תפריט עמוד

רמת הנדיב – טיול ירוק

רמת הנדיב שבחוטם הכרמל היא מקום אידיאלי לטיול קרוב לבית. לצד גנים מטופחים בסגנון אירופאי, יש במקום פארק טבע יפהפה, עם מסלולי טיול שעוברים בחורש ים תיכוני, מעיין נסתר, שרידים ארכיאולוגיים ותצפיות נוף מרהיבות

פארק רמת הנדיב, אשר שוכן בחוטם הכרמל, בין זיכרון יעקב לבנימינה, הוא פנינת טבע מקסימה ומפתיעה, אשר כל ביקור בה חושף הפתעות חדשות ומהווה תזכורת לכך שכדאי להגיע לפה הרבה יותר. בנוסף לגני הזיכרון המפורסמים יש במקום מסלולי טיול מקסימים בטבע, והשילוב של השניים מתאים לבילוי של חצי יום ואף יותר, מקום ששווה להגיע אליו במיוחד מרחוק.  


גני הזיכרון בשעת דמדומים | צילום: עמית גרון

רמת הנדיב, אשר מוקדשת לזכרם של הברון בנימין אדמונד דה רוטשילד ושל אשתו הברונית עדה-אדלאייד, משתרעת על שטח של 4,500 דונם. כולם מכירים את גני הזיכרון המרהיבים, אבל את עיקר שטחו של המקום תופס פארק הטבע, שבו מסלולי טיול שעוברים בחורש ים תיכוני ומציעים תצפיות נוף נהדרות. עוד במתחם – מרכז מבקרים, שבו חנות מידע ואולם התכנסות שבו מוקרן סרט שמספר את סיפורה של משפחת רוטשילד ורמת הנדיב; מסעדה חלבית כשרה ומצוינת וגן שעשועים מקסים. כחלק מחזונו של הנדיב הידוע, הכניסה לפארק הטבע ולגני הזיכרון היא בחינם, וזו עוד הפתעה נעימה – נדיר למצוא בארץ מקום עם רמת טיפוח ותחזוקה כל כך גבוהה, אשר לא גובה תשלום בכניסה. 

גני הזיכרון

גני הזיכרון נחשבים בעיני רבים לגולת הכותרת של המתחם. מרגע שעוברים את שערי הגן, התחושה היא של קפיצה קטנה לאירופה, למרות שבעיצוב הגנים נעשה שימוש רק באבנים ובחומרים מקומיים. הגנים מטופחים להפליא ומעוצבים בסגנון אירופאי, ומשלבים גינון מוקפד עם צמחייה טבעית. בגנים שבילים רחבים שעוברים בין מדשאות ירוקות ורחבות ידיים, צמחייה מטופחת ועצים מצלים. בלב הגנים נמצאת רחבת הקבר של הברון ורעייתו.


הבריכה עם צמחיית המים והמזרקה בלב גן הריחות | צילום: משה שי

במתחם גני הזיכרון יש כמה גנים ייחודיים. גן הוורדים מעוצב בסגנון צרפתי, עם הסימטריה הצרפתית האופיינית, ובנוסף לוורדים, יש בו חמש מזרקות קטנות ושעון שמש. בגן הדקלים יש אוסף של דקלים ממינים שונים, ובהם דקל הוושינגטוניה שהפך לסמל מושבותיו של הברון, משום שהוא ניטע בשדרות רבות ברחבי מושבותיו של הברון. גן הריחות מותאם למטיילים עיוורים וכבדי ראייה, ובו צמחי תבלין ריחניים, צמחייה עם טקסטורה ייחודית שניתן למשש, ושלטים עם כתב ברייל שמצביעים על שמות הצמחים. במרכז גן הריחות יש בריכה עם צמחיית מים ומזרקה. גן המפלים, אשר בו מפת תבליט שמציינת את שמות כל 44 היישובים שבהם תמך או שאותם ייסד הברון רוטשילד, מציע תצפית מרהיבה אל הים התיכון.


פרחים ססגוניים בגני הזיכרון המטופחים | צילום: ידיד לוי


מסלולי טיול בפארק הטבע
לצד גני הזיכרון, את מרבית השטח של רמת הנדיב תופס פארק הטבע, אשר חלק מהמטיילים פוסחים עליו, וחבל. פארק הטבע מציע נוף ים תיכוני, תצפיות נוף מרהיבות, אתרי התיישבות קדומים, מעיין נסתר ואפילו כלוב אקלום לעופות דורסים. בתוך היופי הזה עוברים שלושה מסלולי טיול מעגליים שמתאימים למשפחות, ומומלץ עד מאוד לשלב לפחות אחד מן המסלולים ביחד עם טיול בגנים.

המסלול הראשון והקצר מכולם הוא שביל המעיין, המסומן בכחול. אורכו של השביל כשני קילומטרים וחצי, ולאורכו יחכו לכם המון הפתעות – תצפית מרהיבה על הכרמים והמטעים של בקעת הנדיב, עץ חרוב גדול אשר אפשר לנוח בצילו, פלג מים שמעליו גשרון עץ, בריכה שבה ניסיון לשחזר בית גידול לח עם צמחי מים, שרידים של בית מרחץ רומי, קולומבריום (מגדל עתיק ששימש כשובך יונים), מחצבות קדומות ועוד. אחד משיאי המסלול נמצא במעיין הנסתר, עין צור, המפכה כל השנה מתוך ניקבה החצובה בסלע. זהו מסלול אידיאלי למשפחות שמתאים לכל השנה ומשלב טבע, נוף, מים וארכיאולוגיה.


