תפריט עמוד

אתונה – מה כדאי לראות ולעשות

אתונה מציעה שילוב נהדר של אתרים ארכיאולוגים מרשימים, שכונות ציוריות ובילויים עירוניים תוססים. מגבעת האקרופוליס, דרך הסמטאות הצרות של הפלקה ועד הטברנות השוקקות - כמה סיבות שיגרמו לכם להתאהב באתונה

הקרבה של אתונה לישראל הופכת את הביקור בה לנגיש וקל, אפילו אם זה רק לסוף שבוע. ואחרי שתגיעו לכאן, הנשמה, הקצב והמוזיקה יגרמו לכם לרצות לחזור אליה שוב ושוב. מה יש בה בבירת יוון שסוחף ומושך כל כך? את התחושות שהעיר מעוררת בכם לא נוכל להעביר במילים, צריך להגיע אליה, לשוטט בסמטאות הרבעים העתיקים, להשקיף את העיר מגבעת האקרופוליס, לבקר באגורה, כיכר השוק העתיקה, לשתות קפה יווני חזק בבית קפה מקומי, לשיר ולרקוד במועדון רמבטיקו עד שהגרון ניחר. אחרי כל אלה, מה פלא שתתאהבו באתונה?

הנה עשרה דברים שכדאי לראות ולחוות במהלך חופשה באתונה:

גבעת האקרופוליס
על גבעה נישאת, הנשקפת מכל פינה במרכז העיר, נמצאת גבעת האקרופוליס, העיר העליונה. זהו אתר ארכיאולוגי מפעים, וגם למי שלא באמת מתעניין בארכיאולוגיה, כדאי מאוד לבקר בו. על הגבעה, שממנה יש תצפית מרשימה על העיר, יש שרידים מרהיבים מתקופת הזוהר של אתונה העתיקה. הבולט בין אתרי האקרופוליס הוא הפרתנון, מקדש יווני מהמאה החמישית לפני הספירה שנחשב לכליל השלמות וייצג את פסגת האדריכלות היוונית. גם כיום, כשמרבית המבנה נהרס, אפשר להתרשם מעוצמתו ומהמושלמות שלו. עוד בגבעת האקרופוליס – מקדש אתנה, מקדש ארתמיס, תיאטרון דיוניסוס ואתרים רבים נוספים. למרגלות האקרופוליס נמצא מוזיאון האקרופוליס, מוזיאון ארכיאולוגי שנמצא בבניין חדש ומרתק ובו ממצאים רבים שהתגלו במהלך החפירות באתר. במוזיאון נערכים סיורי גלריות ופעילויות שונות, כולל כאלה המתאימות למשפחות. המוזיאון נמצא כ-300 מ' מהאקרופוליס ברחוב  Dionysiou Areopagitou.

הפרתנון, אחד האתרים המרשימים ביותר בגבעת האקרופוליס

האגורה העתיקה
כיכר השוק, האגורה (Agora), היוותה את המרכז הפוליטי, המסחרי, החברתי והדתי של אתונה העתיקה. באגורה נערכו מפגשים ציבוריים והתקיימו משפטים. מעניין לציין כי כל אזרח שעבר כאן יכול היה להפוך לחלק מחבר המושבעים במשפטים שנערכו כאן. חפירות ארכיאולוגיות העלו ממצאים רבים, בהם מקדשים, אולמות ושורות עמודים מקורות (סטואיי). במוזיאון האגורה אפשר לראות ממצאים רבים מהאתר. בסמוך נמצא מגדל הרוחות, מגדל מתומן עם גג חרוטי מהמאה הראשונה לספירה, שעל כל אחת מצלעותיו יש תבליט המסמן כיוון אחר של שושנת הרוחות.

האגורה. כאן היה המרכז הפוליטי החברתי והמסחרי של אתונה העתיקה

מוזיאון הלאומי לארכיאולוגיה
המוזיאון הארכיאולוגי הטוב ביותר ביוון ואחד הנחשבים בעולם מכיל אוסף עתיקות יווניות מדהים ומרתק, הכולל פסלים, תכשיטים, כלי חרס ועוד. בין המוצגים המפורסמים – מסכה מוזהבת של אגממנון מהמאה ה-16 לפני הספירה, ציורי קיר מינואיים מסנטוריני, אף הם מהמאה ה-16 לספירה, ספלי הזהב מקבר וואפיו מהמאה ה-15 לפני הספירה ואוצרות רבים נוספים. כתובת: Patission 44.

