תפריט עמוד

קזחסטן - המדריך המלא לטיול לקזחסטן

קזחסטן - המדריך המלא לטיול לקזחסטן
תעודת
זהות

תעודת זהות

שם רשמי: הרפובליקה של קזחסטן (Kazakhstan)

שפה רשמית: קזחית ורוסית

מטבע: טֶנְגֶה

בירה: אסטנה (Astana)

קידומת:

הפרש שעות: פלוס ארבע שעות

קזחסטן

אקלים

בקזחסטן שורר אקלים יבשתי, המאופיין בהבדלי טמפרטורות גדולים בין עונות השנה. כמות המשקעים נעה בין 200 מילימטר בצפון ובמרכז ל-600 מילימטר בדרום.

טבע וסביבה

כארבעה אחוזים משטח המדינה מכוסים ביערות. הצמחייה מרוכזת בעיקר במישורים ולאורך ערוצי הנחלים, וחודרת גם לתוך המדבר. היא כוללת צמחים כמו הלענה והאשל. במישורים השחונים גדלים עשבים שונים.
עם בעלי החיים המצויים בקזחסטן נמנים מיני אנטילופה שונים ואייל הקורא, החיים במישורים, וזאבים, דובים ונמרי שלג, החיים בגבעות. בנהרות יש מגוון דגים, ובהם זאב המים, האוקונוס, הסלמון והטרוטה.
קזחסטן סובלת מבעיות סביבתיות קשות. ברחבי המדינה פזורים מתקנים גרעיניים וכימיים, ואלה גורמים זיהום מסוכן. שימוש נרחב בדשנים ובחומרי הדברה גורם זיהום קרקע, וימת ארל, על עולם החי הייחודי שלה, מתייבשת במהירות, עקב ניצול הנהרות המזינים אותה.

קזחסטן היא המדינה התשיעית בגודלה בעולם, ואחד מהיעדים האחרונים בו שהתיירות עוד לא לגמרי הגיעה אליו. קזחסטן של אחרי השלטון הסובייטי בונה את עצמה כמדינה משגשגת ומודרנית ויש בה אטרקציות תיירותיות רבות ומעניינות. יש בקזחסטן שילוב מעניין של איסלאם, תרבות מערבית ותרבות סובייטית ששרידיה עדיין נראים פה ושם. קזחסטן מציעה למבקרים בה מגוון מפתיע של הרפתקאות. אפשר לצאת לטרק רגלי או לטרק סוסים בנופי ההרים במרהיבים, לפגוש להקות פלמינגו וורודים באגמים ולגלות מסגדים תת קרקעיים מסתוריים ליד חופי הים הכספי. כיוון שהתיירים הזרים עדיין אינם מראה נפוץ בקזחסטן, המבקרים מתקבלים פה בשמחה והכנסת אורחים יוצאת דופן.

אתרי תיירות חשובים

אלמה אטה, העיר הגדולה בקזחסטן, היתה עד 1997 בירת המדינה. היא שוכנת בדרום-מזרח קזחסטן, בסמוך לגבול עם קירגיזסטן. כדאי לבקר בה בפארק פאנפילוב (Panfilov), שבליבו נמצאת קתדרלת זנקוב, אחד ממבני העץ הגבוהים ביותר בעולם. כדאי לבקר גם במוזיאון הלאומי למכשירים קזחיים, במוזיאון הממלכתי המרכזי ובמוזיאון הממלכתי לאמנות, שבו מוצגים חפצי אמנות קזחיים. לחובבי המרחצאות החמים מומלץ להגיע למרחצאות ארסאן (Arasan). כדאי לטייל גם בהרי אלטו הסמוכים לאלמה אטה.
מצפון לאלמה אטה נמצא אגם בַלְחַש – תופעת טבע ייחודית – שחציו מים מלוחים וחציו מים מתוקים. תופעת טבע מעניינת נוספת היא השקע של הים הכספי, הנמצא בגובה 132 מטרים מתחת לפני הים.
בקזחסטן מספר שמורות טבע. בדרום המדינה נמצאת שמורת הטבע אקסו-ג'באגלי (Aksu-Jabagli), השוכנת באיזור הררי שגובהו 1,000 עד 4,000 מטרים מעל פני הים. יש בה 238 מיני עופות, 42 מיני בעלי חיים אחרים וכ1,300- מיני צמחים. מדרום לשם, בהרי טיאן שאן, נמצאת שמורת הטבע אלמה אטה (Almaty), שבה חיים נמרי שלג, איילים ובעלי חיים נוספים. במערב המדינה, בחוף הצפון-מערבי של ימת ארל, נמצאת שמורת הטבע בארסה קלמס (Barsa Kelmes), ובה שוכן אחד מבעלי החיים הנדירים בעולם, הקוּלאן.

