תפריט עמוד

מאלי - המדריך המלא לטיול למאלי

מאלי - המדריך המלא לטיול למאלי
תעודת
זהות

תעודת זהות

שם רשמי: הרפובליקה של מאלי (Mali)

שפה רשמית: צרפתית

מטבע: פרנק של הקהילה הפיננסית האפריקאית

בירה: בַּמַקוֹ (Bamako)

קידומת:

הפרש שעות: מינוס שלוש שעות

מאלי

אקלים

מאלי נחלקת לכמה אזורים גיאוגרפיים, ולכל אחד מהם אקלים טיפוסי משלו. בדרום המדינה מגיעה כמות המשקעים עד 1,400 מילימטר בשנה. צפונית משם, על גבול הסהרה, משתרע אזור מדברי למחצה, שבו יורדים בין 200 ל-500 מילימטר גשם בשנה. בצפון המדינה שורר אקלים מדברי יבש, וכמות המשקעים זעומה.

טבע וסביבה

במדבריות שבצפון יש צומח מדברי דליל. דרומית משם, עם העלייה בכמות המשקעים, מופיעה סוואנת קוצים. בדרום המדינה תצורת הצומח האופיינית היא סוואנה לחה.
עולם החי של מאלי עשיר ומגוון. בסוואנות שלה חיים פילים אפריקאיים, נמרים, יענים, קופי בבון, דישונים (הנמצאים בסכנת הכחדה) ועופות שונים. בין המפורסמים בעופות של מאלי – האורג שחור הראש, הנוהג לבנות קן מפואר בעל מבנה הנדסי מסובך, והטגואן, עוף חום בעל ציצית, הידוע בעיקר בקן הענק שהוא בונה. הקן, שבנייתו עשויה לארוך חצי שנה, בנוי מבוץ ומעשבים, וקוטרו מגיע עד שני מטרים.
מאלי סובלת ממחסור קשה במי שתייה ומתהליך מתמשך של מדבור.

מאלי נחשבת ליפה שמדינות מערב אפריקה, יעד שיש בו את כל המרכיבים החיוניים לטיול מוצלח. יש לה היסטוריה עשירה, אותה אפשר לחוש באתרים דרמטיים כמו טימבוקטו, ששמה מעורר פנטזיות, במסגד ההרהיב של דג'נה, או בנמל הנהר התוסס של מפוטי. ההווה של מאלי מרתק לא פחות מעברה, עם שלל תרבויות מרתקות כמו אנשי הטוארג הנוודים מהסהרה, או קהילות של דייגים על נהר הניג'ר. בכל מקום מתקיימים טקסים מסורתיים מלווים במוזיקה מסורתית עשירה.

אזהרה: מאלי מסוכנת לישראלים.

אתרי תיירות חשובים

באמאקו, בירת מאלי, נמצאת בדרום-מערב המדינה, על נהר ניגר. מומלץ לבקר כאן בגנים הבוטניים; בשווקים השונים הפזורים בעיר; ובמרכז בעלי המלאכה.
צפונית-מזרחית לבאמאקו נמצאת העיר זֶ'ן (Djenne), שנוסדה ב1250-. יש בה מסגד יפה. בסמוך לעיר נמצאים שרידי העיר העתיקה ז'ן, שהוקמה בסביבות שנת 250 לפני הספירה.
צפונית מז'ן נמצאת העיר מופטי (Mopti), השוכנת על שלושה איים בשפך נהר הבני אל הניגר. גם כאן יש מסגד יפה.
האתר התיירותי המפורסם ביותר במאלי הוא טימבוקטו, העיר העתיקה הנמצאת צפונית-מזרחית למופטי. בעבר שימשה טימבוקטו מרכז חשוב בסחר במלח ובזהב. כיום נותרו בה מימי גדולתה רק שרידים, כמו מסגדים מפוארים ומצבות, חלקן מהמאה ה-14.

הנחיות לתייר הישראלי

לישראל ולמאלי אין יחסים אולם ב-2019 הודיעו המדינות כי יחדשו את היחסים. ישראלים המבקרים במאלי זקוקים לאשרה, שאותה ניתן להנפיק באחת מנציגויות מאלי באירופה ובאמריקה. שגרירות מאלי בבלגיה נמצאת בבריסל.
נמל התעופה הבינלאומי של מאלי נמצא במרחק 15 קילומטרים מהבירה באמאקו.
תיירים המבקרים במאלי נדרשים להציג אישור על קבלת חיסון נגד קדחת צהובה. המלריה נפוצה בכל חלקי מאלי, ויש לקבל טיפול מונע. יש להרתיח את מי השתייה.

מטבע בסניפי הבנק של מאלי, BDM, אפשר להחליף כסף מזומן או טרוולר צ'קים. אפשר גם למשוך כסף מזומן מכרטיסי ויזה.   הפרש שעות מאלי מאחרת את שעון ישראל בשלוש שעות   תקשורת קידומת החיוג הבינלאומית של מאלי היא 223.   תחבורה שיט השיט על נהר… קרא עוד

אשרות ושגרירויות לישראל אין יחסים דיפלומטיים עם מאלי. ישראלים הנוסעים למאלי זקוקים לאשרת כניסה.   איך להגיע אין טיסה ישירה מישראל למאלי. אפשר לטוס דרך אדיס אבבה עם חברת אתיופיאן איירליינס, דרך יעדים באירופה או דרך מרוקו.   מתי להגיע העונה הרטובה של מאלי חלה… קרא עוד

במקו (Bamako) בירתה של מאלי היא המקום המושלם בשביל מי שאוהב שווקים תוססים וצבעוניים, אנרגיה פעלתנית בכל שעות היום והלילה ומפגש עם מקומיים חייכנים ומסבירי פנים. יש בבמקו מבחר מצוין של מלונות, מסעדות וחיי לילה והיא משמשת כביתם של כמה מן המוזיקאים האפריקאים הטובים ביותר.… קרא עוד

מטבע בסניפי הבנק של מאלי, BDM, אפשר להחליף כסף מזומן או טרוולר צ'קים. אפשר גם למשוך כסף מזומן מכרטיסי ויזה.   הפרש שעות מאלי מאחרת את שעון ישראל בשלוש שעות   תקשורת קידומת החיוג הבינלאומית של מאלי היא 223.   תחבורה שיט השיט על נהר הניג'ר אפשרי רק בין אוגוסט לדצמבר. חברת ספינות הנוסעים הגדולה,…

קרא עוד

אשרות ושגרירויות לישראל אין יחסים דיפלומטיים עם מאלי. ישראלים הנוסעים למאלי זקוקים לאשרת כניסה.   איך להגיע אין טיסה ישירה מישראל למאלי. אפשר לטוס דרך אדיס אבבה עם חברת אתיופיאן איירליינס, דרך יעדים באירופה או דרך מרוקו.   מתי להגיע העונה הרטובה של מאלי חלה בין יוני לספטמבר. העונה החמה בין אפריל ליוני, אם כי…

קרא עוד

במקו (Bamako) בירתה של מאלי היא המקום המושלם בשביל מי שאוהב שווקים תוססים וצבעוניים, אנרגיה פעלתנית בכל שעות היום והלילה ומפגש עם מקומיים חייכנים ומסבירי פנים. יש בבמקו מבחר מצוין של מלונות, מסעדות וחיי לילה והיא משמשת כביתם של כמה מן המוזיקאים האפריקאים הטובים ביותר. אם אתם בעיר אל תוותרו על ביקור במוזיאון הלאומי המצוין…

קרא עוד

ריקוד המסיכות של בני הדוגון

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.