תפריט עמוד

הכתבים של מסע אחר

משה שי

מדריך טיולים, צלם דוקומנטרי וגיאוגרפי למעלה מ- 30 שנה במגזינים המובילים בארץ ובעולם. במסעותיו הרבים בעולם תיעד בסגנונו הייחודי נוף אנושי, היסטוריה וסיפורי חיים, חקר ויצר היכרות בלתי אמצעית עם עמים ותרבויות אקזוטיים ונדחים. מוביל קבוצות ומסעות צילום ליעדים נבחרים שהכיר מקרוב, יזם ואוצר תערוכות צילום ("עדות מקומית", תערוכת צילומי העיתונות השנתית), עורך ספרי צילום, ומרצה במכללות ובמוסדות תרבות בכל רחבי הארץ.

Mosheshai5@gmail.com

אתר אינטרנט

רשימת הרצאות של משה שי:

קובה – מסע במנהרת הזמן

מסע ויזואלי, משולב בתצלומים מרהיבים ובמידע  מעמיק על קובה -  אי קריבי תוסס ומיוחד בנוף האנושי שבו, אשר עדיין חי בשנות החמישים של המאה הקודמת. מבט אישי לאחר שהות ארוכה על האי, בעל העבר ההיסטורי העשיר, ואחד המעוזים האחרונים של הקומוניזם,  כולל חוויות וסיטואציות ייחודיות .

אומרים שהיה פה שמח – מאחורי הקלעים

מסע אל מאחורי הקלעים של הספר "אומרים שהיה פה שמח" הצצה נדירה וייחודית של רגעים חולפים מחיי התרבות בארץ בשנות ה80'- וה-90' דרך גיבורי התרבות שהטביעו את חותמם בזיכרון הקולקטיבי שלנו - ביניהם אריק איינשטיין, יפה ירקוני, שמוליק קראוס, עפרה חזה ועוד רבים ושכולנו הכרנו ואהבנו. נשמע כיצד נולד הספר ממצב אפס ועד שהתקבל בחיבה רבה על ידי הקוראים, על צילום העיתונות באותן שנים וצילום עיתונות בכלל. מסע בזמן אל הניחוח המיוחד של התקופה ואל הסיפורים שמאחורי התמונות, דרך עיניו של צלם שהיה שם.

הצילום כראי התקופה והשפעתו / הסיפורים הקטנים שמאחורי התמונות הגדולות

התצלומים שהשפיעו על חיינו ותודעתנו - התמונות שהפכו לאייקונים ושנחרטו בזיכרון של כולנו. מדוע הפכו צילומים אלה לאבני דרך בעיתונות, בצילום ובהיסטוריה? מה התרחש שם באמת? מי היו הצלמים, ומה עבר עליהם? כמי שעומד שנים רבות מאחורי המצלמה ומכיר מקרוב את עולם צילום העיתונות, משתף משה שי בהרצאה על אחד המקצועות המרתקים בעולם, במהלכם נכנס ב- ZOOM IN אל הסיפורים הקטנים שמאחורי התמונות הגדולות.

טקסים ופסטיבלים בעולם

על התכנסויות דתיות וחילוניות, קטנות וגדולות. טקסים עתיקי יומין מול פסטיבלים מודרניים שלוחי רסן. נשוטט במדבר נבאדה בפסטיבל הסוריאליסטי של הברנינג-מן, נצטופף בטקס האנושי הגדול בעולם של הקומבה-מלה בהודו, נצפה בפולחן הסאנטריה בקובה ובצילומים מטקס צף בבורמה - ועוד סיפורים מטקסים ייחודיים בארצות רחוקות. חתך מרתק של אורח חיים ואמונות, מסורות ואלים, קדושים, דתות וכתות שונות ברחבי העולם.

וייטנאם - הווה ועבר בצבע

מסע לאורכה של אחת המדינות המרתקות בעולם, בעלת היסטוריה עשירה. מי שהיתה הזירה המרכזית בזמן המלחמה הקרה במלחמת ויאטנם האכזרית, אך גם בעלת תרבות עשירה ונופים מיוחדים במינם: הדלתא של המקונג, שדות אורז, הרים, נהרות, וערים סואנות ושוקקות חיים. נפגוש מדינה אשר קמה מן ההריסות ומן הטרגדיה לחיים אחרים, טובים הרבה יותר.

איים בזרם

איים תמיד הציתו את דמיונם של בני האנוש אחר פנטזיה מרוחקת למקום הנדמה כיצירת בריאה או פלא של הטבע.

הרצאה זו תספר את סיפור היווצרותם של איים על סוגם הרב, קבוצות איים בעולמנו אשר מזמנים פתח לחופש ודמיון ומעוררים את סקרנותנו. ננסה להבין מה הייחוד של אי זה או אחר? מי האנשים אשר גרים על האי ומה הסיפור העומד מאחורי מקומות רחוקים מעין אלה? נופים מרהיבים  ועוצרי נשימה ואנשים מגוונים אשר מספרים את סיפורו של המקום. מה מושך באיים את בני האדם ? מי מגיע למקומות הללו ועד כמה החוויה בהם מלווה בסכנה או הנאה צרופה?

מיומנו של צלם גיאוגרפי

נצא למסע דרך עיניו של צלם, כשהוא חוצה עם מצלמותיו מדינות רבות ויבשות במטרה לתעד ולהראות מקום, תוך כדי מסעות אלה חווה ולמד על התרבויות השונות באופן בלתי אמצעי. בהרצאה יספר על עבודתו הייחודית וחוויותיו. באמצעות תצלומים מרהיבים, כיצד נוצר הפריים המספר סיפור ומלואו של מקום ותרבות? תצלומים המעבירים את הצבעים, הניחוחות ואת הנוף האנושי, עדות חיה על המפגשים, ההתמודדות והתוצאות.

בעקבות קפטן קוק / אל מסתורי הפסיפיק

מסע מרתק בעקבות קפטן קוק ומגלי הארצות, אל האוקיאנוס השקט ומרחביו העצומים - סיפורם של האיים המבודדים בצד השני של העולם, כגון טהיטי, טונגה, ונואטו, טובאלו, פיג'י ועוד. נשמע כיצד התגלו האיים ונחקרו, על התעלומות ועל החיים בהם כיום. ההרצאה מלווה בתצלומים מרהיבים ממסעו של משה שי ברחבי האוקיאנוס השקט.

כתבות של משה שי:

צלם: