תפריט עמוד

טיול ביוון – המקומות שלא כדאי להחמיץ

אתונה התוססת, אתר העתיקות המרהיב בדלפי, העיירות הציוריות של חבל אבריטניה, הכפרים והחופים הנהדרים של פיליון ועוד אתרים נפלאים בטיול שעובר דרך המיטב של יוון

יוון היא יעד נהדר לחופשה על חוף הים, אבל היא גם הרבה יותר מזה. מי שיבחר להתמקד ביוון היבשתית יגלה מדינה מרתקת, עם אתרים ארכיאולוגיים והיסטוריים שאין שניים להם, כפרים הרריים מלאי קסם, אתרים יהודיים מרגשים, נופי טבע מרהיבים, מנזרים תלויים ושווקים ססגוניים. הצעה לטיול ביוון שמשלב את כל הטוב שיש לה להציע.

אתונה: בין ישן לחדש
אתונה, בירת יוון, היא נקודת מוצא מצוינת לטיול במדינה. העיר הנצחית הזו גדושה באתרים ארכיאולוגיים ותרבותיים מדהימים, אבל בשנים האחרונות, היא לא מפסיקה להתחדש, וגם מי שכבר ביקר בה בעבר ייהנה מעיר מלאת חיים עם שכונות מתחדשות לצד בתי קפה, מסעדות ומועדונים אופנתיים. אחד האתרים שלא כדאי לוותר על הביקור בו הוא גבעת האקרופוליס שמתנשאת מעל העיר, ובה נמצאים שרידים מימי הזוהר של אתונה, ובהם מקדש הפרתנון שנבנה במאה החמישית לפנה"ס ונחשב לאחד המבנים המפורסמים בעולם. מצפון לאקרופוליס נמצאת האגורה, כיכר השוק שהיוותה את מוקד החיים החברתיים, התרבותיים והפוליטיים של אתונה העתיקה. חובבי הארכיאולוגיה ייהנו גם במוזיאון הלאומי לארכיאולוגיה שבו אוסף מרשים של פריטים ארכיאולוגיים, ובהם פסלים מרהיבים, אוצרות זהב וציורי קיר שנמצאו בסנטוריני.


מקדש הפרתנון בגבעת האקרופוליס באתונה | צילומים: שאטרסטוק


לצד אלה יש באתונה מבנים חדשים ומודרניים יותר ובהם בית הפרלמנט, בנייני האוניברסיטה והספרייה הלאומית. חובבי הקניות ייהנו מרחוב ארמו, שמתחיל בכיכר סינטגמה ונמתח לאורך קרוב לקילומטר, כשלאורכו חנויות בגדים של מותגים מובילים. גם חובבי השווקים לא יישארו מאוכזבים, עם שווקי פשפשים (מומלץ במיוחד השוק של רחוב Monastiraki), ושווקי אוכל נהדרים, ובהם השוק המרכזי הססגוני.


סמטה ברובע הפלאקה באתונה

דלפי: כה אמרה האורקל
מאתונה ממשיכים צפונה לכיוון דלפי (Delphi), היעד הבא במסלול, שם נמצא אחד מאתרי העתיקות החשובים ביותר והיפים ביותר ביוון כולה. על פי המיתולוגיה היוונית, בדלפי שכנה אבן האומפאלוס, שהיא מרכז כדור הארץ. דלפי לא היתה רק מרכזו של העולם העתיק אלא גם מקום מושבה של האורקל. האורקל ישבה במקדש אפולו וקישרה בין האל לבני האדם, שמעה את בקשות האדם וענתה בשם האל. דבריה של האורקל היו לא מובנים, וכוהני הדת של המקדש פירשו את דבריה שעל פיהם התקבלו החלטות בנושאים חשובים כמו יציאה למלחמה.

התולוס במקדש אתנה בדלפי

לצד השרידים של מקדש אפולו, מעניין לבקר בבתי האוצר, שבהם כל מדינה שמרה את האוצרות שהקדישה לאתר כדי להנציח ניצחונות ולהודות לאורקל על עצותיה; במזבח הכיאני, באצטדיון ובתיאטרון המרשים והשמור היטב. במקום פועל מוזיאון מצוין שמציג פסלים וממצאים נוספים שנתגלו בחפירות באתר.

מקדש אפולו בדלפי, מקום מושבה של האורקל

חבל אבריטניה: שווייץ זה כאן, כמעט
חבל אבריטניה (Evrytania) ההררי שבמרכז יוון נחשב לאחד מהאזורים הנופיים ביותר במדינה, עם הרים נישאים, שבחורף מתכסים בשמיכה לבנה של שלג, יערות מחטניים, נחלים, נהרות ואגמים – שילוב שמקנה לחבל את הכינוי "שווייץ של יוון". האזור משובץ בעיירות מקסימות וכפרים קטנים, כשבירת האזור היא העיירה ההררית היפה קרפניסי (Karpenisi) שטובלת בנופים מרהיבים. בנוסף לטיולים בטבע המרהיב של האזור, כדאי מאוד לבקר במנזר פרוסוס שבנוי על מדף סלע תלול ונחשב לאתר עלייה לרגל לנשים המבקשות פריון, בשל איקונין הבתולה הקדושה השמור בו. מבין הכפרים היפים של האזור, כדאי מאוד לבקר בכפרים ההרריים מגלו חוריו ומיקרו חוריו, הטובלים ביערות ובבוסתנים.


