תפריט עמוד

סרדיניה – תהלוכת אפיסיו הקדוש

בכל שנה בחודש מאי מתקיימת בסרדיניה תהלוכה לכבודו של אפיסיו הקדוש. אלפים מגיעים מכל קצות האי, לבושים בתלבושות ייחודיות לכפר או למחוז ממנו באו, כדי לצעוד באחת התהלוכות הארוכות והעתיקות ביותר באירופה

בכל שנה, בתחילת חודש מאי, מתקיים בקליארי (Cagliari), בירת סרדיניה, האירוע החשוב ביותר באי: התהלוכה לכבוד פטרון העיר, אפיסיו הקדוש (Sant'Efisio). זוהי אחת מתהלוכות הצעידה הארוכות והעתיקות ביותר באירופה כולה. האירוע מתקיים כבר 359 שנים והוא מאחד את כל תושבי האי על מחוזותיו השונים ומהווה סמל לזהותה של סרדיניה.

באמצע המאה ה-17 היכתה בסרדיניה מגיפה קשה והתושבים הנואשים התפללו לפטרון הקדוש ונדרו נדר כי אם יינצלו מן המגיפה, יערכו לכבודו תהלוכה חגיגית מדי שנה. מאז ועד היום, מקיימים תושבי סרדיניה את הנדר העתיק במסירות עמוקה וכנה.


את התהלוכה מלווים, לבושים במדים היסטורים, פרשי המיליציה, אשר הגנו בימי קדם על התהלוכה מהתקפות שודדים


בתהלוכה משתתפים אלפים מתושבי האי הלבושים בתלבושות מסורתיות הייחודיות לכל מחוז, עיר וכפר


פסלו של הקדוש מוצב בכנסייה עתיקה, שנבנתה ב-1780, ברובע Stampace בקליארי ואשר נושאת את שמו

ביום התהלוכה גודשים את העיר אלפים מתושבי סרדיניה אשר הגיעו מכל קצוות האי, לבושים בתלבושת המסורתית המייצגת את המחוז ממנו הגיעו. מלווים בפרשים הרכובים על סוסים מקושטים הם צועדים בגאווה, שרים תפילות עתיקות וממלאים את הרחובות בקולות זמר ונגינה על כלי נשיפה סרדים מסורתיים. זוהי הזדמנות נדירה להתרשם מהפסיפס הרב-גוני של שלל התלבושות והמחוזות המרכיבים את סרדיניה ושומרים על מאפייניהם הייחודים.


לבושם המסורתי של גברי מחוז Santadi פרוותי במיוחד


עלמה צעירה ממחוז Moserrato שרה מזמורי תפילה סרדיות עתיקות הנקראות Goccius


צלילי ה-launeddas, כלי נשיפה סרדים טיפוסיים, ממלאים את הרחובות


התלבושות השחורות והצנועות של הבנות היפות והגבוהות של Tempio


התלבושות מקושטות ברקמות עשירות, חלקן משולבות בתכשיטים, מחרוזות תפילה עם אבנים יקרות וקמעות מזל


יפיפייה חייכנית ממחוז אוריסטנו (Oristano) בתלבושת מעוטרת מחרוזות ענבר

אחריהם, על מצע של עלי כותרת ססגוניים, מובל הקדוש במרכבה מוזהבת עתיקה הרתומה לצמד שוורים ענקיים, שקרניהם מעוטרות. כאשר המרכבה מפלסת דרכה בקהל הרב, נדחקים המאמינים הנרגשים אל הקדוש, מניחים מנחות ופתקי תפילה ומתחננים לחסד. אלה שלא מצליחים להתקרב מצטלבים מול פסלו החולף של הקדוש.


התושבים ממתינים בציפייה להגעת המרכבה הנושאת את פסלו של הקדוש בוויה רומא, הרחוב הראשי של קליארי, שמרצפותיו מכוסות בעלי כותרת של פרחים

מכותרת במשמר פרשי המיליציה וחברי המסדר הלבושים בגלימות כחולות מתקדמת לאיטה כרכרת הקדוש


הקדוש מובל במרכבה מהמאה ה-17 מצופה זהב ומעוטרת בדמויות מלאכים, הרתומה לשוורים שקרניהם מעוטרות


קהל המאמינים העצום נדחק אל מרכבת הקדוש באקסטזה ומתחנן לחסד בתפילה ובבקשה לעזרה

המאמינים מלווים את מרכבת הקדוש במסע רגלי ארוך, בן 80 ק"מ, אל חוף הים של נורה, בו מת מות קדושים. הפסל מוצב בכנסיה קטנה ופשוטה ומאות צליינים ומאמינים אדוקים עולים לרגל כדי לבקש את ברכתו. ביום השלישי הם משחזרים את דרכו האחרונה, כשהם נושאים אותו על כתפיהם בהתרגשות רבה, ומשם מתחיל מסעם הארוך חזרה אל קליארי הבירה.


כאשר פסלו של הקדוש מוצא מהכנסייה הוא מתקבל על ידי מאות אנשים, ממש כאילו היה כוכב רוק


פסלו של הקדוש נישא על כתפי המאמינים לאורך החוף עד למקום בו מצא את מותו


מלווה בחברי המסדר הדתי, התהלוכה עושה את מסעה הארוך בשעת לילה

___

רוית חבשוש ("חבשושית בדרכים") – צלמת גיאוגרפית, בוגרת "מסע אחר – המדרשה לצילום גאוגרפי", אנתרופולוגית הרפתקנית ומרצה חווייתית על תרבויות, המתעדת את החיים האותנטיים בגובה העיניים. www.masa-mufla.com

 

לתגובות, תוספות ותיקונים
להוספת תגובה

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.