תפריט עמוד

דבלין: בירה, ספרות ומוזיקה

דבלין: בירה, ספרות ומוזיקה

מסיור ספרותי, דרך טיול לילי רומנטי ועד מנוחה בפארקים הירוקים והיפים של העיר - הנה עשרה דברים שמומלץ לעשותם בדבלין

1. לבקר בטריניטי קולג' (ולראות את הספר של קלס)
טריניטי קולג' הוא אחד מאתרי החובה לכל מבקר בדבלין. זהו המוסד החינוכי העתיק ביותר בדבלין, והוא הוקם על ידי אליזבט הראשונה ב-1592. במהלך השנים הצמיח המוסד רשימה מכובדת של בוגרים, בהם גו'נתן סוויפט, אוסקר וויילד וסמואל בקט. אפשר לשוטט בין כתלי האוניברסיטה וליהנות מהאווירה הסטודנטיאלית ומהארכיטקטורה הנהדרת, אבל אסור להחמיץ את מוקד העניין העיקרי במקום, שנמצא בספרייה העתיקה: הספר של קלס. הספר, שנכתב במאה השמינית לספירה הוא אחד הספרים העתיקים בעולם. הוא עוטר על ידי נזירים אירים בימי הביניים באיורי חיות וזימה מרשימים במיוחד, שתוארו בעבר כ" עבודה לא של אנשים, אלא של מלאכים". בספרייה נמצא גם נבל אירי מהמאה ה-15, שמופיע על המטבעות האיריים ומהווה את סמלה הלאומי של אירלנד.
בין החודשים אמצע מאי לסוף ספטמבר מתקיימים בקולג' סיורים מודרכים על בסיס יומי. את הסיורים מעבירים סטודנטים, שמסבירים על ההיסטוריה, הארכיטקטורה והבוגרים המפורסמים של המקום, והם נמשכים כחצי שעה.
אתר אינטרנט

טריניטי קולג'. אוסקר ווילד וסמואל בקט למדו כאן

2. לבלות בפאבים של דבלין
בדבלין לבדה יש יותר מאלף פאבים ועוד רשימה אינסופית של מקומות שמגישים בירה גינס, שהפכה כמעט לסמל לאומי. סיור בפאבים של דבלין הוא ההצגה הכי טובה בעיר, והוא מלווה, כמעט תמיד, במוזיקה חיה המתנגנת במקום. הפאב האירי זכה להצלחה כל כך גדולה עד שבכל רחבי העולם קמו לו חיקויים עם הרבה עץ כבד, זכוכית ומוזיקה חיה, אבל באירלנד אפשר לחוות את הדבר האמיתי. אזור הבילויים המרכזי של דבלין הוא טמפל בר, אבל גם ברחוב גרפטון לא תשתעממו. לבילוי עם ניחוח היסטורי כדאי לנסות את Brazen Head, שהוא כנראה הפאב הוותיק בעיר. המקום שימש כאכסניה החל מ-1198 וכפאב החל מ-1661.


בר מסורתי. סיור בפאבים של דבלין הוא ההצגה הכי טובה בעיר | צילום: אייסטוק

3. לטייל בעקבות הסופרים הגדולים של העיר
דבלין הצמיחה לא מעט כותבים דגולים, בהם סמואל בקט, אוסקר ויילד, ג'ורג' ברנרד שואו, ייטס וכמובן ג'יימס ג'ויס, שההשראה לספריו שאובה מדבלין האהובה. חברות טיולים שונות מוציאות סיורים בעקבות האתרים המוזכרים בספריו של ג'יימס ג'ויס או סיור פאבים ספרותי בעיר. אפשר לצאת לסיורים כאלה גם באופן עצמאי ואסור לשכוח לשלב בהם ביקור בשני מוזיאונים חשובים: מוזיאון ג'יימס ג'ויס המספר על חייו ועבודתו של ג'ויס, ומוזיאון הכתובים האיריים שמוקדש לכל הכותבים האירים הגדולים. בדבלין נמצאות גם כמה ספריות חשובות ומרשימות במיוחד, ובהן הספרייה של קולג' טריניטי, הספרייה הלאומית, ספריית צ'סטר ביטי וספריית מארש שנבנתה ב-1701.


