תפריט עמוד

חוף גדור: שמורת טבע חדשה בין מכמורת לאולגה

חוף גדור: שמורת טבע חדשה בין מכמורת לאולגה

הקמתה של שמורה חדשה היא תמיד בשורה טובה. כאשר השמורה החדשה תסייע לשמר נוף חוף ייחודי בין מכמורת לגבעת אולגה, מדובר בשמחה כפולה. אנשי החברה להגנת הטבע מברכים על ההחלטה.

הוועדה לשמירת הסביבה החופית אישרה השבוע את הקמתה של שמורת טבע וגן לאומי חדש – חוף גדור – בין מכמורת לגבעת אולגה, על שטח של 549 דונם.

מטרת שמורת הטבע היא לשמור על החי, הצומח והדומם במצבם הטבעי, להסדיר את ביקורי הקהל בשמורה תוך פיתוח מינימליסטי, לשמור על מצוק הכורכר, לחבר את שביל הולכי הרגל לשביל ישראל של החברה להגנת הטבע ולפתח באזור פינות ישיבה ומצפור וגידור למניעת כניסת רכבים, תוך הבטחת המעבר החופשי אל החוף ולאורכו.

קטע החוף המדובר הוא אחד הקטעים הדרמטיים ביותר בחוף הישראלי, המהווה את החזית המערבית של פארק השרון, המייצג את הנוף הקדום של השרון, יער פארק חופי, אשר אינו קיים עוד בשום מקום אחר בישראל והמשך של השמורה הימים המוכרזת חוף גדור. מהשמורה הימית עולות מדי קיץ ומטילות נקבות צבי הים החומים, מין בסכנת הכחדה, להטיל את ביציהן לאחר מסען הארוך בים, מחופיו המערביים של הים התיכון. עוד נכתב בחומר כי רכס הכורכר המלווה את חופי ישראל הוא תופעה גיאולוגית נדירה בקנה מידה עולמי וכי כאחד השטחים האחרונים בשרון, מהווה שמורת גדור מקום מפלט לחיות בר רבות כגון מכרסמים, עופות דורסים ציפורי שיר וזוחלים.

החברה להגנת הטבע: "שטחי החוף שלאורך מדינת ישראל משופעים בערכי טבע ונוף ייחודיים ויש להם חשיבות רבה מבחינה אקולוגית וסביבתית. לצערנו, בשנים האחרונות שטחים רבים נתפסים על ידי מיזמי נדל"ן, בנייה ופיתוח, ולכן מדובר בבשורה גדולה לסביבה, לטבע, לנוף ולציבור הרחב הנהנה משטחים אלה. החברה להגנת הטבע מברכת על כך שבמקרה זה לא מצאו לנכון להעמיס פיתוח על השמורה, בטענה של שמירה, בדומה לניסיון שנעשה בימים אלה בחוף הבונים וזה רק מחזק את עמדת החברה להגנת הטבע, לפיה יש להשאיר את חוף הבונים במצבו הנוכחי, ללא תוספות של בנייה ופיתוח, על מנת לשמרו טבעי ככל האפשר. אותן הסיבות שבגללן אושרה שמורת הטבע בחוף גדור הן בדיוק הסיבות שבגללן צריך לדחות את תוספות הבנייה בחוף הבונים".

האם היית ביעד הזה?

 • 5

  כן הייתי

 • 7

  לא, אבל מתכנן

 • 2

  לא מעוניין

לטייל עם אופניים בנגב

  האם המאמר הזה עזר לך?

  עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

  כתבות מישראל

  מסע לארץ החורים השחורים: ביקור מפחיד בבולענים
  מסע לארץ החורים השחורים: ביקור מפחיד בבולענים

  ארץ הבולענים בחופי ים המלח אינה מקום לשוטט בו ובכל זאת למרות הסכנה המתמדת של שקיעת הקרקע הפך האזור הזה עם השנים לאתר שוטטות מבוקש וגם לארץ מפלט של מתבודדים ונוודים הנוטים את אוהלם במקום. וגם: בדיקה של ...

  בעקבות זרימת נחלים בגליל העליון
  בעקבות זרימת נחלים בגליל העליון

  אין דבר יותר מרשים ומענג מלראות נחלים שוצפים ויותר מפלים שוצפים שבדרך כלל יבשים או בספיקה מועטה. יואב יעקובי הכין לכם טיול בצפון בן יומיים שכולם סביב המים ואף בתוך המים, בחורף.

  הגלבוע והעמקים: בין שדות, מעיינות ואנשים מיוחדים
  הגלבוע והעמקים: בין שדות, מעיינות ואנשים מיוחדים

  בתקופה שבה כולנו משתוקקים לצאת לאוויר הפתוח ולמרחבים הירוקים, אין כמו טיול באזור הגלבוע, עמק חרוד ועמק המעיינות. לצד נופים יפים, מסלולים מגוונים, מעיינות, בריכות דגים ואינספור ציפורים, אפשר גם ליהנות מסדנאות ופעילויות ייחודיות, שמביאות הרבה שמחה ללב ...