עין צור, המעיין הנסתר בפארק רמת הנדיב | צילום: שגיא שגיב

המסלול השני, שביל האחוזה, מסומן באדום, ואורכו כארבעה קילומטרים. לאורך מסלול זה, אשר מתאים בעיקר לסתיו, לחורף ולאביב, ניתן להתרשם משרידים ארכיאולוגיים, נקודות תצפית מרהיבות לעבר הכרמל ומישור החוף ושטחי חקלאות קדומה משוחזרים. בין נקודות העניין לאורך השביל ניתן למצוא מחצבת גיר קדומה, חורשת ברושים, חורשה של עצי אורן, ותצפית מרהיבה על השדות המעובדים, בריכות הדגים ומטעי הבננות של מישור חוף הכרמל. גולת כותרת של המסלול היא חורבת עקב – בית אחוזה מתקופת הבית השני, אשר ננטש בימי המרד ברומאים ונבנה מחדש כווילה כפרית בתקופה הביזנטית. הווילה שימשה ככל הנראה למגורים, לעבודה ולאחסון, והיו בה גם מרתף יין ומקווה טהרה. מסביב נטועים עצי זית, תאנה וגפן וצומחים עשבי תבלין. במתחם חורבת עקב יש גם גתות לדריכת ענבים, בית בד, גורן ובורות מים, ויש גם רחבת תצפית ממנה נשקף נוף נהדר של שדות מישור חוף הכרמל, דיונות החול שמקיפות את קיסריה והארובות של חדרה.חורבת עקב. בית אחוזה מתקופת בית שני שנבנה מחדש כווילה כפרית | צילום: עמית גרון

המסלול השלישי, המסומן בירוק, הוא שביל הנשרים, מסלול שאורכו כארבעה קילומטרים המתאים למשפחות מיטיבות לכת ומומלץ במיוחד באביב. השביל עובר דרך צמחייה עשירה – עצי אלון התבור, עצי זית וחורש סבוך של אלון מצוי, שיחים ומטפסים, אשר בחורף יש בו פריחה מרהיבה של רקפות. לאורך השביל יש נקודות תצפית נפלאות, מערה פרהיסטורית וכלוב אקלום לעופות דורסים. חשוב לשים לב לכך שהשביל מצוקי ומיועד למיטיבי לכת, אבל הנופים הנפלאים שהוא מספק מכפרים על המאמץ.


נוף בשביל הנשרים | צילום: עמית גרון

בין היתר אפשר ליהנות פה מתצפית מרהיבה על חוף הכרמל ששוכנת בקצה המצוק, ממנה ניתן לראות פסיפס של שדות מעובדים ובריכות דגים, מטעי בננות וגם את הים התיכון. השביל מגיע גם למערת כבארה, מערה קרסטית ששימשה את האדם הקדמון והיום מתגוררים בה עטלפי פירות גדולים. המערה סגורה לכניסת מבקרים אבל את קולות העטלפים ניתן לשמוע למרחוק. בהמשך מגיע השביל לכלוב האקלום לעופות דורסים, חלק מפרויקט שמטרתו להשיב עופות דורסים לסביבתם הטבעית. בכלוב הגדול מגדלים נשרים שבקעו מביצים שנלקחו מקִניהם של זוגות נשרים המוחזקים בשבי. הגוזלים שבוקעים מהן מאומצים על ידי הוריהם הביולוגיים או על ידי זוגות נשרים אחרים הנמצאים בשבי, כשהשאיפה היא שהגוזלים שגדלו במקום יקננו בכרמל ויקימו מושבות בטבע. מאחר ולא ניתן להתקרב לכלוב, כדאי להצטייד במשקפת על מנת שניתן יהיה לצפות בנשרים. כלוב הנשרים בשיפוץ ולכן בימים אלו הנשרים הועברו לחי בר כרמל. סיום השיפוץ מתוכנן עד סוף מאי 2015 (ניתן להתעדכן בנושא בטלפון 04-6298-111 שלוחה 4 ).

בנוסף למסלולי הטיול, אתר רמת הנדיב מציע גם פעילויות מגוונות לקבוצות ברוח המקום – טאי צ'י רגוע בגנים, סדנת צמחי מרפא, ציור בטבע, סדנת רקיחת בושם ועוד. פרטים נוספים באתר האינטרנט.

כמו כן, ברמת הנדיב מתקיימים אירועים שונים לאורך השנה, כאשר מרביתם מתקיימים ללא תשלום או בתשלום סמלי. בין היתר מתקיימים אירועי חגים, קונצרטים בימי שישי, טיבוע ציפורים, אירועי ערב בקיץ ועוד. מומלץ להתעדכן באירועים השונים באתר.

פרטים נוספים, מידע, מסלולי טיול ועוד תמצאו באתר רמת הנדיב.

 

 

אביב בישראל - ממעוף הציפור

לתגובות, תוספות ותיקונים
להוספת תגובה

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.