תפריט עמוד

לוח השרטוט הגדול בעולם

אחד האתרים המרתקים והמסתוריים בדרום אמריקה מתחבא בפרו. בלב המדבר חקוקים ציורי ענק בהם ניתן להבחין רק בצפייה מהאוויר (צילום ועריכה: אייל ברטוב)

קווי נסקה, כחמש מאות קילומטרים מלימה בירת פרו, נחשבים לאחת התעלומות הגדולות בעולם. אורכם כמה מאות מטרים וכדי להבחין היטב בצורות שהם יוצרים חייבים לטוס מעליהם. השרטוט השכיח ביותר הוא קו ישר. מאות קווים כאלה נמתחו לפני כאלפיים שנים בידי ידיים נעלמות שזהותן המדויקת אינה ברורה כיום. חלק מן הקווים נפגשים, נחתכים ויוצרים צורות גיאומטריות מעניינות. אחרים יוצרים ציורים מרתקים של בעלי חיים ודוגמאות לא ברורות. היובש המדברי המוחלט באזור זה סייע לשמר את הציורים במשך זמן ארוך כל כך. 

נוסף לקווים הישרים אפשר להבחין מן המטוס גם בקווים מעוגלים, רובם בצורת ספירלה. כל הציורים ממוקמים בשטח של מאות קמ"ר על פני הקרקע במישורים הצחיחים באזור המדברי של נסקה. כדי ליצור את הצורות המצוירות הוסרו שכבות האבנים והקרקע היבשה אשר כיסו את פני השטח, ומתחתן נחשפה שכבת הסחף הבהירה יותר. כלומר – יוצרי הציורים חפרו לעומק של עד מטר אחד.

צורות הענק המרשימות ביותר שרואים בסרטון זה היטב הן אלו שמתארות צמחים ובעלי חיים. בין הציורים אפשר לזהות עץ גדול, כלב, עכביש, קוף עם זנב מסולסל וארוך, דג גדול ומספר עופות אשר ביניהם בולט קוליברי, שמקורו ארוך. ציור אחד בולט במיוחד וזכה לפרסום הרב ביותר: זהו ציור של דמות משונה, היחידה מבין כל הציורים המזכירה במשהו אדם, עם ראש עגול וגדול באופן יחסי לגוף ובמרכזו שתי עיניים, גם הן גדולות באופן מיוחד.

קווי נסקה התגלו לראשונה לאדם הלבן רק בשנות העשרים של המאה הקודמת. החוקרת אשר עבדה במקום עשרות שנים נקראה מריה רייכה, אסטרונומית ומתמטיקאית אמריקנית ממוצא גרמני שחקרה את הציורים משנת 1946 ועד למותה בשנת 1998 בגיל 95. רייכה פעלה למען שימור הציורים והיא האחראית לכך שאסור לנסוע ולדרוך על משטחי הציורים בגלל הנזק העלול להיגרם להם. במקום פועל גם מוזיאון קטן שהקימה רייכה. היא שיערה שהציורים הם חלק מלוח אסטרונומי ענק שהיה בשימושם של בני תרבות נסקה שחיו באזור, ושורטטו לערך בין השנים 300 לפני הספירה ועד 800 לספירה.

האם המאמר הזה עזר לך?

עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

תגובות פייסבוק

מסע אחר - המרכז לנסיעות

כתבות מפרו

מנקורה, טרוחיו, צפון פרו – המדריך לתרמילאי
מנקורה, טרוחיו, צפון פרו – המדריך לתרמילאי

מנקורה היא עיירת חוף הנמצאת בצפון פרו, כשעתיים דרומית לגבול אקוודור. מוקדי העניין המרכזיים בעיירה הם חוף הים לאוהבי גלישת הגלים וקייטסרפינג. טרוחיו היא עיר גדולה שקרוב אליה נמצאת צ'אן צ'אן, עיר הבוץ

טרקים בהוארז – המדריך לתרמילאי
טרקים בהוארז – המדריך לתרמילאי

העיר הוארז היא המקום המושלם לאוהבי טרקים, טיפוס הרים, טיולי יום וספורט אתגרי. היא שוכנת בצפון פרו לרגלי "קורדיליירה בלנקה" - הרכס הלבן, וסביבה יש אינספור הרים מושלגים, קירות טיפוס טבעיים, לגונות, שבילי הליכה, מסלולי רכיבה על אופניים ...

לימה, נאסקה, הואקצ'ינה – המדריך לתרמילאי
לימה, נאסקה, הואקצ'ינה – המדריך לתרמילאי

בלימה מזג האוויר בדרך כלל אפור. רוב המטיילים רק חולפים בה בדרכם ליעדים אחרים אך לא חסר מה לעשות בעיר עצמה ובעיקר סביבה. פירטנו כאן על מסלול בעיר וכן על האתרים הואקצ'ינה וקווי נאסקה - מחוץ לעיר