תפריט עמוד

הטרקים הארוכים היפים בעולם

אין כמו להכיר מקום דרך הרגליים, והיכרות המעמיקה והמשמעותית ביותר היא בטרק ארוך, כזה שחוצה מדינה מקצה לקצה. לפניכם מקבץ של טרקים ארוכים יפים במיוחד, שכל אחד מהם מציע אתגרים גופניים ונפשיים, נופים נפלאים ומפגשים עם תרבויות מקומיות. גם אם תלכו רק במקטע או שניים באחד מהמסלולים האלו, תזכו בחוויה מיוחדת במינה

עם כל אהבתנו לטיולים עירוניים או טיולי מכוניות, קשה לחשוב על דרך מוצלחת יותר להכיר יעד מאשר בהליכה ברגל, ורצוי בטרק ארוך שנמשך לפחות כמה ימים ועובר בנופים נפלאים. לא כל הטרקים שווים: יש טרקים קצרים שניתן לסיים ביום או יומיים ויש טרקים ארוכים שנמתחים לאורך אלפי קילומטרים.

עוד טרקים בעולם

הליכה בטרק ארוך היא לא עוד טיול, זאת חוויה של פעם בחיים. זהו אתגר פיזי ומנטלי, שדורש כושר מצוין, ניסיון, יכולת ניווט, אופי חזק וגמישות מחשבתית – בפירוש לא משימה שמתאימה לכל אחד. אבל מי שילך לאורך אחד הטרקים הארוכים יזכה לתגמול הולם: נופי בראשית, קרבה בלתי אמצעית לטבע, לילות תחת שמים זרועי כוכבים ומפגשי עומק עם תרבויות מקומיות. ליקטנו כאן כמה מהטרקים הארוכים היפים בעולם, שכל אחד מהם הוא בגדר הזמנה להרפתקה גדולה. ואם אין לכם די זמן, כל המסלולים מחולקים למקטעים ואפשר טייל באחד או בכמה מהם כדי לקבל טעימה.

שביל האפלצ'ים, ארצות הברית

שביל האפלצ'ים (Appalachian Trail), במזרח ארצות הברית, הוא אחד ממסלולי הליכה האפיים בעולם. זהו אחד משבילי הכתר המשולש, שנחשבים לגולת הכותרת של שבילי ההליכה בארצות הברית, לצד שביל הרכס הפסיפי ושביל קו פרשת המים של היבשת. שביל האפלצ'ים הותיר את חותמו על מסלולים רבים אחרים (בהם גם שביל ישראל) וזכה לאזכורים בשירים, בספרות ובקולנוע. השביל, שעובר לאורך רכס האפלצ'ים, נמתח לאורך 3,510 ק"מ – מהר ספרינגר בג'ורג'יה שבדרום ארצות הברית ועד להר קטדין במיין. בדרכו השביל חוצה 14 מדינות, שמונה יערות לאומיים ושני פארקים, בהם הפארק הלאומי הרי הסמוקי הגדולים,  שנחשב לאחד משיאי הטיול. ההליכה בשביל האפלצ'ים צופנת בחובה אתגרים רבים ונופים נפלאים של יערות, הרים, נהרות ואגמים. השביל מתוחזק היטב והוא מושך מטיילים רבים. הלינה לאורכו היא בקמפינג או באכסניות.

מטיילת משקיפה על הנוף בשביל האפלצ'ים | צילום: Andrew Repp / Shutterstock.com

מטיילת משקיפה על הנוף בשביל האפלצ'ים | צילום: Andrew Repp / Shutterstock.com

שביל קו פרשת המים, ארצות הברית וקנדה

אחד הטרקים הגדולים של אמריקה הוא שביל קו פרשת המים היבשתי (The Continental Divide), שנמתח לאורך 4,989 ק"מ וחוצה את ארצות הברית לאורך קו פרשת המים – מהגבול עם קנדה עד הגבול עם מקסיקו. השביל עובר בכמה מדינות – מונטנה, איידהו, וויומינג, קולורדו וניו מקסיקו, כשאת המטיילים מלווים הנופים עוצרי הנשימה של הרי הרוקי.

בעוד ששביל האפלצ'ים הוא מסומן ומתוחזק היטב, שביל קו פרשת המים לא רצוף וחלקים רבים בו אינם מסומנים. לכך נוספות העליות והירידות התלולות, הנחלים הרבים שיש לחצות בדרך והשלג המכסה לעתים את השביל, כל אלה הופכים את ההליכה למאתגרת במיוחד ומיועדת רק למטיילים מנוסים. הטרק עובר דרך נופים מגוונים מאוד – בחלקו הצפוני נהנים המטיילים מנופי הרים מושלגים, יערות ואגמים קרחוניים; בהמשך נראים המצוקים, המפלים והגייזרים  בפארק ילוסטון, ובסופו בנוף מתחלף למדבריות עם קקטוסים עצומים. מפגש עם בעלי חיים, בהם איילי הקורא ודובים, מהווה חלק בלתי נפרד מההליכה.

