תפריט עמוד

ארץ הפיורדים בניו זילנד

גם בתוך פנינה נופית כמו ניו זילנד יש מקומות שבולטים במיוחד ביופיים. כזהו הפארק הלאומי פיורדלנד שבאי הדרומי. יש בו פיורדים, קרחונים, יערות גשם, אגמים ומפלי מים, וגם כמה ממסלולי ההליכה היפים בעולם

ארץ הפיורדים (Fiordland) ששוכנת בצד הדרום-מערבי של האי הדרומי בניו זילנד מהווה את תמצית היופי הניו זילנדי. יש בה את כל הנופים שזיכו את ניו זילנד, ובצדק, בתואר המדינה היפה בעולם, ואין מטייל בניו זילנד שפוסח על ביקור בחבל הארץ היפהפה הזה. מי שמטייל בפיורדלנד מרגיש כאילו הוא מתהלך בתוך גלוית נוף מרהיבה, בין פיורדים עמוקים, אגמים תכולים, יערות ומפלים לרוב, כשכמעט כל פינה באזור הזה סוחטת מהמטיילים קריאות התפעלות. היערות האפלוליים של הפיורדלנד, שבהם צמחייה עבותה, שרכים ועצים המכוסים טחב, נראים כאילו נלקחו מסיפור אגדה. צריך רק לחפש את הפיה שנחה על ענף של עץ או את השדון שמסתתר מאחורי הסלע. לא במקרה נבחר אזור הפיורדלנד, על נופיו המכושפים, כאתר הצילומים של טרילוגיית "שר הטבעות".


גם הגשמים הרבים היורדים באזור לא מפריעים למטיילים ליהנות מהנוף

השם ארץ הפיורדים ניתן לאזור בשל הפיורדים הרבים בתחומו, שהיפים מכולם הם מילפורד סאונד ודאוטפול סאונד. רוב שטחו של האזור מצוי בתחומי הפארק הלאומי פיורדלנד, הפארק הלאומי הגדול ביותר בניו זילנד, שמשתרע על שטח עצום של 12,500 קמ"ר בדרום מערב האי הדרומי של ניו זילנד. מספר התושבים בפיורדלנד נמצא ביחס הפוך לשטחו – תושבים ספורים בלבד חיים באזור הפראי הזה, המיושב בדלילות, למעט העיירות היחידות באזור, מנאפורי וטה אנאו, שמספר התושבים בשתיהן יחד לא עולה על 2,300.  מספר התיירים באזור עולה בהרבה על מספר התושבים – קרוב ל-600,000 תיירים בשנה, מספר שגדל באופן משמעותי מאז צולמה באזור טרילוגיית "שר הטבעות" והביאה לאזור תייירים רבים שרצו לחזות מקרוב בכל היופי הזה.

אתרים  באזור הפיורדלנד
מילפורד סאונד (Milford Sound) נחשב בעיני רבים לגולת הכותרת של האזור כולו. זהו הפיורד הצפוני ביותר בארץ הפיורדים, ומעליו מתנשאים וצוקים תלולים. הפיורד נחשב לאחד האתרים הגשומים ביותר בניו זילנד, וכמות המשקעים העצומה הביאה לצמיחתם של יערות גשם צפופים על ההרים שתוחמים את הפיורד ולאינספור מפלי מים שנופלים אל מי הפיורד. כל אלה תורמים ליופיו הייחודי. סביב הפיורד יש מסלולי הליכה רבים, ובהם טרק מילפורד. בנוסף, ניתן לשוט במי הפיורד ואף לטוס מעליו במטוס קל.


שייט בקיאק במילפורד סאונד

דאוטפול סאונד (Doubtful Sound) נגיש פחות ממילפורד סאונד, אבל הוא גדול ועמוק ממנו (עומקו 421 מטר, מה שהופך אותו לפיורד העמוק ביותר בניו זילנד). זהו פיורד ארוך ומפותל, עם מפלי מים מרשימים ומושבות של כלבי ים ופינגווינים על הסלעים. ניתן להגיע לפיורד בשייט ואף לשוט בו בקיאק.

אגם מנאפורי (Manapouri) נחשב ליפה ביותר מבין האגמים הרבים שבאזור, ויש לזה כמה סיבות טובות – הוא מוקף בתפאורה נהדרת של פסגות דרמטיות, מנוקד ב-33 איים קטנים וסביבו חופים חוליים יפים ומפרצים קסומים. עומקו של האגם 444 מטר, מה שהופך אותו לשני בעומקו בניו זילנד. סביב האגם יש מסלולי הליכה רבים, ובנוסף להליכה מומלץ מאוד לשוט באגם.


אגם מנאפורי. נחשב ליפה ביותר מבין אגמי האזור

העיירה טה אנאו (Te Anau) היא הבסיס למרבית המסלולים והפעילויות באזור. העיירה מוקפת בתפאורה משגעת – מצד אחד אגם טה אנאו הצלול, האגם הגדול ביותר באי הדרומי, מן הצד השני הר לוקסמור והרי מורצ'יסון, ובתווך – יער גשם בתולי. טה אנאו היא מקום היישוב הקרוב ביותר למילפורד סאונד, במרחק כשעתיים וחצי נסיעה, והיא גם נקודת מוצא של רבים מהטרקים באזור. בעיירה עצמה יש הרבה מלונות ואכסניות, מסעדות, בתי קפה וסוכנויות נסיעות שמארגנות טיולים באזור.


