תפריט עמוד

טיול בלונדון בעקבות ג'ק המרטש ופושעים נוספים

ברחובותיה של לונדון חיו ופעלו כמה מהפושעים הגדולים בהיסטוריה, שסיפוריהם הפכו לסרטים פופולריים. כתב הפלילים הוותיק בוקי נאה, שעולם הפשע הוא חלק משגרת חייו, מספר על לונדון של ג'ק המרטש, האחים התאומים קריי וחברי הכנופיה של "הג'וב הבריטי" ששדדו כספות מתחת לאף של השוטרים

בסרט ה"ג'וב הבריטי", שמבוסס על סיפור אמיתי, הנסיכה מרגרט, אחותה של מלכת בריטניה, משתתפת באורגיה בזמן שהייתה בחופשה על אי אקזוטי. ארגון פשע שזיהה אותה צילם בסתר את האורגיה וניסה לסחוט את משפחת המלוכה. הסיפור הזה נודע ל- MI6, השירותים החשאיים של משטרת בריטניה, והחקירה העלתה שתמונות של האורגיה שמורות בכספת בחדר הכספות בבנק לוידס ברחוב בייקר בלונדון. השירותים החשאים מנסים לשים יד על התמונות בדרך מתוחכמת. הם מדליפים לכנופיית הפושעים שמערכות האזעקה של הבנק נמצאת בשיפוצים למשך חודשיים. הכנופיה שוכרת חנות במרחק חמש חנויות מהבנק וחופרת מנהרה מתחת לחנויות היישר לתוך חדר הכספות. על הגג מול הבנק שוכב תצפיתן של הכנופיה שמזהיר את חבריה בהוקי-טוקי מפני סכנות.

מידע נוסף:

חובב רדיו, שמנסה ליצור קשר עם חבר באוסטרליה, קולט את השיחות בין השודדים לתצפיתן שעל הגג. כל משטרת לונדון על הרגליים, השוטרים מגיעים לסניף הבנק המדובר, אבל חדר הכספות סגור, הבדיקה מראה שהכל שקט והשוטרים עוזבים. רק בחורה אחת מצוות השודדים יודעת על התמונות שנמצאות בכספת מספר 118.

המציאות עולה על כל דמיון - טריילר של הסרט

המבצע מושלם, הגנבים נמלטים עם שקי אוצרות, למרות שתצפיות סמויות של המשטרה החשאית ש"יושבת" עליהם. ביום שלאחר השוד מתברר שהיו בכספות הפרוצות עוד הרבה אוצרות שהגנבים אפילו לא ידעו עליהם. למשל, מחברת שבה בעלים של רשת מועדוני הימורים לונדוני נהג לרשום את סכומי הכסף ששילם כשוחד לקצינים במשטרת לונדון כדי שלא יפשטו על המועדונים שלו. באחת הכספות הפרוצות היו תמונות מביכות של ראשי השירות החשאי יחד עם עובדות בבית זונות יוקרתי שבו נהגו לבלות.

לוידס בנק בבייקר סטריט. השודדים השאירו הודעה לשרלוק הולמס, שכידוע גר בבייקר סטריט

לוידס בנק ברחוב בייקר. השודדים השאירו הודעה לשרלוק הולמס, השכן המפורסם | צילום: GlimpseU / Shutterstock.com

יום לאחר השוד, כשמתברר למי שמתחיל לחקור את הסיפור הזה, כל מה שיש בכספות, בית משפט מוציא לבקשת ארמון המלוכה צו איסור פרסום כללי על הפרשה והיא נעלמת כלא היתה. צו איסור הפרסום אמור להסתיים בעוד כחמש שנים. "הג'וב הבריטי" מספר את הסיפור האמיתי כאילו היה סיפור דמיוני ולא שוכח להוסיף את הפרט שפורסם לפני שצו איסור הפרסום נכנס לתוקף.

השכן שרלוק הולמס

500 מטר מהבנק הזה, ברחוב בייקר (Baker Street) נמצא הבית של הבלש שרלוק הולמס, ששמו הפך לאגדה עוד לפני ג'יימס בונד, רמבו  וגיבורי קולנוע אחרים. לפני שהגנבים עוזבים את המרתף של לוידס בנק הם כותבים על הקיר באותיות גדולות "נראה אם השכן שרלוק הולמס יצליח לפענח את הסיפור הזה".

