תפריט עמוד

בעקבות המקור – מבט אחר על ציפורים

כשצופים בציפורים או מצלמים אותן, רוב תשומת הלב ניתנת לנוצות הצבעוניות או למעוף המרשים. אבל עמי בן-בסט החליט להתרכז דווקא במקור, אותו איבר גרמי המשמש לתפיסת מזון, ניקיון הנוצות ואפילו לחיזור. קבלו כמה מקורים מרשימים במיוחד, שאפשר לראותם גם בישראל, בעיקר ליד מאגרי מים

בעקבות המקור – מבט אחר על ציפורים

לא מכבר הגעתי לבריכות הדיג של מעיין צבי. הרעיון היה לצלם את אותם בעלי כנף שמגיעים למקום על מנת לנסות ולטעום מהדגים, או מכל דבר אחר שגדל או זוחל בסביבה. מהר מאוד הבנתי שהסיפור של המסע הזה, לפחות מבחינתי, הינו המקור. מקור הציפור – אותו איבר נוקשה שחז”ל נהגו לכנותו “לסתות של העוף”, שמאפשר לו לבצע מגוון מרשים ומפתיע של משימות.

הצטרפו אלי למסע צילום קצרצר, אישי ולא דידקטי,  בעקבות ארבעה מקורים מזדמנים. כל מיני הציפורים המופיעות ברשימה הזאת שכיחות בישראל, וניתן לראותן בעיקר ליד מאגרי מים גדולים.

המקור הוא המצאה אבולוציונית מופלאה | צילומים: עמי בן בסט

המקור הוא המצאה אבולוציונית מופלאה | צילומים בכתבה: עמי בן-בסט

אם חושבים על זה, המקור של העופות הינה “המצאה” מופלאה של האבולוציה. כאשר נותנים לאיבר הקשיח והגרמי הזה, שמצופה בדרך כלל בשכבת קרטין נוקשה, כושר תעופה, השמיים הם הגבול. המקור משמש אצל ציפורים שונות ובסביבות שונות למגוון עצום של מטרות: הוא מהווה אמצעי לתפיסה ואגירת מזון, ניקיון, קטילת טרף, אבר חישה, חיזור וגם כלי עבודה יעיל לפיצוח אגוזים ושבירת עצמות.

הביטו למשל במגלן החום. צדתי את המגלנים בעזרת עדשת המצלמה שלי ליד אחת מהבריכות של הקיבוץ. המקור המעוקל והמפואר של המגלן מאפשר לו לצוד מיני חרקים, כגון חיפושיות, חגבים, צרצרים, שבלולים וגם זוחלים ונחשים קטנים.

מגלן חום. המקור המעוקל מאפשר לו לצוד מיני חרקים, שבלולים וזוחלים קטנים

מגלן חום. המקור המעוקל מאפשר לו לצוד מיני חרקים, שבלולים וזוחלים קטנים

בסמוך, נמצאו החסידות השחורות. הצבע האדמדם ברגליים, בטבעת העין ובמקור משווה להן חן מיוחד. אם אורך הגוף של החסידה כמטר אחד, המקור עצמו מגיע לאורך של כ-20 ס”מ. אין מה לקנא בדגים או במכרסמים והזוחלים שנמצאים בסביבה של החסידות הללו.

חסידה שחורה. עם מקור שאורכו כ-20 ס"מ אין מה לקנא בדגים או במכרסמים והזוחלים שנמצאים בסביבתה

חסידה שחורה. עם מקור שאורכו כ-20 ס”מ, אין מה לקנא בדגים או במכרסמים והזוחלים שנמצאים בסביבתה

לאנפות המופיעות בסמוך לחסידות השחורות מגיע קלוז-אפ משלהן. הן לא פחות יעילות בליקוט וציד המזון. המקור שלהן מתואר באחד מאתרי הטבע – “דמוי פגיון, חזק, ישר ומחודד”.

קלוז אפ על מקור האנפה, החזק, המחודד ודמוי הפגיון

קלוז אפ על מקור האנפה, החזק, המחודד ודמוי הפגיון

אני לא רוצה להישמע כמו דיוויד אטנבורו, אבל ההפתעה הגדולה ביותר עבורי היתה העוף הזה שנקרא כפן. נתקלתי בו כשהוא מצוי בחברתן של אנפה וחסידה שחורה. מין קהילה חברתית של בעלי מקור מרשימים. אורכו הממוצע של מקור הכפן הוא 21 ס”מ, בקצהו הוא מתרחב ונראה דמוי כף, ומכאן גם שמו.

מקורו של הכפן (משמאל) מזכיר בצורתו כף, ומכאן שמו

מקורו של הכפן (משמאל) מזכיר בצורתו כף, ומכאן שמו

הכפן מלקט את מזונו במים רדודים ובבוץ, עד לעומק שרגליו מאפשרות לו – כחצי מטר לערך. הכפן מניע את “הכף” שלו בתוך המים מצד לצד, בתנועות קשתיות קצובות, שמזכירות את פעולת המגבים על השמשה הקדמית של הרכב. המערבולות שתנועת הכף יוצרת גורמות לכך שכל מיני יצורים עולים למעלה ונלכדים ומסוננים על ידי המקור ששוליו משוננים. הארוחה עשויה לכלול רכיכות, סרטנים, דגים, תולעים, חרקי מים וזרעי צמחים. בתיאבון.

פורסם בבלוג של עמי בן בסט “עולם ללא קופסאות” abenba.com

הכנרת - ים של חיים

האם המאמר הזה עזר לך?

עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

מרכז ההזמנות של מסע אחר

טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

מרכז ההזמנות של מסע אחר

טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות מישראל

פעילויות קיץ לא שגרתיות בישראל
פעילויות קיץ לא שגרתיות בישראל

החופש הגדול הוא זמן נהדר לצאת למסע היכרות מעמיק עם ישראל: התנדבות משפחתית, טיול רגלי של כמה ימים, חפירות ארכאולוגיות, מפגשים עם מגוון תרבויות. ליקטנו כמה הצעות לפעילויות קיץ מרתקות ולא שגרתיות, שלא מצריכות דרכון או כרטיס טיסה

ביקור בית: צימר של ציפורים
ביקור בית: צימר של ציפורים

בכפר ורדים שבגליל המערבי פתחו בני הזוג סויקיס צימר מיוחד במינו. כל הפינוקים הרגילים נמצאים שם: אוכל משובח ומגוון, בריכות מים יפות, עצי פרי מזמינים. אבל האורחים לגמרי לא רגילים – אלו ציפורים שמגיעות לחצר הבית כדי ליהנות ...

שמורת חולות משאבים בסכנה
שמורת חולות משאבים בסכנה

שמורות חולות משאבים שבנגב נמצאת בסכנה עקב תכניות להפקיע 400 דונם משטחה לצורך הקמת אזור תעשייה. אם התכנית תצא לפועל, לא רק הנופים הבתוליים ייפגעו, גם מגוון בעלי החיים והצמחים שבשמורה יימצאו בסכנה. הצטרפו למסע אחר אונליין למאבק