מטייל בטרק מילפורד

גן עדן לאוהבי הליכה
אזור הפיורדלנד נחשב לבירת ההליכה העולמית, עם אינספור מסלולי הליכה נפלאים בכל דרגות הקושי, הגדושים בנופים עוצרי נשימה של פסגות מושלגות, אגמים צלולים, יערות גשם ומפלים.

הטרק המפורסם ביותר באזור הוא טרק מילפורד (Milford Track), שנחשב לטרק היפה ביותר בעולם. בשל הפופולריות הרבה שלו, יש להירשם לטרק חודשים ארוכים מראש. אורכו של הטרק 53.5 קילומטרים, וההליכה בו נמשכת ארבעה ימים. ההליכה לא נחשבת לקשה או מאתגרת במיוחד, ובכל מקרה, הנופים יסיחו את דעתכם מן המאמץ. המסלול עובר ביער גשם עבות, עם שרכים, סלעים מכוסי טחב, מפלים שוצפים ופלגי מים.


נוף טיפוסי בטרק מילפורד

באזור יש טרקים נוספים, שגם אם אינם מתוירים כמו טרק מילפורד, הם לא נופלים ממנו ביופיים. טרק רוטבורן (Routeburn Track) הוא הטרק השני במידת הפופולריות שלו באזור. אורכו של המסלול 32 קילומטר, והוא מציע הליכה של שלושה ימים ביער מכוסה שרכים שמנוקד באגמי טורקיז, עם תצפיות נוף אלפיניות מרהיבות. דרגת הקושי בטרק היא קלה-בינונית.

טרק מאתגר יותר הוא טרק קפלר (Kepler Track), שכולל הליכה מאומצת בעלייה תלולה ביומו הראשון. בתמורה נהנים ההולכים ממסלול מעגלי באורך 60 קילומטר עם יער אשורים צפוף, עמקים קרחוניים, ערבות אלפיניות, פסגות מושלגות ותצפיות נהדרות על האגמים טה אנאנו ומנאפורי.

טרק הוליפורד (Hollyford Track), שאורכו 56 קילומטרים, הוא הטרק היחידי בפיורדלנד שניתן ללכת בו לאורך כל השנה. זהו טרק מתון שנמתח בין נהר ההוליפורד ועד לים טזמן, ועם קצת מזל ההולכים בו זוכים לראות מושבות של פינגווינים מצויצים וכלבי ים במפרץ מרטין שבסוף המסלול.


נוף בטרק דאסקי. יערות קסומים שכאילו נלקחו מסיפור אגדה

הטרק המאתגר ביותר באזור הוא טרק דאסקי (Dusky) שמחבר בין אגם האורוקו לאגם מנאפורי ומתאים למטיילים מנוסים בלבד. אורכו של המסלול 84 קילומטרים וההליכה בו נמשכת בין שמונה לעשרה ימים, שבמהלכם המטיילים חוצים גשרי כבלים, מדשדשים בבוץ עמוק, הולכים על שורשי עצים וחוצים נהרות ושרשרות הרים. הצפות ושיטפונות הן לא חיזיון נדיר לאורך הטרק, וכל אירוע כזה גורם לעיכוב של כמה ימים בהשלמת המסלול. התגמול – מאות אגמי טורקיז גדולים וקטנים, הליכה ביערות קסומים שכאילו נלקחו מסיפור אגדה, נופים מרהיבים של פיורדים ופסגות מושלגות וטיול בפיסת טבע פראי ולא נגוע אפילו בקנה מידה ניו זילנדי.

בנוסף לטרקים יש באזור הפיורדלנד הרבה מסלולי הליכה קצרים וקלילים יחסית, שנמשכים בין חצי שעה ליום שלם ומציעים טעימה מהנופים הנהדרים של האזור.

מסלולים יפים יש לאורך דרך מילפורד (Milford Road), דרך אלפינית מרהיבה ביופייה שחוצה עמק, עוברת ביער גשם ומציעה נופים אלפיניים יפים עם הרבה אגמים ומפלים. לאורך הדרך יש המון מסלולים יפים באורכים משתנים. המסלול הקצר ביותר מציע תצפית על אגמי המראה. הוא נמשך 10 דקות ומתאים גם לנכים ולמי שנזקק לכסא גלגלים. המסלול הארוך ביותר מגיע למפלי ארלנד ועובר בקטע מתוך טרק רוטבורן.


תצפית על מפלי ארלנד, אחד מטיולי היום באזור דרך מילפורד

גם העיירה טה אנאו, כאמור, היא בסיס מצוין לטיולים בסביבה, ולצד טרקים ארוכים אפשר לצאת מן העיירה למגוון גדול של מסלולים יומיים קצרים עם נופים דרמטיים של אגמים ויערות. רבים מהמסלולים יוצאים ממרכז המבקרים של הפארק הלאומי פיורדלנד שנמצא בעיירה. יש כמה טיולים קצרצרים, שחלקם מתאימים גם למי שנזקק לכסא גלגלים, לצד מסלולים של שעות אחדות, שחלקם כוללים קטעים מתוך טרק קפלר. חלק מהמסלולים כוללים שייט לנקודת ההתחלה, כמו ההליכה מברוד ביי לטה אנאו, ויש אפילו מסלולים שלנקודת המוצא שלהם יש להגיע בהליקופטר, כמו המסלול מבקתת לוקסמור לטה אנאו.

______

הצילומים בכתבה: אייסטוק, פליקר –
Andrew Purdam, Neil Hunt

לתגובות, תוספות ותיקונים
להוספת תגובה

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.