תפריט עמוד

גנים בישראל – ירוק בעיניים

גם בארץ כמו שלנו, שאינה מבורכת בצמחייה רב שנתית עשירה, אפשר ליהנות מצבעי פריחה, שלל גוונים ירוקים ושלווה מבורכת. פשוט צריך לצאת אל הגנים. הנה כמה גנים יפים במיוחד ברחבי הארץ, שלכל אחד מהם אופי מיוחד משלו:

הגן הבוטני בעין גדי
אזור עין גדי ותנאי האקלים הייחודים בו מאפשרים לצמחייה ייחודית לגדול. הגן הבוטני בעין גדי מכיל כאלף מיני צמחים מרחבי העולם, ומאות מיני קקטוסים נדירים שפזורים בגינות שברחבי הגן. משפחת דקלים, ביניהם דקלי שמש ודקלי צל, דקלים ננסיים דקלי זנב הדג ודקלי טבעות וערד. פריחה של פרחי אדניום, עצי צאלון הפורחים בכתום וצהוב, עצי רימון זית ותאנה ליד עצים וצמחייה ממדגסקר אוסטרליה והיבשת הצפונית, צמחים מדבריים כמו תפוח סדום, אשל ומורינגה רותמית. מעל כולם בולט עץ הבאובב, ממשפחת הבומבקיים, הלחם האפריקאי בעל גזע ענק ופירות גדולים.
בשבילי הגן פוגשים צמחים מיוחדים כמו הציקס המופשל בעל תפרחת מיוחדת ובין הגינות גדלים צמחי תבלין ובושם כמו מור ואפרסמון. בקצה הצפוני יש מרפסת נוף עם תצפיות רחבות על האזור. הכניסה בתשלום.
טלפון: 08-6594726, 08-6584444, אתר אינטרנט


הגן הבוטני בעין גדי. צמחייה ייחודית ותצפית מדברית | צילום: אסתר ענבר

הגן הטרופי וגן הסלעים בגני יהושע
גנים ייחודיים ושובי לב הנמצאים בלבו של פארק הירקון רחב הידיים, הריאה הירוקה של תל אביב. הגן הטרופי משתרע על שטח של כ-20 דונם והוא כולל צמחייה טרופית עבותה – עצים, שיחים ושרכים, ובריכה עם מפלוני מים המחזקים את תחושת הג'ונגל. בסמוך נמצא גן קקטוסים המשתרע על שטח של 26 דונם וכולל מבחר עשיר של קקטוסים וצמחים סקולנטים, חלקם נדירים. בין הצמחים שולבו סלעי גיר ובזלת. גן סלעים משתרע על שטח של 40 דונם ומוצגים בו מגוון של סלעים וצמחים שהובאו מכל רחבי הארץ, בהם סלעים בני מאות ואלפי שנים. התוצאה מוצלחת במיוחד. השיטוט בגנים הללו מעניק חווית שקט ומרגוע מפתיעה, במיוחד כשנזכרים שהפארק מוקף בכבישים סואנים ומגדלי מגורים צפופים. הכניסה לגנים בתשלום.


הגן הטרופי בגני יהושע. תחושה של ג'ונגל בלב העיר הגדולה

הגן הבוטני באוניברסיטת תל אביב
הגנים הבוטנים של אוניברסיטת תל אביב הוקמו בשנת 1973 והם משתרעים על שטח רחב ידיים של כ-25 דונם. הם משמשים למרכז הוראה ומחקר, מרכז חינוכי ומעבדה לחקר מיני צמחי בר הנתונים בסכנת הכחדה. הגנים כוללים אזור שבו גדלים צמחים וצמחי מים מהארץ, השתולים בשטחים המייצגים את חבלי הארץ בהם ניתן למצוא אותם; מרכז לשימור מינים שהם בסכנת הכחדה; גן לעיוורים בו ניתן למשש את הצמחים לטעום ולקרוא הסברים בכתב ברייל; חממה טרופית ובה עצים, שרכים, סחלבים, מטפסים ועוד; גן לצמחי תועלת; גן לצמחי רפואה ומעבדה לחקר השורשים, המאפשרת נקודת מבט אל מתחת לפני הקרקע וגן קקטוסים וסוקולנטים. הכניסה ליחידים ללא תשלום.
טלפון: 03-6409151, 03-6409910
אתר אינטרנט