4. לבקר במבשלת גינס ובמזקקה של ג'יימסון
אלכוהול הוא חלק בלתי נפרד מהחיים באירלנד. בירה גינס, כאמור, כבר הפכה לסמל לאומי, וביקור בעיר לא יהיה שלם בלי סיור במבשלת גינס, המפעל המקורי שבו התחיל ארתור גינס לייצר בשנת 1759 את הבירה המפורסמת. המוזיאון בנוי ככוס בירה ענקית ומשולבים בו צינורות וקורות ברזל מן המפעל המקורי. בסיומו של הסיור, שמציג את תהליך הייצור של הבירה והשפעתה על התרבות האירית, זוכים המבקרים בפינט גינס ממנו ניתן ליהנות בבר המוקף קירות זכוכית ממנו ניתן להשקיף על העיר. אבל דבלין מפורסמת לא רק בבירה אלא גם בוויסקי האירי ג'יימסון, עודגאווה מקומית שזכתה להצלחה בינלאומית. בדבלין נמצאת המזקקה הישנה של ג'יימסון בה אפשר ללמוד על ההיסטוריה של המשקה ולצפות בתהליך הייצור שלו.

פארק סן סטפן גרין. מקום מפלט אידיאלי מהמולת העיר | צילום: ליז ליידן

5. לספוג קצת טבע בפארקים
אחרי כמה ימים ולילות רווי מוזיקה ואלכוהול הגיע הזמן לנשום קצת אוויר צח ולבקר בריאה הירוקה של העיר, פארק פיניקס. זהו הפארק העירוני הגדול באירופה. הוא משתרע על כ-7,000 דונם ומאפשר לדגום קצת מהטבע הנפלא של אירלנד. יש בפארק רשת ענפה של שבילי הליכה, שפע של עצים ואפילו בעלי חיים, בהם איילים, כבשים, סוסים ושפני סלע. האתר אהוב על המשפחות המקומיות לברביקיו ופיקניק של סופשבוע. פארק עירוני נוסף הוא פארק סן סטפן גרין, ששוכן במרכז העיר וניתן להגיע אליו בקלות מרחוב גרפטון, מה שהופך אותו למקום מפלט אידיאלי מהמולת העיר. בפארק המקסים יש מדשאות רחבות ידיים, עצים, פרחים, מזרקות, גן תבלינים ריחני (המיועד לעיוורים, עם שלטים בכתב ברייל) ואגם יפהפה עם מפל מלאכותי, גשר וברווזים השטים בנחת במימיו.

6. להכיר את הספורט המקומי בפארק קרוק
האירים משוגעים על ספורט, ובמיוחד על הספורט האירי המסורתי שכולל ענפים כמו הרלינג (קליעה של כדור המזכיר בצורתו כדור הוקי לתוך רשת, על ידי שימוש במקל עץ מעוגל עם מעין מחבט בקצה שלו) וכדורגל גאלי (שילוב בין כדורגל לרוגבי). האצטדיון לספורט אולימפי בפארק קרוק (Croke Park ) מארח משחקי רוגבי, הרלינג וכדורגל גאלי. לא חייבים לצפות במשחקים (למרות שמדובר בחוויה מיוחדת ומפגש יוצא דופן עם התרבות המקומית), ניתן גם להסתפק בביקור באצטדיון, כולל יציעי הכבוד וחדרי ההלבשה, ובמוזיאון הצמוד, בו ניתן ללמוד על ההיסטוריה של הספורט האירי ולהתנסות בענפי הספורט המקומיים.

