תפריט עמוד

צפת – טיול שכולו תצפיות

ביקור בגן המצודה בצפת וטיול קצר ביער פשחור הסמוך לעיר מציעים שתי תצפיות יפות כמו חלום על הסביבה הקרובה והרחוקה. ויש גם המלצות לאוכל וחוויות צפתיות נוספות

כבר בימי המרד הגדול התבצר קומץ יהודים במצודה שבצפת, מחכה ללגיונות הרומים השוטפים את הגליל במסע הטיהור הגדול. מאז ועד היום עברה המצודה עליות ומורדות, כיבושים, הרס ופריחה. הצלבנים בנו אותה מחדש במאה ה-12, הממלוכים הפכוה ליצירת מופת של הארכיטקטורה הצבאית בישראל במאה ה13, העות'מאנים הותירו בה את סימניהם, ורעידת אדמה ב-1837 סתמה עליה את הגולל.

על שרידי המצודה הוקם גן עירוני המשלב בשטחו שבילי נוף, פינות ישיבה, מצבת זיכרון לחללי מלחמת השחרור ומרפסת תצפית שהנופים הנשקפים ממנה עוצרי נשימה.

עולים בשבילי הגן הנוחים אל מרפסת הנוף, יושבים על מעקה האבן ומתבוננים סביב. מדרום-מערב, באופק, מבחינים בהרי נצרת; קרוב יותר, רואים את צוק הארבל, שגם הוא שימש מסתור למורדים בגליל; ימת הכנרת נשקפת כעין כחולה מוקפת הרים והעיר טבריה לחופה, ורכסי דרום הרמה כמו גולשים אל המים. במזרח רואים את הרי הגולן ורכסי התלים הגעשיים הפורעים את הנוף, ואת נהר הירדן החורץ בקרקע הקשה את הדרך עד שמתמזגים מימיו במי הכנרת. את הנוף הנשקף ממרומי המצודה לא תשכחו במהרה, חרתו אותו היטב בזיכרונכם, כי מעטים המקומות המיטיבים עם הצופים כמוהו.


הנוף הנשקף מהמצודה של צפת. בתמונה העליונה: הנוף הנשקף ממרפסת התצפית ביער פשחור

איך מגיעים? נכנסים לעיר צפת ונוסעים עד התחנה המרכזית. משם ממשיכים על פי השלטים ל"גן המצודה".

כמה הולכים ברגל?
250 מטר בעלייה (כולל ההליכה בגן המצודה)

עונה מומלצת:
קיץ, אביב, סתיו

גישה לנכים:
יש (אבל קחו בחשבון את העלייה בשביל האספלט


בגן המצודה ניצבת אנדרטה ל-42 לוחמי הפלמ"ח שנפלו בקרבות על העיר צפת במלחמת העצמאות

עוד בצפת:
ביום שישי, עם כניסת השבת, תפילה, שמחה, ריקוד והתגודדות בבית הכנסת בירב של קרליבך, רחוב המגנים, צפת.

מוזיאון מורשת היהדות הדוברת הונגרית – חוויה יהודית ציונית נדירה. כיכר העצמאות, צפת, טלפון: 04-6923880

נרות צפת – שלל נרות, ריח דונג דבורים ומוזיקה נעימה הם תפאורה לסיור עצמאי (ללא תשלום) במקום שעדיין מייצרים בו נרות מדונג דבורים טהור בשיטת הטבילה, כולם מעשה אמן השזורים בסמלים יהודיים. רחוב האר"י 42, קרוב לבית כנסת האר"י האשכנזי, צפת, טלפון: 04-6921093

במסגד הישן שבלב רובע האמנים בצפת אמנים מציגים את יצירותיהם. אפשר לשלב ביקור בתערוכה עם סיור ברובע ובבתי הכנסת.

יער פשחור – תצפית שלא כדאי להחמיץ
במורדות הדרומיים של הרכס שעליו בנויה צפת, נטעה קק"ל חורש אורנים הנקרא יער פשחור. ומניין הגיע השם? ממשפחת הכוהנים לבית פשחור, שהיתה אחת מ-24 משמרות הכהונה בבית המקדש והתנחלה בגליל עם תום מרד בר כוכבא.

יער פשחור גולש במדרון נחל עמוד וחלקו הצפוני משקיף אל הכנרת, והוא טומן בחובו חניון הקרוי "חניון לימונים". דרך עפר קצרה מובילה אל רחבת חניה מוסדרת, שבה ספסלים ושולחנות למכביר, והיהלום שבכתר – מרפסת שממנה תצפית מדהימה אל נופי הכנרת ואל מצוקי נחל עכברה (ראו בתמונה הפותחת).


יער פשחור

ועוד תצפית אחת: תצפית אל הגשר הגבוה בארץ מעל נחל עכברה – התצפית מרחבת הכורכר שבכניסה לחורש ולאחר מכן גולשים אל הבוסתנים והמעיינות שבנחל.

איך מגיעים? מכביש כביש 89 (עוקף צפת) פונים לפי השלטים לכפר עכברה. אחרי 200 מטר פונים ימינה (מערבה) לדרך עפר העוברת בתוך החורש. נוסעים עוד 200 מטר ומגיעים – מרפסת התצפית נמצאת משמאל (יש שילוט).

כמה הולכים ברגל?
כמאה מטר

עונה מומלצת:
כל השנה

גישה לנכים:
יש

איפה אוכלים – בצפת ובסביבה
מסעדת האר"י: מסעדה כשרה ועממית עם סיפור משפחתי מעניין. רחוב האר"י 8, צפת, טלפון: 04-6920053

גבינות המאירי: פאר הגבינות הצפתיות בארץ הקודש, רחוב י"ב 62, העיר העתיקה, צפת, טלפון: 04-6921431. סגור בשבת.

עין כמונים: מסעדה, מחלבה ובית בד, על כביש 85, בין צומת חנניה לצומת קדרים (הפנייה אפשרית רק למגיעים מכיוון מזרח), טלפון: 04-6989680

 מפת האזור:

לחצו להגדלה

 

  האם המאמר הזה עזר לך?

  עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר.

  כתבות מגליל עליון ועמק החולה

  לטייל בגשם בגליל העליון
  לטייל בגשם בגליל העליון

  החורף מתחיל וזה בדיוק הזמן לתכנן טיול אחר, מאתגר, רטוב, בוצי ומרגש. באירופה לטייל ביום גשום זה אירוע שיגרתי ופשוט. מתלבשים חם כולל נעלים/מגפיים, מעיל גשם, כובע וכפפות ויוצאים לדרך. הגשם הוא לא גורם שמבטל טיול, ההפך הוא ...

  הכביש הנסתר בעמק החולה: טיול בכביש 918
  הכביש הנסתר בעמק החולה: טיול בכביש 918

  טיול בכביש מס' 918 במזרח עמק החולה, שלמרות יופיו אינו מוכר דיו (זהו כמובן חלק מקסמו). יואב יעקובי מספר לנו על נקודות עניין רבות לאורך הדרך, היסטוריה ומורשת, טבע ונופים, מעיינות ונחלים. רוד טריפ ישראלי נפלא.

  מבוא לנדודים 32: שוב אני לוקח זמן בין ג'יש לבירעם
  מבוא לנדודים 32: שוב אני לוקח זמן בין ג'יש לבירעם

  טועמה מגזל בן 94 מהכפר בירעם גר בכפר ג'יש הוא גוש חלב. היהודים והאנגלים קראו לו טומי. הוא כבר לא ילד, יש לו עשרים ותשעה נכדים ואחד עשר נינים. הוא מניק אותם בסיפורים על כפר הולדתו בירעם בעודם ...