הנופים בשביל קו פרשת המים בארצות הברית יפים להפליא

הנופים בשביל קו פרשת המים בארצות הברית יפים להפליא | צילומים: שאטרסטוק

מי שלא מסתפק בשביל הזה ומחופש אתגרים נוספים, יכול לצעוד מדרום לצפון בשביל האמריקאי ואז להמשיך את המסלול בקנדה, בשביל קו פרשת המים הגדול (The Great Divide), שחוצה את הרוקיס הקנדיים. השביל נמתח לאורך 1,200 ק"מ, מאגמי ווטרטון (Waterton Lakes) ועד הפארק המחוזי קקווה (Kakwa) בצפון מדינת אלברטה וחוצה את קו פרשת המים בין מדינת אלברטה לבריטיש קולומביה לא פחות מ-30 פעמים. ההליכה בשביל ההררי והפראי מספקת את המיטב של הרי הרוקי: חמישה פארקים לאומיים – אגמי ווטרטון, באנף, קוטני, יוהו וג'ספר – ותשעה פארקים מחוזיים. הנופים כוללים פסגות דרמטיות, אגמי טורקיז, יערות צפופים ונהרות. לאורך הדרך יש סיכוי טוב לפגוש בעלי חיים, בהם דובים, איילים ועזי הרים.

הפארק הלאומי אגמי ווטרטון, נקודת הפתיחה של שביל קו פרשת המים הגדול בקנדה | צילומים: שאטרסטוק

הפארק הלאומי אגמי ווטרטון, נקודת הפתיחה של שביל קו פרשת המים הגדול בקנדה

השביל הפטגוני הגדול

השביל הפטגוני הגדול (Greater Patagonian Trail) נמתח לאורך כ-3,000 ק"מ – מסנטיאגו, בירת צ'ילה, עד דרום פטגוניה. זהו השביל הארוך ביותר באמריקה הדרומית, ולמרות זאת רק מטיילים ספורים טיילו לכל אורכו או אפילו יודעים על קיומו. העובדה שזהו שביל כמעט סודי מוסיפה לתחושה המחתרתית שמלווה את הטיול. השביל סומן על ידי זוג מטיילים משווייץ ומצ'ילה ולא זכה לשום מימון ממשלתי.

השביל הפטגוני הגדול

זהו אינו שביל מטיילים קלאסי, אלא מערכת של שבילים המורכבת משבילי הליכה, שבילי סוסים, דרכי יער, דרכים ראשיות ועוד, שרובם נוצרו על ידי התושבים המקומיים לצרכים שלהם. הטרק כולל הליכה, טיפוס, חציית נהרות ברפטינג, שייט באגמים ועוד. כל אלה דורשים כושר גופני מצוין, יכולת ניווט, רוח הרפתקנית, גמישות ונכונות לשינויים. הנופים לאורך הדרך מגוונים להפליא: מדבריות, הרי געש, מעיינות חמים שהטבילה בהם מספקת לגוף את הרגיעה המושלמת מההליכה, יערות גשם ממוזגים, נהרות קרחוניים, פיורדים ושדות קרח.

טה אראורה, ניו זילנד

ניו זילנד מתגאה בתואר ארץ הטרקים, ובצדק. עם כמה מהטרקים הטובים בעולם, בהם גם כמה ארוכים במיוחד, אין ספק שזהו גן עדן לחובבי הליכה. אחד הטרקים הארוכים בניו זילנד הוא טה אראורה (Te Araora), "השביל הארוך" במאורית, שנמתח לאורך 3,000 ק"מ מקייפ ריינגה (Cape Reinga) בצפון האי הצפוני ועד בלאף (Bluff), הנקודה הדרומית ביותר באי הדרומי. לצורך השלמת המסלול נדרשים כארבעה עד חמישה חודשים, אבל בגלל הנופים המדהימים שבדרך, מטיילים רבים נוטים לקחת את הזמן ולהקדיש לו זמן רב יותר.

קייפ ריינגה, הנקודה הצפונית בניו זילנד ונקודת המוצא לטיול בטרק טה אראורה

קייפ ריינגה, הנקודה הצפונית בניו זילנד ונקודת המוצא לטיול בטרק טה אראורה

מה רואים בדרך? מפרצים וחופים בהם משתזפים כלבי ים, יערות בראשיתיים, הרי געש פעילים ובריכות מבעבעות וגם נופים אלפיניים עם הרים, אגמים וקרחונים. בקיצור – המיטב של המיטב של ניו זילנד. השביל עובר גם בקרבת ערים גדולות, כמו אוקלנד, וולינגטון ונלסון, מה שמאפשר ליהנות מהפוגה אורבנית באמצע הטיול.  הלינה היא בבקתות מטיילים או בקמפינג.

