תפריט עמוד

טיול מאכזיב לראש הנקרה

שרידים ארכיאולוגיים, נקרות מרשימות ובריכות קטנות של מים רדודים להתרענן בהן - הצעה לטיול באחת מרצועות החוף היפות ביותר שיש לנו

למי מתאים? לכל המשפחה

קושי:
קל

אורך המסלול
: כארבעה קילומטרים

משך המסלול:
ארבע שעות

איך להגיע?
ראשית המסלול בתל אכזיב וסיומו בראש הנקרה. יש לדאוג להעברת הרכב לנקודת הסיום. בכביש מס' 4 נהריה – ראש הנקרה, כ-4 ק"מ מצפון לנהריה נפנה לפארק אכזיב. על גבעה מבודדת ליד חוף הים בין נחל כזיב בצפון ונחל שעל בדרום – נמצא תל אכזיב. כאן נשאיר את האוטו ונצא לדרך.

זה הזמן לטייל בחוף הצפוני ביותר שלנו – מאכזיב ועד ראש הנקרה. המסלול אינו קשה, אך הוא אורך כארבע שעות. כדאי לתכנן את המסלול כך שיישאר מספיק זמן לביקור באתר הנקרות בראש הנקרה.

התל הוא שרידיה של עיר שראשיתה באלף השלישי לפני הספירה, ואשר הפכה במאה ה-18 לפני הספירה לעיר חומה מבוצרת. בימי התלמוד היה כאן ישוב יהודי, ובתקופה הצלבנית נבנה כאן מבצר. היום התל הוא גן לאומי יפה. בצפונו של הגן אתר ייחודי: "מדינת אכזיב".

כמה שנים לאחר קום המדינה התיישב בחוף אכזיב אלי אביבי, הקים בית שבסיסו אבן וראשו עץ, שניצב עד היום. אביבי הכריז על המקום כמדינה ריבונית, ואף הוציא דרכונים מטעם עצמו. אמנם המדינה לא זכתה להכרה מדינית אבל המקום הפך למוקד משיכה למטיילים, מחפשי שקט ואהבה. במשך השנים אסף אביבי ממצאים ארכאולוגיים מהים ומהחוף והקים מוזיאון יפה שניתן לבקר בו בתשלום.

מהתל נלך צפונה לאורך החוף, לעבר הלגונה, בה נפגוש את יצורי הים המקומיים – שבלולים ודגים שנהנים מהמים הרדודים בין סלעי הכורכר. לאורך החוף נזהה את שיחי העדעד היווני, זהו שיח נמוך עם עלים קטנים, וגבישי מלח שהצמח הפריש צמודים לחלק התחתון של העלים. העדעד היווני צומח מלבנון דרך אכזיב, ועד עכו בלבד.

לאחר הליכה של קילומטר בערך, נבחין בגוש סלעים בולט מהים וסביבו משטחי סלע מכוסים מים. נמשיך צפונה ונעזוב את סלעי הכורכר לטובת קטע חוף חולי ורך. זהו שפך נחל בצת אל הים. אפשר לתכנן כך שהרכב ימתין לנו בחוף המסודר שבמקום, ואם לא – נמשיך ברגל לראש הנקרה. במקביל לחוף נראים איי סלע קטנים, וההליכה על החוף נעימה מאד.

עוד קילומטר וחצי, וצוק ראש הנקרה מזדקר מולנו. חתך חצוב בסלעי הכורכר יוביל אותנו בנתיב של מסילת ברזל ישנה עד לתחילת הצוק ולמנהרת הרכבת. הביקור בנקרות מרהיב, אל תחמיצו אותו.

  האם המאמר הזה עזר לך?

  עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר.