תפריט עמוד

בריכות החורף היפות בארץ

בחורף, אחרי שיורדת כמות נאה של גשמים, מתמלאות בריכות עונתיות ברחבי הארץ ומשנות את פני הנוף המקומי. זה הזמן לצאת לטיולים אל בריכות החורף, המהוות מערכת אקולוגית מיוחדת עם מגוון עשיר של צמחים ובעלי חיים

יש מדינות בעולם שהתברכו באלפי אגמים, אבל בארץ שלנו, גם שלולית חורף היא שמחה גדולה. עם בוא הגשמים מתמלאת הארץ, מצפון ועד דרום, בבריכות עונתיות, התורמות יופי מיוחד לנוף המקומי ומהוות עולם רוחש חיים. סרטני בריכות, קרפדות, אילניות, ציפורים נודדות שעוצרות לצד המים למנוחה וארוחה, עופות מים כמו ברווזים ואנפות – כל אלה נהנים מהאגם שצץ לו פתאום במקום שהיה יבש עד לא מזמן. 


שלולית חורף בגן לאומי תל אפק – מקורות הירקון | צילום: יעקב שקולניק

בעבר בריכות החורף היו נפוצות מאוד, אך בשל בנייה מואצת והיעלמות השטחים הפתוחים, הן הולכות ונעלמות מנוף ארצנו. ועם זאת, עדיין ניתן לראות ריכוז גבוה של בריכות באזור השרון, וגם ברמת הגולן, בגליל, באזור ירושלים ובמישור החוף הדרומי. רבות מהבריכות הפכו לשמורות טבע מוגנות, כדי לשמר אותן ולדאוג שימשיכו להתמלא במים שנה אחר שנה. יש בריכות עם תשתיות מפותחות ובריכות שנותרו בתוליות, וכולן מזמינות לטיול חורפי נעים ומהנה.


בריכת חורף בעמק החולה ליד האגמון | צילום: אמיר ארליך

אפשר לגלות את בריכות החורף, הנקראות גם שלוליות חורף, במהלך טיול, כשלפתע, במקום לא צפוי, נגלה לפניכם גוף מים מקסים. ואפשר לתכנן מראש טיול חורפי או אביבי אל בריכה שכזאת בטרם יגיעו הימים החמים והיא תיעלם כלא היתה. כדי לעזור לכם לבחור יעד טיול שכזה, ליקטנו כאן כמה בריכות יפות במיוחד ברחבי הארץ. הנה הן לפניכן, ועוד קודם לכן – סרטון המראה את יופיין של הבריכות העונתיות:סרטון על בריכות חורף בישראל

בריכת פרג, רמת הגולן
מדרום למושב קשת בגולן נמצאת בריכת חורף מקסימה, בריכת פרג. מה שמייחד את הבריכה הזאת הוא מגוון הצמחים הנדירים שצומחים בה וסביבה, כמו נורית עגולת עלים ונורית מים, כף צפרדע עזמלנית, ורוניקה סורית ועוד. ליד הבריכה אפשר לראות את חורבת פרג', שרידים של כפר מהתקופה הביזנטית. 
איפה? הבריכה נמצאת כ-6.5 ק"מ מדרום לצומת בשן.


בריכת פרג ביום מושלג | צילום: יעקב שקולניק

מאגר גלעד, רמות מנשה
קיבוץ גלעד, הנמצא ברמות מנשה, מושך מטיילים רבים בכל חורף בזכות גבעת הרקפות הסמוכה, אבל לא כולם יודעים שיש סיבה נוספת להגיע לכאן בחורף – האגם הנסתר. זהו מאגר טבעי רחב ידיים שמתמלא בכל חורף במי גשמים. האגם מוקף בגבעות עגלגלות וירוקות, שבחורף מתכסות בפריחה עונתית מרהיבה, והוא מושך מינים רבים של ציפורים ועופות מים. מומלץ בחום לטייל לאורך נחל רז הסמוך, הזורם בסדרת מפלים קטנה ויפהפייה.  


"האגם הנעלם" ליד קיבוץ גלעד | צילום: שימי כליפה


מפלים בנחל רז, הסמוך לאגם הנסתר ברמות מנשה | צילום: שימי כליפה

בריכת יער, חדרה
בריכת יער, השריד הגדול ביותר לביצות חדרה שיובשו בתחילת המאה ה-20, היא הגדולה מסוגה בישראל. הבריכה, המהווה חלק מגן לאומי פארק השרון ויער חדרה, מורכבת מכמה גופי מים המופרדים ביניהם בסוללות עפר (זכר לניסיון שלא צלח להסב אותן לבריכות דגים), אבל בשנים גשומות במיוחד הבריכה הופכת לגוף מים אחד גדול ורחב ידיים, ששטחו מגיע לעתים לכ-400 דונם ואף יותר. בחורף ובאביב, כשהבריכה מלאה, ניתן לראות פה צמחי מים נדירים, כמו בוציץ סוככני, נורית מים וכדורן ענף, ויש פה גם עופות מים רבים כמו ברכיות, טבלנים ואנפות. מסביב לאגם העונתי נטועים עצי איקליפטוס ענקיים, שבצילם ניתן לעשות פיקניק.
איפה? הבריכה נמצאת לצד כביש 4, כשני ק"מ מצפון לצומת הרוא"ה. ניתן להגיע אליה ברכב מכיוון צפון בלבד, דרך תחנת הדלק ביציאה הדרומית של חדרה.


בריכת יער, ברכת החורף הגדולה בישראל | צילום: אלי בצרי


בריכת יער, שריד לביצות שהיו באזור | צילום: אלי בצרי
           

בריכת אודים

אזור השרון שופע בבריכות חורף ואחת היפות שבהן היא בריכת אודים, הנמצאת מדרום-מזרח למושב אודים, סמוך לנחל פולג. בחורף מתמלאת מחצבת הכורכר הנטושה במים ומסביב לבריכה יש צמחייה מגוונת – קנה מצוי, סוף מצוי, ערבה מחודדת, פטל ועוד. גם עולם החי בסביבת הבריכה עשיר: ניתן לראות פה צבי ביצות, נוטריות ועופות מים רבים, בהם קורמורנים, מגלנים, תמירונים ושלדגים. 
איפה? בסמוך לבית הקברות של מושב אודים, ההגעה בדרך עפר היוצאת מן המושב.


בריכת אודים. מחצבת הכורכר הנטושה התמלאה במים | צילום: אסף הופמן  

צמחיה סבוכה בבריכת אודים | צילום: מור אור                                 

שלולית הבאסה, הרצליה
שלולית הבאסה ("ביצה" בערבית) נמצאת בחלקו הצפון-מערבי של פארק הרצליה. יש בה עופות מים רבים, ובהם אנפות, ברכיות, טבלנים, אגמיות ושלדגים, לצד דו-חיים וסרטנים. צמחיית המים המגוונת כוללת אגמון ימי, בוציץ סוככני, נענת הכדורים ועוד. מיקומה של השלולית הופך אותה לאחת מבריכות החורף המטופחות והנגישות בארץ. יש כאן שבילי הליכה ושבילי אופניים, מסתור צפרות וגבעת תצפית. בצמוד יש פארק אופניים אתגרי ומתקני שעשועים וכושר.
איפה? פארק הרצליה, סמוך למחלף שבעת הכוכבים.


בריכת הבאסה בהרצליה, אחת מבריכות החורף הנגישות בארץ | צילום: יניב שאואר

בריכת צרטה, ליד גבעת כ"ח
בריכת צרטה נמצאת במורדות השומרון, סמוך לגבעת כ"ח, בין אלעד לשוהם. הבריכה שוכנת במחצבה עתיקה המוצפת במי גשרים בחורף. המים בבריכה צלולים מאוד ומים אפשר לראות נוריות מים ומסביב יש פריחה יפה של כלניות. בסמוך נמצאת בריכה יפה נוספת, בריכת ברקת.
איפה? הבריכה נמצאת ממזרח לכביש 6, כשני ק"מ מזרחית למושב ברקת.


בריכת צרטה בשקיעה | צילום: שלי חרבי

בריכת שפיר, ליד עין צורים
אחת מבריכות החורף היפות בנגב הצפוני היא בריכת שפיר, בכניסה לקיבוץ עין צורים. הבריכה, ששימשה בעברלהשקיית העדרים והגידולים החקלאיים של הכפר הערבי סוואפיר א-שארקיה, התייבשה במהלך השנים. ב-2012 קק"ל שיקמה אותה והפכה את המקום לפינת חמד מטופחת, שבחורפים גשומים מגיעה לממדים נאים. בחורף פוקדים את המקום עופות מים רבים, בהם מגלנים, אנפות, לבניות, אגמיות ועוד. הבריכה מוקפת בעצי איקליפטוס וסביבה שביל הליכה נגיש עם מסתורי צפרות, רציפי עץ ומצפור. במתחם הפארק יש גם שולחנות פיקניק.
איפה? בכניסה לקיבוץ עין צורים, מדרום לצומת קסטינה. 

בריכת שפיר המשוקמת, פינת חמד בנגב הצפוני | צילום: יעקב שקולניק

בתמונה הפותחת: שקיעה בבריכת החורף ליד אודים | צילום: מור אור

 

 

צמחי המדבר - הצמחים הכי מתוחכמים בארץ

לתגובות, תוספות ותיקונים
להוספת תגובה

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

כתבות מישראל

טעם מקומי – חופשה קולינרית בהרי ירושלים
טעם מקומי – חופשה קולינרית בהרי ירושלים

החופשה הקולינרית "טעם מקומי" מתקיימת בסוף השבוע האחרון של כל חודש (ימי רביעי וחמישי). היא מתחילה בארוחת שף מופלאה בערב רביעי, ששמה על הבמה חומרי גלם של היצרנים המקומיים, בכל ארוחה במה ליצרן אחר, ולמחרת ממשיכה בבראנץ' עשיר ...

חוזרים לאילת: להירגע מול הים
חוזרים לאילת: להירגע מול הים

אחרי שאירחה מפונים בכמות הזהה למספר תושביה, אילת מנסה לחזור לשגרה ומייחלת לשובם של הנופשים. עם מיזם תיירותי חדש, שנקרא לוקאלס, ומקומות מושלמים להירגע, לאכול טוב ולמלא מצברים, העיר הדרומית היא המקום הנכון בימים אלו

מבוא לנדודים 64: הגברת של הטאבון
מבוא לנדודים 64: הגברת של הטאבון

רונן רז חונה על הכרמל הגשום והסוער, ומרגיש בבית. הוא מזדהה עם הקדמונים הפרהיסטוריים שאהבו לחיות בהר ובחוף הכרמל, אשר להם שפע מכל טוב - אדמה פוריה וגשם רב שהניבו צמחי מאכל, פירות ופטריות, יערות שהזינו את האש, ...