אגם בחבל אבריטניה, מהאזורים הנופיים ביותר ביוון

סלוניקי: בעקבות הקהילה היהודית
סלוניקי (Thessaloniki), בירת צפון יוון והעיר השנייה בגודלה במדינה היא עיר ססגונית ומרתקת שגדושה באתרים נפלאים שרבים מהם הוכרזו כאתרי מורשת עולמית של אונסק"ו. בין האתרים המעניינים של סלוניקי ניתן למנות את המגדל הלבן, אחד מסמלי העיר. זהו מבצר מהמאה ה-13 שהוקם על ידי השלטון העות'מאני, הפך עם השנים לכלא והיום הוא משמש כמוזיאון לתרבות ביזאנטית. בעיר יש גם כמה כנסיות מעניינות כמו כנסיית אגיוס דמטריוס וכנסיית אגיה סופיה, שתיהן מהתקופה הביזנטית.


המגדל הלבן של סלוניקי, אחד מסמלי העיר

בסלוניקי התקיימה במשך מאות שנים קהילה יהודית מפוארת ומשגשגת, והעיר היוותה מרכז חשוב של תורה ותרבות יהודית עד למלחמת העולם הראשונה אז עזבו יהודים רבים את העיר. במלחמת העולם השנייה העיר נכבשה על ידי גרמניה הנאצית והיהודים שנותרו בעיר, כ-65,000, נשלחו למחנות השמדה. היום נותרו בעיר מעט יהודים, אבל אפשר בהחלט להתרשם מהעבר היהודי המפואר של העיר במוזיאון היהודי של העיר ובאתרים יהודים כמו בית הכנסת מונסטירליס, האנדרטה לזכר שואת יהודי סלוניקי והמוזיאון היהודי. בנוסף לביקור באתרים היהודיים, תענוג לטייל בטיילת הארוכה ומלאת החיים של סלוניקי ובשוק הססגוני.

מטאורה: מנזרים תלויים
אחד משיאי הטיול ביוון הוא הביקור במנזרים התלויים במטאורה (Meteora). החוויה מתחילה כבר בדרך, שחולפת דרך נופים הרריים, עמקים ירוקים ונהרות שוצפים. גולת הכותרת היא כמובן האתר עצמו – עמודי סלע וצוקים תלולים מרהיבים שעליהם ניצבים מנזרים מבודדים שנראים כתלויים בין שמיים וארץ. כדי להשלים את תמונת הנוף, מסביב לצוקים יש תפאורה של יערות דולב, ברושים, אלונים ואורנים.


מטאורה. מנזרים הנראים כאילו הם תלויים בין שמים וארץ

המנזרים המבודדים נבנו בימי הביניים של ידי נזירים פורשים שרצו להתיישב במקום לא נגיש. המנזרים נבנו ישירות על הסלעים, וניתן היה להגיע אליהם רק באמצעות טיפוס על סולמות וחבלים. כיום נותרו שישה מנזרים פעילים במטאורה, ובהם מנזר מגאלו מטאורו, הראשון מבין המנזרים שהוקמו באזור והגדול מכולם, ומנזר סטפנוס הקדוש, מנזר הנשים שנחשב לנגיש ביותר ממנזרי מטאורה.

פיליון: הרים, כפרים וחופים
לצד חבל אבריטניה, אחד האזורים היפים ביותר ביוון הוא חצי האי פיליון (Pelion), ששוכן כשעתיים נסיעה דרומה מסלוניקי וכארבע שעות צפונה מאתונה. כאן תמצאו נופים הרריים עם יערות ונחלים זורמים, עשרות כפרים יפהפיים וחופים ומפרצים קסומים. העיר הגדולה ביותר באזור היא וולוס (Volos), עיר נמל נעימה שלה טיילת מקסימה.

חוף בחצי האי פיליון

מבין הכפרים ההרריים הנהדרים של פיליון, מומלץ במיוחד לבקר בכפר פורטריה ששוכן על מדרון מיוער בין נחלים ופלגי מים, ובחורף מכוסה לרוב בשלג. כפר נוסף הוא מקריניצה, כפר הררי יפהפה שמשקיף על הנוף של מפרץ פגסטיקוס. בין הסמטאות הציוריות של הכפר יש חנויות מזכרות וגלריות לאמנות, טברנות משובחות ודוכנים בהם מוכרים מעדנים מקומיים ובהם צמחי תבלין, ריבות וממתקים מתוצרת מקומית.


חצי האי פיליון מתהדר בחופים יפהפיים

המנזרים התלויים של מטאורה

לתגובות, תוספות ותיקונים
להוספת תגובה

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

כתבות מיוון

אירוח באי יווני, או החיים כפי שאנחנו רוצים לחיות
אירוח באי יווני, או החיים כפי שאנחנו רוצים לחיות

כיצד ואיך חיים את השנים האחרונות שנותרו לנו? אינני יודע כמה מכם עוסקים בשאלה הזאת. אני מניח שלא מעט. מה לעשות, את אשתי האהובה קארין ואותי זה העסיק לא מעט. כך שהשורות הבאות הן הצצה אמיתית לתוך מהלך ...

מסע עסקי – יוון
מסע עסקי – יוון

יוון, זאת שפעם כיכבה בזכות המשבר הכבד שלה, מתאוששת וחוזרת להיות אטרקטיבית לפעילות ולהשקעות. אנחנו מכירים את יוון של ההיסטוריה, האוכל, המוזיקה והחופים המקסימים. על מנת לפעול בעולם העסקי של יוון צריך גם להכיר אותה עסקית וצריך כמובן ...

הגשרים של מחוז זגוריה, צפון יוון
הגשרים של מחוז זגוריה, צפון יוון

בימי השלטון העות'מאני, זכה חבל זגוריה בצפון יוון לפריחה. הטורקים העדיפו שלא להשחית את זמנם בקרבות באזור הפראי והנידח. במקום זאת, הגיעו השלטונות להסכם עם תושבי זגוריה והעניקו להם, תמורת מיסים גבוהים, זכות לממשל עצמי. זגוריה נעשתה אזור ...