תפריט עמוד

ביקור בוולוביליס, מרוקו

מיקי אלקלס קפץ לביקור בוולוביליס, אתר העתיקות הרומיות הגדול ביותר במרוקו, הכולל פסיפסים מורכבים ועיר עתיקה עם חומות אדירות (צילום: מיקי אלקלס)

כ-33 קילומטר ממערב לעיר מקנס (Meknes) נמצאת וולוביליס (Volubillis), אחת הערים החשובות במרוקו, בה נמצא אתר העתיקות הרומיות הגדול ביותר במדינה, וזה שהשתמר בצורה הטובה ביותר.
וולוביליס מתוארכת למאות השנייה והשלישית לספירה, אז הגיעה לגדולתה, אבל חפירות גילו שהאתר יושב לראשונה עוד לפני כן, על ידי בני קרתגו. העיר שימשה כמרכז מסחרי חשוב, ודרכה עברו סחורות מאזור דרום הסהרה לכיוון צפון, אל נמלי הים התיכון ואל רומא.
במרכז וולוביליס יש רחוב מסחרי עם מבני קשתות ושרידים של בזיליקה מהתקופה הביזנטית. בנוסף, אפשר לראות פסיפסים נפלאים של בתי העשירים, שנבנו מהשער המזרחי לכיוון לב העיר, ורבים מהם כוללים אלמנטים הלקוחים מהמיתולוגיה היוונית-רומית. כל אלו מעידים על מעמדה ועושרה הרב של העיר בתקופתה.
בעיר וולוביליס ישבה אוכלוסייה מעורבת שהורכבה בעיקר מיהודים, ברברים, רומאים, יוונים ובני עמים אחרים. העיר הפכה נוצרית בתקופה הביזנטית ומאוחר יותר מוסלמית. היא המשיכה להתקיים עד המאה ה-18, אז נבזזו מבני הציבור היפים על ידי מולאי איסמעיל על מנת לפאר את בירתו שבמקנס.

איך להגיע?
ממקנס יש לנסוע לכיוון מולאי אידריס. האתר בוולוביליס נמצא במרחק שלושה קילומטרים ממולאי אידריס. לנוסעים ברכב שכור או במונית אין בעיה להגיע כיוון שהכבישים טובים. אם אתם נוסעים בתחבורה ציבורית יש לרדת בצומת שמתחת למולאי אדריס ומשם לתפוס מונית עד לאתר.
השילוט באתר מינימלי, ומומלץ לשכור את שירותיו של מדריך. בקרבת האתר יש מלון ואתר קמפינג. הכניסה בתשלום.

  האם המאמר הזה עזר לך?

  עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

  תגובות פייסבוק

  כתבות ממרוקו

  המדבר המרוקאי – לטייל בעקבות תופעות הטבע
  המדבר המרוקאי – לטייל בעקבות תופעות הטבע

  במבט ראשון המדבר אולי נראה חדגוני, אבל כשמתבודדים מקרוב ובפרטים הקטנים - נגלה עולם ומלואו. טיולים בעקבות תופעות טבע, חלק שלישי

  טיול ג'יפים במרוקו: מסע במרחב ובזמן
  טיול ג'יפים במרוקו: מסע במרחב ובזמן

  טיול במרוקו כולל נופים מגוונים וחוויות מדהימות. שיא רודף שיא: מעברי הרים דרמטיים, קניונים אדירים, כפרי ברברים ברכס האטלס, ערים אימפריאליות מרתקות, שווקים מסחררים, מטעי תמרים ושדות חיטה, דרכי מסחר עתיקות, נהיגת שטח בין דיונות אדירות בסהרה... לכל ...

  טיול ג'יפים במרוקו: בין הר למדבר
  טיול ג'יפים במרוקו: בין הר למדבר

  החיבור שלנו הישראלים למרוקו מיוחד ועמוק, גם לאלה שאין להם שורשים משפחתיים במגרב. במהלך טיול ג'יפים במרוקו מתגלים חיבורים מפתיעים, חלקם מהעבר הרחוק, בין ההיסטוריה המקומית להיסטוריה היהודית. וכל זה, על רקע הנופים המגוונים להפליא, שכוללים מדבר, פסגות ...