שביל ההימלאיה הגדול, נפאל

שביל ההימלאיה הגדול (Great Himalayan Trail), השביל ההררי הגבוה בעולם, חוצה את רכס ההימלאיה, מקשמיר עד לטיבט, דרך הודו, נפאל ובוטאן. גם אם מסתפקים בהליכה בחלק של השביל שעובר בנפאל מקבלים מסלול רב אתגרים ועתיר נופים, שמספק את חווית ההימלאיה במיטבה. אורכו של המסלול בנפאל 1,700-1,500 ק"מ והוא חוצה את ההימאליה בנפאל, מהומלה (Humla) במערב ועד לקנצ'נג'ונגה (Kanchenjunga) במזרח.

מטייל מול הפסגות רבות ההוד של ההימלאיה בשביל ההימלאיה הגדול בנפאל

מטייל מול הפסגות רבות ההוד של ההימלאיה בשביל ההימלאיה הגדול בנפאל

השביל מחולק לשני שבילים כמעט מקבילים – השביל הגבוה והשביל הנמוך. בשל הגבהים בהם הוא עובר (6.146 מ' בנקודה הגבוהה ביותר), השביל הגבוה מיועד רק למטיילים מנוסים מאוד, בעלי כושר גופני מצוין. השביל הנמוך, שגם הוא לא חף מאתגרים, עובר בגובה ממוצע של 2,000 מטר, בין עמקים מנוקדים בכפרים מבודדים. המסלול מחולק לעשרה מקטעים, מטיילים רבים בוחרים ללכת רק בחלק מהם משום שהליכת המסלול בשלמותו נמשכת גם מחוץ לעונה, בתנאי מזג אוויר קשים. מי שילך בשביל הזה ייהנה מנופי הפסגות הגבוהות בעולם, אגמים קרחוניים, נופים חשופים ואזורים מיוערים, כפרים מסורתיים ומפגש עם התרבות הבודהיסטית.

54 ימים בשביל הגבוה - בעשר דקות

שביל הטבע טוקאי, יפן

יפן מציעה, מלבד ערים מרתקות גם הרבה מסלולי הליכה בלב הטבע. למעשה, כמה ממסלולי ההליכה הארוכים בעולם נמצאים ביפן. באי המרכזי, הונשו, אפשר ליהנות ממסלול הליכה נפלא בטבע העשיר גם באוצרות תרבות. מסלול טוקאי (Tokai) נמתח לאורך 1,696 ק"מ (כולל מסלולי משנה) בין שתי ערים ענקיות – טוקיו ואוסקה. תחילתו בפארק הלאומי Meiji no Mori Takao Quasi בטוקיו וסיומו בפארק הלאומי Meiji no Mori Minō Quasi באוסקה. בין לבין, הטרק עובר דרך 11 מחוזות וכולל את המיטב של יפן: קניונים,  נהרות, ביצות, מעיינות חמים, עמקים ירוקים, כפרים מסורתיים, פארקים וגנים, מקדשים וטירות עתיקות.

הנוף של הר פוג'י כפי שהוא נשקף משביל הטבע טוקאי

הנוף של הר פוג'י כפי שהוא נשקף משביל הטבע טוקאי

רבים רואים את שיאו של המסלול באזור הר פוג'י וחמשת האגמים. למרות שזהו טרק מאתגר, יחסית לטרקים אחרים המוזכרים פה, הוא מתון ונוח: השביל מסומן ומתוחזק היטב, רוב ימי ההליכה מסתיימים במקום יישוב שבו אפשר ללון ולהצטייד במזון ושתייה והשביל עצמו עובר באחד האזורים הבטוחים בעולם.

השביל האיטלקי הגדול, איטליה

טיול באיטליה הוא עניין שבשגרה עבור רבים מאיתנו, אבל אם אתם רוצים להכיר את ארץ המגף לעומק ובדרך לא שגרתית, תוכלו לעשות זאת בהליכה על השביל האיטלקי הגדול (Grand Italian Trail). זהו שביל באורך 6,166 ק"מ, שחוצה את איטליה, מטרייסטה (Trieste) בצפון ועד סנטה תרזה גלורה (Santa Teresa Gallura) באי סרדיניה שמדרום לאיטליה (מה שמחייב שייט במעבורת).

