תפריט עמוד

אתר הקבורה צ'אוצ'ילה

במרחק של כשבע שעות נסיעה מהעיר לימה בפרו נמצאת העיירה נסקה, שמפורסמת בעיקר בזכות "קווי נסקה" ושרידי התרבות המקומית. אייל ברטוב ביקר את המומיות של נסקה (צילום ועריכה: אייל ברטוב)

כשלוש-ארבע שעות נסיעה בכיוון דרום-מזרח מהעיר איקה על כביש פאנאמריקנה נמצאת העיירה נסקה (Nazca). סביבה משתרעים ה"פאמפאס" – משטחים צחיחים רחבים המפרידים בין הרי האנדים לאוקיינוס, החרוצים בידי ערוצי נהרות. כאן התגוררה עד שנת 800 לספירה לערך תרבות הנסקה, שהעיירה נקראת על שמה. מטיילים רבים פוקדים את נסקה במהלך מסלולם לאורך החוף הפרואני, הכולל את לימה, פיסקו, איקה, נסקה וארקיפה. 

האטרקציה המרכזית שהותירו בני נסקה באזור, זו שפרנסה לא מעט תיאוריות הזויות בספר "מרכבות האלים" של פון דניקן, היא "קווי נסקה". המישורים העצומים היו להם כמעין כן ציור, בו חרוטים בשממה קווים ארוכים ומסלולים בהירים המובילים לשום מקום. במבט ממעוף הציפור מתגבשים חלקם לצורות גיאומטריות, ספירלות וציורי ענק מוזרים של ציפורים ובעלי חיים. 

את הציורים, שהתגלו ב-1926, ציירו אנשי הנסקה על ידי הזזת השכבה העליונה של הקרקע העשויה אבנים וולקניות כהות וחשיפת האדמה הבהירה מתחתן. אך הסיבה ליצירת הציורים והסימנים המסתוריים היא עדיין בגדר תעלומה, שגררה השערות שונות ומשונות, מהרעיון שמדובר בלוח שנה המבוסס על גרמי השמים, דרך פולחן דתי עלום שכוון לאלים במרום ועד תיאוריות המערבות חייזרים. כדי להבחין בציורים המורכבים (בהם קוליברי באורך מאה מטר ולטאה באורך 180 מטר) יש לטוס מעליהן. הטיסות הן בנות 45-20 דקות, ומחירן כחמישים דולר. 

אטרקציה נוספת שלא כדאי לפספס היא אתר הקבורה צ'אוצ'ילה (Chauchilla), במרחק כשלושים קילומטר מהעיר. אנשי נסקה השאירו אחרים בתי קברות ובהם מומיות עטופות שטיחי בד ושברי כלי חרס, המרכזי שבהם הוא אתר הקבורה צ'אוצ'ילה. 

באתר אלפי קברים מתקופת האינקה (1,400-1,000 לספירה), מתוכם 12 קברים תת-קרקעיים שנשארו פתוחים ובתוכם ניתן לראות את שרידי הקבורים. בית הקברות המקורי והמומיות שבו השתמרו בצורה כה מדהימה עד שלעתים המראות נראים מעט מלאכותיים. הסיבה להשתמרותם הכה טובה נעוצה במזג האוויר המקומי היבש. בשנים האחרונות נבנו במקום סככות מצלות מהשמש התורמות לשמירה על המומיות ולנוחות המבקרים. את הסיור בצ'ואצ'ילה אפשר לעשות בטיול מאורגן או באופן עצמאי במונית שיוצאת מהעיר. 

איך להגיע?
העיר נסקה נמצאת באזור החוף פרו. אוטובוסים לנסקה יוצאים מלימה (כשבע שעות) או מארקיפה (כעשר שעות). ניתן להגיע לנאסקה באוטובוסים גם מהערים איקה (שעתיים וחצי) ופיסקו.

  האם המאמר הזה עזר לך?

  עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

  תגובות פייסבוק

  כתבות מפרו

  מנקורה, טרוחיו, צפון פרו – המדריך לתרמילאי
  מנקורה, טרוחיו, צפון פרו – המדריך לתרמילאי

  מנקורה היא עיירת חוף הנמצאת בצפון פרו, כשעתיים דרומית לגבול אקוודור. מוקדי העניין המרכזיים בעיירה הם חוף הים לאוהבי גלישת הגלים וקייטסרפינג. טרוחיו היא עיר גדולה שקרוב אליה נמצאת צ'אן צ'אן, עיר הבוץ

  טרקים בהוארז – המדריך לתרמילאי
  טרקים בהוארז – המדריך לתרמילאי

  העיר הוארז היא המקום המושלם לאוהבי טרקים, טיפוס הרים, טיולי יום וספורט אתגרי. היא שוכנת בצפון פרו לרגלי "קורדיליירה בלנקה" - הרכס הלבן, וסביבה יש אינספור הרים מושלגים, קירות טיפוס טבעיים, לגונות, שבילי הליכה, מסלולי רכיבה על אופניים ...

  לימה, נאסקה, הואקצ'ינה – המדריך לתרמילאי
  לימה, נאסקה, הואקצ'ינה – המדריך לתרמילאי

  בלימה מזג האוויר בדרך כלל אפור. רוב המטיילים רק חולפים בה בדרכם ליעדים אחרים אך לא חסר מה לעשות בעיר עצמה ובעיקר סביבה. פירטנו כאן על מסלול בעיר וכן על האתרים הואקצ'ינה וקווי נאסקה - מחוץ לעיר