הגנים הבהאים בחיפה
בסביבת המקדש בעל כיפת הזהב, שבו קבור מייסד הדת הבהאית, הקימו הבהאים 19 טרסות שיורדות מראש הכרמל ועד למרגלותיו. הגנים, שהוכרזו כאתר מורשת עולמית, מסודרים בקשתות ובקווים מעוגלים. במרכז הטרסות זורמת תעלת מים ארוכה ובה מזרקות קטנות. משני צדי התעלה הגינון מוקפד ומסודר מאוד, באזורים המרוחקים יותר הגינון הופך נינוח יותר והצמחים השתולים מפנים מקום לצמחייה טבעית. הגנים, בין אם מסתכלים עליהם מהטרסה העליונה כלפי מטה או להפך – משדרים רוגע, הרמוניה וסימטריה, איכויות הקשורות לאמונה הבהאית. אפשר לבקר באופן עצמאי בשלוש מתוך 19 הטרסות או להצטרף לסיור מודרך (ללא תשלום אך בהרשמה מראש) בטרסות העליונות.

הגנים הפנימיים (הגנים המקיפים את מקדש הבאב) פתוחים בכל יום בשעות 12:00-9:00, הגנים החיצוניים פתוחים בכל יום בין 17:00-9:00. הגנים סגורים בחגי הבהאים, כדאי להתעדכן באתר האינטרנט.

הגנים הבהאים ומקדש הבאב ("כיפת הזהב")  | הצילום באדיבות הקהילה הבהאית העולמית, כל הזכויות שמורות

הגן הבוטני של האוניברסיטה העברית
עד שנת 1948 התקיים הגן הבוטני של האוניברסיטה העברית בקמפוס שבהר הצופים. בשנת 1954 החלה הקמה של קריה חדשה עבור האוניברסיטה בגבעת רם ועמה גם גן בוטני. בשנות ה-60 הועתק מקום הגן לשטח נפרד, דרומית מזרחית לקמפוס. כיום הגן הבוטני הנמצא בקריית הלאום, נפרד מהאוניברסיטה העברית ומנוהל על ידי עמותה. קיימים קשרי מחקר והוראה עם חוקרים ומורים מהאוניברסיטה.

הגן מחולק לחלקות אזוריות ובכל חלקה צמחים האופייניים לה. יש אזור המייצג את אגן הים התיכון, וכן אזורים המוקדשים ליבשות השונות (אסיה, אוסטרליה, אירופה ועוד) וכן חממה טרופית ואוסף גיאופיטיים. בחממה הטרופית גדלים דקלים, צמחי תועלת, מטפסים, סלחלבים, שרכים, צמחים טורפים ועוד. בגן מתקיימים גם אירועים, סיורים מודרכים וסדנאות. אתר אינטרנט


פריחות אביביות בגן הבוטני של האוניברסיטה העברית

גני רמת הנדיב
בין זיכרון יעקב לבנימינה, בדרום הרי הכרמל, משתרעים גני זיכרון מטופחים השייכים למשפחת רוטשילד ופתוחים לציבור הרחב ללא תשלום. הגנים מחולקים לאזורים שונים כמו גן המפלים, גן הוורדים ועוד – כשכל גן מעוצב בסגנון שונה. בין הגנים השונים מקשרים מדשאות, עצים נטועים וחורש טבעי. המבקרים יכולים להתרשם מאדריכלות ועיצוב הנוף, מהגנים הפורחים ומנופים מרשימים של הכרמל והים המשתרע מתחתם. במרכז הגנים נמצא הקבר של הברון רוטשילד ורעייתו.
ליד שער הכניסה לגנים יש מרכז מבקרים בעל עיצוב מרשים, שכדאי לבקר בו וכן אזור מוצל לפיקניקים. מחוץ לגנים יש כמה מסלולי הליכה יפים ומומלצים. הכניסה לגנים ולפארק הטבעי שמסביבם אינה כרוכה בתשלום.
טלפון: 6298111 – 04, אתר אינטרנט

גן המפלים בגני רמת הנדיב | צילום: אבישי טייכר

פארק הסחלבים אוטופיה
בגן אוטופיה שבקיבוץ בחן, בעמק חפר צפונית לצומת בית ליד, גדלים צמחים רבים, אולם האטרקציה המרכזית היא גן הסחלבים. בפארק הסחלבים יש אוסף מרשים של סלחבים לצד צמחים טרופיים נוספים הגדלים בתנאים המדמים יער גשם, צמחי מים, מפלי מים, בעלי כנף ודגים. מלבד צמחים יש בפארק גן פרפרים שחיים בבית רשת, מזרקות מים מוזיקליות, גבעת מבוכים, פינת משחקים, שדרת ערסלים ועוד. הכניסה בתשלום, פרטים נוספים באתר האינטרנט

 

לטייל עם אופניים בנגב

לתגובות, תוספות ותיקונים
להוספת תגובה

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.