הנחיות לתייר הישראלי

ישראלים המבקרים בקזחסטן אינם זקוקים לאשרה, אבל רצוי לבדוק בשגרירות קזחסטן בתל אביב.
נמל התעופה הבינלאומי של קזחסטן נמצא קרוב לבירה נור סולטן (לשעבר אסטנה). טיסות סדירות מגיעות לקזחסטן ישירות מישראל או דרך תורכיה או אירופה. מומלץ להרתיח את מי השתייה.
שגרירות ישראל בקזחסטן נמצאת בבירה .

לשכת תיירות אתר לשכת התיירות של קזחסטן   כסף המטבע המקומי הוא טנגה. עדיף להחליף כסף רק אצל חלפני כספים מורשים, ובערים הגדולות קל מאוד למצוא משרדי החלפת כספים. לא כדאי לסמוך על תשלומים או משיכת כספים בכרטיסי אשראי.   הפרש שעות קזחסטן מקדימה את… קרא עוד

אשרות ושגרירויות ישראלים הנוסעים לקזחסטן אינם זקוקים לאשרה (2017). שגרירות קזחסטן בישראל כתובת: רח' הירקון 52 א', תל אביב טלפון: 03-5163411, 03-5163619, 03-5163434 שגרירות ישראל בקזחסטן כתובת: 8 Auezov St, Asia Center, Astana טלפון: 7-7172-688738/9 דואר אלקטרוני: info@astana.mfa.gov..il איך להגיע אין טיסה ישירה בין ישראל… קרא עוד

לשכת תיירות אתר לשכת התיירות של קזחסטן   כסף המטבע המקומי הוא טנגה. עדיף להחליף כסף רק אצל חלפני כספים מורשים, ובערים הגדולות קל מאוד למצוא משרדי החלפת כספים. לא כדאי לסמוך על תשלומים או משיכת כספים בכרטיסי אשראי.   הפרש שעות קזחסטן מקדימה את שעון ישראל בארבע שעות.   תקשורת קידומת החיוג הבינלאומית של…

קרא עוד

אשרות ושגרירויות ישראלים הנוסעים לקזחסטן אינם זקוקים לאשרה (2017). שגרירות קזחסטן בישראל כתובת: רח' הירקון 52 א', תל אביב טלפון: 03-5163411, 03-5163619, 03-5163434 שגרירות ישראל בקזחסטן כתובת: 8 Auezov St, Asia Center, Astana טלפון: 7-7172-688738/9 דואר אלקטרוני: info@astana.mfa.gov..il איך להגיע אין טיסה ישירה בין ישראל לקזחסטן. שדות התעופה העיקריים של קזחסטן נמצאים באלמה אטה ובאסטנה…

קרא עוד

אלמה אטה (Almaty) אלמה אטה, העיר הגדולה בקזחסטן, היתה עד 1997 בירת המדינה. כאן מורגש שיגשוגה הכלכלי של קזחסטן ולעתים מרגישים כאן כמו באירופה. העיר מוקפת בנוף מרהיב של הרי זאלייסקי אלטאו (Zaliysky Alatau) המושלגים שמוסיפים לקסמה. אלמה אטה היא עיר שרוב התיירים עוברים דרכה בדרכם ליעדים אחרים במדינה, אבל אם תישארו בה כמה ימים…

קרא עוד

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.