השביל האיטלקי הגדול באזור הדולומיטים

השביל האיטלקי הגדול באזור הדולומיטים

המסלול מציע נופים מגוונים להפליא וכולל את כל הטוב שיש לאיטליה להציע – הפסגות המשוננות של הדולומיטים, אזור האעגמים, הגבעות עטורות הכרמים של טוסקנה, החופים המצוקיים חוף אמלפי ועוד ועוד. כשמונה חודשים נדרשים להשלמת המסלול המלא. על אף שזהו הטרק הארוך ביותר ברשימה שלנו, העובדה שהוא באיטליה מבטיחה שכמעט אף פעם לא תהיו רחוקים מדי ממקום ישוב ושתמיד תוכלו להתמלא באנרגיה בעזרת מנה הגונה של פסטה.

GR10, צרפת

השביל הזה הוא אחד ממערכת של שבילים גדולים (Grande Randonnée) החוצים את צרפת. ה-GR10 חוצה את הצד הצרפתי של רכס הפירנאים – מהאוקיינוס האטלנטי לים התיכון – לאורך 866 ק"מ. הוא מתחיל בהנדיי (Hendaye) שבמפרץ ביסקיי ומסתיים בבאניול סור מר (Banyuls-sur-Mer) ולמרות שהוא כולל עליות וירידות תלולות, אין צורך להיות מטפס הרים בשביל להשלים את המסלול.

מטיילת מתכוננת לצעידה ב-GR10

מטיילת מתכוננת לצעידה ב-GR10

בחלקו המערבי של השביל תראו נופים ירוקים והרבה מים, בחלקו המזרחי הנוף ים תיכוני. עוד מלווים את המטיילים פסגות מושלגות, עמקים קרחוניים, אגמים הרריים, נהרות וכפרים מבודדים. בין שיאי המסלול אפשר למנות את אגם גאובה, המוקף בפסגות הגבוהות בפירנאים, אגם או (Lac d’Ôo), שאליו נשפך מפל יפה וקרקס גוורני (Cirque de Gavarnie), קרקס קרחוני דרמטי שמאחד מקירותיו נופל המפל הגבוה באירופה. לאורך המסלול יש הוסטלים ובקתות מטיילים, דבר ההופך את תנאי הטיול לנוחים למדי.

שביל ירדן

שביל ירדן (Jordan Trail), אשר נחנך ב-2017, הוא השביל החדש והקצר ברשימה שלנו. אורכו 650 ק"מ ואפשר להשלים את ההליכה בו בכ-40  ימים, אם כי מוטב להקדיש למסלול לפחות שמונה שבועות. אל תיתנו לאורכו הצנוע יחסית לבלבל אתכם – זהו מסלול מאתגר, שרובו חשוף לשמש. המסלול חוצה את ירדן לכל אורכה, מאום קייס (גדר המקראית) בצפון עד עקבה על חוף הים האדום. הנופים לאורך השביל מגוונים: בצפון יש גבעות ירוקות, יערות, מטעי זיתים וכפרים חקלאיים, באזור ואדי רם ישנם קניונים דרמטיים ודיונות חול ואילו דרום, באזור עקבה, חופים יפהפיים ומים צלולים. לאורך הדרך יש לא רק טבע ונופים אלא גם אתרים היסטוריים וארכאולוגיים, כשאחד משיאי הטיול הוא ההליכה בפטרה,  העיר הנבטית הקדומה החצובה בהרי אדום. ואם לא די בכך, השביל חוצה לא פחות מ-52 כפרים ועיירות, מה שמאפשר לפגוש את המקומיים ולחוות את התרבות וההיסטוריה של ירדן.

מטייל בכניסה לקניון בשביל ירדן

מטייל בכניסה לקניון בשביל ירדן

שביל ישראל

יש לנו סיבה טובה לגאווה בתחום הטרקים: שביל ישראל, הנמתח לאורך 1,030 ק"מ מדן ועד אילת, נחשב לאחד הטרקים הארוכים המגוונים בעולם. השביל, שנחנך ב-1995, פופולרי מאוד וצעירים רבים בוחרים בו כטיול של אחרי הצבא. הנופים לאורך השביל מגוונים להפליא: הגליל העליון שופע המים, הכנרת, חופים יפהפיים, מעיינות, יערות ונופים מדבריים הכוללים את מכתשי הנגב, פארק תמנע והרי אילת. למסיימים את המקטע האחרון, הדרומי ביותר, מצפה טבילה מרעננת בים סוף. אחד הדברים שמייחדים את שביל ישראל הוא מלאכי השביל  – מתנדבים שמסייעים למטיילים באירוח, לינה, הטמנת מים ועוד.

מטייילים בנופים המדבריים של שביל ישראל

מטייילים בנופים המדבריים של שביל ישראל

הכנות לטיול בשביל ישראל – בכתבה הבאה >>

בתמונה הפותחת: רגע של התרוממות רוח בטרק קו פרשת המים בארצות הברית | צילום: שאטרסטוק
לתגובות, תוספות ותיקונים
להוספת תגובה

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.