מוזיאון שרלוק הולמס ברחוב בייקר 221b, שם על פי ספריו של ארתור דויל התגורר הבלש המפורסם

מוזיאון שרלוק הולמס ברחוב בייקר 221b, שם על פי ספריו של ארתור דויל התגורר הבלש | צילומים שאטרסטוק

בטיול "אל סיפורי הפשע ללונדון" שאני מדריך מתכנסים לפני היציאה לטיול וצופים בסרט הזה עם כוס בירה ביד. מסע הכנה. בלונדון מבקרים במקום שבו התרחש הסיפור במציאות ובקולנוע ורואים את סרטוני החדשות שנעשו עליו, ויש גם ראיון עם חובב הרדיו שמספר את סיפורו של הלילה ההוא.

חוץ ממוזיאונים, מסעדות, תיאטרון וחנויות בגדים יש בלונדון הרבה סיפורי מתח ופשע מעניינים מאוד שהתרחשו בכרך הגדול. לונדון מציעה סיורים רגליים של שעתיים בעקבות סיפורו של ג'ק המרטש, הרוצח הסדרתי האלמוני שרצח 11 זונות ברובע ווייטצ'אפל. המדריך עוצר בנקודות שונות בשכונה, ומספר עוד ועוד פרטים על הפרשה.

שכונת וייטצ'אפל, שבה פעל ג'ק המרטש, היתה בתקופתו שכונת עוני צפופה ועלובה

שכונת וייטצ'אפל, שבה פעל ג'ק המרטש, היתה בתקופתו שכונת עוני צפופה ועלובה

אני, שמדריך טיולי פשע בתל אביב כבר 15 שנים, שכללתי את סיפורו של האירוע הזה. שעה טיול בשכונה מספיק מבחינתי. לאחר מכן יושבים בקומה השנייה של פאב "עשרת הפעמונים" בן 450 השנים. מהפאב הזה נזרקו הזונות השיכורות לפני שנרצחו. תוך כדי ארוחת צהריים ושתיית בירה אני מקרין שם את הסרט "ממעמקי הגיהנום", סרט מתח מופלא שמבוסס על סיפור תעלומת  ג'ק המרטש. ארוחה והקרנת סרט בפאב שמופיע במשך דקות ארוכות בסרט, הן בגדר חוויה מיוחדת.

פאב עשרת הפעמונים בווייטצ'אפל. כאן נהגו לשבת הזונות, קורבנותיו של ג'ק המרטש

פאב עשרת הפעמונים בווייטצ'אפל. כאן נהגו לשתות הזונות, שהפכו לקורבנותיו של ג'ק המרטש | צילום: Alena Veasey / Shutterstock.com

אחים לדם

המקבילה הלונדונית למשפחות הפשע אצלנו רוני ורג'י קריי, אחים תאומים זהים, שבשנות החמישים והשישים של המאה הקודמת היו מראשי הפשע המאורגן באיסט אנד של לונדון. האחים קריי נהגו לגבות באלימות דמי חסות, התעשרו במהירות והפכו מהר מאוד לבעלי המועדונים הכי נחשבים בעיר. ככאלה, כל הבוהמה הלונדונית התארחה אצלם. על שני האחים בעלי הזרוע נעשה סרט הקולנוע המופלא "התאומים". כמה כיף לראות בלילה בבית המלון, עם כוס בירה ביד, את הסרט הזה ולבקר למחרת בבוקר בפאב "הקבצן העיוור", שמככב במציאות ובסרט כמקום שבו רוני קריי המטורף נכנס לבר ויורה בראשו של ראש כנופיית הפשע היריבה. ימים רבים אף אחד מעדי הראיה לא הסכים לספר למשטרה מה קרה, מהפחד שהאחים קריי יהרגו אותו. כשבסוף הברמנית נשברת ומספרת, רוני קריי הולך למאסר עולם.

התאומים רוני ורג'י קריי בצילום משנות ה-60 של צלם האופנה הידוע דיוויד ביילי. כל הבוהמה הלונדונית נהרה למועדונים של השניים

התאומים רוני ורג'י קריי בצילום משנות ה-60 של צלם האופנה הידוע דיוויד ביילי. כל הבוהמה הלונדונית נהרה למועדונים של השניים

לונדון סיפורי פשע רבים לה וכמעט על כל אחד מהם כבר הספיקו לעשות סרט מתח. כך, למשל, מסתערת כנופיית שודדים על הרכבת ללונדון, רכבת שבתוך אחד מקרונותיה יש שקים עם מיליוני לירות שטרלינג. השודדים, שעצרו את הרכבת במרמה באזור חקלאי, מנתקים את קרון הכסף מהרכבת, מחברים אותו לקטר ובורחים ומשם לחווה ששכרו מראש. הם מחלקים ביניהם את השלל ונעלמים. כמו בכל פשע מושלם, גם כאן הם עושים טעות אחת קטנה, שמובילה בסופו של דבר למעצרם וגם למעצרו של ראש הכנופיה, שברח לברזיל, חי שם כמה שנים עד שנמאס לו לחיות מחוץ ללונדון והוא חוזר הביתה כדי לשבת בכלא.