כיכר סינטגמה
סינטגמה (Syntagma), הכיכר המרכזית של אתונה, נמצאת בלבה של העיר, סמוך לרבים מהאתרים החשובים ובמרחק הליכה מהשכונות העתיקות. פירוש השם ביוונית – כיכר החוקה, נובע מעובדה היסטורית: במקום הזה, ב-3 בספטמבר 1843, המלך היווני הראשון בתקופה המודרנית, אותון, הכריז על כינון החוקה. בלבה של הכיכר נמצאת מזרקה מרשימה, בצדה המזרחי נמצא בניין הפרלמנט היווני, המוקף בגנים הלאומיים. שומרי הפרלמנט, לבושים בבגדים מסורתיים (כולל חצאית קפלים לבנה), מהווים עניין מיוחד, כבכל יום ראשון בשעה 11:00 נערך טקסט חילופי משמרות מרשים לצד אנדרטת החייל האלמוני. בצדה הצפוני של הכיכר יש כמה בתי מלון, בהם מלון גרנד ברטאנייה היוקרתי, שממסעדת הגג שלו יש תצפית נפלאה על גבעת האקרופוליס.

כיכר סינטגמה והפרלמנט היווני

הפלקה
הרובע העתיק ביותר של אתונה, הפלקה (Plaka), הוא אמנם אזור תיירותי מאוד, עם הרבה חנויות מזכרות, אבל יש קסם רב בסבך סמטאות הצרות. על השכונה חולשת גבעת האקרופוליס, שלמרגלותיה היא נמצאת, ובלילה, כשהאקרופוליס מואר המראה מרשים במיוחד. אחרי שיטוט בשכונה במשך היום, כדאי גם להגיע אליה בערבים שכן יש כאן ריכוז גדול של מסעדות, טברנות, ברים ומועדונים.

סמטה בפלקה, הרובע העתיק ביותר באתונה

אנפיוטיקה
בלבה של העיר הסואנת נמצאת שכונת אנפיוטיקה (Anafiotika) הציורית. המטייל בשכונה המקסימה, במורדות גבעת האקרופוליס מעל רובע הפלקה, ירגיש כאילו הוא נחת באי יווני קטן בלב העיר. יש כאן מבוך של רחובות מפותלים עם בתים קטנים צבועים בלבן ומעוטרים במטפסי בוגנוויליה פורחים.

אנפיוטיקה. כמו אי יווני קטן בלב העיר הסואנת

פסירי
פסירי (Psiri), שהיתה בעבר שכונת פועלים צפופה, עם בתי מלאכה ומפעלים קטנים, הפכה בשנים האחרונות למרכז חיי לילה תוסס ומלא חיים, עם שפע של מסעדות, בתי קפה, טברנות וברים. המשוטט ברחובות השכונה בשעות היום, בין בתי המלאכה של הנפחים, הנגרים והבורסקאים שעדיין פועלים כאן, יתקשה להאמין שעם רדת החשכה המקום מושך אליו המוני מבלים. אבל זהו בדיוק קסמה של השכונה והסיבה להגיע אליה בכל שעות היום. ועוד משהו קטן על השכונה: כל עסק שנסגר כאן הופך לקיר גרפיטי ססגוני. היצירות הללו של אמנות רחוב תורמות אף הן לאווירה המיוחדת של פסירי.

ערב בטברנה. חיי הלילה של אתונה כוללים אוכל טוב, שתייה והרבה מוזיקה

שוק פשפשים במונאסטיראקי
במהלך השבוע האזור שמסביב לכיכר מונאסטיראקי (Monastiraki) עמוס בדוכנים, נגני רחוב, בתי קפה קטנים ועוד. בימי ראשון נוספים לכל אלה גם מוכרים הפורשים את מרכולתם מיד שנייה ושלישית: בגדים, צעצועים, כלי נגינה, שעונים, תכשיטים, תיקים ועוד ועוד. גם אם אתם לא מתכוונים לקנות, נחמד לשבת באחד מבתי הקפה ולהציץ על ההמולה הססגונית.

גבעת ליקאוויטוס
ליקאוויטוס (Lykavittos) היא הגבעה הגבוהה ביותר באתונה, ומראשה נשקפת תצפית נפלאה על העיר ועל האקרופוליס, בימים בהירים אפשר לראות גם את המפרץ הסרוני המנוקד באיים. לראשה של הגבעה אפשר להגיע בטיפוס רגלי או בנסיעה קצרה ברכבל. הגבעה צמודה לאיזור קולונאקי, אחד מרובעי הבילוים האופנתיים של העיר.

גבעת ליקאוויטוס מוארת בלילה. מראשה יש תצפית נפלאה על כל העיר עד למפרץ הסרוני המנוקד באיים קטנים

פיראוס
בפיראוס (Pireaus), כעשרה קילומטרים מדרום-מערב לאתונה, נמצא הנמל המרכזי של יוון ואחד הנמלים הגדולים באירופה. גם מי שלא מתכוון לצאת מכאן באחת המעבורות המפליגות לאיי יוון, ייהנה לטייל במרינה ובנמל. משכונת קסטלה (Kastella) הנעימה, הבנויה על ראש גבעה, יש תצפית יפה על העיר, הנמל והמפרץ הסרוני.

 

המנזרים התלויים של מטאורה

לתגובות, תוספות ותיקונים
להוספת תגובה

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.