא במקומות אחרים, אבל כיוון שאנחנו באפריקה, איך אפשר בלי מפגש עם בעלי חיים בסביבתם הטבעית? זו הסיבה שבתום ימי ההליכה מומלץ לשלב ביקור בשמורת קווין אליזבת (Queen Elizabeth National Park) שבמערב אוגנדה.

שטחה של השמורה, אשר נוסדה בשנות החמישים של המאה הקודמת ונקראה על שם המלכה הבריטית אליזבת השנייה, הוא 2,000 קמ"ר והיא משתרעת בין אגם ג'ורג' לאגם אדוארד, המחוברים ביניהם על ידי תעלת קזינגה, המשופעת בעופות מים ובבעלי חיים הבאים לשתות מהמים. עולם החי כאן עשיר במיוחד, עם עשרות מיני יונקים ומאות מיני עופות. אריות, נמרים, פילים, היפופוטמים, שימפנזים ובעלי חיים רבים נוספים חיים בתחומי השמורה והמפגש עמם מרגש ומעורר שמחה.

אריה צעיר נח על ענף של עץ בפארק הלאומי קווין אליזבת

וכך, עמוסים בזיכרונות מהטרק הייחודי ברוונזורי וההצצה אל עולם החי האפריקאי, מסתיים טיול שגם אם לא נכבשו בו הפסגות הכי גבוהות – החוויות שהוא טומן בחובו עזות ועמוקות.

 

בשליחות מסע אחר אל הוודו בבנין, אפריקה (כתבת וידיאו)

לתגובות, תוספות ותיקונים
להוספת תגובה

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

כתבות מאוגנדה

צילום: הפנים השונות של אוגנדה
צילום: הפנים השונות של אוגנדה

אוגנדה היא אחת המדינות העניות באפריקה, אולם היא עשירה בנופים, בטבע שופע ובאנשים מאירי פנים. הצלם שלמה ולדמן חזר מטיול באוגנדה עם שלל תמונות שביחד מרכיבות פסיפס של מדינה יפהפייה ומיוחדת

התנדבות באוגנדה: אור קטן לעתיד טוב יותר
התנדבות באוגנדה: אור קטן לעתיד טוב יותר

אומרים ששום דבר לא מעניין את הדור שלנו, שאנחנו דור של טלוויזיה ופריווילגיה. אני מנסה לעשות אחרת ויש עוד רבים כמוני. אנחנו גם דור שרוצה לעשות ולשנות ומוכן להשקיע בכך זמן ומאמץ. שירז אריאלי על התנדבות בשכונת עוני ...

טיול לאוגנדה: אל נופי הפרא
טיול לאוגנדה: אל נופי הפרא

השדות והמטעים הפסטורליים, הנופים הפראיים, ההרים שקרחונים בראשיהם, יערות הגשם ואגמי הלוע, המפגשים עם בעלי חיים, בהם שימפנזים וגורילות הרים, הכפרים החקלאיים והערים מלאות החיים – טיול באוגנדה טומן בחובו אינסוף מראות וחוויות מרגשות. עודד אביעד מספר על ...