פאב הקבצן העיוור שבו רוני קריי ירה לעין כל בחבר בכנופיה יריבה

פאב הקבצן העיוור שבו רוני קריי ירה לעין כל בחבר בכנופיה יריבה | צילום: Ewan Munro, cc sa 2.0

רוברטו קאלוי היה מנכ"ל הבנק האיטלקי, שבו השקיע הוותיקן את כספו. הוא וחברים מעלו בכספי הבנק שיום אחד הוא נעלם באמצע החקירה ונמצא תלוי מתחת לגשר "הנזירים השחורים", כשחבילות כסף ומטילי זהב בכיסיו. הרבה שנים זה היה נראה כמו אירוע התאבדות, עד שהתברר שהוא נרצח ונתלה מת מתחת לגשר, מעשה ידיה של המאפיה הסיציליאנית. הסיפור הזה נשאר כתעלומה, ממש מול בניין הסקוטלנד יארד החדש על גדת נהר התמזה, שגם בו מבקרים בטיול אל סיפורי הפשע של לונדון.

הפשע המושלם שהיה פחות מושלם

גם הסיפור הבא היה נשאר בגדר תעלומה, ללא תושייתה של מלצרית ערנית בפאב. באפריל 2015, סמוך לערב חג הפסחא, ארבעה גברים לא צעירים, כולם בסביבות גיל 70, ירדו מהאוטובוס בהאוטן גרדן, אזור בצפון לונדון הידוע בחנויות התכשיטים שבו. בגלל החג, רוב החנויות באזור היו סגורות למשך ארבעה ימים, ומרבית בעלי החנויות הפקידו את הסחורה למשך ארבעת ימי החופש במרכז הכספות Hatton Garden Safe Deposit. מישהו, שלא נתפס עד היום, השאיר לחבורת הזקנים דלת פתוחה בחצר האחורית של הבניין. הם נכנסו פנימה, ירדו בסנפלינג דרך פיר המעלית אל המרתף ובמשך יום שלם קדחו חור בקיר. דרך החור הם נכנסו לחדר הכספות, קדחו בהן וגנבו כמות עצומה של תכשיטים, בשווי של יותר מ-200 מיליון לירות שטרלינג. את התכשיטים הגנובים הם החביאו בתוך קברים בבית קברות בצפון לונדון.

מרכז הכספות של האטון גרדן (בבניין מספר 88 - 90. כאן שדדו חבורת קשישים תכשיטים במילוני ליש"ט

מרכז הכספות של האטון גרדן (בבניין מספר 88 – 90. כאן שדדו חבורת קשישים תכשיטים במילוני ליש"ט

האירוע היה נשאר בתור הפשע המושלם, אלמלא הארבעה קיימו "ישיבת עבודה" לאחר השוד על כוס בירה בפאב בצפון לונדון. מלצרית שהביאה לקשישים עוד ועוד כוסות בירה שמעה על מה הם מדברים, דיווחה למי שדיווחה ומרביתם נתפסו. עוד הצלחה של הסקוטלנד יארד, הזרוע המבצעית של משטרת לונדון.

בוקי נאה בדמותו של הבלש המפורסם ביותר, שרלוק הולמס

בוקי נאה בדמותו של הבלש המפורסם ביותר, שרלוק הולמס

הסקוטלנד יארד, אגב, פתר לאחרונה פרשיה שבה הושקעו מאות ימי עבודה, מעקבים וציוד יקר. כמה מאות חתולים נמצאו שחוטים בחצרות בתים בלונדון. כותרו העיתונים זעקו, הלונדונים נכנסו ללחץ, הסקוטלנד יארד חקר, מומחי פתולוגיה פירשנו במשך שעות ארוכות בתכניות טלוויזיה, עד שמצלמות אבטחה הוכיחו שהרוצח הסדרתי הוא… שועלים שמסתובבים בגינות של לונדון בחיפוש אחר אוכל.

___

בוקי נאה – עיתונאי ותיק בתחום הפלילים, מחבר הספר "החבר'ה הטובים", מוביל סיורים בלונדון בעקבות תעלומות פשע מטעם חברת איילה נסיעות

האדריכלות המפוארת של לונדון

לתגובות, תוספות ותיקונים
להוספת תגובה

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.