רחוב גרפטון. נעים לטייל בו גם אם אינכם קונים דבר | צילום: ליז ליידן

7. לעשות קניות ברחוב גרפטון
אחרי כמה ימים של סיורים ובילויים בדבלין היפה, הגיע הזמן לסיבוב קניות לפני שחוזרים הביתה. רחוב גרפטון שבמרכז העיר הוא אזור קניות אידיאלי שנעים לטייל בו גם אינכם קונים דבר. מדובר במדרחוב, שרוצף במאה ה-19 במרצפות מעץ אורן, כדי לעמעם את הרעש שהקימו אופני הכרכרות. היום הרחוב מהווה מרכז לקניות ביום ולבילויים בלילה. יש ברחוב חנויות של מעצבי אופנה לצד רשתות של חנויות ובגדים, וכן שפע של מסעדות ופאבים, שבהם אפשר לנוח כשהתעייפם מהמדידות. 

8. ביקור בקתדרלה הכי חשובה בעיר
קתדרלת סנט פטריק (Saint Patrick's Cathedral), השוכנת ברחוב סנט פטריק, היא הקדתרלה הגדולה והמרכזית בעיר. המבנה הנוכחי הוקם ב-1191, אך כבר במאה החמישית עמדה כאן כנסייה. תחת רצפת הקתדרלה קבור הסופר ג'ונתן סוויפט, שכיהן בה ככומר. עד 1871 היתה הקתדרלה בית תפילה של מסדר האבירים של פטריק הקדוש. דגלי האבירים תלויים מעל לספסלי המקהלה. קונצרט עוגב מיוחד מתקיים כאן מדי יום ראשון, לפני ואחרי תפילת ערבית.

גשר Ha'penny ("חצי פני") מואר בשעת ערב | צילום: אייסטוק

9. טיול לילי על הגשר מעל נהר ליפי (הא'פני)
גשר הא'פני ("חצי פני" בעגה המקומית) אשר מחבר את שתי גדות נהר הליפי, הוא אחד מסמליה של העיר. שמו הרשמי של הגשר הוא גשר וולינגטון, וכינויו הוענק לו משום שבעבר נהגו לגבות חצי פני עבור חציית הגשר. הגשר נפתח לראשונה ב-1816 והיה הגשר היחיד על הליפי למעבר הולכי רגל, עד שבשנת 2000 נפתח גשר המילניום המודרני על הנהר. טיול לילי על הגשר המואר שמשתקף במימי הנהר הוא אחת החוויות היותר רומנטיות שיש לדבלין להציע, ולא במקרה המקום מהווה נקודת ציון מפורסמת לאוהבים.

10. אמנות במוזיאון האירי לאמנות מודרנית
שום סיור עירוני לא יהיה מושלם בלי ביקור במוזיאון אחד או שניים. בדבלין יש לא מעט מוזיאונים מרתקים, אחד מהם הוא המוזיאון הלאומי שמוקדש לאמנות, היסטוריה וארכיאולוגיה. מוזיאון יותר אינטימי, שהחוץ שלו מרשים לא פחות מתוכנו, הוא המוזיאון האירי לאמנות מודרנית (Irish Museum of Modern Art). המוזיאון מציג תערוכות של אמנות אירית ובינלאומית מהמאה ה-20. המוזיאון שוכן בבניין מהמאה ה-17 ששימש בעבר כבית חולים והוסב למוזיאון ב-1991. בקומה הראשונה מוצגת התצוגה הקבועה, שכוללת אוסף אקלקטי של כ-1,650 עבודות של אמנות מודרנית ופוסט מודרנית, ובקומה השנייה מוצגות תערוכות מתחלפות. סביב המוזיאון יש חצר מקסימה.
כתובת: Royal Hospital, Military Road, Kilmainham
אתר המוזיאון

למידע נוסף על דבלין, לחצו כאן >>

המלצות על הפאבים הטובים ביותר בדבלין, בכתבה הבאה:

דבלין: הפאבים והמועדונים הטובים ביותר  
דבלין: הפאבים והמועדונים הטובים ביותר
איפה מנגנים מוזיקה מסורתית ואיפה יש ריקודים סוערים, לאן כדאי ללכת אם רעבים והיכן אפשר להתחכך באוהדי כדורגל מקומיים – עשרה פאבים ומועדונים מומלצים בדבלין

 

האם היית ביעד הזה?

 • 0

  כן הייתי

 • 0

  לא, אבל מתכנן

 • 0

  לא מעוניין

  האם המאמר הזה עזר לך?

  עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *