תפריט עמוד

נסיעה לאורך כביש 98 בגולן תיקח אותנו לשלושה מעיינות – עין עקוב, עין אי"ה ועין אורחה, כל מעיין וקסמו המיוחד. אפשר, כמובן, להסתפק במעיין אחד או שניים ואחרי זה לאכול ולטייל בסביבה – המלצות לפעילויות נוספות ומסעדות טובות תמצאו בסוף הכתבה. 

עין עקוב: מעיין, תותחים וקופסת כדורים
על השלוחות המשתפלות אל הכנרת בדרום רמת הגולן, היכן שעמד על מלחמת ששת הימים הכפר הסורי תאופיק, נטעה והכשירה קק"ל חניון מטיילים חביב. סיור קצר בשביליו מוביל אל מעיין דל, אל אתר "סודי", הנקרא מוצב הנברונים, ואל עמדת תצפית הקרויה פילבוקס.

יורדים מהרכב בחניון המטיילים שליד המעיין. מיני עצי היער הנטועים סביב נבחרו בקפידה וכולם סגפניים הזקוקים למעט מים לקיומם (איקליפטוסים, מיני שיטה וערערים). מימיו של עין עקוב, הקרוי גם עין תאופיק, אינם זורמים כל השנה. הם יוצאים בתעלה מבית מעיין קטן ונבלעים באדמת הגולן הבזלתית לאחר מטרים אחדים. גשר עץ נאה, דקל ענק ממדים ותעלת המים נותרים כתפאורה בימים שהמעיין מכזיב.


עין עקוב. בסמוך יש מוצב ועמדת תצפית עם היסטוריה | צילום: עדי אדר

מהמעיין חוזרים אל הדרך הכבושה, חזרה כ-300 מטר לכיוון היציאה, ופונים ימינה אל מבנה בטון המוקף אבני בזלת שחורה. זהו מוצב הנברונים. כאן הוסתרו בסוף שנות השישים שני תותחים ארוכי טווח, שתפקידם היה להפגיז את בסיסי המחבלים ברמת אירביד שבירדן, סיוע למאבק שניהל צבא ירדן נגד הארגונים הפלסטיניים. בתותחים לא השתמשו, לאחר שצבא ירדן גירש את המחבלים בחודש ספטמבר 1970, הרי הוא "ספטמבר השחור". שם המוצב הושאל מספרו של אליסטר מקלין "תותחי נברון", שעלילתו מתרחשת בתקופת מלחמת העולם השנייה. בסיפור מותקפים תותחי חוף גרמניים המוצבים התוך מערה חצובה בסלע על גבי צוק ושולטים על הים האגאי.

חוזרים מאתיים מטר בדרך שבה באנו ושבים אל צומת דרכי העפר. שם פונים בעקבות השלטים ימינה (דרומה) אל עמדת הפילבוקס (Pillbox). זוהי עמדת שמירה מבטון עם חרכי תצפית וירי, שצורתה הגלילית מזכירה קופסת גלולות. מן העמדה יש תצפית איכותית אל נופי עמק הירדן ואל הירמוך. שימו לב, בתוך המוצב נפער סדק בבון המזוין, המעיד על הפעילויות הטקטוניות באזור.

אזהרה: יש ללכת בשבילים המסומנים בלבד – שטח הכפר הנטוש מגודר, וייתכנו בו מוקשים!

איך מגיעים: ממשיכים מצומת צמח לכיוון חמת גדר ומטפסים בכביש 98 אל רמת הגולן. לאחר עלייה עקלתונית של כחמישה קילומטרים מגיעים לשלט, משמאל לכביש, המכוון לעין תאופיק. דרך עפר משולטת ונוחה מובילה אל החניון, מרחק של כ-400 מטר.
כמה הולכים ברגל: כ-400 מטר, לכל המקומות
כמה לוקח על השעון: כרבע שעה
עונה מומלצת: כל השנה, בעיקר בקיץ
גישה לנכים: יש גישה למעיין ולחניון

עין אי"ה: הסוד הכמוס
במשך ימים רבים עבר מפה לאוזן סיפור על ברכת מים צלולים במרומי הגולן, שמי מעיין זכים וקרים ממלאים אותה, והיא מרווה בוסתני פרי. האוכל מפרי הבוסתן, כך אומרת השמועה, יאריכו ימיו כל עוד יסכור את פיו ולא יגלה את סודו של המקום אלא ליודעי ח"ן. זהו עין אי"ה, שידידי שמעון אלכסנדר גילה לי את סודו והובילני אליו ביום קיץ חם ולוהט.

אי"ה אלו הם ראשי תיבות של סמ"ר אילון יעקב הורוביץ ז"ל, בן מושב נוב, לוחם גבעתי, שחבריו ליחידה שיפצו את האתר לזכרו. הנוף הנשקף מהברכה פראי ועוצר נשימה. משולש הגבולות סוריה, ירדן וישראל, נקודת המפגש של הירמוך עם הרקד (אין רואים את מימיהם) ושיפולי הגבעות היורדות אל הערוצים ומטפסות מהעבר השני.


עין אי"ה. נוף פראי נשקף מכל עבר | צילום: עדי אדר

בריכת המים המבוטנת יושבת בערוצו של גיא, והוא מתעל אליה את זרימת מי המעיין. עצי איקליפטוס גבוהי צמרת, תאנים ומיני פטל וקנה מחפשים בשורשיהם מים להיאחז בהם. זה המקום לשכוח משאון העיר הגדולה ולמלא את הנפש בקורט מיופיו, מרוגעו ומהדרו של הטבע בארצנו הקטנטונת.

איך מגיעים: נוסעים בכביש 98, קילומטר דרומה מצומת אפיק פונים מזרחה לעבר קיבוץ מיצר. בצומת ה-T, ממש לפתח היישוב, פונים ימינה, ולאחר 750 מטר פונים לדרך היורדת שמאלה (מזרחה). הכביש מתפתל ויורד 1,200 מטר עד גשרון קטן ושער ברזל מצד שמאל. זה המקום שמחנים בו את הרכב, חולפים על פני השער והולכים בשביל כ-400 מטר. הירוק-ירוק של הצמחייה כבר יוביל אתכם לברכה ולמעיין.
כמה הולכים ברגל: כ-400 מטר
כמה לוקח על השעון: כעשר דקות
עונה מומלצת: כל השנה, בעיקר בקיץ
גישה לנכים: אין

עין אורחה: אירוח מימי
בריכות קצינים ברמת הגולן יש הרבה, אך זו הבריכה הידידותית מכולן, מתאימה לאפנדים שהמאמץ מהם והלאה. אלה שהמרחק מההגה למים הצוננים צריך שיהיה קצר מההליכה לתא המטען וש"תנאי השירות" יהיו הולמים את התנהלותם הרוגעת ומעמדם.

כזה הוא עין אורחה, הנמצא במזרח רמת הגולן, על דרך דמשק הממלוכית, שנסללה בשלהי המאה ה-14. ברכת מים צלולים שמימיה השקו בעבר ארוחות סוחרים שחלפו בדרכן אל יעדיהן במזרח או במערב. את שמו העברי קיבל המעיין ממתיישביה החדשים של רמת הגולן, שלאחר מלחמת ששת הימים. שרידיו של כפר ערבי ובתי אבן מבזלת שחורה פזורים בשטח, קבוצת עצי איקליפטוס סוככת מעל ואוושת הרוח בעליהם מיטיבה עם המבקר במקום.


עין אורחה. המרחק מהרכב לבריכה אפסי | צילום: עדי אדר

בעבר קראו לבריכה עין אל ח'ששה, "מעיין פקוחת העין", ובהמשך הדרך מצוי מעיין אחר (ללא בריכה), ששמו עין אל-בג'ה – "מעיין התשושים", שם המתאים יותר לנוסעים העייפים שחלפו במקום. הבריכה בעין אורחה שופצה לזכרו של רזיאל נגר מהיישוב רמת מגשימים, שנהרג בעת טיול באזור. גודל הברכה ועומקה (מטר וחצי) מאפשרים למבוגרים ולילדים ליהנות ממימיה. בצל האיקליפטוסים הוצבו ספסלי פיקניק, ואפילו ברז מי שתייה עומד לרשות המבקרים.

ועוד משהו: מעל הצומת שדרכו נכנסים לבריכה מתנשאת גבעת אורחה (תל ג'וחאדר). מטפסים עם הרכב אל הגבעה ואל מגדל התצפית שבראשה – הנוף הניבט ממנה עוצר נשימה. מתחת רואים את שרידיו של חאן ג'וחאדר שנותר מהמאה ה-14.

איך מגיעים: נוסעים מצומת מגשימים בכביש 98 צפונה (כ-15 קילומטר) עד למפגש עם "דרך הנפט". בצומת פונים ימינה, נוסעים כ-300 מטר בדרך קצת משובשת והברכה מימין.
כמה הולכים ברגל: כלום
כמה לוקח על השעון: שתי דקות מהחניה לבריכה
עונה מומלצת: כל השנה, בעיקר בקיץ
גישה לנכים: יש

איפה אוכלים?
הבקתה במצפה השלום: מסעדת גריל גורמה כשרה, עם הנוף הכי-הכי. כפר חרוב, טל': 04-6761637

מחבת:
מסעדת דגים ודברים נוספים, כשרה, מציעה תפריט לילדים. חמת גדר, מומלץ להזמין מקום מראש. טל' 04-6659933

סיאם:
מסעדה אסיאתית המגישה אוכל סיני ותאילנדי, כשר. חמת גדר, טל' 04-6659933

גיליס:
מסעדת בשרים משובחת וכשרה הנפתחת לילה אחד בשבוע, בימי חמישי. מומלץ להזמין מקום מראש (לקבוצות מעל שמונה זוגות יפתחו גם באמצע השבוע). מושב נוב, טל' 04-6763555

בטי ונחי מבשלים:
ביסטרו בר כפרי המגיש תפריט קבוע של בשרים (לא כשר). פתוח בכל יום, למעט שלישי ושבת. מושב רמות, חובה להזמין מקום מראש. טל' 04-6732889

משק נעמי:
מחלבת עזים קטנה ומשפחתית. גבינות, יוגורטים ואפילו גלידה, הכל כשר. אם אין איש במקום, אפשר לפתוח את המקרר, לקחת מה שחפצה נפשכם, להשאיר כסף בקופה ולנסוע לשלום. עוד במשק נעמי – ארוחות על טהרת גבינות הבית, בהזמנה מראש. מושב נטור, טל' 052-3437580

עוד בסביבה
מצפה השלום – על שפת המצוק של רמת הגולן, מרפסת נוף המשקיפה אל החרמון ואל נופי הגליל: הרי צפת, מצוק הארבל ואגם הכנרת כולו. בקצה המצפה גרם מדרגות ושביל היורד אל מעיינות ובוסתני פרי. מכאן גם יוצאת טיילת מצוקי האון, העושה דרכה על שפת המצוק עד מבוא חמה. מדרום לכפר חרוב, על כביש 98.


משק טויסטר –
חוויה בטעם של פעם. סיור (בתשלום) במשק עם ערך מוסף, המייצר שמן זית. מושב גבעת יואב, בתיאום מראש. טל' 04-6763403
ארץ גשור: שמן, שמן ורק שמן. מרכז מבקרים, סיור, סרט וטעימות. פתוח כל השבוע למעט שבת. קיבוץ גשור, טל 04-6764169

מסיק –
מפעל קטן לייצור מוצרים על בסיס שמן מהגולן. מסבירי פנים, שווה הצצה. סגור בשבתות. אזור התעשייה בני יהודה, טל' 1-700-70-44-80

שאטו גולן –
יקב בוטיק המציע סיור מלווה בהסברים על המקום ועל תהליך עשיית היין, וכן ביקור במרתף היינות וטעימת יין. קבוצות של עד עשרה אנשים – ללא תשלום. מושב אליעד, בתיאום מראש בלבד. טל': 04-6600026

Avanova מרכז מבקרים ומפעל למוצרי קוסמטיקה טבעיים מפירות רמת הגולן. פתוח כל השבוע, כולל שבתות (האירוח כולל קפה ותה). אזור תעשייה בני יהודה, טל' 04-6763593

מפת האזור:

לחצו להגדלה

מתוך הספר "חמש דקות מהצימר" מאת אמנון גופר, צילומים עדי אדר, הוצאת עם עובד


אביב בישראל - ממעוף הציפור

לתגובות, תוספות ותיקונים
להוספת תגובה

תגובות

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

כתבות מגולן וחרמון

עין קינייא: כפר המעיינות הנסתר
עין קינייא: כפר המעיינות הנסתר

מבין ארבעת הכפרים הדרוזיים בגולן, עין קנייא הוא הפחות מוכר. יואב יעקובי ממליץ לא לוותר, ולהתרשם מזרימת נחל סער (בחורף), מהטראסות החקלאיות (בזמן הפריחה), מהגראפיטי הצבעוניים ופסלי האבן, ומהאתרים הרבים סביב הכפר. בתכנון בקרוב: שביל המעיינות, בין התצפיות ...

מבוא לנדודים 61: הקיקלופים באים הרפאים באים
מבוא לנדודים 61: הקיקלופים באים הרפאים באים

"מתחת לחורשה המשקיפה לכנרת בה חונה הקרוואן שלי כבר חמישה חודשים תמימים, לא רחוק מעין תאנה ומעל נחל סמך, מתנוססת גבעה זעירה חסרת שם, מוקפת בחומה קיקלופית קדומה, שורה של אבני שדה גדולות, עד שלושה נדבכים גובהה. הקיקלופים ...

מצפה השלום – נוף בלי סוף
מצפה השלום – נוף בלי סוף

כפר הנופש מצפה השלום מציע את הנוף הכי יפה בארץ, מסלולי טיול במרחק הליכה מהבקתה, ארוחות מפנקות וטיפולי מים מרגיעים להשלמת חוויה. באמת שלא צריך יותר מזה לחופשה רגועה